Nieuwjaarswenschen A0. 1893 Vrijdag 29 December. N°. 8433. Eerste Blad. Zevenenveertigste .Jaargang-. i Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UIT (4 EVE K r HE A I' HOT K R: J. ODE. worden in bet nummer dezer Courant dat in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. Bu i ten 1 anclsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal i. Franco per post, door het gelieele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. -20.10. H S T H T. E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweesaal berekend. van 1S regels ESliELASB. In het Lagerhuis verklaarde Buxton gis teren, dat de regeering niet voornemens is «ene handels- en marinehaven aan te leggen te Famagusta (op Cyprus). De minister van binnenlandsche zaken Asquith verklaarde, dat de woordeu door "William Jewes in vergaderingen van werk- loozen in Tower Hill gebezigd, heftig waren, maar zooals zij waren gesproken, is eene beschuldiging van opruiing moeilijk, zoo niet onmogelijk. Eene vervolging zonder redelijken grond van stralbaarheid is weinig wenschelijk. Twee personen worden door de politie gesur veilleerd. Vervolgingen zullen zeker plaats hebben, indien tot de misdaad wordt opgeruid. Gladstone verklaarde dat de quaestie be treffende Oeganda zeer gewichtig wasde toestand, zooals die in het rapport van sir ■G. Portal is voorgesteld, is zeer ingewikkeld. Het is onmogelijk te zeggen, wanneer die zaak zoover tot rijpheid zal gekomen zijn, dat zij aan het Huis onderworpen kan worden. De Londensche correspondent der N. E. Ct, schrijft van gisteren: Firma's in de City hebben eensluidende privaat-telegrammen ontvangen uit Zuid- Afrika, volgens welke schrikbarende rampen de Engelschen getroffen zouden hebben in Matabelenland. De majoor Forbes, die Loben- :gula vervolgde om hem gevangen te nemen, zou gedwongen zij geweest terug te keeren. .Zijne 200 manschappen leden belangrijke verliezen en groote ontberingen, en hij voerde slechts een veertig paarden op den terugtocht mede. De overige paarden waren opgegeten. Forbes zou voorts gedwongen zijn geweest twee detachementen, elk van 20 man, door hem, onder majoor Wilson en kapitein Bor row, Lobengula achternagezonden, achter te laten, en de Matabelen zouden de beide detachementen nabij de Shangani-iivier, die Lobengula overgetrokken was, veidelgd hebben. Deze tijdingen hebben in de City veel onrust gewekt- De Londensche en provinciale anarchisten hielden Dinsdag te Londen eene geheime conferentie tot het vaststellen van een mani fest. Na veel rumoerige beraadslagingen over sommige punten, waai bij groot verschil van meening werd geopenbaard, kwam liet mani fest tot stand. liet roept de hulp van alle anarchisten in tot uitvoering van het pro gramma. strekkend tot omverwerping van de kapitalistische maatschappij, waarin de arbei ders slechts geëxploiteerd en daarna wegge worpen worden als uitgezogen sinaasappelen. Het document spoort alle anarchisten aan tot individueel optreden en om geen gehoor te geven aan de lokstem der zoogenaamde werkmansleiders, die slechts bedacht zijn op eigen verheffing. Wij willen, zoo zegt verder het manifest, het bijgeloof vernielen, dat slavernij en patronendom noodig zijn. Wij zullen al onze krachten inspannen tot ver woesting van dit helsche systeem, hetgeen enkel geschieden kan door afschaffing van alle klassen en privilegiën, en wij achten alle middelen geoorloofd bij dezen doodstrijd voor de vrijheid, welken wij zullen voortzetten totdat de arbeiders allerwegen ontketend zullen zijn. De Britsche regeering heeft de nieuwe grens regeling op Nieuw-Guinea goedgekeurd. Deze werd in het voorjaar van 1893 gemaakt tusschen sir William Macgregor, den resident van Ternate en den commandant van het oorlogsschip Java, vertegenwoordigende res pectievelijk de Britsche en Nederlandsche regeeringen. Lord Ripon's bekrachtiging is gebaseerd op Macgregor's verslag, waarin hij deze regeling aanbeveelt als de meest bevre digende, en wel op den grondslag eener gebiedsruiling van 280 quadraatmijlen aan de Zuidkust, waardoor Nederland gezag krijgt over de oorlogzuchtige Tugeri-stammen, wier invallen zoovele klachten veroorzaakten. Mac gregor roemde hoogelijk de wellevendheid en zaakkennis der Nederlandsche gevolmach tigden. De grensrivier werd Bensbach-rivier omgedoopt, ter eere van den resident van Ternate. Blijkens het voorloopig verslag van den oogst voor 1893 heeft de gerst 10, de haver 6 en de tarwe 9 millioen bushels minder opgebracht dan in 1892. F R A N' K lï IJ K. In alle kerken van Parijs waren, gedurende den Kerstnacht, buitengewone maatregelen van vooizorg genomen door de politie, die vreesde dat anarchisten gebruik zouden ma ken van den grooten toeloop van volk naar de middernachtsmissen, om hun slag te slaan. Er is echter niets buitengewoons voorgevallen. Te Orleans en te Havre hebben met Kerst nacht anarchistische wanordelijkheden op straat plaats gehad, In de Sainte-Aphrodite-kerk te Bézier heb ben, tijdens de middernachtsmis, kwajongens de «aardigheid" gehad, een voetzoeker te doen afgaou. Dit veroorzaakte een algemeene ont steltenis, die gelukkig nog intijds kon bedwon gen worden en niet tot een paniek oversloeg. Vele provinciesteden worden overstroomd met