Binnenlamlsclie Berichten, hoed zal worden uitgereikt, zoodat hij dan niet langer ontevreden behoeft te zijn. Te Rakowitz, in Bohemen, heefteen dyna- miet-aanslag plaats gehad op het huis van den advocaat Wolff, waardoor het huis ge ducht beschadigd is en het gansche gezin bewusteloos werd nedergeworpen, zonder dat echtpr iemand gewond werd. De aanslag wordt in verband gebracht met de nationa- liteits-quaestie. Advocaat Wolff was als Duit- scher bij de jong-Czechische partij zeer ge haat en heeft al vroeger aan baldadigheden van die zijde blootgestaan. Een som van vijfhonderd florijnen is uit geloofd voor wie den dader aanwijst. Uit de buskruitfabriek wordt 32 kilo dynamiet vermist, zoodat men voor nieuwe aanslagen beducht is. Uit Praag wordt gerneld, dat na den aan slag op den advocaat Wolff bekend gewor den is, dat eenige dagen geleden eveneens een dreigbiief gezonden werd aan dr. Cohn, waarin men hem beval 300 gulden voor de Czechisehe schoolvereeniging te geven, terwijl men in geval van weigering met een aanslag op zijn leven dreigde. Uit Triest wordt gemeld, dat in een lading koflie van het stoomschip City of Alexandria, dat onder zeer verdachte omstandigheden in volle zee verbrandde, een helsche machine gevonden is. In de vorige maand is tusschen vertegen woordigers van de in Hongarije gevestigde Rumeniërs, Slaven en Serviërs eenegeheime bijeenkomst gehouden, waarin besloten is tot een gemeenschappelijk optreden tegen de overheersching door het Magyaarsche ras. Tevens is daar het programma vastgesteld voor het groote congres dat in Januari of Februari a.s. zal worden gehouden, en waar van de hoofdzaak is handhaving van de rechten van elk der drie nationaliteiten, met behoud van Hongarije's zelfstandigheid, invoering van rechtstreeksch algemeen stemrecht, met nieuwe regeling der kiesdistricteu, meerdere vrijheid voor vergaderingen en algeheele ont houding van de Slaven en Serviërs van de verkiezingen voor den llongaarschen Landdag, zoolang de tegenwoordige toestand voortduurt. ZWITSERLAND. De Kamers hebben de behandeling der anarchisten-wetten uitgesteld tot de April- zitting. De rapporteurs der commissién waren van oordeel dat de wetten tegen het anar chisme voorioopig voldoende zijn. Te Genève is een coDgres geopend van socialistische studenten- Tachtig gemachtigden nemen eraan deel, uit Zwitserland, Frankrijk, Buitschland, Italië, België en Nederland. I T A 1 1 1 Het financieel program der regeering bevat een verhooging van de belasting op de roe rende goederen van 13 tot 15 pCt., waardoor vermoedelijk 17Vs millioen gulden meer verkregen zou worden. In de Kamer heeft Donderdag voor de tweede maal eene stemming plaats gehad over het amendement, door den heer Di Rudini voorgesteld op de motie in zake de bank-enquète. Het amendement werd met 151 tegen 140 stemmen aangenomen. De sgeheime stukken" zullen dus geheim blijven. De Senaat nam een voorstel in overweging, strekkende om een commissie van 5 leden Zij bracht een kop bouillon, die zij voor hem gewarmd had, naar zijne lippen. Zwijgend liet hij zich alles welgevallen de bouillon smaakte hem zells goed. De aangename gewaarwording van weer eens verzorgd en ver troeteld te worden deed hem zijn leed en zijne diepe vernedering voor een oogenblik vergeten. Een kalm en tevreden, maar vooral een dommolig en slaperig gevoel overmande hens. Zwijgend maar dankbaar kuste hij de hand zijner moeder; haar gelaat helderde op. sNu moet ik weg," zeide zijshet bureau van den circus wordt om zes uur geopend, en dan moet ik er zijn. Tot straks, mijn jongen ik zal mijn best doen om tegen acht uur vrij te zijn, en dan kom ik weer bij je. Je zult nu zeker wel een beetje willen slapen." Zij drukte bare lippen op zijn voorhoofd en ging heen. Hij dommelde inderdaad in maar in zijn half slapenden toestand ontwaakte plotseling in zijn ziel een herinnering uit het verleden niet de herinnering aan zijn doode bruid niet die