A0. 1893. Zondag 19 en Maandag 20 November. N°. 8406 Eersfe Blad B Zevenenveert i g-ste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT G ËT ËR:J. odé. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Schiedam, 18 November 1893, 't Wordt overal ernst met de parlemen taire werkzaamheden. We hebben hier in de eerste plaats het oog op onze eigen volks vertegenwoordiging, waarvan de tweede tak deze week bijeenkwam, een korte poos in het openbaar, om daarna voor een gansche week achter de schermen ot ook wel niet te werken. De Tweede Kamer zal thans in de aller- eeiste plaats de Indische en de staatsbe groting voor 1894 hebben te behandelen. Nu, als de geachte afgevaardigden zich maar eenigszins weten te beteugelen, kan de Kamer heden over vijf weken, dus tegen Kerstmis, op reces gaan, in zooverre met een gerust geweten, dat de inkomsten en uitgaven van het koninkrijk der Nederlanden voor het volgende jaar zoo nauwkeurig mogelijk zijn vastgesteld. Maar ook 1893 zal voorbijgaan, en de oude grief van de Eerste Kamer zal blijven bestaan, dat ook zij niet in de gelegenheid is geweest, de staatsbegrooting binnen den daarvoor bestemde., tijd af te handelen. Na de Kerstdagen komen de heeren bijeen, doen de Wet op de Middelen af, en gaan dan «quasi ontevreden naar huis, om omstreeks Kop permaandag terug te komen en de eigenlijke begrooting af te doen. Zoo ziet men, oude mis bruiken hebben een taai leven. Waarom begint de Tweede Kamer niet vroeger Een eenvoudig mensch zou zeggenze kon nu reeds door de Indische begrooting heen zijn, en de staatsbe grooting onder handen hebben. Ieder jaar her baalt zich, en terecht, de klacht, dat zij te lang zaam is, en tot nog toe blijkt niets van een streven om aan een abnormalen toestand een einde te maken: sde staatsbegrooting moest voor of op 31 December afgehandeld zijn, dat schijnt met de hooge politiek niet overeen te komen". Nu, de heeren moeten het weten. Aan de debatten, die gehouden zullen worden, zullen we niet veel nieuws ontleenen. De financieele toestand, en die beheerscht toch ditmaal het gansche terrein, is niet direct ongunstig. We hebben in de voorloopige verslagen tal van opmerkingen gevonden, op merkingen, die, lioe schijnbaar onbeduidend, toch niet van gewicht ontbloot zijn, maar men weet hoe dit gaat. De minister ant woordt op de opmerkingen, en de zaken blijven gaan, zooals ze tot heden gingen. De geachte afgevaardigden hebben aan de respectieve ministers gezegd, waar het op staat, en de kiezers kunnen tevreden zijn met hun alge vaardigden. Wie zal ook in een enkel jaar al het kromme recht maken? Neen, dat gaat het nu niet meer, vroeger kon er dat mede door. Thans worden er eisclien gesteld, die men maar niet zoo en bagatelle kan behan delen, en dat is een goed teeken. Zijn cr nieuwe vraagstukken, ze moeten willens of onwillens onder de oogen gezien, behandeld en opgelost worden. Zoo is het hier te lande met de beweging over het kiesrecht. Het zou te bejammeren zijn, als dit punt in het begin van het volgende jaar niet aan de orde werd gesteld. De zaak is besproken, uitgeplozen tot vervelens toe, ze is rijp voor de discussie en afdoening, naar welken kant dan ook de oplossing moge nijgen. We zijn benieuwd naar hetgeen onze volksvertegenwoordiging in dezen zal doen. De Duitsche keizer opende de zitting van den Rijksdag. Deze staat voor een zeer prac- tisch vraagstuk het voteeren van verhoogde belastingennoodig geworden door de uit breiding van de militaire organisatie. De keizer betuigde zijn dankin de eerste plaats voor de medewerking, die hij onder vonden had bij hetgeen verricht was tot ver betering van het militaire stelsel. Verder constateerde zijn majesteit met genoegen, hoe hartelijk de ontvangst was geweest, die hem bij zijn jongste reizen was ten deel gevallen. Hij meende daaruit te mogen op maken, dat men ipstemde met zijn streven, en nam dan ook de bijvalsbetuigingen des volks aan als een blijk van voldoening over de nieuwe waarborgen voor de bescherming van het vaderland en voor het behoud van den vrede. Zeer goede woorden inderdaad, op welker indruk wel eenigszins afkoelend zal gewerkt hebben de aankondiging van nieuwe belas- tingontwerpen. Toen de behandeling der militaire wetten aan de orde was, werd er geruststellend op gewezen, dat de verhoogde lasten, die van de aanneming het gevolg zou den zijn, zoo zouden worden verdeeld, dat de mindere standen er zoo min mogelijk van te lijden kregen. Daarop heeft de minister Miquel met ge delegeerden van de bondsstaten te Frankfort aan den Main een reeks van vergaderingen gehouden, waarin gewikt en gewogen is, wat er al zoo hooger kon worden belast. Als vrucht van deze beraadslagingen kondigt thans de troonrede aan een ontwerp tot her vorming van het financiewezen des rijks, en daarbij een ontwerp van een wijnbelasting en een dito op het rijkszegel, maar ten slotte een ontwerp van een belasting Gp de tabak. Wijn en tabak, beide genotmiddelen, niets billijker dan deze te belasten, als er meer geld noodig ismen kan zich van beide ont houden, als men in de verhoogde belasting niet verkiest bij te dragen. Doch wie den een- voudigen Duitscher kent, weet ook, welk offer het voor hem zou zijn, indien hij de pijp er aan moest