A". 1893. Woensdag 29 November. N°. 8412. Eerste Blad. evenenveertig-ste Jaargang. Buitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT G E V E1Ï7X odé. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijk». nomrners - 2.50. - 0.10. Onzen abonncs, die fflar- "i litt's „Koud Slsjc" wen- gclica te ontvangen, doch tot heden verzuimden het intcchenbiljet aan onzen uitgever te zenden, wordt ver- xocht dit spoedig te doen, daar dit werk binnen enkele dagen verschijnt. F K A N K R IJ K. Het Kabinet-Dupuy heeft Zaterdag zijn ontslag aan den president der republiek aan geboden, dat door Carnot is aangenomen. Nader blijkt nu dat de heeren Viette, Terrier en Peytral wel degelijk reeds vóór den aanvang der Kamerzitting van Zaterdag gedurende den ministerraadhun ontslag indienden. De heer Peytral had er echter ia toegestemd, zijn ontslag eerst publiek te maken na de stemming, welke volgens de bereke ning aan de regeering een meerderheid zou bezorgen. Deze toeleg mislukte. Het plan van den heer Dupuy was, dat de minister van financiën Peytral zou ver vangen worden door den heer Poincaré, die dan op zijn beurt zijn portefeuille zou heb ben afgestaan aan den heer Barthou. De heer Deschanel zou den heer Terrier vervangen als minister - van koophandel en de heer Etienne zou minister van openbare werken worden in plaats van den heer Viette. Wat de ministers van oorlog en marine betreft, zij zouden vervangen worden door de heeren Burdeau en Raynal. Waarschijnlijk zal deze doodgeboren com binatie van den heer Dupuy ten deele toch uitgevoerd worden. De president der republiek begon Zaterdag avond op de gebruikelijke wijze met het advies in te winnen van de presidenten van Kamer en Senaat, De heer Casimit* Périer moet aan den pre sident verzekerd hebben dat de heer Dupuy een meerderheid zou hebben verkregen, en daar er geen votum tegen hem is uitgebracht, kan de premier aan het bewind blijven en met de vorming van een nieuw ministerie worden belast. De heer Dupuy heeft de opdracht tot het vormen van een nieuvv ministerie van de hand gewezen. Uit eene officieuse nota, door Ilavas openbaargemaaktzou moeten opgemaakt worden dat het de wensch van den heer Dupuy zelf geweest was, het Kabinet te sremanieeren" vóór de Kamerzitting, maar dat hfj gezwicht is voor pressie van bovenaf. Men beweerde nu dat de heer Méline zal optreden als minister-president en minister van binnenlandsche zaken. Zeker is het dat B 3J KB A 3' IB T K K ÜTKA A 'ff, E ÏJ. Advertentieprijs: van 1 10 gewone regels met inbegrip van eene Cnuiantf 1.10. Iedeie gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst windt tegen tweemaal berekend. de gematigde partij het geheele staatsbestuur in lmnderi zal nemen. De heer Méline, door den president der republiek gepolst, verklaarde, in overleg met zijn geestverwanten, geen Kabinet te kunnen vormen. Daar ook de heer Casimir Périer weigerde, hebben beiden getracht den heer Dupuy op zijn besluit om definitief af te tre den, te doen terugkomen de heer Dupuy blijft echter beslist weigeren. D (I 1 f S O II L i O. De staatssecretaris Posadowsky gaf gisteren n den Rijksdag, bij de behandeling der be grooting, een overzicht van den finaneieelen toestand. De heer Fritzen, van het centrum, verklaarde dat het centrum, ondanks diens vroegere afstemming van de militaire wet, trouw zal medewerken tot het toestaan der noodzakelijke middelen. De heer Bebel viel het leger en de marine aan, gewaagde van het proces te Ilannover ter zake van het hazardspel van officieren, en herinnerde aan den brief, dien Miquel in zijne jonge jaren geschreven had, toen hij sociaal-democraat was. De minister van oorlog protesteerde tegen den toeleg om naar aanleiding van het proces te Har.nover agitatorisch te werk te gaan. Het geheele korps officieren veroordeelt het ha zardspel en het lichtzinnig schulden maken. De heer Miquel zette uiteen onder welke omstandigheden hij den brief in zijne jonge jaren geschreven had. De overtuiging is nader hand bij hem gekomen, dat de sociaal-demo cratische denkbeelden valsch- waren. Hij zal een boek uitgeven over den gang zijner ontwikkeling. De secretaris van staat Ilollmann verde digde vervolgens de marine tegen de aan vallen van Bebel. De evangelische bond in Wurtemberg heeft bij den Rijksdag een adres met 143,400 handteekeningen uit 9S8 gemeenten der evangelische kerk ingediendwaarin wordt aangedrongen op verwerping van het voor stel tot afschaffing der jezuïetenwet. Een dergelijk adres in 1891 droeg 123,000 hand teekeningen uit 800 gemeenten. Bij de adressen, die de rijkskanselier Ca- privi ontvangen heeft, bevond zich ook een houten kistje uit Orleans, waarin eene helsche machine verborgen was. Het moorddadig werktuig is door des rijkskanseliers adjudant, majoor Ebmayer, toevallig ontdekt en onscha delijk gemaakt. ENGELAND. Sir E. Grey verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat de regeering er niet aan denkt het eiland Lemnos van Turkije te koopen. Elk voorstel van dien aard zou eene ernstige quaestie tusschen Turkije en de Europeesche mogendheden doen ontstaan. Een blikken doos met een uitgedoofde lont is gisteren bij de kazerne te Dublin gevonden. Men verzekert dat de inhoud niet schadelijk is. Intussclien had er eene lichte ontploffing plaats. 