SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. aanstonds de richting aan te geven, zouden •wij er toe wil'en voegen, zoolang mogelijk zonder materieelen steun te verstrekken. En als wij Hier een oogenblik stilstaan, dan verklaren wij al dadelijk, dat lang geen lichte taak haar zal wachten, die tot het eomité willen toetreden, en zij de belooning voor veel moeite en inspanning veelal zullen moeten zoeken eu vinden in bet streven. Maar gaan wij verder in het vormen van onze voorstelling. Wij zouden eerbiedigd willen zien de godsdienstige gevoelens der betrokken gezinnen, door hen zooveel mogelijk te doen bezoeken door geloofsgenooten en ■waar materieelen steun zou worden verstrekt, dit nooit te doen zonder overleg met liet betrokken armbestuur. Als uu juist de medewerking verzekerd was voor de zooeven reeds met lof vermelde vereenigingen, wij bedoelden, als deze ver- eenigingen als zoodanig het comité wilden steunen met hare medewerking, door het ver strekken van gegevens, door daar op te treden waar bun eigenaardige taak bet aanwijst ais dit comité ze uog niet aan den arbeid vindt en hen roept, of als zij dit comité willen te hulp roepen, als hun reglementen ergens soms inmenging niet mogelijk maken in éen woord als er eeu samenwerking bij uitnemendheid kon bestaan, dan was er geen sprake van concurrentie of vreemde inmenging, dan werd dit comité een zaak van allen, aller belang stelling waard. En zeer zouden wij ons bedriegen, indien er onder hen, die liet werk der liefde, het dienen, op eigen band ondernemen, worden gevonden, die aan ajzondering de voorkeur geven boven samenwerking. Organisatie heeft op dit gebied reeds op zooveel plaatsen uitstekend gewerkt, verkeerde toestanden doen wijken en betere toestanden in 't leven geroepen, dat wij op de medewerking van tt en van zooveel anderen als er ons nog on bekend zijn, stellig durven rekenen. Zoo hopen wij een instelling te kunnen vestigen, die werkzaam zal zijn tot heil van velen." Tot de oprichting van het dames-comité j werd in beginsel besloten. j Door de tooneelisten van het Grand Tliéatre j te Amsterdam, directieGebroeders A. van Lier, wordt Vrijdag a.s. in het gebouw der Ol'licieien-vereenigiug een voorstelling gege ven. Is dit op zich zelf reeds een gelukkige gedachte, daar menigeeu in de laatste dagen van het jaar zich zelf en den zijnen, die hij niet altijd om zich vereenigd ziet, eenige ontspanning tracht te bezorgen, de keuze van het stuk: »l)e dochters van Haseman", is bovendien wel geschikt om tot iiet bezoe ken dezer voorstelling uit te lokken. De schrij ver, Adolf 1' Arrouge, is zeer gunstig als dramaticus bekend. De strekking zijner stuk- keu, wie kent o. a. niet zijn iBokter Klaus" is van dien aard, dat men er met gerustheid zijn familie kan brengen. Dit is evenzeer het geval met liet onderhoudende stuk dat zij thans annonceeren. Een volle zaal zij daarvoor den ondernemeis gaarne toegewenscht. Gisternamiddag is de 11-jarige Andries Brouwer in de Nieuwe Haven gevallen, waar uit hij, zonder ietsel te hebben bekomen, is gered door een politie-agerit en een burger. Het kon. besluit, waarbij de bijzondere scholen, welke voor '1894 aanspraak maken op eene rijksbijdrage, voor dit jaar worden vrijgesteld van het verplicht aaatal onder wijzers, bestaat uit deze twee artikelen: Art. 1. Voor de bijzondere scholen, die over 18913 in aanmerking komen voor de rijksbij drage, bedoeld in art. 54é/s der wet op het lager onderwijs, en die op 1 Januari 1894 niet voldoen aan de voorschriften van art. van het koninklijk besluit van '18 April 1890 i Staatsblad no. 64), is, voor zoover zij ook over 1894 aanspraak maken op eene rijks bijdrage, gedurende dat jaar de naleving dier voorschriften niet verplichtend, mits het aan tal onderwijzers, op het tijdstip van het in werking treden van