geven. De pijpt rookte keizer Fre- derik niet zijn houten pijp? is Bismarck, was Moltke geen groot liefhebber van het Nico- tiaansche kruid? We gelooven, dat de Duit sche gedelegeerden met den minister Miquel aan het hoofd wel zeer ten einde raad zijn geweest, voor ze overgingen het volk dezen last op te leggen. Maar vijftig millioen mar ken, dat is dertig millioen gulden beteekenen ook iets, en menschelijker wijze gesproken, mag men aannemen, dat als da Duitsche Rijksdag deze lasten zal goedgekeurd hebben, ze in stilte de verzuchting er bij zal voegen »maar nu is de maat vol". Ook zonder dat deze belasting haar druk doet gevoelen, is de toestand in Duitschland ver van gunstig te noemende handelsbetrekkingen met Rus land, door den tarievenoorlog zoo verminderd, doen het hare, en de beschermende rechten, waarvan door enkelen zooveel heil werd ver wacht, hebben slechts teleurstelling bezorgd. De Duitsche Rijksdag staat dus voor een zeer moeilijk vraagstuk. Ook het Fransche parlement maakt zich tot arbeiden gereed. De keuze van een voor zitter der Kamer van afgevaardigden heeft reeds bewezen, dat het gematigde element in de Kamer de meerderheid heeft. Natuui'- lijk werd in de openingstoespraken van Kamer en Senaat met ophef gewag gemaakt van de innige verhouding tusschen de Fran sche republiek en Rusland voor het overige is de Kamer aan het onderzoek der geloofs- btieven begonnen. Op die van den beruchten Wilson was vrij wat aan te merkenof tot zjjn toelating zal worden besloten, schijnt nog niet beslist. Zal Brazilië weder een keizerrijk worden Er wordt verhaald, dat admiraal De Mello, liet hoofd der opstandelingen, den graaf d' Eu, kleinzoon van den vorigen keizer, van vaderszijde een Orleans, als zoodanig zou willen uitroepen. Misschien zou 'tland bij deze verwisseling van regeeringsvorm slechts winnen. De zegeningen, die de republiek er heeft gebracht, zijn tenminste al zeer weinig merkbaar geweest. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 18 November 1893. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 21n November 1893, des namiddags ten kwartier voor 2 ure. Onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontwerp-besluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente- begrooting voor 1893. 3. Bezwaarschriften van aangeslagenen tegen hunnen aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1S93/4. 4. Adres van B. van der Zee om verlen ging vaii huur van de door hem bewoonde gemeentewoning aan 't Broersveld. 5. Rekening over 1892 van de commissie van beheer der fondsen \an liet \ooimalige oude-mannenhuis. 6. Benoeming van genees- en heelkundigen der gemeente. 7. Ontwerp-verordeningen tegen wier over treding straf bedreigd is; a. op de voor de openbare gezondheid ge vaarlijke wateringen en slooten. b. regelende liet toezicht op vleesch en visch. 8. Voorstel van de plaatsel. commissie vaa toezicht op het middelbaar onderwijs om art. 5 der verordening tot regeling van het M. onderwijs (gem. blad no. 3 van 1892), han delende over de >handelsafdeeling" aan de hoogere burgerschool, voorloopig buiten wer king te stellen. 9. .V. essen van de leeraren bij het M. onderwijs J. A. Hingman, J. K. T. Tirnmer- hans van Abcoude en G. Walch Wz., om verhooging van jaarwedde en lapport daarop der pl. commissie van toezicht op het M. onderwijs, vergezeld van een voorstel vaa eene geheel nieuwe regeling der jaarwedden van alle leeraren aan de middelb. scholen, en, voor zooveel noodig, ook van die aan het gymnasium. En verdere voorsteilen en mededeelingen. Volgens een heden hij den heer S. J. Zoet mulder, vice-consul van Zweden en Noorwegen alhier, ontvangen telegram heelt het Zweedsche «Commerce Collegia" de provinciën Zuid-Hol land en Zeeland van gisteren af vrij verklaard van besmetting wegens Aziatische cholera. Zooals uit achterstaande annonce blijkt, wacht den leden dersSymphonie-Vereeniging'" Woensdag a.s. een zeldzaam kunstgenot. Het bestuur is er namelijk in geslaagd den heer Jaques J. Hofsteede, eerste prijs van het conservatoire te Brussel, te bewegen zich op dit concert te doen hooren. De heer Hofsteede speelde nog pas eenige weken voor Z. M. den koning van België en behoort reeds thans tot de beste cellisten van onzen tijd. De leden mogen het bestuur dus wel dankbaar zijn dat het hen in de gelegenheid stelde met dezen jongen kunstenaar kennis te maken. De zangeres van den avond, onze stadgenoote mej. J. N. zal een zwaar standpunt hebben naast deze solist, maar waar zij eene leer linge is van den heer Georg Rijken, die ook zelf welwillend de piano-begeleiding op zich genomen heeft, kunnen wij er zeker van zijn, dat zij ook tot het genot van den avond veel zal bijdiagen. De vereeniging zelf voert eenige symphonische werken van beteekenis uit. Het zou ons derhalve niet verwonderen, als de gezellige Musis-zaal Woensdagavond te klein bleek te zijn. In het ïLokaal voor Evangelisatie" werd gisteravond de eerste openbare vergadering gehouden vanwege den onlangs opgerichten s Werkmansbond voor Loden van deNed.-Herv. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. BCRSAVt BOTEKSTRAAT, B a 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant,1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1