Nieuwjaarswenschen A0. 1893. Donderdag 28 December. N°. 8432. j iZeYenenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J, ODÉ. worden in het nummer dezer Courant dat in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. Buitenlamlsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele B'yk Afzonderlijke noramers t 1.85. 2.50. -HMO. B IT U K l' BOTKRSTK T, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone rebels met inbegrip van eene Courant1-10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. van 16 regels F R A N K K IJ K. De parlementaire commissie, belast met liet onderzoek naar de geldigheid der verkie zing van den heer Vogué, heeft nog geen beslissing genomen. De houding van den ex- -minister De vel le schijnt invloed te hebben kunnen oefenen op den uitslagde com missie zal haar onderzoek ter plaatse voort zetten. Volgens VEclair zijn pakken met anar chistische drukwerken, uit Engeland over België naar Frankrijk verzonden, Zondag in beslag genomen aan het noorderstation te Parijs. De drukwerken waren zorgvuldig verborgen tusschen koopmansgoederen. Cohen is nu toch uit Frankrijk gezet, maar ■op zijn verzoek te Havre naar Engeland inge- -scheept, daar zoowel België als Nederland voor hem gesloten zijn. Zaterdagnacht heeft te Loivre. bij Reims, een dynamietontploffing plaats gehad. «Rinaldi", de anarchist, die te Perpignan 'is aangehouden om aan de Spaansche autori teiten te worden overgeleverd, blijkt nu Rinaldi Ruggieri te heeten en uit Italiaansch- Zwitserland geboortig te zijn. Men heeft berekend, dat er in mt jaar 202 werkstakingen in Frankrijk hebben plaats gehad aan 500 industrieele inrichtingen, ge zamenlijk met 50,000 arbeiders. Indien men nu gemiddeld het dagloon stelt op 5 fr., dan komt men tot een verlies van bijna vijf millioen, dat de werlieden zich berokkend hebben; dat is 100 fr. per hoofd. Aanne mende dat hunne eischen ingewilligd werden, betgeen hoogstens voor de helft der werk stakingen het geval was, en verder dat het loon met 10 pCt. verhoogd werd, dan zouden er bijna acht maanden nooch'g zijn om de werklieden het verlies te doen henvinnen. Het oostelijk gedeelte van Algerië, vooral de omtrek van Bougie, werd in den laatsten tijd zeer onveilig gemaakt door bandieten die, uitnemend georganiseerd en gewapend, hun slachtoffers tot zelfs in openenbare vergade ringen aanvielen. Een krachtig optreden der autoriteiten heeft nu een 25-tal leden der bende in handen der justitie doen vallen, voor zoover zij niet gedood werden in de gevechten met de troepen, die ten getale van 300 man een geregelde expeditie tegen hen uitvoerden. Ook op Arezki, den gevreesden hoofdman, moet de justitie reeds de hand gelegd hebben. Op Madagascar heerseht nog steeds een bandelooze toestand. Ieder oogenblik verneemt men van misdaden en aanslagen, zeer dikwijls tegen de Fransche «beschermers" gericht. Te Bas-Oessi hebben onlangs 250 roevers de post te Mandrasy aangevallen zij doodden 5 man, waaronder een Franschmantwee dezer laatsten die zich onder de 21 gevangenen bevonden, werden blootsvoets en mot een touw om den hals weggevoerd. I) l' I T O C II LA K 1). Een reuzen-verzoekschrift tegen de tabaks belasting, gebonden in 80 folio-deeleu en voor zien van handteekeningen uit alle rleelen van Duitsehland, zal in de eerste dagen van Januari aan den Rijksdag verzonden worden. Reeds nu hebben meer dan 995,000 belanghebbenden geteekend. Er werd onlangs beweerd, dat de Bonds raad geneigd scheen om met de afschaffing der jezuïetenwet in te