Öpeokre Vrijwillige Yerkoopiog Opto Moopg. ZITTINGEN Mr. METSELAAR. INHEZ 0111i Vrijdag 29 December a.s. Zaterdag 30 December a.s. IET znllea pïoiisn wie». J. W. W. VOOGT. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. O ii d e i* w ij s. Uw Dn. Stedelijk Nieuws. T I) VER T E X TI E NT 5 Tafels, Stoelen, Kasten, Bedden met toebekoo- ren, Glas-, Yerlakt- en Aardewerk en eenig gemaakt Goud en Zilverwerk enz. Des voormiddags van 10—13 ure te zien. opsomming van Max Slülter's geschriften neemt jn den catalogus ongeveer 15 bladzijden in en heelt een interessant kijkje op de bewonderens waardige werkkracht en veelzijdigheid van den geleerde. Als aanhangsel bij den catalogus is eene lijst van de universiteiten, academies en geleerde genootschappen opgenomen, tot welke Max Muller in de eene of andere quahteit be hoort. Een facsimile van het doctors-diploma, hetwelk de universiteit te Leipzig vernieuwd beeft, is daaraan toegevoegd. Bij gelegenheid van het vijftigjarig jubilé van Theodor Mummsen is hem door vrienden en vereerders eene som van 25.000 mark aangeboden, om daarmede tiaar eigen goedvinden eene stich ting tot bevordering van wetenschappelijke doel einden op het gebied waarop hij ai beidde te scheppen. Prof. Momntsen heeft nu aan hen, die deze som bijeenbi achten, medegedeeld, dat hij aan de koninklijke Pruisische academie van weten schappen zou verzoeken het bediag over te nemen ten behoeve van de gezamenlijke uitgaven van de Gneksch-Romeinsche munten, waai mede thans door de, in opdiacht va- genoemde academie, onder leiding van den heer ImhoofBlunter, uitgevoerd wordende verzameling der Noord- griekscbe munten een aanvang gemaakt is. Hevige stormen hebben de Britsche eilanden geteisterd en wedeiom verscheidene zeerampen veroorzaakt. Vooial op de kusten van Schotland en Ierland woedde de storm. Bq Ayr sloeg het Nooische stoomschip Contest van zijn touwen, het werd zwaar beschadigd en liep vol water; de bemanning redde zich met weel moeite. Door den storm kwamen in Hull-Roads de stoomsche pen Inverness en Hr. Ms. wachtschip Audacious in aanvaring. De Inverness beliep belangrijke averij en hoe de bemanning er opgedeerd afkwam is nog een wonder. De Enterprisevan Folke stone, geraakte bij Hartlepool aan den grond, terwijl de kapitein van het stoomschip Mungara te South Shields liet bericht heeft aangebracht van hot vergaan van een Engelsche boot nabij Ushant. Nabij Holyhead is vet der een schip in nood gezien men vprmoedt dat het met man en muis is vergaan. Tal van visschersvaartuigen worden als vergaan gom el d. De heer Scott, een deskundige, berekent in de Glasg. Herald het verlies dat in Engeland door de weikstaking m de kolenmijnen is geleden op niet minder dan 33'/4 millioen pond sterling. Aan lootien alleen, ook in do fabrieken, die wegens gebrek aan kolen moesten stilstaan, zou ruim 18 millioen pond in die 16 weken zijn uitbetaald. Bij die som is niet in rekening ge bracht wat het rijk heeft betaald voor militair vertoon en het wellicht onherstelbaar nadeel dat vele fabrieken hebben geleden. »Voor het land ware het minder schadelijk geweest als het tweemaal 33 millioen p. st. had geofferd voor de mijnwerkers" zegt de heer Scott. De Norddeutsche Lloyd is voornamens hare vloot van snelvarende sboombooteii van Amerika enz. in het geheel met zeven dubbele schroef- stoombooten van de grootste afmeting te ver meerderen. De nieuw te bouwen booten moeten aan hot einde van het volgend jaar geieedzijn. Voor het gerechtshof te Lemberg staan 13 boeren uit Polynow