het tegenwoordig besluit aan die scholen verbonden, niet worde ver minderd, Art. 2. Dit besluit treedt in werking op den tweeden dag na de dagteekening van het Staatsblad en van de Staatscourant waarin het geplaatst is. Ilij koninklijk besluit zijn, met ingang van 1 Januari 1894, ter vervanging van de op 31 December 1893 aftredende en niet her benoembare leden van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland, tot leden van dien raad benoemd A. van Scherpenzeel, apotheker te Schoonhoven J. A. J. van de Ven, apothe ker te Rotterdammr. C. II. B. Boot, te Rotterdam dr. S. J. Ilalbertsma, te Rotter dam G. F. A. Bosch, apotheker te Leiden. De Eerste Kamer zal, wanneer zij zich in de namiddag-vergadering van Woensdag a.s. met het voorstel van den voorzitter vereenigt, Dondeidag te 11 uur vm. bijeenkomen tot be handeling van een aantal eenvoudige wets ontwerpen, van de suikerwet en de Indische begrooting voor 1894. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 26 dezer niet plaats hebben. Een comisch incident, zoo schrijft de Zutph. Ct., deed zich voor, toen Dinsdag, na art. 23 der oorlogsbegrooting, de heer Van der Borch van Vervolde een memoriepost voorstelde, om aan de gemeenten te gemoet te komen in de kosten der paar den keu ring. Dit amendement was gelijk de minister terecht zei onmogelijk, omdat de wet aanwijst, welke uitgaven ten laste van het rijk komen. Waar dit in casu niet is geschied, kon hij het amendement-Van der Borch, dat hem evenwel koud liet, niet aanvaarden. Maar overigens, de minister had niets tegen dit nieuwe artikel, want bij kon het toch on uitgevoerd laten Daarom nam hij dat on schuldige artikeltje maar over. Toen kwam het op stemmen. En wat der.kt men wel, dat er gebeurde? Het amendement werd verworpen met algemeene stemmen, ook die van den heer Vaa der Borch, den voorsteller.... aRisum teneatis amict!" Heeft de heer Van der Borch dan toch zoo weinig vrienden in de Kamer; ja, blijft hij ten slotte zich zelf niet eens meer tiouw? Of gaat de man aan 't soezen 't Zou jammer zijn voor 't vaderland en voor Schiedam De bisschop van Roermond heeft een schrij ven gericht aan de geestelijken in zijne diocese, waarbij hun wordt verboden voortaan, zon der zijne toestemming, politieke artikelen in dag- of weekbladen te schrijven. Het sNederl. Gymnastiek-Verbond" zal zijn jaarlijksche vergadering houden op Zondag 28 Januari a.s., te Amsterdam. v Het V. D. bevat de volgende schets van eene uitdeeling van brood en koffie te Amsterdam. Het comité tot uitdeeling van brood en koffie aan allen, die honger hebben, is. heden zijn taalt weer begonnen. 't Z'jn vijf vei mogende mannen, die met elk ander hiertoe jaarlijks een groote som gelas bijeenbrengen, 't Is een uiterst dankbaar weik. 's Morgens om 8 nur ziet men ze reeds staan bij bet gebouw op den Singel, 't Is een lange rij, netjes vijf aan vijf in 't gelid gehouden door een paar agenten van politie. Bleeke, ziekelijke vrouwen, met zuigelingen in doeken gepakt, staan te trappelen van de kou in haar dunne versleten japonnen, ïgekiegen stukken", die eens voorname dames kieedden. Stevige arbeiders houden zich bescheiden terug, zij schamen zich in dat gezelschap van ïpiule- tariers". Jongens, die nog niet gevoelig zijn voor dergelijke indrukken, staan dicht bij elk ander en maken gekheid, in het vooruitzicht van een boterham. Dat hindert de oudjes gebogen, gebrekkige tnenschjes, grootvaders met kinderen aan do handen, aan do panden van de gelapte winterjas. Ovor die geheele rij ligt dezelfde kleur van matte, bleeke ellende. Bi] vijf en-twintig te gelijk worden ze toegelaten. Doov een lange gang komen ze eindelijk in een laag, warm vei ti el,je, waaraan de geur van de koffie iets gezelligs geeft. Dan vioolijken die gezichten geheel op, als doire planten bij een regenbui. Achter