stemmen. Naar het geen daarentegen de National-Liberale Cor- resp. uit de kringen van den Bondsraad ver neemt, is er aldaar vooreerst nog evenmin sprake van v-.or als vau tegen, en wel om de eenvoudige reden dat er nog geene aanleiding bestaat om zich met dit vraagstuk bezig te houden. Immem, het voorstel tot afschaffing der jezuïetenwet is in den Rijksdag wel bij tweede lezing aangenomen, maar daarmede is niet gezegd dat dit ook bij de derde lezing het geval zal zijn. Het is ook nog de vraag, wanneer die zal plaats hebben. Het wordt zelfs twijfelachtig of het in de tegenwoordige zitting van den Rijksdag nog wel er toe zal kunnen komen, daar er nog zooveel andere voorstellen zijn, die op behandeling wachten. Intusschen heerseht er eene niet geringe ont stemming in verscheidene protestantsche kiesdistricten, wier vertegenwoordigers bij de behandeling van het voorstel in den Rijksdag, door met het centrum te stemmen of bij de stemming heen te gaan, tot het resultaat der tweede lezing hebben bijgedragen. Tegen die houding wordt door de kiezers levendig ge protesteerd. De Berlijnsehe correspondent der Af. B. Cl. schrijft van 23 dezer Verscheidene bladen bevatten hedenavond eene oogenschijnlijk geïnspireerde mededee- ling, dat het gisteren in de zitting van het ministerie, aan welke de rijkskanselier Caprivi en de minister van oorlog Brons-art deelna men, tot «levendige woordenwisseling" zou gekomen zijn. Die zitting duurde vijf uren en moet heden worden voortgezet. Reeds vroeger heette het, dat Caprivi en Bronsart in vele gewichtige militaire quaestiën vol strekt niet harmonieerden. Volgens een andere lezing kan echter de «levendige woordenwis seling" van gisteren ook wel om het Duitsch- Russische handelstractaat gedraaid hebben. De minister van financiën Miquel b.v. liet zich onlangs uit, dat voor de van conserva tieve zijde geopperde bedenking met betrek king tot de quaestie der geldswaarde bij een handelstractaat met Rusland wel iets te zeggen viel. Trouwens ook bij de tractaten met Oostenrijk en Italië rezen eveneens moeilijk heden op dat stuk. Miquel heeft bovendien voor zijne nieuwe belastingplannen den steun van agraiiërs en conservatieven noodig, en tracht daarom de rechterzijde zachter te be handelen. De Freisinnige Zeitung voorziet eventueel eene kanseliers-crisis naar aanlei ding van dit Russische handelsverdrag, het welk enkele Pruisische ministers zoo moge lijk op het laatste oogenblik nog zouden willen doen mislukken. B E L ft 1 E. Bij de voortgezette behandeling der kieswet Vrijdag j.l. heeft de Kamer het voorstel ver worpen om aan de openbare ambtenaren die meer dan 4000 frs. salaris geuieten diie stem men toe te kennen. Aan de priesters werd daarentegen, met 80 tegen 42 stemmen, het drievoudig stemrecht verleend. De Kamer is tot 16 Januari uiteengegaan. LUXEMBURG. De Kamer heeft de begrooting voor 1894 goedgekeurd, alsmede eene wet krachtens welke het polïtie-toezieht op vreemdelingen veel gescherpt kan worden en deze zelfs bij bestuursmaatregel over de grens gezet kunnen worden. In verband met de jongste aanslagen is de grenspolitie reeds aanmerkelijk versterkt, teneinde een voldoend toezicht op vreemdelin gen te kunnen houden. E S W E L A If D. De oud-minister van oorlog Stanhope, afge vaardigde in het Lagerhuis voor Zuid-Lincey, is plotseling overleden. Voor de conservatieve partij is zijn dood een belangrijk verlies. In de Gladstoniaansche kringen heerseht zekere vreugde, wijl het de partij gelukt is den vacant geworden zetel te Accringtou in Lancashire, zij het dan ook met iets kleiner meerderheid dan bij de algemeene verkiezing, weder met een barer leden te bezetten. De conservatieven hadden alles aangewend om hun den zetel te ontweldigen. De Times verneemt uit Calcutta dat de handel te Bombay zich verzet tegen een invoerrecht op zilver, hetwelk de regeering heeft willen invoeren, maar dat de openbare meening overigens de noodzakelijkheid daarvan bepleit en een invoerrecht onvermijdelijk acht, ondanks het zwijgen der regeering. R U S L A N Uit St.