1 J 1 J A0. 1893. Vri dag 29 December. N°. 8433, Ticeecle Blad Zevenenveertigste Jaargang, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsclie JBerichten. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU; B(»TEK»TIU.IT, E 27. 01II f! IT. Abonnementsprijs, per kwartaal j. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.8 o. 2.50. -50.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Drieham. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 2S December 1893. Over de verkiezing te Goes zegt de Stan daard Ons dunkt, het kan wel haast niet anders, of het zal hiervoor zijn keuze laten vallen op den heer Lohman. De vraag, of deze het oogenblik geschikt zal achten, om weer in de Tweede Kamer op te treden, kan door niemand buiten hem beantwoord. De vraag, of de directeuren van de Vrije Universiteit hem nogmaals zullen t kunnen toestaan, om het lidmaatschap der Tweede Kamer met zijn professoraat te ver eenigen, kan eerst beantwoord indien de quaes- tie concreet komt te staan. En de vraag, of de Eerste Kamer hem missen kan, zal in Goes geen beletsel zijn voor zijn candidatuur. "Wij voor ons hadden den heer Lohman liever toegewenscht, dat hij niet weer in de Tweede Kamer had behoeven op te treden, alvorens de n nieuwe" Kamer zetelde en alzoo nieuwe toestanden geboren waren. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 87 schepen, waaronder 6 zeilschepen en 1 stoomtrawler. Voor Rotterdam waren hiervan 86 schepen bestemd. In het dezer dagen verschenen jaarboekje voor het notarisambt wordt o. a. vermeld, dat van 1 Nov. 1892 tot 1 Nov. 1893 in ons land 33candidaat-notarissenzyn benoemd tot notaris. Op 1 November j.l. waren er nog 1178 candidaat-notarissen, waarvan 225 uit de jaren 18901893 en uit daaraan vooraf gaande tien jaren 418. Het getal notarissen bedroeg op 1 November j.l. 921. Uit Amsterdam wordt aan de N. B. Ct. gemeld Een paar honderd werkloozen, die, wat hun uiterlijk betrof, op enkele uitzonderin gen na, van de even zoovele duizenden nieuws gierigen niet waren te onderscheiden, deden Dinsdag weder eene wandeling langs enkele straten en grachten. Op den gedempten N.Z. Voorburgwal (punt van samenkomst) spra ken Wollring en Geel de menigte toe. De werkloozen hadden door hunne tochten aan de politie en de bezitters ontzag ingeboezemd, en men moest voortgaan met op die wijze kalm te demonstreeren, dan zou er spoedig een einde aan de ellende komen. Met Wollring, Geel en Samson voorop, zette de stoet zich te halfeen in beweging over het Koningsplein en langs de Heeren gracht, -waar rechts de burgemeester woont. Om halftwee was men bij de Munt terug en trok men de Kalverstraat in. Tot nog toe was niets ongeregelds voorgevallen. Maar in de Kalverstraat bij het Spui stuitte de stoet op een detachement politie, 24 man sterk, onder aanvoering vau een inspecteur. (Het Héld. deelt mede, dat den aanvoei tiers Zaterdags was aangezegd, dat de burgemeester na hetgeen Yiijdags geschied was niet gedoogen kon dat arm aan arm door drukke straten werd gemaicheerd tot last der voorbijgangers. De politie had van hem last gekregen dit te beletten. Toen de politie bespeurde dat, niettegen staande deze waarschuwing, de stoet aaneen gesloten de drukke winkelstiaat inging, moest zij handeleud optreden.) Dit detachement wilde de Kalverstraat naar de Munt intrekken, doch werd daarin belet (of op eene wijze, die nog onbekend is, ver hinderd), waarop de inspecteur ruimte beval. Hij trok de sabel, en onmiddellijk volgden alle agenten zijn voorbeeld, die daarop ruim te maakten. Onder de eersteD, die sabelsla gen ontvingen, behoorden natuui lijk de aan voerders van den troep: Geel en Wollring; en naai mate deze protesteerden, verdubbel den zich de slagen, zoodat Geel neerviel en door drie a vier partijgencoten werd opge nomen, die luide wraak riepen over de den hoofdman aangedane mishandelingen. Wij zagen Geel daarop, met bloed aan hoofd en nek bevuildwegdragen. Ook Wollring moest het geducht ontgelden, omdat hij niet aan liet bevel om door te loopen voldeed. Lcter zagen wij hem niet meer. Samson schijnt zich uit de voeten gemaakt te hebben vóór de sabelslagen vielen. Geel werd naar het gasthuis gedragen en daar verbonden. Het bleek daar, dat hij eene lichte wonde aan eene hand bekomen had. (Het Hild. zegt, dat Geel een slag op het hoofd kreeg, die een duizeling veroorzaakte, en een ernstige wond aan den pols, waar een pees gescheurd werd.) Een agent van politie, die door parapluie- en stokslagen gewond werd, kon zelf naar het gasthuis gaan om zich te laten verbinden. Te 1 uur 50 kreeg het detachement ver sterking, maar toen nam ook het getal nieuws gierigen die zich, door het fraaie weder uit gelokt, op straat bewogen, toe en had de politie heel wat moeite om hen te doen door- loopen. Meest allen bleven staan kijken naar de dingen die komen zouden. Bij de charge in de Kalverstraat hoek Spui kon men ontwaren, dat vooral de werklooze diamantbewerkers op het punt zijn fanatiek te worden. Een kleinen knaap zagen wij zich van zijne bovenkleederen ontdoen, om zich in de sabels der