onderdag 23 November A". 1893. N°. 8408. Zevenenveertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT G E VER:.J. ODÉ. BCiSKAP: BOTSÜB8TKAAT, B 27. Buitenlaiidsche Berichten. De in de Kamerzitting van gisteren af gelegde ministerieele verklaring is er op gericht elke dubbelzinnigheid uit den weg te ruimen, door het beloven van juiste en loyale verklaringen. Zij heeft slechts op het oog verklaringen, vatbaar om door de tegenwoordige wetgeven de macht te worden opgelost. Het ministerie beroept zich op de jongste verkiezingen, welke aan de republiek een zegepraal hebben bezorgd als nooit te voren. Het algemeen stemrecht heeft zich uitge sproken tegen vraagstukken, welke verbit tering wekken en theoretische debatten, In de eerste plaats beschouwt het minis terie als in het tegenwoordige zittingsjaar niet tot een eind kunnende leiden eene •discussie over eene herziening der grondwet op het punt van scheiding van kerk en staat. Eveneens wijst de regeering elk voorstel af, strekkende om verandering te brengen in de wijze van stemmen of onder welken naam dan ook eene onrechtvaardige, inqui sitoriale en progressieve belasting in te voeren. Indien zulke voorstellen worden ingediend, .zal de regeering die eerlijk bestrijden. In ons sociale stelsel beschouwen wij hen niet als vrienden of bondgenooten, die den eerbied voor het algemeen stemrecht, den bij zonderen eigendom, de persoonlijke vrijheid en die van den arbeid, niet als grondbe ginselen beschouwen. De regeering verwerpt de theorieën van hen, die een naamloozen staat willen stellen in de plaats van het persoonlijk initiatief, evenzoo van hen die wanorde trachten te verwekken. Zij bestrijdt de onvaderlandlievende nei gingen, en beschouwt de>schoolwet en de militaire wet als onomstootel'yk. Zij zijn de waarborg van de republiek. Deze wetten moeten aangevuld worden door sociale wetten als gevolg der broeder schap van alle menschen, zooals wetten in het belang van gezondheidstoestand, armen zorg, bescherming van verlaten kinderen, kostelooze geneeskundige hulp, spaarkassen, verbetering der wetten op de vereenigingen tot onderlingen bijstand en tot billijke coöpe ratie, deelname van den werkman aou de winst, weerstandskassen enz. Deze wetten hangen af van een vast even wicht der begrooting, welke de regeering in de eerste weken de zitting zal indienen. Zij hoopt dat de Kamer zal breken met vroegere gewoonten en de begrootiug nog in deze zitting zal afhandelen. In verband met de begrooting werd op die van 1896 in uitzicht gesteld eene conver sie der 4ys pCt. schuld, waartoe de regee ring op een gunstig oogenblik machtiging zal vragen. Het voordeel dezer conveisie zal strekken tot wederopening van het reeds te lang gesloten hoofdstuk der amortisatie. ij zullen ous in acht nemen (zoo heet het verder) voor onvoorzichtige verminderin gen van belasting. "Voorts zullen wij op de begrooting van 4895 brengen bijdragen voor deuren en vensters en eene gewijzigde toe passing van de personeele belasting en van die op het meubilair, benevens eene hervor ming van de belasting op geestrijke dranken. Dan blijft nog de quaestie der bank van Frank rijk, het fiscaal beleid in zake successie en de burgerlijke pensioenen, waarvan de steeds klimmende stroom eene bedreiging is voor de schatkist. Vervolgens zal het programma der directe en indirecte belastingen aan de beurt komen. De regeering staat er op, plannen in in stantie voor den Senaat te liquideeren, even als plannen die mank geworden zijn door de vernieuwing der Kamer. De regeering heeft ook in uitwerking plannen tot voltooiing ea verbetering der wetgeving betreffende de nationale verdediging, en een ontwerp tot voltooiing van groole openbare werken voor de tentoonstelling van 1900. De landbouw eischt mede zekere werken. "Wij zullen ontwerpen indienen betreffende de distilleerderijen, het onderwijs, de land- bouw-verzekering en ook de politie, ter ver zekering van de openbare orde tegen woelin gen en tegen den verkoop en het vervoer van dynamiet en andere ontplofbare stoffen. Ten opzichte van vereenigingen wordt een be roep gedaan op het parlementaire initiatief. De regeering heeft tot plicht, de bestaande wetten te doen eerbiedigen en de beslissin gen der Kamer eerlijk toe te passen. Wij zullen ons steeds laten leiden door het alge meen welzijn, in het belang van ons krediet en de verdediging en de waardigheid der natie. Wij zuilen trachten te beantwoorden aan den wensch naar vredesticbting, door de verkiezingen uitgedrukt. Wij zullen de vast beraden verdedigers zijn van de openbare orde. Buitenslands zullen wij onze rechten handhaven en ons gebied bewaren, met aan moediging van het particulier initiatief van reizigers en handelaars. Wij noodigen dus alle republikeinen en democraten van goeden wil uit ons te helpen. Opdat onze arbeid in zijn geheel nuttig en practisch zij, is het noodig dat wij woeling niet met werkzaamheid verwarren. Het land zal diegenen weten te onderscheiden, die populariteit zoeken ten nadeele van Frank- rijks veiligheid. Het weet wat het verschul digd is aan de republiek, die het ophief uit zijne puinhoopen en het sympathieën deed verwerven, waarvan de feesten to Toulon