een hekje staat een bak. opgestapeld vol met dikke sneden goed doorbakken ongebuild tarwebrood, en daar naast staan de gevulde kommen. Als een automaat deelt de opzichter uit, elk een snee en een kop, de kinderen met hun drieën twee boterhammen en een kleiner kommetje koffie. Heel vriendelijk knikken zij tot dank en guizig groote brokken afbijtende van het brood, komen ze in een andere kamer, waar ze op lange banken hun ma,il kunnen gebruiken. Dankbaar biokkelt de moeder het brood voor de kleintjes. Elk krijgt wat, en voor de zuigeling doopt zij de stukjes eeist in de kolfie. Dan drukt zij ze vaak met tranen in de oogen tegon zich aan. Het doet haar goed, de kindei en te zien smullen, en zij vergeet dat ook zij honger heeft geleden dat zij zich dagen achtereen tevredengesteld heeft met wat er ovei bleef als er iets overbleef ten minste. Anderen moffelen tersluiks een stuk brood weg onder hnn jas voor een zieke viouw of eeri gebrekkig kind, ja soms voor hen, die geen kleeren hebben om op straat te komen. Mee dragen van brood is echter streng verboden. Een agent moet er toezicht op houden, doch hij keert zich wel eens om; hij wil wel eens niet zien, omdat hij medelijden heeft met de stumperds. Wat moet zoo'n kijkje bij het uitdealen een voldaan gevoel geven aan de heeren, die het geld verschaffen De meest treffende bewijzen van dankbaarheid krijgen zij soms. 'i Kwam zelfs voor, dat 's zomers een man bij een der leden van het comité kwam, om hem wat overgespaard geld te geven, voor hetgeen zijn gezin 's winters genoot. Maar ook krijgen zij een diepen blik in de ui moede. Zij ontvangen brieven van zieken, die vragen een snee biood te mogen laten halen verscheidene vrouwen kwamen vragen, of zij een kwartiertje voor of na den aanvang hun portie konden krijgen, omdat zij zich schamen te midden van al die menschen, met wie zij nimmer hebben behoeven om te gaan vioeger. Het aantal van hen die hun honger gisteren den eersten dag kwamen stillen, was ongeveer 2000. Hiervoor is natuurlijk heel wat noodig. In reusachtige ketels wordt de koffie gekookt en de brooden van een roeter lang worden machinaal gesneden. De bovenste korsten worden afzonderlijk gehouden dat is een trac- tatie voor velen. Twee keer per dag. 's morgens van halfnegen tot hallelf en 's middags van twee tut vier ure heeft de uitdeeling plaats en bijna eiken keer komen dezelfde menschen terug. Zij leven geheel van dat brood en niemand wordt teruggezonden. Er behoeft dus geen honger meer te worden geleden in Amstetdam. Wordt de toevlucht te groot, dan zal een tweede gebouw, het Passantenhuis op de Laurier gracht, woiden geopend. Reeds zijn eenige werk lieden bezig het in gereedheid te brengen. Gisteravond is in een café aan het Bolwerk n°. 11 te Rotterdam in betaling ontvangen een valsch muntbiljet van f 10, gemerkt n°. 08590 II F, waaraan het watermerk ont breekt. Het bitjet draagt de handteekening van den rfiinister van financiën Godin de Beaufort en den datum 1 December 1892, op welk tijdstip die minister niet aan de regee ring was. Het muntbiljet, overigens vrij nauw keurig nagemaakt, is in handen der politie in de Pauwensteeg. (-2T, Tt. Ct.) De sneltrein, welke 11.50 van Rotterdam vertrekt, ondervond gisteren op de scheiding der lijn naar Rotterdam en Den Haag bijna Va uur vertraging. De reizigers voor Den Haag misten daardoor te Gouda de gewone aansluiting. De volgende trein naar Deu Haag wachtte te Gouda de aankomst van den Rottefdamschen trein af. Zooals meermalen het geval is. konden de reizigers de oorzaak der vertraging niet te weten komen. Dezer dagen stierf te Groningen eene vrouw, schijnbaar in zeer behoeftige omstandigheden. Na haren dood bleek, dat zich in hare nalaten schap verschillende buidels met geld bevon den, terwijl bovendien nog op 3 verschillende boekjes en