A°. *893, Zaterdag 23 December. N°. 8430, Nood te Wierum. KENNISGEVING. Z eveneiiYeerts gste ,T aarffang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: j7 ODÉ. Bui ten land sell e Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. franco per post, door het gelieele Rijis2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. B ltR Arl B O T K It 8 T H A A T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. In de bus aan ons bureau is inge komen f 2.30, De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand tier gemeente Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat op Maandag den 25n December a.s,, zijnde eerste Kerstdag, des middags van 12 tot 1 ure, aan het Bureau van den Burgerlijken Stand ten stadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het doen van aangiften van geboorte en overlijden. Schiedam, den 22n December 1893. Be Ambtenaar voornoemd, S. A. MAAS. I) B 1 T 8 H L A X 1). Ook ditmaal zijn alle bevelvoerende gene raals ter Nieuwjaars-receptie naar Bei lijn ontboden. De Schles. Zeitg. zegt, ten aanzien der on derhandelingen over een Duitsch-Russisch bandelsverdiag, van zeer vertrouwbare zijde te vernemen dat die voornamelijk vertraagd worden door de tolcommissie te Petersburg, welke lang niet zoo toeschietelijk is als men Aanvankelijk meende te mogen hopen en de Russische commissarissen, die overigens alles doen om de zaak te bespoedigen, telkens op verdere instiuctiën laat wachten. Wanneer de onderhandelingen thans zullen zijn afge- loopen valt niet te zeggen, maar eerst daarna begint het nog moeilijker redactiewerk, zoo dat het eind daarvan nog met geen mogelijk heid te berekenen is. Volgens de Naticnallib. Corresp. zijn de onderhandelingen j.l. Vrijdag tot kort na Nieuwejaar verdaagd; de gemachtigden blij ven te Berlijn. De Wurtemburgsche minister van oorlog is uit Berlijn te Stuttgart teruggekeerd. Naar aanleiding der nog nog altoos loopende geruchten omtrent de oudei handelingen tus- schen Piuisen en Wurlemberg meldt thans de officieele lieiehsanzeigcr, dat er geen sprake is van eenige wijziging in de militaire conventie tusschen de beide bondsstaten. De onderhandelingen worden op den grondslag dezer conventie voortgezet; zij betreffen slechts eene meer doelmatige regeling van commando, alsook gelijk reeds van andere zijde was gemeld eene verplaatsing van Wurtembergsche officieren naar Pruisen en omgekeerd. De Berlijnsche correspondent der JF. li. Ct. schrijft van gisteren Zooals men weet, bestaat er sedert eenigen tijd te Antwerpen eene gemengde commissie, welke tot taak heeft de belangstelling leven dig te doen blïgven in het denkbeeld om eene kanaalverbinding van Antwerpen met den Rijn tot stand te brengen. In de verwachting daar ook sympathie te zullen vinden voor het ont worpen kanaal, hebben zich onlangs eenige leden dier commissie naar Duitschlaml be geven. waar zij o. a. n overleg getreden zijn met de Kamers van koophandel in eenige der voornaamste Westduitsche steden, in het bijzonder met de Kamer te Glad bach. Offici eus wordt nu verzekerd dat de bedoelde leden der commissie zeer tevreden zijn over de uit komsten hunner reis, en het met de Duitsche belanghebbenden reeds eens zouden zijn ge worden over de richting van het kanaal, welke zou zijn door het Nederlaudselie kanton Sittard. De Kamer van koophandel te Glad- bach is, zoo heet het verder, thans bezig de zaak te onderzoeken binnen 3 weken zou er van haar een vet slag aan de bevoegde auto riteit te verwachten zijn. V li A X K li IJ K. De Kamer heeft Woensdag in de grootste kalmte het onderzoek der geloofsbrieven ge ëindigd en eenige ontwerpen van plaatselijk belang afgehandeld. Te halfzes werd, onder den kreet: »Leve de Republiek!" de zitting gesloten vetklaatd. In den Senaat beeft de heer Perier het sluitings-decreet voorgelezen. De bladen melden, dat mevrouw Astier de Valsayre zich candidaat heeft gesteld bij de senatoriale verkiezingen. Twee gevaarlijke anarchisten, Moulimier en Collos genaamd, zijn te Orleans in hechtenis genomen. Te Marseille is eeu vrouw tot zes maanden gevangenis veroordeeld wegens op ruiende taal in verschillende openbare ver gaderingen. Dezelfde lechtbauk veroordeelde een Italiaansch anarchist, Tortel li genaamd, tot twee dagen wegens een dergelijk feit. ESSIllïD. Het Hoogerhuis is gisteren uiteengegaan tot den 12n Januari. In het Lagerhuis heeft Gladstone giste ren medegedeeld dat de hertog van Koburg afstand heeft gedaan van eene jaarlijksche toelage van 15,000 pd. st., en daardoor de wenschen van liet Parlement in dit opzicht reeds heeft voorkomen. Hij behoudt echter de jaarlijksche bijdrage van '10,000 pd. st., hem in 1873 bij gelegenheid van zijn huwe lijk toegestaan, en dit dewijl hij zich voor stelt geregeld een gedeelte van het jaar in Engeland door te brengen. De regeering heeft deze regeling aanvaard omdat het niet vvenschfilijk is de bevolking van Koburg de lasten te laten dragen van het verblijf des hertogen in Engeland, De hertog heeft het verlangen kenbaar gemaakt dat zijn naam worde geschrapt uit de lijst der par ticuliere raadgevers van de Kioon privy council). Wat zijne positie in