den aard en de strekking karakteriseeren. Wij zullen uwe bondgenooten zijn bij uwen arbeid. Bij het openen der zitting hield Perier eene redevoering, die zeer werd toegejuicht, be halve door de uiterste partijen. Hij uitte het voornemen om ieders vrijheid te eerbiedigeu. De Kamer heeft de ministerieele verklaring goed ontvangen. Alleen de uiterste linkerzijde veroorloofde zich heftige interrupties. Na de verklaring wenschte Jaures eene interpellatie te doen. De Kamer besloot tot onmiddellijke behandeling daarvan, niettegenstaande de uiterste linkerzijde haar wilde uitstellen tot Donderdag. De zegelbewaarder o^ed lezing in den Senaat, die het door hem gespt ikene met toejuichin gen ontving. Het Journal des Debate erkent thans, ver keerd te zijn ingelicht aangaande het vertrek van prins Pietro van Alcantara naar Brazilië. Gezegde zoon van den graaf van Eu bevindt zich werkelijk nog te Weenen. ENGELAND. Door de werkman-afgevaardigde Keir Har die is by het Lagerhuis een door den soc.- democraat John Burns en -de radicalen on dersteund voorstel ingediend om de mijnen en mineralen van Groot-Brittannië en Ierland tot nationalen eigendom te verklaren. Uit Zanzibar wordt aan de Times gemeld, dat een Britsche kanonneerboot wed., c een dhow met 33 negerslaven heeft opgebracht. RUSLAND. De regeering heeft gelast dat de volgende maand alle beambten der Faltische spoor wegen zich aan een examen in de Russische taal zullen moeten onderwerpen. De minister van domeiren heeft een voor stel ingediend om zijn mirlsterie te hervormen in een ministerie van landbouw en mijnen en de begrooting van zijn departement met 236,009 roebels te verhoogen. Te Lodz, in Polen, zijn eenige personen, allen tot de hoogere standen behoorende, ge- vanf engenoroen onder beschuldiging van nihi listische woelingen en naar de citadel van W arsehau overgebracht. Yan den Transsiberischen spoorweg is de eerste sectie, loopende van Vladivostock en 154 kilometer lang, plechtig ingewijd. SPANJE. De Times verneemt uit Madrid, dat het Reuter-telegram uit die stad, meldende dat de regeering een telegram ontvangen had, naar luid waarvan De Mello den oudsten zoon van graaf van Eu tot keizer van Brazilië zoude uitgeroepen hebben, volkomen onge grond is. De regeering heeft dusdanig tele gram niet ontvangen, hetgeen zij verzoekt bekend te maken. B O I G A E IJ E. Vorst Ferdinand heeft, wegens den dood van graaf Hartenau, een rouw van 10 dagen voor het gansche leger en van SO dagen voor het Alexander-rigiment gelast. Het verlangen der Bulgaren dat hun eerste vorst in hun midden zal rusten is nog niet aan de weduwe medegedeeld, maar waar schijnlijk zal dat worden verwezenlijkt, daar prins Alexander kort voor zijn dood aan gravin van Erbach den wensch daartoe heeft te kennen gegeven. Naar verzekerd wordt, heeft graaf Ilartenau geen gedenkschriften nagelaten, ofschoon hjj vroeger zijn voornemen heeft geuit die samen te stellen. I E K IJ E. De Times verneemt uit Konstantinopel dat volgens berichten uit Albanië de onlusten, welke daar zijn voorgekomen, toegeschreven moeten worden aan verzet van de zijde van het volk tegen de afpersing van belastingen door de plaatselijke overheden op bevel der regeering, welke dringeud geldgebrek zoude lijden, voornamelijk door den geilrukten han delstoestand allerwegen, maar bovenal in Klein-Azië, waar deingetreden winter den heer- schenden hongersnood verscherpt, terwijl de choleravoorschriften den handel ernstig be lemmeren. Alleen de handel in de provincie Aidin over een jaar toont eene afneming van 3 millioen pd, st. aan. De Porte heeft op aandringen van Rusland den Turkschen ambtenaar te Bethlehem afgezet. De reden was dat die ambtenaar den bediende van een Russische maatschappij, die den moord in de kerk te Bethlehem pleegde, een Oostenrijker, aan den consul van Oostenrijk uitleverde, terwijl hij weigerde den gevangene aan den Russische» consul over te geven. GRIEKENLAND. De regeering heeft bij de Kamer een voor stel ingediend tot schorsing der wet, bepa lende de uitgifte eener leening tot consoli deering der vlottende schuld. AMERIKA. De dagbladen bevatten breedvoerige uit treksels uit het ambtelijk verslag van Blount, dien Cleveland naar Hawaï afgevaardigd heeft tot een onderzoek van wat met de omwenteling samenhangt. Het verslag be vestigt In hoofdzaak het ongewettigde \an de inmenging des toenmaligen Uniegezanten te Honolulu, die de koningin hielp afzetten en de voorloopige regeering erkende\óorde vorstin was afgetreden. Cleveland blijkt nu bereid, het onrecht te herstellen en de koning in weder op den troon te plaatsen, mits zij in de volgende voorwaarden berust. Eerstens amnestie voor de omwentelaars, wier goede- rfu moeten geëerbiedigd worden vervolgens et.ne volksstemming over den toekornstigen regoeringsvorm van Ilawai, rnet de bepaling van eene jaarwedde voor de koningin, bijal dien het volk zich voor een genieenebest verklaart. De koningin moet deze oorwaar den aangenomen hebben. Men verwacht dat de volgende mail haar herstel op den troon aankondigen zal. t 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers F R Al N K R IJ K.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1