-Petersburg wordt aan de Standard gemeld dat de jongste berichten het heerschen van hongersnood in Russisch Middel-Azië bevestigen. Tarwe geldt te Samarkand ruim 2, te Ferghana en Taschkend zelfs 3 a 4 roebels per pond. In de steden moet de bevolking voor baar brood 6 a 7 kopeken per pond betalen, terwijl de militaire autoriteiten zeiven brood moeten koopen, daar de leveranciers zich buiten machte verklaard hebben hunne aangenomen leverantiën te bewerkstelligen. Middelerwijl heerseht er in West-Rusland een groote overvloed van granen. De tegenstelling wordt verklaard door de operation van een graan- syndicaat. De pers dringt er bij de regeering op aan een einde te maken aan dezen toestand. De Daily Chronicle verneemt uit St.- Petersbuig: De politie drijft een groot aantal joden uit Kieff en St.-Petersburg, ofschoon minder gestreng dan' ji tijd onder generaal Gresser. On het p' d worden de joden tot 1 Juni gespaard, waarmede gehoor ge geven wordt aan verzoekschriften van boeren en handelaren. Dezen betoogen, dat eene uitdrijving van joden in de wintermaanden voor hen allerschandelijkst zou wezen. De regeering bevordert den trek der joden zooveel mogelijk, door hun tot verlaagden prijs spoorbiljetten naar de grenzen te ver trekken. Het aantal joodsche apothekers en joodsche leerlingen aan de tandheelkundige scholen te Moskou en St.-Petersburg mag voortaan slecht 3 pCt. van het geheele aantal bedragen. O O S X E H R IJ K. In verband met den dynamiet-aanslag te Rakowitz, n .Bohemen, zijn Vrijdag negen personen gevangengenomen. Ook in andere plaatsen zijn vrij belangrijke hoeveelheden dynamiet gestolen. Te Praag hadden Vrijdag ongeregeldheden plaats bij de invrijheidstelling van den van hoogveiraad beschuldigden jong-Czech ILdm, die tegen een borgstelling van 10,000 fl. uit de voorloopige hechtenis is ontslagen. Eemge personen, die oproerige kreten uitten, werden daarbij ingerekend. Zaterdagavond is daar het met dolksteken doorboorde lijk gevonden van den werkman Mirva, wiens naam bij de debatten over den staat van beleg te Praag r> O meermalen genoemd is en die door dejong- Czechen beschouwd werd als een door de politie betaalde uitlokker van ongeregeldheden. In gansch Oostenrijk heeft deze staatkundige moord groote ontsteltenis veroorzaakt en zeker zal die er niet toe bijdragen om in Bohemen den gewonen staat van zaken te doen terug- keeren, Iaat staan de wenschen der jong- Czechische volksmenners te verwezenlijken. Integendeel' zal de regeering zich tot nog doortastender maatregelen genoodzaakt zien, wil zij een toestand van schrikbewind als in Ierland geheerscht heeft, voorkomen. Van een intrekking van den door het ministerie-Taaffe afgekoudigden staat van beleg te Praag en omstreken in het begin van het volgend jaar, zooals de minister-president Windischgiiitz voornemens heette, zal vooreerst wel niets ko men. Drie personen, die van den moord op Mirva verdacht worden, zijn gevangengenomen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1