namen een bedrag van pl. m. f6000 in de spaarbank moet zijn gedeponeerd. De vrouw was bij haar leven te zuinig om het noodige er van te nemen en was bij eenige voorname familiën nogal in beklag. De na latenschap komt aan haar eenigen zoon ten goede. Deze, iu vroeger dagen zeeman en verzorger van zijne moeder, is later blind ge worden, gehuwd en thans mandenmaker van beroep. Te Bergen-op-Zoom is Zondagavond een ergerlijke baldadigheid gepleegd. Mej. El. F., luitenant bij het heilsleger, werd bij hare woning opgewacht door eenige jongens, en een van dezen wierp haar een kiinkersteen naar het hoofd, met het gevolg, dat zij met een groote, hevig bloedende hoofdwond in hare woning moest terugkeeren, al waar haar geneeskundige hulp verleend werd. De jongens, die na het plegen van deze lafle baldadigheid ijlings gevlucht waren, zijn thans door de politie opgespoord en zullen zich voor den rechter hebben te ver antwoorden. Arnhem. Naar wij vernemen, heeft de Koningin-Regentes het haar aangeboden be schermvrouwschap over het diaconessenhuis- alhier aanvaard. Gelria Tenzij het ijs blijft ontbreken, zal er dezen winter np de banen van de ijsclub Kralingen en Omstreken" eene hardrijderij op schaatsen op de lange en korte baan worden gehouden om het kampioenschap van Nederland. Men schrijft uit Leiden aan de N. R. Ct. De vierde kunstbeschouwing, die hier Donder dag heelt plaats gehad, (evenals de drie voiige in den Foyer van de Stadszaal) was werkelijk belangrijk. Niet alleen doordat er groote ver scheidenheid tn het geëxposeerde wasin de allerste plaats ontleende zij hare waarde aan de aanwezigheid van eene door den H.iagschen beeld houwer Odé ontworpen buste van professor Buys. Het spreekt vanzelf dat het voor den artist een oogenblik van groote spanning was toen degenen die den hoogleeiaar het intiemst hebben gekend, en wion door den beeldhouwer en de commissie verzocht was hunne meemng omtrent de gelijkenis vooraf ie willen komen uitspieken, eer. tijdlang het werk aandachtig beschouwden maar eene groote zelfvoldoening moet zich wel van den heer Odé hebben meester gemaakt, toen bet treffend oogenblik was aangebroken, waarop do weduwe van den beminden hoog leeraar, zoo edelmoedig zulk een voor haar uiterst pijnlijken tocht ondernemend, hem volmondig bekende dat zij het werk teil volle geslaagd kon noemen. "Verscheidene hoogleeraren (ik zou onbescheiden zijn door namen te noemen) roemden in den loop van den dag het werk zeer, en toen des avonds eene bijzondeie mooie verlichting de trekken nog beter tot hun recht deed komen, en door eene zachte vervloeiing der schaduwen elke hardheid was verdwenen, maakte het werk van Odé bepaald een zéér imposanten indruk. In het fijnbesnedan gelaat is naast hoogen ernst en den tiek van vasten wil ook het nobele gehouden, en vooial ook de kalme, waardige rust die Buys zoo eigen was. Er is echter geen starende strakheid, geen stroefheid, (die dikwijls zoo hindeilijk is), in dit gelaatook geven de gekruiste armen eene gedachte aan eenvoud, aan rust weer. Door velen werd de wensclielijkheid uitgesproken, (en ik veroor loof me, mij tot tolk van hem te maken) dat dit werk nog binnenkort in breeden kring zal mogen worden geexposeerd, en dat die buste van professor Buys in een meer blijvend mate riaal voor de toekomst zal worden bewaard. In vPulchri Studio" te 's-Gravenhage zijn lijsten ter teekening nedergelegd voor het brengen van een nationale hulde aan Nederlands giooten kunstschilder J~zef Israels op zijn 70n verjaardag, den 27ri Januari a.s. De heer H, W, Mesdag, voorzitter van sPulchri Studio", meldt dat de tijd'voor het teekenen dier lijsten bepaald blijft op 27, 28, 29 en 3d dezer van 11 tot 3 ure, maar dat wie verhin derd is persoonlijk te komen, zijn naamteekening

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2