Letteren, Kunsten Wetenschap. bekende weldadigheidszin onzer stadgenooten. Ruim 20 jaar is het geleden dat genoemd armbestuur een collecte heeft gehouden, wel een bewijs dat het er niet dan noode toe besluit; maar nu het noodig is, vertrouwen wij te meer dat de Israëlietische armen met vele en ruilde giften zullen worden verblijd. De heer M. P. Troelstra heeft in ons laatste nummer gevraagd, of er niets te doen zou zijn in deze gemeente voor de ongeluk kige visschersfamiliën te Wierum. Wij gelooveri, dat er wel wat te doen is. Wij zullen gaarne aan ons bureau elke gift, hoe gering ook, voor de arrnen ontvangen, en het zou ons innig verheugen, als we ia ons Kerstnummer konden vermelden Voor de noodlijdenden te Wierum is door ons gulden overgemaakt, Bleven de Schiedam mers ooit achter, als er nooden te lenigen vvai en Naar wij vernemen, zal de sSymphonie- Yereeriiging" binnenkort een uitvoering geven ten behoeve van de ongelukkige visschers- gezinnen te Wierum, voor welk doel intee- kenlijsten zullen circuleeren. De minister van buitenlandsche zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op de bepalingen van een Grieksch koninklijk besluit van 13/25 November 1.1., waarbij suiker, bestemd voor de vervaardiging van Ioukoumis, calva, suikerwerk en likeuren, voor de buitenlandsche markt van invoer rechten wordt vrijgesteld. De consul-generaal te Athene is van oor deel dat Nederlandsche suiker zeer geschikt is voor de vervaardiging van die artikelen. (Stct.) Naar wij vernemen, is de heer ,T. Schepel, lid der Tweede Kamer voor Appingedam, gisteren te 's-Gravenhage door een aanval van beroerte getroffen. De toestand was heden iets beter. De Nederlandsche gezant Mazel, wiens ver trek uit Weenen algemeen betreurd wordt, is bij den keizer op eene afscheids-audientie toegelaten en ontving de orde van de IJzeren Kroon le ld. De commissie der Schoterlandsche werk- loozen heeft van den minister van bitmen- lamlsche zaken bericht ontvangen, dat hij baar Maandag a.s. zal ontvangen. Op de conferentie van spoorwegbesturen ter vaststelling van den zomerdienst, Woens dag te Mütichen gehouden, is besloten dat de aankomst der tieinen te Londen, die aan sluiten op de booten van den Hoek-van-Hol- land naar Harwich, vervroegd zal worden, hoewel het uur van vertrek op het vasteland ongewijzigd blijft. Met ingang van 1 Jan. 1894 wordt bij de exploitatie-maatschappij do. eervol ontslag verleend, met aanspraak op pensioen, onder dankbetuiging voor de door hen aan de maatschappij verleende diensten aan den heer J. H. Verloop als chef der comptabiliteit, onder toekenning van den titel vari adviseur, en aan den heer J. C. Ever« als afdeelingschef bij den dienst van weg en werken 2. benoemd tot chef der comptabiliteit de heer W. M. J. Werker, thans adjunct-chef der comptabiliteit, en tot afdeelingschef bij den dienst van weg en werken de heer L. II. N. Dufour, thans ingenieur. De BVereenigiüg tot steun van verwaarloos den en gevallenen", opgericht in 1886, vroeg bij adres aan den min. v. just, wettelijke bepalingen, die op ruimer schaal en op meer afdoende wijze de gelegenheid openeu, om ouders, die hunne kindei en verwaai loozen, te ontzetten van de ouderlijke macht. De W. JRott. Ct. valt dit adres bij. Onze staat heeft rijksopvoedingsgestichten, maar verwacht terecht voor de verwaarloosde of mi-datlige jeugd veel van particuliere welda digheid. Maar dan moeten de wetten aanmoe digen en helpen. Het onderwerpen, meent het blad, moet in zijn geheel geregeld wor den, niet partieel in een strafwetboek, par tieel in een burgerlijk wetboek, partieel in een uitvoeiingswet. Een uitnemend model is de Frarische Loi sur la protection des en fonts maltraités et moralement abandonnés van 24 Juli '89, de zoogenaamde Lot Jtousselhier te lande bekend geworden door de dissertatie van rnr. F. Coenen Jr. (1892). Het adres verwijst naar die wet en naar het wetsont werp relatif a la protection de l enfancc, van den Belgischen min. Le Jeune, dat staat behandeld te