A0. 1893. Vrijdag 17 November: M°. 8404. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Zerenenveert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: 17 ODÉ. Buitenlandsehe Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. B U HE AF: BltTEKITRA AT. E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Doen te weten Dat de raad der gemeente, in zijne openbare vergadering van den 3den October j.l., heeft vastgesteld het volgende BESLUIT tot heffing van schoolgelden op den cursus in moderne talen te Schiedam. Artikel 1. Er zal, te beginnen met den dag waarop de cuisus in moderne talen geopend wordt, oen schoolgeld worden geheven van iederen leerling, tenzij deze, krachtens art. 7 der verordening tot ■regeling van dien cursus, van de betaling van schoolgeld mocht zijn vrijgesteld. Art. 2. Het schoolgeld ii door den leerling, of zoo hij minderjarig is, door hem, die bij het hoofd van den cursus zijn toelating gevraagd heeft, per jaar en in éen termijn verschuldigd. Art. 3. Het schoolgeld voor iederen leerling bedraagt per jaar voor alle lessen eener klasse f 10.50 iedere taal- 3.00 handelsrekenen- 1.50 boekhouden - 1.50 Aldus vastgesteld ter openbare vergadering van den gemeenteraad van Schiedam, den 3den -October 1893. De burgemeester, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÉDE. Behooit bij koninklijk besluit van 20 October 1893 No. 17 Mij bekend, De Minister van Binnenlandsche Zaken, (get.) TAK VAN POORTVLIET. Oveieenkomstig het oorspronkelijke, Da Secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, (get.) DIJCKMEESTER. Voor eensluidend afschrift, De Griffier dor Provinciale Staten van Zuid Holland, F. TAVENRaAT. Dat in dezelfde openbare vergadering door den Raa 1 der gemeente is vastgesteld de volgende VERORDENING op de invordering van schoolgelden op den cursus in moderne talen te Schiedam. Artikel 1. Het schoolgeld moet betaald worden op quitan- tie van den gemeente-ontvanger, binnen een maand, nadat dt leerling, voor wien de betaling -strekken moet, op den cursus is toegelaten. Art. 2. Wanneer bij het verstrijken van dien termijn het schoolgeld niet voldaan is, wordt de school- geldplicluige als nalatige beschouwd en zijn op hem de artt. 258 en volgende der gemeentewet toe te passen. Aldus vastgesteld tor openbare vergadering van den gemeenteraad van Schiedam, den 3den October 1893. De burgemeester VAN DIJK VAN MATENESSE. Da secretaris, VERNÈDE, En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15den November 1893. Burgemeester cn Wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schie dam Gezien het verzoek van T. M. A. VAN DIJK, om vergunning tot uitbreiding zijner her stelplaats van stoom- en andere werk» tuigen aan de Noordvest, wijk D no. 171, kadaster sectie A. no. 1378, met een stoom werktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 2.50 M\ Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2d en Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 30sten November a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16den November '1893. (Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE De Secretaris, VERNÈDE. F R A N K R IJ K. Volgens Figaro hebben de socialistische afgevaardigden van Parijs besloten, om bij den minister van binnenlandsche zaken een col lectieven stap te doen, ten behoeve der her opening van de Arbeidsbeurs, hoezeer men reeds vooruit zegt, dat de minister weinig geneigd is om goedgunstig op dit verzoek te beschikken. De persoon, die in eene restauratie ge tracht heeft Georgewitch, die gevolmachtigd minister der Servische regeering bij Frankrijk was, maar zijne brieven van terugroeping nog niet heeft overhandigd, te vermoorden, is Léon Léaulhier geheeten, negentien laar oud. Bij eene huiszoeking heeft men ten zijnent anar chistische geschriften gevonden en een groot aantal bladen, waarin de terechtstelling van Pallas in Spanje verhaald wordt. Lóauthier heeft ook zelf een thans door de Figaro open- baargemaakten brief geschreven, waarin hij zijn aanslag aankondigt en zijn leedwezen be tuigt dat hij niet, gelijk Ravacbol, in de gele genheid is een geduchter slag te slaan. Lóauthier heeft aan den commissaris van politie, die hem gevraagd heeft waarom hij zijne misdaad heeft gepleegd, gantwoordnik heb willen dooden om te dooden. Ziedaar de zaak. Ik ken het slachtoffer niet. Tegen elk ander, die in de restauratie gezeten zou zijn, waar ik den door mij gekwetsten persoon ge vonden heb, zou ik evenzoo gehandeld hebben". Georgewitch werd vooreenige maanden door Serviërs met den dood bedreigd. Hij gaf hier van aan den prefect van politie kennis, zoo dat hij onder