politie te werpen. De knaap werd echter door eene jonge vrouw, in een grooten mantel gekleed, onder dien mantel genomen en weggevoerd. Een dametje, netjes in fluweel gekleed, gaf op luiden toon hare verontwaardiging over het optreden der politie te kennen, en riep ^gepatenteerde moordenaars". Een, die zich dit aantrok, achtervolgde haar. Onder luid gillen en schreeuwen koos zij het hazenpad en wist door de straatjes van het Bagynenhof aan haren vervolger te ontkomen. De politie trok, na een half uur op en om het Spui gepatrouilleerd te hebben, af. Een detachement dat naar den post op den hoek der Molsteeg trok, werd door velen gevolgd, zoodat daar een groote volksverzameling ont stond. De inspecteur Wijnmalen, die zich te kwart voor drieen eveneens naar dezen politiepost begaf, werd met steenen geworpen. Een deta chement deed daarop een uitval en veegde den omtrek schoon. Een naar de politie ge worpen steen verbrijzelde een spiegelruit bij den kleermaker De Ruyter. Ook op andere punten der stad hadden groote samenscholingen van nieuwsgierigen plaats, onder wie enkele kwaadwilligen. Te diie uur had op den N.-Z. Voorburgwal bij de Molsteeg weder eene charge plaats, welke de aanwezigen deed uiteenstuiven De over- groote menigte wandelaars maakte een kras optreden echter moeilijk. Korten tijd later had in de Paleisstiaat eene charge met stok en sabel plaats, waarbij in bet koffiehuis Palais Royal" een steen tegen de spiegel ruiten vloog en het glas deed bersten. Een steenwerper, die gearresteerd werd, is door het vollï achter het paleis ontzet. Andere arrestatien hadden, voor zooverre bekend is, niet plaats. Gistervoormiddag kwamen 400 500 werkloozen op den Ged. N. Z. Voorb-.wal te Amsterdam bijeen om een optochtte hou den, zonder daartoe uitgenoodigd te zjjn. Men wandelde naar sConstautia", warr ook na mens Geel en Wollring werd verzocht, voor Vrijdag geen wandelingen te maken. Samson ontkende dat de burgemeester had verboden om de Kalverstraat door te wandelen. Be sloten werd nog heden twee personen naar den burgemeester te zenden, om dezen te vragen of de werklieden niet evenveel recht hadden als ieder ander om door de Kalver straat te wandelen. Te 4 uur eindigde de bijeenkomst, waarna verscheidenen weder naar het punt van uitgang trokken. De poli tie deed de menigte doorloopen en waar dit niet liet gewenschte gevolg had, werd men daartoe door den stok aangemaand, Van 2 tot 3 uur waren er vele nieuwsgie rigen op de been, die door de politie met den stok tot doorloopen werden aangemaand. Bij een charge in de Baansteeg werd een persoon gewond. Te 3 u. 45 hadden Domela Nieuwenhuis, Rot, Wollring (deze laatste met een doek om 't ho ld) en Samson een bijeenkomst van een half uur met den burgemeester ten stad- huize. De burgemeester verklaarde dat het optreden der politie met zijn medeweten was geschied en hij de volle verantwoorde lijkheid daarvan op zich nam. Geel s naar omstandigheden redelijk wel een paar pezen aan eene hand zijn hem door gesneden. Teen Dinsdagmorgen trein no. 225 van Hilversum op het punt was het station Weesp binnen te stoomen, wilde eene vrouw met haar jeugdig dochtertje nog de baan over steken, ongeacht de luide waarschuwingen van den chef en het personeel. Voorzeker zou zij door de locomotief zijn overreden, hadden de stationschef en diens assistent niet met eigen levensgevaar de vrouw en het meisje nog plotseling nagehoid en teruggetrokken. Dit kritieke oogenblik werd vol angst door leefd door de vele wachtende reizigers, die tevens vol lof waren over het kloek optreden van deze beide beambten. Ook te Harlingen is de taak van verbete ring der armenzorg ter hand genomen Op het initiatief van den heer J. W. v. d. Linden, doopsgezind predikant aldaar, is aanvankelijk samenwerking verkregen tusschen de meeste plaatselijke keikelyke armbesturen. Zoo is nu eene vereeniging tot stand gekomen die den naam zal dragen ïCentraal informatie-bureau". Onderscheidene notabele ingezetenen heb ben op zich genomen de behoeftigen te be zoeken. Een register, waartoe reeds vele ge gevens aanwezig zijn door de goede zorg van den heer Postma, thesaurier van het burger lijk armbestuur, zal worden samengesteld. Alleen het R.-k. armbestuur heeft zich nog niet bij de vereeniging aangesloten. De burgemeester heeft het eere-voorzitter- schap aanvaard. Te Blerik is de 45-jarige scholier Van Reidt, die van Venlo naar huis ging, onder een trein geraakt, waardoor hem een been werd afgereden. Hij is naar het St.-Joseph- Gaslhuis overgebracht. Onder de gemeente Stamprooi, gelegen nabij de Belgische grenzen, is in den Kerst nacht eene poging tot moord gepleegd op den daglooner V., wonende in het gehucht Heienrot. Twee schoten werden gelost door een vensterglas, in de richting waar V. sliep éen dezer schoten kwam in de beddeplank terecht. De brigade merechaussee uit Weerd heeft de zaak in handen; het zal echter moeilijk zijn den dader op te sporen, te meer omdat de bewoners daar bijna allen stroopers en dus van geweren voorzien zyn.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5