's Namiddags arresteerde de politie ineen ander gedeelte der stad een persoon, Sheridan genaamd, die ontplofbare stoffen in bezit imd. OOSTENBIJE. Het Ilongaarsche regeeringsblad bevat thans eene door den minister-president Weckerle mede onderteekend koninklijk besluit, tot in stelling eener hofhouding in de hoofdstad van Hongarije, ingevolge den herhaaldelijk door de Kamer geuiten wensch. ITALIË. Het gerucht loopt dat de koning den heer Zanardelli heeft opgedragen een nieuw Ka binet te vormen. De studenten te Napels hebben gemanifes teerd ten gunste van Imbriani en Cavalotti. Eenigen hunner zijn gearresteerd. De akte van beschuldiging omtrent het bankschandaal is bekend geworden. Daaruit blijkt dat zeven personen beschuldigd zijn, als Bernardo Tanlongo en Cesare Lazzaroni, beide directeuren der Banca Rornana, voorts Guetano Bellucci-Sessa, Monzilli, Lorenzo Zammarano, Giovanni Agazzi en Pietro Tocca- fondi. De gemeenteraad te Rome heeft eene inkom stenbelasting ingevoerd en die ook van toe passing verklaard op de te Rome gevestigde kardinalen. Dezen hebben hiertegen gepro testeerd en aangevoerd, dat zij hunne bezol diging ontvangen van het patrimonium des pausen, dat wegens liet beginsel der exterri torialiteit niet onder het bereik der gewone wet valt. Men denkt dat die zaak nu voor de rechtbank zul komen. SPANJE. Het garnizoen der Spaansclie kolonie te Rio Ovio is zonder levensmiddelen en wordt ernstig door de Arabieren bedreigd. Eene compa is van Teneriffa vertrokken om hulp engen. Vt .is een gerucht zal Lopez Dominguez zich inschepen om te Melilla het bevelheb berschap te aanvaarden. In tegenspraak met de loopende geruch ten, hebben de uitgaven voor den veldtocht van Melilla tot nog toe de 15 inillioen pese- pa's niet overschreden. Maarschalk Martinez Campos is Zondag avond naar Melilla vertrokken. De minister van buitenlandsche zaken, des gevraagd, heeft verklaard dat het vertrek van maarschalk Martinez Campos naar Marokko geen verandering in de betrekkingen van Spanje met den sultan brengt. Het Kabinat is een voorstander van den staatkundigen en territorialen status quo en het gelooft niet aan verwikkelingen. B U L G A R IJ E. Zondagnamiddag te halfeen is het stoffelijk overschot van graaf Ilaitenau, voorheen \orst Alexander van Bulgarije, te Zaïibrod aange komen, waar liet door den minister-president StamboulofT, een groot aantal afgevaardigden en eene eere-compagnie van het Alexander- regiment werd opgewacht. De prinsen Hen drik en Frans Jozef vau Bottenberg, broeders van den overledene, eu diens zwager graaf Erbach vergezelden het lijk. De afgevaardigde Dakmediew betuigde de smart van het Bulgaarsche volk over den vroegüjdigen dood van zijn eersten vorst en dankte de Voor zienigheid dat de geliefde doode in Bulgaarsche aarde zal mogen rusten. De minister Stam boulofT dankte de Servische officieren, die van Belgrado het lijk van hun vroegeren tegenstander gevolgd waren, voor die eer. Nadat de waggon, waarin de lijkkist geplaatst was, met kransen, wapenschilden, bloemen enz. versierd was, werd de reis naar Sofia voortgezet. Te Slivnitza werd de trein met geschutsaho's begroet. Te Sofia wachtte vorst Ferdinand met zijne gansclie Hofhouding hel lijk op, dat door hoofd-officieren des legers, voorafgegaan en gevolgd door troepen en afdeelingen oud-strijders, naar de kathedraal werd gedragen, om daar in eene antieke kapel, vermoedelijk eenmaal liet graf van een koning van Bulgarije, te worden bijgezet. De gansche stad was in rouw gehuld. It U AI E N I E. De koning heeft gisteren de Kamer ge opend. In zijne rede constateerde hij met voldoening dat alle mogendheden bij elke gelegenheid den wil te kennen geven om den vrede te bewaren. Verder wijst de koning op den gunstigen finaneieelen toestand des lands. liet evenwicht op de begrooting is verzekerd. De ervaring met het nieuwe tarief gemaakt en de noodzakelijkheid om aan de landbouwproducten afzet te bezorgen op de groote Europeesche markten maken het tot plicht het gedeeltelijk te herzien. De handels overeenkomst met Duitschland zal de natie overtuigen, dat liet de legeeriog gelukt is den afzet onzer landbouwproducten te doen toenemen. I M E It I K A. Het nieuwe toltarief, door de democrati sche leden der finaneieele commissie van het Huis van vertegenwoordigers te Washington voorbereid, is gisteren door den lieer Wilson, den voorzitter, aan de volle commissie over gelegd. Wilson zette de voornaamste punten van het ontwerp uiteen. Ilij wil zooveel mo gelijk de rechten ad valorem heffen, in plaats van specifieke rechten, en de grondstoffen, gebruikt ter fabricatie van Amerikaansehe voortbrengselen, vrij van rechten laten. In het geheel zullen de verminderingen van het toltarief 50 millioen bedragen. Aan de Times wordt uit Philadelphia ge meld Daar de Vereenigde Staten aan De

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1