kennisgeving! li vioolspeler' Zondag 24 en Maandag 25 December. 843! Tweede Blad. Bekendmaking. R ationale Militie. KENNISGEVING. Feuilleton. A°. 893. evenenveert: gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biiitenlamlsclic lierichten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal JFranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. BVRRAF: B «T E 11 IT BAAT,® 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat op Maandag den 25n December a.s., zijnde eerste Kerstdag, des middags van 12 tot 1 ure, aan het Bureau van .den Burgerlijken Stand ten stadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het doen van aangiften van geboorte en overlijden. Schiedam, den 22n December 1893. Be Ambtenaar voornoemd S. A. MAAS. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de wet van den 30n December 1887 (Staatsblad no. 255) betreffende onderstand (onder steuning) aan mindere geëmployeerden, vaste werk lieden en bedienden, op daggeld weikzaam bij inrich tingen van 's Rijks zeemacht en op 'sRijks werkvaar- tuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 Staatsblad no. 92); Gelet op art. 6 van het Koninklijk Besluit van den 10n Januari 1888 Staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen; Maakt bekend dat de attestation de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, in liet begin wan ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor- middags 10 tot des middags 12 ure, ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, den 23.-ten December 1893. Üa Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de militieraad in bet 2de district van Zuid-Holland, voor deze Gemeente, op Vrijdag den '12u Januari aanstaande, des voormiddagsten 10 are, zijne tweede zit ting zal houden te ROTTERDAM, in het Oude-Mannen- li ui aan de Hoogstraat aldaaren brengen vooits n herinnering artikel 92 der wet lietiekkelijk de nationale militie, van den 19n Augustus 1801 (staats ilad no. 72), laatstelijk gewijzigd bij de wet van den 4den April 1892 staatsblad no. 56), luidende: In de tweede zitting van den militieraad toordt uit spraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgeda zaken en omtrent hen, die alt PLAATSVER VANGER of N0MMERVERWISSELAAR verlangen op te treden. De loteling, omtrent wien de militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, behoeft NIET in de tweede zitting te verschijnen. Zij herinneren mitsdien den lotelingen der lichting van 1894, die verlangen mochten zich voor den dienst der nationale militie te doen vervangen, dat zij voor gernelden militieraad ten bepaalden dage en ure moeten verschijnen, teneinde hunnen plaatsvervan ger of notnmerverwisselaar te doen onderzoeken. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 23sten December 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Da secretaris, VERNÈDE. UÜITlüHLANI). De regeering heeft bekendgemaakt dat de maatregelen tot opheffing der slavernij in Kameroen voorloopig moeten worden ge schorst, als zijnde voor het oogenblik onmo gelijk. De anti-koloniale pers vraagt natuurlijk waarom de regeering dan eerst hare toestem ming heeft gegeven tot liet houden eener anti-slavernij-loteiij en waarvoor de opbrengst daarvan nu zal dienen. Om een eind te maken aan het openlijk steunen van de oppositie der agrariërs tegen den rijkskanselier door Pruisische staatsamb tenaren, bevat de Staatsanzeiger thans eene officieele herinnering aan de verordening van 1882, waarbij aan ambtenaren niet alleen verboden wordt bij verkiezingen, maar ook in het algemeen tegen de regeering te agi- teeren. De groote agrarische bond, die zooveel dacht uit te werken, dreigt reeds uiteen te spatten. Van de 160,000 leden