Biimeiilainlsche Berichten positie bij de Fransche regeering wellicht tot onaangenaamheden met Frankrijk kon leiden. De procureur-generaal verklaart daaren tegen dat er, juist omdat er Fransche offi cieren in actieven dienst betrapt zijn, open baarheid heersehen moet, evenals ook reeds bij vroegere processen opzettelijk in het open baar over de verhouding der spionnen tot den chef van het Fransche informatie-bureau bij den generaien staf te Parijs, kolonel Vin cent, gehandeld werd. Het gerechtshof koos voorloopig den middel weg, door allereerst met liet geheime verhoor van Duïtsche deskundigen een begin te maken, waardoor het eventueele verder openbare ver hoor der.aangeklaagden kan worden beperkt, te meer omdat het tiians reeds aan geen twijfel hoegenaamd meer onderhevig is, dat ditmaal officieele Fransche militairen bij het spionnenwerk op heeteidaad en onder alle verzwarende omstandigheden zijn betrapt. De mannen-zangvereeniging van Hannover heeft dezer dagen weder opeen soiree aan het hof te Potsdam gezongen, en op uitdruk kelijk verlangen van keizer "Wilhelm bestond liet tweede deel van haar programma uit oud-Ilollandsche liederen naar Kremser, en wel: »Koinm o Komm, holdes Kindchen", een elegie, «Wilhelmus van Nassouwe", iKoningslied", «Afscheid van Bergen-op- Zoom" en «Dankgebed". De keizer was weder opgetogen over deze liederen, welker schoonheid bij niet genoeg kon roemen. Ook de keizerin, die zeer muzikaal ont wikkeld is, gaf hare bewondering te kennen. Er wordt veiteld, dat de keizer aan zijne liefde voor de ouii-Nederlandsclie zangwijzen nu weer op nieuwe wijze heeft lucht ge geven. Hij moet een aantal bestuurders van scholen hebben uitgenoodigd er naar te komen luisteien, opdat zij ze als volksstukken in hunne scholen zouden invoeren. f R i S K B IJ K. Be Kamer heeft gisteren het ontwerp op de ontplofbare stoffen aangenomen met het opsteken van de handen dat op misdadige vereenigingen met 464 tegen 39 stemmen; het krediet voor de politie is toegestaan met 445 tegen 43 stemmen. Naar uit Parijs wordt gemeld, zijn de Fransche en Engelsche regeeringen niet ge zind, mede te gaan met de overwegingen eener vreemde regeering die een internationale overeenkomst tegen de anarchisten voorstaat. De secretaris van staat voor de koloniën heeft een telegram uit Senegal ontvangen, vol gens hetwelk de geheime raadsman vanSamory gevat is. Ook moet er beslag zijn gelegd op 430 geweren. Frankrijk bezit voortaan den rechter Nigeroever tot Bahama en de zuide lijke staten van Samory tot Lalou. R U S L A N D. Blijkens het door de algcmeene directie der douanen openbaargemaakte overzicht, hebben de uitvoeren in het tijdvak 1 Januari30 September '1803 eene waarde vertegenwoor digd van 473,430,000 rbl. tegen eene van 377,730,000 rbl. in hetzelfde tijdvak van 1892 en de invoeren eene van 350,970,000, rbl. tegen 308,031,000 rbl. 1 X i k l Het Parlement is tegen Dinsdag bijeen geroepen. Naar Sicilië zijn twee regimenten infanterie gezonden, terwijl ook nog drie oorlogsschepen te Spezzia bevel gekregen hebben zich naar Palermo te begeven, om zich met het daar vertoevende eskader te vereenigen. Uit officieele stukken is nu gebleken, dat de Banca Romaua 25 miliioen lire verloren heeft, door den koers der Italiaansche rente op de effectenbeurzen der verschillende staten op te houden natuurlijk was er bepaald; dat de regeering het verlies vergoeden zou. Ook is gebleken, dat het uitgeven van een dubbele serie bankbiljetten plaats gehad heeft onder goedkeuring van het gouvernement. De open baarmaking van deze feiten heeft te Rome een groote sensatie verwekt. SPANJE. De politie te Barcelona heeft een anarchist in hechtenis genomen, die geacht wordt den dynamiet-aanslag in het Liceo-theater ge daan te hebben. Hij werd aangegeven door eene viouvv, met wie iiij een tijdlang heeft geleefd en die nu ook zelve in vei zekerde bewaring is. De door haar aangegeven anar chist was reeds de vorige maand op Fransch