aan zijn trouweloozen vriend neen, een herinnering die schijnbaar weinig beteekende, te benoemen teneinde te onderzoeken welke senatoren in het bank-schandaai betrokken zijn, en dezen ophelderingen te vragen. Uit Massowa wordt van gisteren gemeld De Italianen hebben 10,000 derwischen, aangevoerd door Ahmed Ali, verslagen. Talrijk zijn de gesneuvelden, onder dezen Aluned en bijna alle aanvoerders. Eene mitrailleuse en 60 vaandels zijn buitgemaakt. In de Kamer heeft de minister van oorlog de overwinning op Ahmed AU bevestigd. Het cijfer der verliezen is onbekend. Itnbriani vroeg het woord, maar verkreeg het niet. De Kamer is uiteengegaan tot 25 Januari. SPANJE. Uit Melila wordt bericht dat Marokko's minister van buitenlandsche aan Mouley Aaraf, die onderhandelt met tien maarschalk Mar tinez Campos, heeft doen weten, dat hij de eisehen van dezen moet inwilligen. Aan de Standard wordt uit Melila bericht, dat de geschillen tusschen Marokko en Spanje feitelijk geschikt zijn. De schuldige Arabieren zullen gestraft' worden. De sultan verleent aan Spanje eene som tot schadevergoeding, door hem zelf vast te stellen. De sultan heeft zich tevens verbonden om geen Arabische gebouwen toe te laten op het af te bakene neutrale grondgebied, terwijl gebouwen aldaar aan de eigenaren onteigend zullen worden. S E R V I E. Te Belgrado is gisteren liet proces tegen de gewezen liberale ministers begonnen. Het bof bestaat uit 16 leden, waarvan 9 tot de radicale en 7 tot de liberale partij behooren. De vroegere minister-president Avnkumovitch wordt verdedigd door den hoogleeraar Milo- vanovitch van de hoogeschool te Belgrado; de oud-minister van handel Groo-ditch heeft als verdediger gekozen den rechtsgeleerden raads man van het Duitsche consulaat dr. Milan St. Markoviteh; voor den gewezen minister van oorlog zal de advocaat Tichomil Marko viteh pleiten, terwijl de oud-burgemeester van Belgrado, dr. Taditcb, de verdediging van den vroegeren minister van eeredienst George- vitcli op zich neemt. Bovendien zullen nog 15 der bekwaamste advocaten aan de ver dediging deelnemen. T D R K IJ E. De Standard ontving een schrijven uit Kon- stantinopel, waarin uit goede bron bevestigd wordt wat de Belgische vestingbouwkundige generaal Brialmont over de positie der Turk- sche hoofdstad mededeelde. Konstantinopei is feitelijk in handen der Russen, want een Rus sisch pantserschip kan 's nachts door den Bos porus komen en den sultan vrije doorvaart afdwingen. De Turksche pantserschepen lig gen in den Gouden Hoorn, zonder éen ton kolen aan boord. Wanneer de sultan hierin verbetering wil brengen, komt de Russische gezant, door spionnen in het paleis onderricht, hem vragen, tegen wien die oorlogstoerustin gen gericht zijn. En dan herinnert hij Z. M. er tevens aan, dat de oorlogsschatting aan Rusland nog niet betaald is en dat zulke ounoodige toerustingen maar geld kosten. Dan verontschuldigt de sultan zich en alles blijft bij het oude. AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld, dat de beide takken der volksvertegenwoordiging eene en die met smattelijk voor hem was de herinnering aan zijn eerste terugkomst in de rue Ravestein. Een bedwelmende geur kwam hem tegen duidelijk zag hij een ruiker van prachtige donkerroods papavers voor zich. Hij hoorde hoe een bloemblad losliet van den stengel en ster vend nederviel op het koude marmer van het tafeltje. Hij rees overeind. Zijn hart klopte onstuimig en tot barstens toe. Een gevoel van onuit- sprekeüjken angst overviel hem de angst van zich niet meer le kunnen verzetten tegen zijn ellendig lot, van onder te zullen gaan in tevreden berusting Hij stond op hij wilde vluchten een eind maken aan zijn leven Hij greep naar zijne kleederen, maar zij ontglipten aan zijne handen alles draaide om hem heen machteloos zonk hij in zijn kussens terug Gelatenheid, het eenige wat overblijft aan hen, wier ziel, afgemat in den strijd, te moe is ge worden voor vertwijfelinggelatenheid en berusting zonden ook zijn deel wezen Plotseling verscheen een sowbeie genius in het schamele dakkamertje de genius der resolutie hebben aangenomen, waarbij presi dent Cleveland uitgenoodigd wordt een bui tengewoon comité te benoemen voor de zaken van het Nicaragua-kanaal. Aan die resolutie zal Cleveland vermoedelijk voldoen. De gezant der Unie te St.