hebben bereids 50,000 zich teruggetrokken en thans heeft ook de voorzitter ontslag genomen, omdat geen fond sen voor de partijleiding zijn bijeen te krij gen. De eigenlijke boeren dringen aan op de vorming van een nieuwen bond, welke de regeering zal steunen. De tot vestingstraf veroordeelde Fransche spionnen zijn Woensdag naar de vesting Glatz, bij Breslau, overgebracht. f K A S K E IJ K. In den ongsten ministerraad is besloten bij de Kamer een wetsontwerp in te dienen, strekkende om de commissarissen van politie vooi taan pensioen te verleenen van staatswege. Het ontwerp moet ten doel hebben de cominissai issen van politie onafhankelijk te inaken van socialistische gemeenteraden, als te Parijs, Lyon, Marseille, Rouaan enz. Het zal de staatsuitgaven met omstreeks 450,000 fr. verhoogen, Vóór ze Woensdag uiteenging, heeft de Kamer de verkiezing ongeldig verklaard van den vicomte d'Hugues, die in Basses-Alpes als Christelijk socialist was gekozen. Hem werd ten laste gelegd verdachtmaking van zijn tegencandidaat. De Kamer weigerde een door de regeering voor Parijs gevraagd verlof eene stedelijke extra champagne-belasting te heffen van 50 centimes per flescli. EN (1 E I A S D. Het Lagerhuis is gisteren uiteengegaan tot Woensdag. In het Lagerhuis zeide Harcourt gisteren dat de verklaring, dat Engelands linieschepen in eene verhouding van 'J9 tot 10 staan tot die van Rusland en Frankrijk samen, betrek king hebben op de geheele vloot en niet op de iMiddellandsehe-Zeevloot alleen. Naar de Globe meldt, hebben na Gladstone's rede over de vloot, gisteren gehouden, alle bestuurders der admiraliteit hun ontslag in gediend, en zijn zij eerst heden daarop terug gekomen na Harcourts nadere toelichting van gisteravond. De Londenscbe correspondent der W. It. CL schrijft van gisteren In het Lagei huis had er een pikant debat plaats naar aanleiding van opmerkingen van den Ierschen afgevaardigde Knox op de dezer dagen gehouden protest-vergaderingen tegen den oorlog in Matabelenland. Hij verklaarde dat een aantal aandeelen der sChartered Company" elk tegen drie shilling onder leden van het Lagerhuis verdeeld wareu. De Morning Chronicle was het eenige Lon denscbe blad, dat Knox's opmerkingen weergaf. De heer Hartley bracht in het Lagerhuis in het midden, dat de Morning Chronicle dn privilegies van het Huis heeft aangerand, maar ten opzichte van eene in dien zin door hem gedane motie besloot het Huis over te gaan tot de orde van den dag, nadat was aangetoond, dat de redactie van de Chronicle de belichting van Knox geenszins heeft aan vaard. lntusschen vroeg John Burns aan de regeering, of zij gezind was een ontwerp in te dienen, volgens hetwelk parlementsleden, die de betrekking van directeur van eene ven nootschap aannemen, hun lidmaatschap ver liezen. De vraag van Burns bleef onbeant woord. Hierop verklaarde deze dat hij de zaak zou doorzetten. OOSTENRIJK. Een der heftigste en invloedrijkste bestrij ders van de kerkelijk-politieke wetsontwerpen der Hongaarsche regeering, rnr. Schlauch, is tot inkeer gebracht. Zooals men weet, ver zette hij zich, ondanks de pauselijke verma ning, tegen de voorgestelde hervormingen, niet zoozeer om de zaak zelve, maar uit wrok dat de paus hem bij de benoeming van een primaat van Hongarije had achtergesteld bij mgr. Vaszary. Thans heeft de paus hem naar Rome ontboden, waar hem de kardinaals- (Slot.) Zijn zwakte en vermoeidheid namen met den dag toe. Het bloed kroop hem als afkoelend lood door de aderen het schemerde en flikkerde hem voortdurend voor de oogen en in zijn ooren suisde en raasde het. Hot weinige voedsel dat bij slechts betalen kon, was niet voldoende om hem staande te houden. Hij was na eenigen tijd