grondgebied door de politie aangehouden, maar hij werd spoedig daarna op vrije voeten gesteld. A M E li 1 K A. De heer Voorhees heeft bij den Senaat een voorstel ingediend tot het aanmunten van 2.000.000 dollars per maand van het zilver, dat zich in de schatkist bevindt krachtens het muutrocht. "Wanneer deze voorraad is uitgeput, zou men genoeg zilver kunnen koopen om elke maand 2.000,000 dollars te kunnen aanmunten. Tevens stelde de lieer Voorhees voor om opnieuw afgevaardigden te benoemen voor de tweede internationale munt-conferen- .tie, welke te Brussel zou worden gehouden. Het Argentijnsche congres beraadslaagt over de financieele schikking, welke tusschen den minister van financiën Romero en het huis Rothschild is getroffen. Twintig afge vaardigden verlangden, dat de behandeling zou worden uitgesteld tot Mei endegeheeie rente der schuld intusschen zou worden betaald. Men verwacht echter de goedkeuring der voorgestelde regeling. Het ministerie is aangevuld door de be noeming van den heer Lapta voor justitie en Costa voor buitenlandsche zaken. Chili nam het verdrag met Equador aan. Het congres besloot tot verlenging van den staat van beleg. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld Rio de Janeiro en Santos moeten geheel geblokkeerd zijn. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 15 December. De voorzitter benoemde, met machtiging der Kamer, de voormalige commissie van voorbereiding der faillissementswet tot com missie van onderzoek der invoerings- en over gangswet, t. w. de heeren Travagiino, Har- togh, Bevers, Uuber en Hintzen. Met de begrooting van marine was de Kamer gevorderd tot de onderdeelen. Aan den heer Goekoop, die vermeerdering van amblenaarspersoneel aan het departement bestreed, verder bezwaar maakte tegen de de ervaring geleerd, weinig vertrouwen in de officieele ontplooiing van eene schijncontrole aan de Russiseli-Rumeensche grens. In denzelfden geest liet zich de conserva tief graaf Von Knyphausen uit, die terug- j kwam op de meer gehoorde opmerking dat de Duitsehe consuls bij het stellen der certi ficaten van oorsprong voor de goederen zoo gemakkelijk misleid kunnen worden. Spreker wist, hoe moeilijk reeds de controle aan de Nederlamhche grens was. Voor de controle hij de Slavonische staten stelde spreker 1, heelemaal geen vertrouwen in de certificaten van oorsprong, want daar bestond geen goede trouw, als aan de Nederlandsche grens. In zijne lange rede had Herbert Bismarck eenigszins den spot gedreven met het gebrek van een overzicht in het rapport der com missie voor de handelsverdragen; hij ge bruikte hiei bij eene populaire uitdrukking om te kennen te geven dat de commissie niet geheel op de hoogte van hare taak was geweest, en deze uitdrukking gaf tot groote vroolijklieid in de zaal aanleiding, eene vroo- lijkheid welke den rapporteur der commissie, den nafionaal-liberaal professor Paascli, der mate ergerde, dat hij antwoordde«dezen aanval van graaf Bismarck als eene Don Quichotterie van zich af te wijzen". Hierop volgde een algemeen Italloh-geroep en eene groote beweging, welke eerst bedaarde toen president Levetzow den professor tot de orde had geroepen. Graaf Bismarck verklaarde na de opnieiktng van den president niets meer op den schimp van prof. Paascli te ant woorden te hebben. In het algemeen gelooft men, dat, nu de kleine handelsverdragen zijn aangenomen, de baan voor een Russisch verdrag geopend is. Als een bewijs voor het belang dat men bier aan het spiorinen-proces te Leipzig toe kent, kan gelden, dat de keizer uit zijne eigene fondsen 250 mark heeft toegekend aan den douanebeambte te Tünning, die het eerst op de gedachte is gekomen, dat er iets zonder lings was aan dat Engelsche yacht Insect met eene Fransch bemanning. De tegen de Fransche zeeofficieren gevorderde straf van 5 en 4 jaar tuchthuis is ook bijzonder zwaar. In het proces bij het rijksgereehtshol te Leipzig ter zake van spionnage is bij bet verder verhoor der