Zaterdag 2 December. 1893. N°. 8415. Zerenenyeertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT G E VER: J. ODÉ. Biiitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal /^1.85. Franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers0.10. B KE A B O T E K T K A A T, R 9 9. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Com antƒ1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. D O I I 8 0 II 1 A S Wat Woensdag reeds schuchter werd ge legd, werd gisteren sterker bevestigdde ïhelsche machines" aan den keizer en aan Caprivi gezonden, zijn van uiterst primitieven aard geweest. Geen mengsel van nitro-glyce- rine en kruit, eenvoudig wat slecht kruit dat al vochtig was dat natuurlijk nog wel wat kwaad doen kon, maar toch weinig levens gevaarlijk" was ziedaar het samenstel. De wensch dat de makers van het »dum- nies Spielzeug", zooals de keizer moet gezegd hebben, mogen ontdekt worden, blijft nochtans bestaan. In den Rijksdag heeft Caprivi gisteren, Liebknecht bestrijdende, gezegd dat de sociaal democraten het valsche-spelersproces alleen misbruiken om het vertrouwen der soldaten in hunne meerderen te schokken; hiermede staat niet het leger, maar het vaderland op het spel. Tegenover den antisemiet Zimmer man beweerde Von Caprivi, dat de door het antisemietisme gewekte ontevredenheid de sociaal-democratie ten goede komt. De ge vaarlijkste soort van antisemietisme is het skapitaal-antisemietisme" (de beweging tegen het .Toodsche kapitaal), wijl het ten slotte zich tegen het geheele kapitaal richt. Wat het belastingontwerp betreft, de regeering houdt vast aan hare twee stelregelen in dezen geen benadeeling van den landbouw en geene belasting van zwakke schouderen, zoo min mogelijk althans. De begrootingen zijn naar de commissie verzonden. Heden is bet voorstel betreffende de Jezuïeten aan de orde. In de December-aflevering der Deutsche Rundschau heeft de wijsgeer Eduard von Hartman® eene uitvoerige studie geschreven over sGeldcrisissen" (geld-, niet goudcrisissen). Hij komt daarbij tot de slotsom, dat het een algemeene economische wet is, dat met den toenemenden welstand van een volk de minder waardevolle grondslag der dingen hoe langer hoe beter wordt, en wel in deze reeks: schelpen, zout, erts, ijzer, koper, zilver, goud. Aan dezen regel kan geen volk zich onttrek ken, dat uit half barbaarsche toestanden tot welstand en rijkdom is gekomen. Hartmann diingt aan op beperking van het gebruik van goud tot industrieele doeleinden. F 1! A N K II IJ K. Casimir Périer heeft op aandrang van Spul- Ier eindelijk de opdracht tot het vormen van een ministerie aanvaard. Périer zal minister van buitenlandsche zaken worden, Reynal van binnenlaudsche zaken, Burdeau van finan ciën, Spuller van justitie of onderwijs. Men verzekert dat Casimir Périer heden met zijn ministerie gereed zal wezen. Het zou dan aldus samengesteld zijnPérier, -eerste minister en minister van buitenland sche zaken, Raynal van binnenlandsche zaken, Burdeau van financiën, Spulier van onderwijs, Dubost van justitie, Jounart van handel, generaal Mercier van oorlog, admiraal Laflon of admiraal Lefèvre van marine, Loubet van openbare weiken en Kerjegu van'.landbouw. Delcassé zou secretaris van koloniën blijven. Bij eene huiszoeking te Marseille is een geheime fabriek van ontplofbare stoffen ont dekt in een onderaardsche gang, uitkomende in de woning van den bankwerker Charrey- ron. De politie vond een groot aantal flessclien met stoffen die ter bereiding van het dyna miet enz. kunnen dienenvoorts lonten, blikken buizen, enz. Drie personen zijn in verband met deze vondst in hechtenis genomen. Te Arrav heeft men toevallig bij een zeke ren Penorel, 8 dynamietpatronen gevonden, benevens 13 slaghoedjes en 200 M lont. Penorel is onmiddellijk gearresteerd. E N G E L A N 1). Het Hoogerhuis heeft gisteren het wetsont werp op de veiantwoordelijkheid van patroons n tweede lezing aangenomen. In eene te Glasgow gehouden vergadering van mijnbesturen, die te zamen 30,000 man u het werk hebben, is rnet algemeene stem men besloten niet toe te geven aan den eiscli der mijnwerkers om een shilling per dag loonsverhooging. In verband met de anarchistische aanslagen heeft de politie te Dublin reeds een aantal huiszoekingen gedaan, welke echter weinig opleverden. Kennelijk hebben de verdachten zich intijds ontdaan van zaken, die hen zou den compromitteeren. Zoo werd nabij der. spoorweg, onder een hoop vuilnis verstopt, een mand met patronen gevonden. Gister middag vonden spelende kinderen in een straatje nabij een der kaden een geweer en een revolver. Ingevolge de wet moeten alle candidaten voor het Parlement, na afloop eener verkie zing, de kosten, die zij te maken hadden, in bijzondei heden opgeven, opdat blijke dat zij geen ongeoorloofde uilgaven ter bevordering hunner candidatuur hebben gedaan. Uiteen pas uitgekomen Blauwboek over de kosten der verkiezing van 1892 blijkt, dat deze den can didaten in Engeland en Wales op 796,588 p. st. te staan kwamin Schotland gaven zij gezamenlijk uit '111,761 p. st. en in Ier land 50,182 p. st. In Engeland en Wales werden 3,725,855 stemmen uitgebracht, in Schotland 475,130 en in Ierland 404,457. Elke stem kostte dus in Engeland en Wales gemiddeld 4 sh. en 2 d., in