-Petersburg heeft instructie ontvangen om te onderzoeken, of de berichten juist zijn, volgens welke talrijke landverhuizers naar Amerika met subsidie gezonden worden. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld Men meldt uit Desterro, dat er gevochten is aan de oevers der Itajahy. De regeerings- troepen bemachtigden de Meteoro en fusilleer den de bemanning. Het aantal dooden is-400. Te Pernambuco zijn 800 aanzienlijke in woners, die verdacht worden met admiraal De Mello te heulen, in degevangenisgevvorpen. Naar verzekerd wordt, heeft president Peixoto tot dusver alleen eene leening gesloten van een millioen ponden sterling, gewaar borgd door de opbrengst der staatsspoorwegen. Een bericht uit .Montevideo meldt dat de Aqyiidaban en de üepublica der opstandelin- genpartij zich na een gevecht hebben mees ter gemaakt van den kruiser Tiradentes en den monitor Bahia der regeering. Admiraal De Gama meldt dat beide eerstgenoemde bodems de volgende week Sao Paolo zullen bombardeeren, terwijl generaal Saraiva te gelïjker tijd die stad van de landzijde zal aanvallen. Er zijn te Liverpool particuliere telegram men uit Brazilië ontvangen, waarin gemeld wordt dat op last van Peixoto de broeders Benchimol, Portugeesche reeders van stoom- bootente Rio Janeiro gevangengenomen zijn, als beschuldigd van krijgsbehoeften aan de opstandelingen verschaft te hebben. De krijgsraad heeft hen ter dood veroordeeld, maar het vonnis is tot nu toe onuitgevoerd gebleven. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt gemeld: Majoor Forbes, de aanvoerder der colonne die Lobengula vervolgt, rapporteert dat hij en zijne manschappen zich in goeden wel stand bevinden en aan Lobengula's troepen al herhaaldelijk nederlagen toebrachten. Volgens berichten uit Boeloewayo heeft Wilson Lobengula verslagen. Deze is op de vlucht. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. 'Zitting van 22 December. Waterstaatsbegrooting. De heer Farncombe Sanders kreeg thans verlof op een lateren dag den minister te iuterpelleeren aangaande de voornemens der regeering ten aanzien eener algemeene wettelijke regeling der electrieke geleidingen. De spoorwegaangelegenheden, die dit jaar niet meer bij een afzonderlijke spoorwegbe- grooting worden behandeld, gaven, als ge woonlijk, aanleiding tot velerlei wenschen en klachten. Er waren niet minder dan 23 spiekers ingeschreven. De heer Roessingh achtte de voorwaarden waarop de regeering den N.-O. locaalspoor- weg wil aanleggen, voor de belanghebbende gemeenten te bezwarend, wanhoopmet een grooten bos donkerroode papavers in de hand. Dagen, weken, maanden zijn verloopen. Op de boulevards Rochechonart en Clichy, waar het wemelt van arme kunstenaars, ziet men dikwijls een grooten eenigszins gebogen man met lang grijs haar, dat ham ordeloos om de slapen fladdert. Dat is Gesa van Zuyden. Zijn gelaat is nog altijd schoon maar de uitdrukking er van is dof en stomp. Somtijds blijft hij staan, brengt do hand aan zijn oor en luistert blijkbaar ingespannen naar iets dat hij in de verte meent te hooren maar onmiddellijk daarop schudt hij ongeduldig het hoofd, zucht en vervolgt zijn weg. Hij woont bij zijne moeder in en wordt door haar evenals door zijn stiefvader en zijn halve broeders met die onderscheiding behandeld welke een man toekomt, dia eenmaal voor een genie werd gehouden. Hij wordt goed verzorgd, netjes gekleed en flink gevoed en gevoelt zich niet ongelukkig. Hij verheugt zich telkens in het vooruitzicht van De heer Yan Berckel betoogde, dat na de spoorwegovereenkomst de