beschuldigden gebleken, dat zij reeds vioeger, zich voordoende als Parijsche handelsreizigers, gespionneerd heb ben, waarbij zij, in opdracht eener Parijsche fit ma, met Duilsche apothekers zaken heb ben gedaan en onder dit valsche voorwendsel reizende ook de vestingwerken van Konings bergen, Dantzig, Rendsburg enz. hebben na gegaan, alsook dat zij te Kopenhagen hebben rondgesnuffeld. Degony is zelfs chef der af- dreling voor km-tfortificatie bij den grooten genei alen staf iri Frankrijk. Zijn medebeschul digde, Daguet, noemde hem zijn «chef". Hunne mededeelingen en teekeningen gingen deels rechtstieeks naar Parijs, deels naar den Fransche,» marine-attaché Le Clerque bij het Fransche gezantschap te Londen. Tusschen den procureur-generaal Tessen- dorf, die liet openbaar ministerie vertegen- wooidigt, en den verdediger der beschuldig den, advocaat Putzler, kwam het tot een lang duriger! strijd, doordien de verdediger ook bij het verhoor der beschuldigden reeds eene geheime behandeling der zaak eischte, omdat zijns inziens de gewichtige positie der be schuldigden bij het Fransche leger en hunne L)e vriendschap tusschen Gesa en den tenor werd steeds grooter. De tenor was, na volgens hein zehen «p de gemeenste manier behandeld te zijn geworden, tot do overtuiging gekomen dat de groote opeia in verval geraakte, en dat hij zich schamen zou zich daaraan te verbinden. Daarotu had hij maar het aanbod aangenomen van den directeur van een ca'é chantaot in Montmartre, zoudat hij zonder veel moeite een vrij goed inkomen verdiende, In het begin had Gesa halsstarrig geweigerd den tenor iets uit zijn opera voor te spelen. Later echter, toen hij aan het welslagen van zijn eigen werk begon te twijfelen, weid de behoefte om zijn hart uit te storten steeds gmoter. Uren lang speelde hij hem toen stukken uit zijn opera voor op de erbarmelijk slechte, oude piano van tijd tot tijd zong hij met zijn akelige, holle, schorre stem zelfs zijn aria's er bij, alleen om toch maar van iemand de verzekering te hooren .Het zal heel goed klinken, dunkt me: uit stekend I heel mooi Dan wond hij zich al meer en meer op, zijne oogen begonnen te schitterenhij sloeg met zijn gebalde vuist in het rond en riep uit .Dat is oorspronkelijk, niet waar t dat is een grootsche opvatting Hij was vroeger zoo eenvoudig, zoo bescheiden geweest. 1 Eindelijk was zijn geld op. Hij verkocht eerst zijn horloge, toen zijn boeken. Hij behandelde den tenor nog altijd uit de hoogte, sloeg een j beschermenden toon tegen hem aan en de tenor ontzag en spaarde hern als een armen krankzinnige. Op een dag, dat zij samen voor den haard in de kamer van den tenor zaten, zeide deze tot hem, terwijl hij peinzend met de hand door het haar streek .Mijn goeie vriend, van je genie zal je toch op den duur niet kunnen leven Gesa wierp hem een somberen, onheilspellenden blik toe. De tenor haastte zich om hem onmiddellijk gerust te stellen. «Ik bedoel natuurlijk dat de voltooiing van zulk een omvangrijk en grootscli werk als je opera zeer lang zal moeten duren. Hoe zou je er over denken om intusschen te trachten er op een andere manier wat bij te verdienen V' Gesa zuchtte. «Ik zou een paar kleine stukjes kunnen componeeren," zeide hij, «een paar romances bijvoorbeeld." ïOcb, dat betaalt zoo slechtantwoordde de tenor; «tenzij je een oveieenkomst kondt sluiten met een actrice of een chanteuse, die je romances in de mode wist te brengen Maar het zou bovendien zonde en jammer zijn je scheppingskracht te verbrokkelen en niet ge heel aan je groote doel tn wijden Neen, je moest liever een plaats in een orkest zien te krijgen »Ja, in de groote opera zeide Gesa en dacht met schrik aan zijne stijve vingers. Voor geen geld ter wereld zou hij echter dit gebrek aan zijn vriend hebben willen bekennen en bij voegde er dus eenigszins verlegen bijMaar daar is detacheering van een vlagofficier aan het ministerie en, ondersteund door den heer Guyot, in overweging gaf geen burger, doch een