terecht die, na veischeidene bianden in hun dorp, een man dien zij, op aanwijzing van een waarzegster, voor den brandstichter hielden, gezamenlijk op wreede wijs vermoordden. De Spnansche soldaten, die aan de expeditie in Marokko deelnemen, genieten vrijdom van port. Te hunnen behoeve is een postzegel ge maakt, dubbel zoo groot als de gewone zegels, met het Spaansche wapen, gesteund door twee leeuwen en met het opschrilt »Espana Correos, Mehla, exercito expedicionario." Dit zegel wordt den soldaten kosteloos verstiekt. Een jonge Spaansche graaf verloor te Monaco 150.000 fis. met roulette, liij trachtte zich daarop met een scheermes den hals af te snijden, en toen de dood met spoedig genoeg volgde, wierp hij zich lit het raam van een tweede verdieping. Hl] las. een vrouw en drie kinderen achter. Een onbekende diong Dinsdagavond het kantoor van den kassier Robertson, van de af~ deeling voor den vei koop van postzegels in het hoofdpostkantoor te Chicago, binnen, llij bracht den kassier eenen slug tee, die dezen bewusteloos deed neervallen, en stal S 7000 uit de kas. Toen men om 1 uur des nachts het kantoor binnenkwam, iag de kassier nog bewusteloos op den grond. In den Noordamerikaunschen staat Noord- Dakota is eene dame, mej. Mattie Irwing, tot notaris .benoemd. Ook in de staten Alabama, Caii- formé, Illinois, Ohio, Tennessee en Wyoming zijn vrouwen tot dat ambt benoembaar. 's-GK 1VEMIAGE, 16 December. I '.veede Kamer. Aangenomen werd de ont eigeningswet voor een nieuwe straat te Am sterdam, met 49 tegen 23 stemmen en de iuppletoire begrooting van oorlog, na sterke bestrijding wegens overschrijding der posten, i'oorts werd hoofdstuk nationale schuld aan genomen. Bij de behandeling van hoofdstuk financiën werd aangedrongen op de afschaf fing der tollen, gewaarschuwd tegen ver scherping van belastingdruk en vele andere punten. Bij het heden te 's-Gravenhage gehouden examen voor boekhouden (AI. school onderwijs is geslaagd de heer D. N. de Vringer te Schiedam. Zelden of nooit waren de biggen in Fries- iands Zuidoosthoek zno hoog in piijs als thans. Biggen van vijf weken worden verkocht voor f9 a flO. Een gevolg hiervan is, dat de boe ren zich buitengewoon op een aanfok toeleggen. De laatste weken was de veehandel op de Neder-Veluwe vrij levendig. Zeer veel wordt voor de slachtbank opgekocht de prijzen zijn daaidoor langzaam stijgende. Voor vet vee bo- steedt men thans le quahteit f 0 60 a f 0 64 2e qual. f 0,54 a f0 58, vette kabelen f 0.50 a f0.52, alies per KG. Kalfdiagende koeien gel den f150 a f 200, dragende vaarz-n f100 a f160. Vette vaikens (0 44 it f 40, vaikens voor Engeland f 0.40 a f 0.42 per KG. Het hoofdbestuur der vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs h"eft aan den minister van oorlog bericht, dat het met de meeste belangstelling heeft kennis ge nomen van het koninklijk besïuit van 29 Septem ber 1893, no. 5, betieffende de vorming van reservekader. Het betuigt den minister zijn ingenomenheid met dit besluit en zegt van zijne zijde gaarne alles te zuilen doen wat op zijn weg mocht liggen, om tot het welslagen mee te wei ken. Een adres van gelijke strekking is door het genootschap van leeraien aan Nederlandsche gymnasién aan den minister gezonden. Door het hoofdbestuur van den «Bond van Ned. Onderwijzers" is een adres aan H. M. de Koningin- Regentes verzonden, waarin het als zijne mee ning te kennen geeft, dut het ongetwijfeld niet in het belang van het onderwijs zou zijn, indien de regeering er toe overging den termijn te ver lengen, die in