worden. ïHet heeft heel wat voeten in de aarde gehad", zegt het blad, nvoordat de Franschen hunne Loi Roussel zagen vastgesteld. En het zal in ons bedachtzaam en aan de traditie gehecht land ook wel niet zoo spoedig gaan, voordat iets dergelijks is tot stand gebracht. Wij ontkennen ook allerminst, dat de stof zorg en nauwgezetheid eischt. Maar allereerst eischt zij eene overtuiging van de noodzake lijkheid. Tot de vorming van die overtuiging heeft de vereeniging, die het adres zond, willen medewerken. En bij dit streven heeft zij onze volle sympathie." Onze landgenoot de heer S. Warendorf Jr. te Amsterdam, van de uitgeversfirma Van Holkema en Warendorf, is bij den aanslag in de Fransche Kamer tegenwoordig geweest. Hij had toegang gekregen voor de loge der 3>ancieus deputes" en was juist daar binnen getreden toen van de tegenoverliggende tribune de helsche machine werd geworpen en de verwarring ontstond. In dezelfde loge j werden personen getroffen, maar de lieer 1 W. bleef gelukkig geheel ongedeerd, i Hij is vol bewondering over de wijze, waarop de orde wa» hersteld, en de snelheid, waarmede de menigte uitgangen van het groote gebodw waren afgesloten. Alle bezoe kers moesten, zooals rnen weet, blijven, maar het wachten dat voor den heer Waren dorf van halfvijf tot bij achten aanhield werd hun zoo aangenaam mogelijk gemaakt, want hun werd toegang verleend tot de restauratie en de rookkamers, waar ook ministers en afgevaardigden zich ophielden en met Fransche hoffelijkheid de gevangen schap veraangenaamden, totdat allen waren verhoord. Oe Weesinrichting te Jtfcerbosch. Men bericht aan het L>. v. N. Door inej. P. Kipperman Rieuwers, te Helderis een aanklacht ingediend tegen den heer A. P. Staalman, wegens laster in zijn blad de -Extra Tijding. Mej. M. R. (zie 2e brochure-Van Deth) en hare zuster Chr. Berh. R. hebben eveneens eene klacht bij den off. van just, te Alkmaar ingediend wegens smaad. Eveneens zal eene klacht wegens laster ingediend worden tegen bovengenoemden heer Staalman door den heer Lorgion Stel- lingwerff. Dat de belangstelling in de brochure-Van Deth op sommige plaatsen laat, maar dan ook in buitengewone mate gaat werken, zou kunnen blijken uit eene aankondiging in een van de Terneuzensche bladen, waarbij den gemeentenaren van Zaamslag wordt kennisgegeven, dat daar ter plaatse Zaterdag in een aangewezen lokaal tegen vrij entree bedoelde brochure zal worden voorgelezen". De oud-verpleegden van Neerbosch, wier opsporing door den rechter-commissaris te Arnhem, die hen als getuigen in eene straf zaak moet hooreri, wordt verzocht, zijn ge naamd Abraham Mortier, smid, Hendrik en Frederik Velthuizen, Machiel van Dijk, waar schijnlijk matroos bij de koninklijke marine, Gerrit Beuuk, waarschijnlijk zeeman, en Bas- tiaan Stuurstroot, schoenmaker. Wij ontvingen een bericht omtrent een voormalig verpleegde te Neerbosch, thans in Arnhem, die beweert, dat hetgeen in de brochure-Van Deth wordt medegedeeld, eigen lijk te zwak geschetst is. Deze peisoon had zich tot de commissie van enquête moeten wenden zijn getuigenis zou dan meer hebben uitgewerkt dan in eene courant zonder vermelding van zijn naam. ArnhCt.) De heer A. de Monehy heeft zijne benoe ming tot wethouder van Rotterdam aange nomen. De mazelen breiden zich te Maassluis meer en meer uit. Een zeer groot aantal kinderen zijn door die ziekte aangetast, zoodat de scholen voor een groot deel zijn ontvolkt. Ook eenige vrouwen, waaronder zeer bejaarde, zijn aan die ziekte lijdende. Te Delft is gisteren aangifte gedaan van drie gevallen van pokken. In een gezin te Pijnakker kwamen 3 ge vallen van pokken voor, een lijder, de 14- jarige G. B., bezweek aan die ziekte. Nog zijn in die gemeente 4 poklijders in behan deling, verdeeld over 3 gezinnen. In de Spuistraat te 's-Gravenhage sloeg Woensdagavond een man een paar groote spiegelruiten met een hamer stuk, alleen om, gelijk hij des morgens aan een agent van politie had gezegd, in de gevangenis te worden opgenomen. Hij wilde zich