anaicbistisehe brochures en aanplakbil jetten. De Phare de Dunherqxie maakt mel ding van zulk een biljet, waarin lof woidt toe gebracht aan Vaillaut, die nu eindelijk, nadat zooveien getracht hadden »de pens der bour geois te doen barsten", het op de volksuit zuigers in het pailement gemunt heeft. Na- tuui lijk worden de rechters, de juryleden enz. met schrikkelijke wraakneming bedreigd. Vaillaot, die op zijne zwerftochten ook te Buenos-Ayres heeft gewoond, had aldaar in 1891 een blad gesticht, la Liberie, die een oplaag had van 12 exemplaren. Op den verjaardag der commune 18 Maart gaf hij in het blad eene leelijke teekening, die de commune voorstelde, Parijs in brand ste kende. Aan de eene zijde der teekening las men«Gisteren" en aan den anderen kant zag men een bom, uitbarstende in liet parle ment en daarbij het woord: «Morgen". Dat bewijst wel, dat Vaillant langen tijd vooraf met zijn helsch plan omging. Bij voortduring worden te Parijs en in de departementen anarchisten gearresteerd. De politie is Ijveriger dan ooit. Trouwens, er zijn haar strenge bevelen in dien zin gegeven. De dezer dagen gearresteerde anaiciiist Marpeaux, een als hoogst gevaarlijk bekend staand individu, heeft voor den rechter van instructie verklaard, dat hij het was, die indertijd den mislukten moordaanslag op Floquet heeft gedaan. Men geloofde toen vrij algemeen, dat die verklaring een anarchisti sche bluf was, die geen zier geloof verdiende, en Floquet, deswege ondervraagd, zeide dat hij Marpeaux niet in het minst kende. Maar nu heeft deze bijzondei lieden omtrent den aanslag medegedeeld, die Floquet voor juist heeft erkend en welke van dien aard zijn, dat men nauwelijks aan de waarheid van het geen Marpeaux verklaarde meer twijfelen kan. De anarchist Paul Iteclus, die na bet ont dekken van zijn briefwisseling met Vaillant uit Parijs vertrok, moet thans te(Bucharest zijn. DUIT S C II L A X li. Het onderzoek in zake de dynamiet-aan- slagen tegen den keizer en den rijkskanselier heeft evenmin te Berlijn als te Orleans en te Parijs tot eenig resultaat geleid, en is thans gesloten. In de laatste weken heeft de ministerraad zeer druk vergaderd, hetgeen aanleiding lieett gegeven tot de meest aiteenloopende ge ruchten. Uit goede bron wordt verzekerd, dat die vergaderingen haren grond hebben gevonden in een vrij beduidend verschil van meeningeu tusschen den rijkskanselier en den minister van financiën Miquel. Laatstgenoemde zou, met liet oog op de tegenkanting, welke zijn tabaksbelastiug-ontwerp van verschillende zijden ondervindt, geneigd zijn lot enkele coneesriën aan de conservatieve partij en daarom ook het internationale munUra «gstuk op het tapijt hebban gebracht, aan welks oplossing de conservatieve partij veel cde- gen is. Bij den rijkskanselier zou hij in dezen echter op een bt. list verzet zijn afgestuit, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot vrij levendige debatten, waarbij de Pruisische minister-president, graaf Eulenburg, zich aan de zijde van dr. Miquel schaarde. Op het oogenblik is liet geschil onderworpen aan het oordeel des keizers, wiens beslissing met spanning wordt te gemoet gezien. Het Wurtembergsche regeeringsblad ver klaart thans eerst, dat alle geruchten, welke geloopen hebben over een vei hingen des kei zers om liet Wurtembergsche ministerie van oorlog op te heffen en te vervangen door een militair kabinet, dat van Berlijn uit zou worden bestuurd, ten eenemnale ongegrond zijn. OOSTESniIK. Naar hetgeen uit Pest wordt gesebreven ligt er iets geheimzinnigs in eene verwonding, welke de aartshertog Otto, zoon van den aartshertog Karei Lodewijk, zich zeiven heeft toegebracht. Meer en meer begint het gerucht veld te winnen, dat hij eene poging tot zelf moord heeft gedaan en dat, met het oog op de omstandigheden waaronder de plotselinge dood van den kroonprins Rudolf heeft plaats gehad, natuurlijk al het mogelijke wordt ge daan om het ware van de zaak bedekt te houden. De lange reis naar Egypte, die hij thans, ofschoon nog nauwelijks hersteld, zal doen, wordt nis eene tijdelijke verbanning be schouwd. Trouwens het is, zegt de bericht gever, een openbaar geheim dat de prins door zijne excentriciteiten den keizer reeds veel verdriet en ergernis heeft verwekt, ter wijl er thans sprake is van zeer onaangename familie-scènes. Twee van de drie te Praag gearresteerde personen, die verdacht werden van mede plichtigheid aan den moord op den werkman Mirva, bijgenaamd Rigoletto. die evenals zij tot het geheim genootschap »0mladina" be hoorde, maar verdacht werd als agent-pro-, o- cateur in dienst der politie te staan, zooals de afgevaardigde Herold openlijk in. den Rijksraad verklaard heeft, hebben volledige bekentenis afgelegd. Zij beweren door Herolds woorden tot de misdaad gebracht te zijn en hebben belangrijke onthullingen gedaan om trent gezegd genootschap eu de daar tegen verschillende Praagsche politie-bearnbleu "e- smede samenzweringen. ZWITSERLAND. Het congres van socialistische studenten, te Genève, heeft besloten tot oprichting van ren internationaal secretariaat, waardoor de socia listische studenten van alle landen elkander mededeelingen zullen kunnen doen en ook

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1