zake hot voldoen der bijzondere gesubsidieerde scholen aan art. 24 der wet op het laser onderwijs, bij kon. besluit van 18 April 1890 is vastgesteld op 1 Januari 1894. Zij verzoeken genoemd kon. besluit te hand haven, wijl elk uitstel in strijd moet zijn met de behartiging van het volksonderwijs in Nederland. Mijnheer de Redacteur Met veel ingenomenheid las ik het hoofdartikel in Uw blad van Dondeidug 14 Dec. II.: het is goed dat de burgerij op de hoogte zij van een plan van reorganisatie van het L Onderwijs, van zoo ingi ijpeiideii aard als het onlangs door B. en W. vooigestelde. Juist daarom zult U mij wel veroorloven op eene onjuistheid te wijzen, voorkomende in be doeld artikel, die veroorzaakt kan zijn door min dere duidelijkheid van de U veistrekte gegevens. Het gebrekkige toch van de inrichting der school van den Heel' Tij! bestaat, behalve in te weinig lokaliteit en te weinig onderwijzend per soneel, in de eeiste plaats in liet vuor onze gemeente veel te hooge schoolgeld. Daardoor worden vele oudeis gedwongen hunne kinderen te lang van die school teiug te houden er. ze eerst elder» onderwijs te doen genieten, en het gevolg is dat deze school leerlingen heeft van soms tien verschillende inrichtingen van onder wijs afkomstig, somtijds van acht van die inrich tingen in éene klasse 1 Bij hel nagaan nu van de financieels gevolgen der reorganisatie voor de gemeente werd wel door de Comm. van Toez. o. L, 0. geadvi seerd te u'kenen op een ÏOUO gulden minder schoolgeld van do scholen van Mej, v. Dnel en van den Heer Tijl, echter volstrekt 7iict geadvi seerd deze vei mindering door de invoering van proportioneel schoolgeld te vei kujgen. Zeker zul len vele loden dier Commissie tegen dia wijze van oplossing gegronde hezvvai en hebben en b.v. eenvoudig eeno belangrijke verlaging der thans bestaande schoolgelden aanbevelenmaar hoe dit ook moge beslist worden, zeker is het, M. de Red., dat dit purit hij de Schoolcommissie nog een punt van overweging moet uitmaken, daar nog niets daaromtrent is vastgesteld. Wat do kosten van uitvoering betieft, ik wil daaromtrent alleen opmerken, dat daarvan eene zoo nauwkeurig mogelijke heiekening is gemaakt, maar dat het natuurlijk onmogelijk is om, waar o. a. een schoolbouw van omstreeks 16000 gul den en een tiaktornent voor een vermoede lij ken levensduur in rekening moesten worden gebiaclit, die volkomen juist te ramen. De nkleme vei laging" van lasten, waarvan U spreekt, kan dus evengoed op eene grootere ver laging of misschien ook op eeuige v jrhooging uitloopen. Waar alzoo niemand op f1000 na nauwkeu rig het juiste bedrag der kosten kan aangeven, is liet dus geheel nutteloos er over te gaan debatteereu of de uitvoering aan de gemeente f200 voordeel of nadeel zal opleveien. De tijd dringt met het oog op den cuisus 1894 '95 en de zaak is zeer urgent, want de verheteiing der school van den Heer Tijl gedoogt geen uitstel. Ik meende dat het goed kou zijn dit hier ter loops op te mei ken. U dankend voor de mij verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zijn, Mijnbeer de Redacteur, Hoogachtend, A. A. Beekman. Mijnheer de Redacteur. De heer M. J? Tio'dstia viaagt of fr hier ter stede meis door >-aiiirnuei king te doen is, voor de ongelukkigen te Wiet urn. Veroorioof mij de opmerking, dat ieder die behoefte gevoelde voor dit dorp wat af te zon deren, hieraan heeft kunnen voldoen. Misschien deden reeds velen het. Iromeis verleden week weid in de groote biaden een beroep op ieders fmlpvnaidigheid gedaan, door bet iiooldcomiié in