dan ook vrijwillig in arrest begeven, maar een agent voorkwam hem en bracht hem op. Een talrijke volks oploop werd door zijne daad veroorzaakt. Onder de bakkers te Oud-Beierland is een hevige concurrentie uitgebroken, welke het publiek ten goede komt. Het brood, dat in het begin der week nog 14 cent per kilo kostte, wordt nu reeds voor 9 cênt verkocht. Een milicien, die zich een vinger heeft afgehakt om zoo ongeschikt voor den dienst te worden verklaard, is, nadat hij in het hospi taal te Gorinchem was opgenomen, daaruit hersteld, overgebracht naar 's-Gravenhage, om zich voor dat feit voor den krijgsraad te verantwoorden. In verband met de gedane vernieuwing van het stoomgemaal »de Lynden", te Haar lemmermeer, zal het bestuur van den Haar- lemmermeerpohler spoedig overgaan tot het verdiepen en verbreeden van de Hoofdvaart over een lengte van 7000 M. Deze werkzaamheden zullen waarschijnlijk in den loop van het volgende jaar uitge voerd worden. Te Haarlemmermeer ontstond verleden Zondag twist tusschen de huisgezinnen Lip pens en Koster, door het gooien met steentjes door een zoontje van Koster tegen Lippens' ramen. Het begon met een twistgesprek en daarop volgde een vechtpartij. Lippens heeft daarbij met een griep een slag op het hoofd gekregen. Hij heeft van Zondag tot Woens dag geen geneeskundige hulp gehad en is Donderdagochtend overleden. De justitie heeft nu een onderzoek inge steld, doch nog niet kunnen uitmaken of de dood een gevolg is van den slag. Ook is niet met zekerheid uitgemaakt wie den slag heeft toegebracht, want het was schemerdonker. Er is tot dusver niemand gearresteerd. Woensdagmiddag waren te Amsterdam een paar sjouwers aan het zaadlossen uit een schip in het Westerdok. Een hunner, Anton Bakker, kreeg van den stuurman een stuk vleesch, dat hij juist wilde opeten, toen hij den kapitein zag aankomen. Meenende, dat hij iets ongeoorloofds deed, of om welke andere reden ook, Bakker wilde het vrij groote stuk haastig doorslikken, met het noodlottig ge volg, dat hij stikte. De ongelukkige laat eene weduwe met zes kinderen na. Men meldt uit Amsterdam aan de N.B.Ct. De heer en mevrouw L., Heerengracht al hier, zijn Donderdag door het kloek optreden der dienstbode aan een groot gevaar ont komen. De familie was des nachts laat van een partijtje thuis gekomen en had vermoedelijk verzuimd, de gaskroon op de slaapkamer af te sluiten. Toen de dienstbode te 6 uur opstond, werd zij al dadelijk een sterke gaslucht gewaar, en spoedde zij zich onmiddellijk naar bene den om de hoofdkraan af te sluiten. Men vond later den heer en mevrouw L. bewusteloos in hunne slaapkamer, bijna ge stikt. Nadat geneeskundige hulp was inge roepen, gelukte het na anderhalf uur bij den heer L. en vervolgens ook bij mevrouw het bewustzijn terug te roepen. In een huisgezin te Weesperkarspel heeft men dezer dagen eene ongewone nachtelijke ontmoeting gehad. Nadat de lmisgenooten door het geblaf van den hond herhaaldelijk waren wakker ge maakt, besloot het hoofd des gezins, zekere W. B., sluiswachter aldaar, tegen 2 uur op te staan en te onderzoeken of er ook onraad was. Hoewel niets bespeurende, besloot hij toch op te blijven, om mogelijke eenden- of kippendiefstallen te voorkomen. Terwijl hij nu bezig was de kachel aan te maken, zag hij eensklaps een groot mansper soon, zwaar gesluierd, zich al neuriënde voor het bed van zijne vrouw heen en weer be wegen, iets, 't scheen wel een kindje, op den arm dragende. Be beide eebtgenooten waren hevig ont steld door deze geheimzinnige verschijning, en de man was niet weinig in zijn schik, toen hij den origenooden gast met een mooi praatje buiten de deur had weten te krijgen. Later bleek, dat men met een krankzinnige te doen had, en dat het kindje, dat hij bij zich droeg, een strooien pop was. Men meldt uit Gude-Pekela aan de P Q. Ct. dd. 14 dezer: Zonder de minste aanleiding heeft men den hoofdonderwijzer der chr.