Schotland 4 sh. en 8 d. en in Ierland 2 sh. en 8'A d. RUSLAND. Volgens de Novoija Vremya heeft de regee ring besloten, ingeval het handelsverdrag met Duitschland niet tot stand mocht komen, onder meer maatregelen ook den Russischen en Poolschen arbeiders te verbieden des zomers in het oosten van Duitschland op het veld te werken. OOSTENRIJK. Het handelsverdrag met Bulgarije, dat met het eind dezes jaars afliep, is tot het laatst van 1894 verlengd. De minister van justitie Schönborn ligt ernstig ziek aan influenza. ITALIË. In zijn rede te Napels voer de heer Bonghi uit tegen den minister Zanardelli, wien hij verweet zijne medewerking aan Giolilti te hebben verleend. Het ministerie, zoo betoogde hij, zou buiten de Kamer en den Senaat moeten gevormd worden. Hij eindigde met de noodzakelijkheid aan te toonen eener ont binding van de Kamers en van een beroep des konings op het land. De gemeenteraad van Rome heeft een voor stel van den lieer Santucci verworpen, dat strekte om in de gemeentescholen den cate chismus te doen onderwijzen. Daar de onderhandelingen met de Nationale Bank afgesprongen zijn, heeft het »Crédit mobilier" zijn betalingen gestaakt en een moratorium aangevraagd. SPANJE. Uit Madrid wordt aan de Temps gemeld dat de burgemeester van Barcelona zich met de regeering heeft verstaan omtrent de vorming van een afzonderlijk politiekorps, belast met de bestrijding van liet anarchisme, en meer bij zonder met het oog op de veiligheid gedutende het verhoor der in verband melde ontploffing in den schouwburg gevangengenomen anar chisten. De politie moet de meeste schuilhoeken der anarchisten in Cataloniè reeds ontdekt hebben. Een 35-tal Spaansche anarchisten zijn aan gehouden, en bijna even zoovele buitenland sche worden over de grenzen gezet. Volgens berichten uit Madrid heeft maar schalk Campos bij het onderhoud, dat hij te Melila met den broeder des sultans heeft ge had, diens verzoek om een langeren wapen stilstand, teneinde ruggespraak met den sul tan te kunnen houden, afgewezen. Tijdens den wapenstilstand zouden de Arabieren mogen voortgaan met handeldrijven. De Spaansche regeering heeft een tweetal diplomaten aan den maarschalk meegegeven, met het oog op het voeren der onderhandelingen. De broeder van den sultan van Marokko moet verzocht hebben zich in geval van nood op Spaansch gebied te mogen terugtrekken. Bij koninklijk besluit is de aanleg gelast van een telegraafkabel tusschen Ceuta en Pano Comera. PORTUGAL. De Times verneemt uit Lissabon dat er Woensdagavond een Kabinetsraad is gehou den, teneinde te beslissen over de quaestie van eene Kamerontbinding of van eene re constructie van het ministerie onder leiding van Ribeiros. De ministerieele bladen pleiten voor Kamerontbindingde congressisten be strijden haar heftig, verklarende elk compro mis met het ministerie, ook over de finan- cieele zaken, voor onmogelijk. B L G A R IJ E. Te Sofia zal op nationale kosten een monu ment voor Alexander van Battenberg, den eersten vorst van Bulgarije, worden opgericht, EGYPTE. De regeering heeft aan de mogendheden voorgesteld de functie der gemengde recht banken met vijf jaar te verlengen. Op drie na hebben de rnogendhedendaarin toegestemd, maar men twijfelt niet of ook die zullen daartoe willen medewei ken. AMERIKA. Het voorgestelde tarief-ontwei p vindt groole tegenkanting in de Vereenigde Staten bij allen, wier belangen er door geschaad worden. De oppositie wordt vooral gevoerd door verschil lende democratische vereenigingen van fabri kanten, versterkt door de sehapenfokkers, die een der grootste landbouwbelangen ver tegenwoordigen. Gedurende vele maanden wordt een volksbeweging tegen het ontwerp verwacht, waai bij vooral partij zal getrokken worden van de vrees voor vermindering van inkomsten. Men gelooft algemeen dat liet ontwerp op zijn weg door het congres zoo zal gewijzigd worden, dat de \oorstelleis liet zelf niet meer herkennen. De Senaat zal liet waarschijnlijk rekken tot de verkiezingen in November van het volgend jaar, wanneer de publieke opinie zich zal hebben uitgespi oken over het ontwerp. Door een journalist over de zaak gepolst, zede M' Kinley dat hij een dergelijk voortel had verwacht. Het verderfelijkste \an liet geheele ontwerp vond hij, dat men rechten naar de waarde in de plaats had gesteld van specifieke rechten; daardoor alleen moe«t liet voorstel vallen. Door het heffen van rechten naar de waarde stelt men als 't ware een premie op hét aangeven beneden de waarde, en dit stelsel was daarom door de voornaamste volken der wereld opgegeven. Een gewezen voorzitter van liet Huis van afgevaardigden, de heer Reed, noemde iiet ontwerp zoo slecht als men met mogelijkheid maar had kunnen bedenken. De Argentijnsche Senaat heeft, in geheime zitting, de belasting op de alcoholische dran ken goedgekeuid. In de Kamer van afgevaardigden werd de giensovereenkomst met Chili hevig aange vallen, en men ach* net niet onwaarschijn lijk, dat ze zal worden verworpen. Het bericht dat de opstandelingen in Biazilië de stad Curitiba hebben ingenomen, wordt tegengesproken. Naar uit Rio de Janeiro van gisteren wordt gemeld, gaan de gouvernementsforten voort de schepen der opstandelingen te beschieten.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1