Fiie-land. Voor zooveel noodig hei inner ik hen, die voor dit goede doel wat beschikbaar willen stellen, dat daarvan voorzitter is de hingemeester van Leeuwarden en een dor andete leden de bur gemeester van Westdongeradeel, waai toe Wic- rum bebooit. Zij nemen gaarne gillen in ontvangst. Voor het overige zou misschien de heer Troelstra zelf als tusschenpei soon willen optieden voor hen, die hun gift gemakkelijker kwijt willen. Zóo zou het kunnen zonder plaatselijk comité. F. A. C. Leciiner. li 5 U G K U L IJ K K XI A N l>. Geboren s 14 Dec. Leendert Johannes, zoon van I. S. van der Ster en M. Koudstaal, Gasstraat. Klasinadochter van G. Hamerslag en K. Koelof», Hoofdstraat. 15. Fredeiik Karei, zoon van Meium en T. Landstra, Niemu-Westfrankenlandsche- laan. Elizabeth, dochter van J. Goedkoop en A. C. Kioos, Tuinlaan. 46. Johannes Gerardus, zoon van J. G. Ilijgemann en C. M. Wijsbroek, Warande. «verleden14 Dec. Andreas Cornells Schuurman, oud 68 jaar, echtgenoot van Jo hanna van de Laar, Laurensstraat. 15. Jacob IIiile, oud 73 jaar en 3 maanden, Hoofdstraat, Pieter van der Vlies, oud 53 jaar en 7 maanden, Broersveld. Hen- rikus Johannes Eikmansoud 4 maanden, Broersveld. Bevallen van een. DOCHTER A. C. GOEDKOOP—Kloos. Schiedam, 15 December 1893. (oin gereed geld) op Donderdag 21 December 1S93, des namiddags ten 3 «re, voor het Huis wijk B, no. 11, in de Kreupelstraat, door den "Vendumeester P. BURGER, ten overstaan van den Notaris H. "VV. M. ROELANTS, van eenige MEUB1LAIKE GOËDB- REN, ais VAN I. Een WINKEL- en WOONHUIS mot open plaats en EB WE, aan de Broers- vest te Schiedam, wijk D no. 49, groot 37 cent. II. Een WOOXHUIi en EBVK, aan het Spinhuispad te Schiedam, wijk F, no. Gd, groot 415 cent. Bij veiling op "Vrijdag 32 Decem ber 1993, des voorns, ten elf ure, en afslag op den volgenden dag, des avonds ten acht ure, in het VERKOOP LOKAAL aan de Eorle Haven te Schie dam; zijnde de goederen te bezichtigen op de dagen en uren, op de aanplakbiljetten ver meld, op vertoon van een bewijs van toe gang, door Notaris ROELANTS te Schie dam afgegeven, bij wien inlichting te bekomen is. De Notarissen W. J. A. ROLDANUS en P. J. LAU te Schiedam zijn voornemens in ïMusts Sacrum" aldaar, op Vrijdag 29 December 1993, des voormiddags ten 11 ure, te veilen en op Zaterdag 30 De cember 1993, des avonds ten 9 ure, te verkoopen: Drie W OSINGEN met open grond en ERVEN, afzonderlijk te veilen, te Schie dam nabij den Singel aan de Vdlastraat, wijk A nrs. 148 -148 rj2- en 448 c/20, kadaster sectie I nrs. 1388, J3S9 en 1390, groot 2©3 centiaren, voorzien van waterleiding. Iedere woning verhuurd voor f 2.per week. Aanvaarding en betaling voor of op 22 Januari 1894. Te bezichtigen: Woensdag en Don derdag voor de veiling, des voormiddags van '10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 ure, op vertoon van een toegangsbewijs, door een der genoemde Notarissen afgegeventer wier kantoren omtrent de koopvoorwaarden inlichtingen te bekomen zijn. Het BESTUUR der SPAARBANK alhier geeft aan belanghebbenden kennis, dat de VAN EN Het Bestuur der Spaarbank voornoemdt J. LOOPUYT, Voorzitter. S. C. KNAPPERT, Secretaris. Schiedam, 2 December '1893. Door dezen heeft de ondergeteekende de eer zijnen geachten sfadgenooten kennis te geven, dat hij zich hier ter stede, aan de St.-ilnna-Kusterüitraat (Stootje), geves tigd heeft als Vertrouwende door eene goede bediening de gunst zijner stadgenooten waardig te worden, teekent hij zich UEd. dv. Dienaar

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 7