-ger. school en eenen scheepsbouwmeester, een paar ach tenswaardige ingezetenen, gisteravond, op ver schillende tijdstippen, tusschen 6 en 7 uur op den openbaren weg onverwacht tot aars het hemd toe door de kleeren gesneden. Naar men zegt, waren de schuldigen beschonken sociaal-democraten. Zij werden door de mare chaussees gevangengenomen. Te Zeist laten eenige groote grondeigenaars om aan het ook aldaar heerschende gebrek aan werk te gernoet te komen, thans op uitge breide schaal heide ontginnen, waardoor onge veer 200 mannen, alle vaders van huisgezinnen, van werk voorzien zijn. Het uitbetaalde weekloon bedraagt gemiddeld f 6. Het krankzinnigengesticht Ederoord te Ede is thans gereed tot de ontvangst van 20 patiënten, terwijl tot tijdelijk inwonend ge neesheer is aangesteld dr. Sloos te Ede.C De rijkspolitie te Rozendaal (N.-Br.) heeft Donderdagavond in de stations-wachtkamer aldaar een 22-jarigen jongeling in arrest ge nomen, wiens uiterlijk veel overeenkwam met het in den namiddag uit Brussel ont vangen signalement van eenen persoon, die dienzelfdei. morgen in een hotel aldaar eenen moord had gepleegd. Hedenochtend zijn de eigenaars het Brusselsche hotel naar Rozendaal overgekomen en hebben den moor denaar dadelijk herkend. Deze heeft reeds eene volledige bekentenis afgelegd. In ce eerste dagen van het volgend jaar zal bij Ie uitgevers J. van der Endt Zoon te Maassluis, een nieuw vakblad verschijnen, dat van groot belang belooft te worden voor allen die met scheepvaart en handel in relatie staan. Het zal tot titel voeren »Neptunus. Wekelijksch overzicht van het belangrijkste op het gebied van scheepvaart en handel. Vakblad voor gezagvoerders, stuurlieden, machinisten, reedei s, cargadoors, handelaars, enz.", en onder redactie staan van den vroe- gerer. inspecteur der uNed. Am. Stoovnv. Mij.'den heer A J. van der Paauw, oud luitenant ter zee, thans directeur van de maatschappij ïScheepsagentuur Hoek-van- Hollaud", met medewerking van een groot aintal mannen wier namen op nautisch, handels- of machine-gebied een goeden klank nebben. Hoever het bekende ï>Ta-ra-ra-boum-d'y-ai" is doorgedrongen, blijkt uit het feit, dat een beo op eene der oudernemingen in de buurt van Medan (Deli) dit lied op duidelijke wijze ten beste geeft. Haarlem. Alhier is een bureau voor vraag en aanbod voor den arbeid geopend, 's Woensdags en "s Zaterdagsavonds van 8 '/s tot 9'/s ure houdt het zitting op den Doelen, waar gelegenheid is tot inschrijving van werkloozen, weike minstens 12 maanden in Haarlem wonen. De wethouder belast met het toezicht op de straatreiniging heeft toe gezegd, dat bij eventueele sneeuwopruirning de bij het bureau ingeschreven personen het eerst in aanmerking komen. Er hebben zich tot gisteren 43 personen aangemeld. Winschoten. Door het bestuur der Toyn- bee-vereeniging en een dertigtal werklieden van verschillende godsdienstige en politieke richting is eene vergadering gehouden om te overleggen, welke maatregelen ten opzichte van de afdedingen voor mannen en voor jon gens gewenscht zouden zijn. Besloten werd, dat de vergaderingen zullen aanvangen te 7i/a uur, met uitzondering van de lees- en gezelschapsavonden voor mannen, dieom6'/s uur beginnen en duren tot 9i/s uur. De con tributie bedraagt voor de jongens f 0.10, voor de overige afdeelingen f0.25 per winter. De mannen kiezen een bestuur van drie leden, dat met het bestuur der werkende leden over te nemen maatregelen overlegt. O O Prof. Mux Miiller te Oxford, die op 30 Sep tember j.l. zijn 50-jarig doctorsjubilé en op 6 dezer zijnen 70steti terjaardag vierde, heeft bij deze gelegenheden aan zijne vrienden en medewerkeis een eigenaardig aandenken geschon ken in den vorm van een elegant uitgevoerde» catalogus van de door hem geschreven en uit gegeven boeken. Deze catalogus is versierd met zes portretten van den jubilarisals 3-jarig kind, als leerling, als student te Leipzig, als proiessor te Oxford, als buiterdand.sch lid van de Fraribche academie, met de palmen, en ein delijk als jubilaiis van 30 September j.l. De

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6