hoofdofficier als chef van het uit Indiëover te brengen hydrographisch bureau te benoe men, antwoordde de minister dat hij niet voor altijd een officier met vlagofficiersrang aan het departement wil bestendigen en dat hij bereid was een marine-officier aan het hoofd van den Indïschen hydrographischen dienst te stellen. De heer fieldt besprak het aanstellen ia het voorjaar en het ontslaan iu het najaar van werklieden a.nn 's rijks werven, z. i. te vermijden door een betere verdeeling van dea arbeid, waarvan de gebrekkige regeling meer wortelt in de slechte organisatie der instel ling. Vooral gispte hij het loonstelsel dat den werkman beschouwt als koopwaar en ruwe kracht en alleen rekening houdt met den overvloed van de zich aanbiedende werk krachten. Hij wees den minister op de loons- regeiing o. a. van den arbeidsraad 'te 's-Hao-e en verzocht hem tegenover de tijdelijke werk lieden goed te maken dat zij in den zomer langer moeten werken voor hetzelfde loon als sn den winter. De tegenwoordige orga nisatie is niet vrij van hardheid t.egeni ;r het toch reeds laag beloonde personeel van werklieden, wier belangen ook de heer Tra vagiino aanbeval, ook tot wegneming van den bestaanden geest van ontevredenheid. Deze weet hij grootendeels aan de verplaat sing van den hoofdingenieur naar eene andere standplaats, en achtte betaling der overuren billijk en menschlievend. De regeering be trachtte sociale rechtvaardigheid in deze zieke maatschappij en spreker verzoekt den minister een persoonlijk onderzoek naar den toestand in te stellen. De minister die uit het betoog van den heer fieldt had afgeleid, dat deze de regeering bloed zuiger" tegenover de werklieden ten laste legde, teekende daartegen ernstig protest aan, vooral wat zijn persoon betreft Ove rigens zal hij grieven ernstig onderzoeken, maar een andere regeling van het werk is onmogelijk en tot uitbetaling van het tekort- komende acht hij zich niet gerechtigd. Hij ver dedigde het beleid van den hoofdingenieur. De voorzitter meende dat de heer Heldt zijn gedachten was vooibijgestreefd, maar deze ontkende de hem door den minister toege schreven uiting. Hij had alleen gewezen op een handelwijze die op loondieverij gelijkt. Dij ai 1.19 werd behandeld het amendement van de commissie van rapporteurs, om de bestaande organisatie van liet korps mariniers te handhaven en niet over te gaan tot de voorgenomen reorganisatie, waardoor het korps ook niet meer belast zou worden met de werfpolitie. Het amendement werd ver dedigd door de heeren Guyot, Schimineipen- ninck van der Oye en Van Vlijmen, terwijl de minister de reorganisatie aanbeval in het belang van het land, daar er thans weelde heerseht in liet kader van liet, korps. Dit amen dement werd aangenomen met 59 tegen 16 stemmen. Aan den lieer Guyot beloofde de minister een nader deskundig onderzoek of de nieuwe titulatuur van adelborsten der le klasse te rechtvaardigen is. Het amendement-Guyot, om geen gevolg te geven aan de voorgenomen opleiding van officier-machinist werd, na debat en bestrijding door den minister, aangenomen met 54 tegen 21 stemmen. zooveel tijd mee gemoeid al die repetities en tot laat in den naclit ben je daar gebonden, «Neen", hernam de ander«zulk een tijd- roovende bezigheid moet je niet op je nemen. Dat zou verraad plegen zijn tegenover je muze! Ik had het oog op een gemakkelijker baantje, op een plaats in een klein orkest, dat geen nieuwigheden probeert. «Welk dan vroeg Gesa somber. «ik heb onlangs in het «Hotel Nancy" ken nis gemaakt met een clown, een reus van een kerel, die nan een circus op don boulevard Rochechouart verbonden is. Het is geen circus van den eersten rang, raaar het is toch een heel nette inrichting. Ik heb den clown al eens over je gesproken. Ze hebben daar juist een eerste viool noodig en Gesa stoof op en snelde de kamer uit. Van dat oogenbiik af keek hij den tenor niet meer aan. (Slot volgt.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 10