te zwak om zijn kamer te verlaten en werd eindelijk bedlegerig. Hij was algemeen bemind en zijne huisge- nooten, ja zelfs zijn hospita deden voor hem wat zij konden. Zij brachten hem voedsel maakten zijn kamer en zijn bed in orde en leenden hem couranten. Met een schuchteren glim lach dankte hij voor alles, terwijl hij doelloos voor zich uit staarde en den geheelen dag in een toestand van halve verdooving in zijn bed -bleef liggen, af en toe insluimerend. Eens op een middag was het hem te moede alsof een zachte hand hem liefkoozend over het voorhoofd streek. Hij opende do oogen. Het gelaat van een oude, nog zeer schonne vrouw, wier zilvergrijs haar zijn wangen beroerde, boog zich over hem heen, en eene stem, die van uit de verte tot hem scheen te komen, fluis terde nGesa Hij ontwaakte. rGesa herhaalde zij Het was zijne moeder Ja het was zijne moeder die hij in geen vijfentwintig jaar had gezien. Zij was niet den acrobaat Fernando getrouwd. Het paardenspel op den boulevard Rochechouarl was van hem en het ging hun goed. Zóo slecht als men wel recht had te gelooven was de lichtzinnige vrouw nooit geweest. Langen tijd had zij steeds gezorgd op de hoogte te blijven van alles wat baar kind betrof zij bad geweten dat hij goed bezorgd was en, zouals zij het noemde, onder de «groote lui" leefde. Maar dat laatste had haar juist den moed benomen hem te naderen. Menigmaal had zij genoten door hem van uit de verte gade te slaan. Maar eindelijk had zij betn uit het oog verloren. In den laatsten tijd had monsieur Augusti, de tenor, met wien zij kort geleden kennis had gemaakt, baar veel van zijn nieuwen vriend verteld. Hij had echter nooit Gesa's naam genoemd. Eerst den vorigen dag had zij dien voor het eerst gehoord. Schreiende vertelde Margaretha deze geschie denis aan haar zoonmaar onder de hand schudde zij zijn kussen op en streek zij de lakens van zijn armzalig bed glad. Hij liet baar in alles begaan, stamelde nu en dan een woord van dank en staarde baar dof en half wezenloos aan. Hij begreep eigenlijk niets van die plotselinge ontmoeting. Margaretha raakte ten slotte zelve onder den indruk van die kalmte en tijdzaamh-Jd, zij ging aarzelend voort »Ik heb je hooren spelen jaren en jaren geleden, in Nizza O 1 wat was ik trotsch op jeIk heb dadelijk je stuk gekocht je weet wel, dat stuk waar je portret huitenop staat O zoo'n aardig portret van je Plotseling verborg de violist zijn gelaat in het kussen en rochelde als een stervende. Bij zooveel leed van haar kind was iedere schroom der moeder geweken. sMijn arme jongen!" fluisterde zij, terwijl ze het weerbarstige grijzende haar van den or,ge lukkigen man liefkoozend streelde, zoodat zij in lang vervlogen tijden de zachte lokken van het zorgelooze, gelukkige kind had gestreeld. »Je moet je het leed niet zoo aantrekken. Ik weet alies Ik weet dat je een groot genie bent en dat de weietd je wreed heeft behandeld. We zullen je eerst weer gezond en sterk maken en dan komt alles nog terecht. Je moet bij ons komen inwonen we zullen je niet storen niemand zal het je lastig maken we willen alleen voor je zorgen. Je zult een eigeu kamertje hebben, waarin je kunt wet ken zoove l als je wilt. Langzaam sloeg hij de oogen op een vreet lijke hoestbui overviel hem. Zijn moeder schoof hare armen onder de magere schouders en huff hem een weinig op, om hem het ademhalen gemakkelijker te maken. Hij liet het vermoeide hoofd tegen hare borst leunen. Wat ben je mager!" zeide zij, hare tranen bedwingend, »en je hemd kindlief, het valt bijna van elkander 1 Ik zal je morgen schonij linnengoed brengen Kom, probeer nu ecus wat te eten Je moet je versterken."

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5