dienstregeling vooral op de staatsspoorwegen er niet beter op geworden is, ook in verband met het international verkeer. De heer De Ras vroeg of het spoorweg gedeelte Elslo—Bunde zal worden verlegd. De heer Srneenge klaagde dat de spoorweg regeling dikwijls de scheepvaart belemmert De heer Van der Kaay klaagde over ge brek aan aansluiting voor reizigers derde klasse, voor welke categorie in doorgaande rijtuigen de heer Heldt privaten in den trein wilde zien aangebracht. De heer Tijdens wenschte zijn medeleden in het genot te stellen van een abonnement, geldig op alle treinen in Nederland. De minister beloofde vele klachten en ver zoeken nauwlettend te overwegen, betuigde zijn sympathie voor aanleg van locaaltreinen en stoomtramwegen en is tot overleg met de maatschappij tot verlaging der personen- tarieven bereid. Hij betwijfelde of de leden een spoorwegabonnement verlangden en of de spoorwegmaatschappijen daartoe te dwin gen waren. Toch bleef de heer Tijdens dat in 's lands belang noodig achten. De minister was niet bereid tot een door deu heer Levy verlangd deskundig onderzoek naar den toestand van de westelijke viaduct te Amsterdam, na de reeds verkregen ge gevens van den raad van toezicht. Da heer Farncombe Sanders opperde het denkbeeld van den bouw van een internatio naal station te Esschen, op de Belgisch-flol- landsche grens, met opheffing van het gebrek kige station Rozendaal. De minister zal 't na gaan, maar wees op de kosten. Bij artikel 147 (subsidiën voor de stoom tramwegen BlokzijlZwolle, Alkmaar—Pur- merend, SchagenWognutn en Vechel Belgische grenzen) kwam in behandeling de motie van de commissie van rapporteurs, om uit te spreken dat bij de voorgestelde sub- sidiën de voorwaarden moeten gesteld wor den in de memorie van antwoord aangegeven en dat geen verdere subsidiën moeten wor den verleend dan nadat algemeene regelen zijn vastgesteld. Na de toelichting van de motie door den lieer Van Beuningen, bestreed de heer Roëll, ofschoon een groot voorstandes' van secundair- banen, de aangevraagde subsidiën wegens de onzekerheid van liet stelsel der regeering. Hij verlangde vooraf wettelijke regeling. De minister van waterstaat beoogde de groote moeilijkheden van eene wettelijke re geling, maar beloofde zich voor de voorgestelde vier subsidiën te houden aan de voorwaarden in de memorie van antwoord. De heer Roëll stelde voor art. 147 te lezen: subsidiën voor stoomtramwegen, memorie. De heer Van Kerkwijk bestreed sterk het amendement en de motie, waardoor niets van de zaak zou komen. De heer Beelaerts van Blokland sloot zich bij hem aan. Ten slotte werd de motie der commissie verworpen met 72 tegen 6 stemmen. De memoriepost-Roëll werd verworpen met 55 tegen 27 stemmen. Art. 147 werd aangenomen met 73 tegen 9 stemmen. De Kamer heeft besloten het ontwerp tot vernietiging der raadsbesluiten Edam, Hoorn een goed maal, en een glaasje grog is een groot genot voor hem. Gewoonlijk is hij zacht en goedig; hij spreekt weinig, maar altijd vriendelijk en beleefd, en hij is zeer nauwkeurig in het verrichten van allerlei boodschappen voor zijne moeder. De rest van zijn tijd brengt hij dommelend in een grooten leunstoel bij het vuur door. Van tijd tot tijd heeft hij echter zonderlinge buien. In een soort van razernij en met onge- loofehjke snelheid schrijft hij tallooze bladen muziekpapier vol noten. Hij is dan stug en hoogmoedig tegen zijn omgeving, is zeer prik kelbaar en zenuwachtig en spreekt voortdurend over de groote dingen, die hij nog volbrengen zal. Men laat hem dan stil begaan. Buveddien worden deze buien zeldzamer en duren zij steeds korter. In Montmartre kent iedereen hem, de schilders kijken hem na om zijn fraai profielde straat jongens stooten elkander aan als hij voorbijgaat en lachen hem uit, omdat hij zich zelf voor een ïgroot man" houdt. Algemeen wordt hij de »onnooze!e" van Montmartre genoemd.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6