een beschermend toezicht werd gehouden. Zijn toestand boezemt geen ongerustheid in. DUII8CHHSB, Naar verzekerd wordt, heeft de regeering voorgoed afgezien van haar plan tot invoe ring eener beursbelastiDg. Waarschijnlijk reeds in de eerste zittingen van den Rijksdag zal het Centrum een debat uitlokken over het voorstel tot wedertoelating der geestelijke orden in Duitschland. De Pi uisische regeering heeft den be- ruchten antisemiet Ahhvardt, het thans in de gevangenis vertoevende lid van den Rijksdag, vervallen verklaard van zijn rang als hoofd onderwijzer. ENGELAND. De eerste bijeenkomst van gemachtigden der mijnbestaren en mijnwerkers, onder voor zitterschap van den minister Rosebery, ten einde partijen tot elkander te brengen, zal morgen te Londen gehouden worden. De vermoedelijke grondslag van de regeling omtrent de geschillen tusschen de patroons der kolenmijnen en de werklieden, in deze bijeenkomst, zal hierop neerkomen, dat de arbeid in de mijnen zes maanden hervat zal worden tegen het vroegere loon. Gedurende dien tijd zou eene blijvende schikking gemaakt worden. De onderteekening der Swaziland-conventie trekt *e Londen weinig de aandacht; zij lokt slechts eene zachte critiek uit van de Standard, die in een hoofdartikel zegt, dat zij de onver mijdelijk gebleken regeling niet onbevredigend vindt, omdat zij waarborgen vaststelt welke Engelands e ;r en waardigheid eischten. Het blad besluit iffdus: bovendien zal de Trans vaal vermoedelijk vroeger of later dezelfde vlag voeren a.s de overige landen in Zuid- Afrikamtddelerwijl herstelden wij de vriend schappelijke relaties met het Traansvaalsche volk en versterkten wij de aanspraken op politieke rechtsgelijkheid van de steeds aan groeiende Engelsche kolonie in de Transvaal. ITALIË. Graaf Kalnoky is gisteren met den minister Brin en graaf Nigra te Monza aangekomen, en zijn dadelijk na hunne aankomst door den koning ontvangen. Kalnoky had een onderhoud van 11/2 uur met den koning. Daarna had het diner plaats. Kalnoky vertrekt heden naar Bucharest. De koning zal twee dagen te Monza blijven. Het bezoek van den Oostenrijkschen kanse lier, graaf Kalnoky, aan koning Umberto te Monza trekt zeer de aandacht en geeft tot gissingen aanleiding. Sommigen brengen het in verband met eene verlenging of met eene wijziging van het Drievoudig Verbond, anderen met een aanstaand huwelijk van den kroon prins, weer anderen met geenerlei aangele genheden van politieleen aard. De officieuse Diritto hecht veel beteekenis aan de reis van graaf Ivalnoky. Het onder houd tusschen dezen en admiraal Biin, Italië's minister van buitenlandsche zaken, heeft be trekking op belangrijke onderhandelingen. De Italië zegt dat het bezoek en het onder houd van Kalnoky met admiraal Brin geen staatkundig doel heeft. De gezondheidstoestand van den paus dus wordt uit Rome aan de Paiijsehe Autorité ge schreven wekt ongerustheid. SPANJE. Volgens gerucht hebben onderscheidene stammen van het Oued Moulanya zich bij de Kabylen aangesloten en den heiligen oor log verklaard. Terwijl Dinsdagnacht de Kabylen het Spaansche gebied overvielen, werd van de for ten de vlakte met bet electrische licht be schenen, hetgeen de Kabylen niet weinig schrik aanjoeg, terwijl de Spaansche artil lerie haar vuur richtte op de douars van Froa- jana in Mezquita. Een groot aantal Kabylen werden gedood. Generaal Macias heeft eenige Engelsche journalisten, die zonder speciale vergunning te Melila kwamen, naar Spanje teruggezonden. De Engelsche gezant heeft nu den minister van buitenlandsche zaken verzocht, den jour nalisten verlof te geven tot het bijwonen der krijgsverrichtingen in Marokko. S E R Y I E. De koning opende gisteren de Skuptchina met eene rede, waarin hij wees op het be lang der oeconomische quaestiën en verder zeide dat de betrekkingen van Servië met de andere staten van vriendschappelijken aard en correct zijn. T R K IJ E. Teneinde de agitatie in Albanië te doen bedaren, zullen eenige bataljons van Adiia- nopel naar Piizrend gezonden worden. AMERIKA. De Times verneemt, dat de regeering van de Braziliaansche provincie Pernambuco alle telegraphische gemeenschap tusschen Pernam buco en Rio de Janeiro geschorst heeft. Het kanonnenvuur voor Rio hield Dinsdag op. AFRIKA. De Fall Mall Gazette meldt uit Johannes burg, dat de desbetreffende confereutie na eene beraadslaging van drie dagen een voor stel heeft aangenomen, waarbij de belangheb benden zich vei binden de Fransche dyna- miet-maatschappij te «boycotten" en een tienjarig contract te sluiten met Nobele dynamiet-trust tegen den prijs, welken de

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1