het Heeren huis betreft, daaromtrent heeft dit Huis zelf en uitsluitend te beslissen. Labouchere vroeg na deze mededeelingen van den eersten minister verlof om de ver daging van het Lagerhuis voor te stellen, bij wijze van protest tegei. liet behoud van de 10,000 'sjaars door den hei tog. Dit ver lof werd geweigerd met 177 tegen 59 stem men. Daarna gaf sir William Harcourt, de kanselier der scln.lkist, eene nadere verkla ring van de opm irking, door hem gemaakt bij de gedacbtei.wisseling over de motie- Hamiltou, dat oe officieele raadslieden van de admiraliteit ('en beslaanden stand van zaken bij de vloot als voldoende beschouwen. Deze opmerking zeide sir William, sloeg alleen op de plaats die tegenwoordig de verschillende lai den tegenover elkander in nemen wat bei.eft het bezit van oorlogs schepen der eerste klasse, welke in het thans loopende dienstjaar geheel voltooid zijn. Als opvolger van den lieer Currie, die ver bonden is aan het gezantschap te Koustan- tinopel, is tot onder-seeretans van staat van buitenlandsche zaken benoemd sir Thomas Sanderson. ZWEDEN. De koning heeft goedkeuring verleend op het besluit van den Rijksdag betreffende het invoerrecht op zijde. Te beginnen met 1 Januari a.s. zal voor ruwe ongeverfde zijde, die tot nog toe vijj van invoerrecht was, een recht van 2 kronen per kilo worden betaald, terwijl het invoerrecht voor geverfde of ge bleekte zijde van 1 op 2 kronen per kilo is verhoogd. K U S L A N D. Aan een der Deensche bladen wordt uit Rusland het volgende geschreven De czaar schijnt in Denemarken zoozeer 't genot van zich ongedwongen te bewegen te hebben leeren waaideeren, dat hij tot schrik zijner lijfwacht ook in Rusland begint zich alleen uit te wagen. Onlangs bracht hij ge heel onverwacht, alleen, in officiersuniform, een bezoek aan de groote keizerlijke glasfa briek aan den zuidelijken buitenkant van St.-Peteisburg. Hij legde een gedeelte van den weg per tram af, en de passagiers staken de hoofden bijeen en fluisterden over dien militair, die zoo sprekend op keizer Alexan der leekmaar niemand herkende hem. Op de fabriek wekte dit onverwacht be zoek groote beweging, en in 't vorstelijk paleis was intusscheu 't geval bekend gewor den, en vele politie-agenten haastten zich den keizer te gemoet te gaan, die zich niet weinig vermaaktedat hij eindelijk eens aan 't oog zijner bewakers was ontsnapt. Iets later begaf Z. M. zich op een avond alleen uit en wandelde door de straten van Gatschina. Na een poos geloopen te hebben, kwam hij in eenige stralen waar de lan taarns niet brandden, hoewel dit verordend was. Hij sprak een politie-agent aan s Vriend, waarom branden hier de lan taarns niei?" »Dat heeft de hoofdinspecteur van politie zoo gelast, mijnheer." »ZooIk meende, dat er een keizerlijk bevel was uitgevaardigd, dat alle stiaten in Gatschina vei licht moesten zijn," »üat wist ik niet, mijnheer." nMaar als de keizer nu eens hier komt en ziet dat zijn bevel niet is uitgevoerd?" iO, de keizer komt hier niet, mijnheer. Wat zou die hier te maken hebben nGoeden avond." ïGoeden avond, mijnheer." Den volgenden morgen werd de hoofd inspecteur bij den keizer geioepen en ont ving een strenge berisping. »'t Zou heel wat lichter hier in 't land worden", dus eindigt op treffende wijze de correspondent, »als de keizer wat meer met eigen oogen te zien kreeg hoe donker het er nu nog is." De Standard verneemt uit New-York dat de regeering in Noord-Amerika groote hoe veelheden krijgsbehoeften, inzonderheid kar doezen, besteld heeft. ITALIË. Nadat eenige leden in de Kamer Woens dag het woord hadden gevoerd over de minis- terieele verklaring, zeide Crispi in zijn ant woord dat hij heden een debat over <le buitenlandsche politiek wilde vermijden. IIij wenselit een herstellingswerk te verrichten en roept den bijstand der goedgezinder! in. Overigens zijn zijne denkbeelden over de buitenlandsche staatkunde bekend Vriend schap met alle natiën, vasthouden aan de verdiagen". Wat Sicilië betreft, erkent de minister-president dat administratieve liei- vormingen noodig zijn, doch de uitspattingen der volksvereenigingen mag de regeering niet toelaten. Daarna ontwikkelde zich een langdurig en heftig debat over de bank-quaestie. Nadat de regeering verklaard had, op de stemmingen geen invloed te willen oefenen, stelde de heer Cavalotti deze motie voor »De Kamer wenselit de enquête-commissie geluk met haar nauwgezet uilgevoerdenarbeid, en besluit de documenten der commissie in druk te verspreiden'". Het eerste deel dezer molie werd met 142 tegen 24 stemmen en 1 IS onthoudingen aan genomen. Op de tweede alinea stelde de heer Üi Rudini ais amendement voor, van de uitgave der documenten uit (e sluiten de stukken die voor de geheime archieven bestemd zijn, daar deze stukken slechts particulier belang hebben. De Kamer was te onvoltallig toen over deze quaestie beslist moest vvoiden en zou dus gisteren hierover hebben te stemmen. Aan de Weener Politische Correspondent wordt uit Rome bericht, dat de Italiaan-die regeering, in antwoord op Spanje's voorstel om overleg te plegen tot het beramen van

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1