Nieuwjaarswenschen A° it93. Zaterdag 30 December. N°. 8434. Nood te Wierum. Kennisgeving. v enen veertigste ,J aargang. worden in het nummer dezer Courant dat in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. Buitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franca per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers vai 1G regels In de bus aan ons bureau is sedert onze vorige opgaaf ingekomen ff G.tO, totaal ff 8. AO, waarvan f 6 van de zangvereeniging «Excelsior" te Overschie, gecollecteerd bij een Woensdagavond j.l. gehouden gezellige bijeen komst. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 18 der wet van den 4dcn December 1872 Staatsblad No. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij dezen ter kennis van de Inge zetenen, dat ten Iiuize van den Stadsheel meester den Heer J. A. KUTSCHY aan de Nieuwstraat, wijk E, no. 294, driemaandelijks, cn wel op den eersten Dinsdag van elk kwartaalgelegenheid zal bestaan tot Schiedam, den 29sten December 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris VERNÈOE. O U I T 8 C H L A I). De Berlijnsche correspondent der 2V. 11, Ct. schrijft van gisteren: Tegenover de herhaaldelijk verspreide ge ruchten over eene crisis in het ministerie wordt van, naar het schijnt, zeer goed inge- lichten, ultramontaanschen kant de volgende beschrijving gegeven van den thans bestaan- den binnenlandschen politieken toestand. De keizer wil geen breuk met de conservatieve partijmaar tevens wil hij dat de ten aan zien der haudelstractaten gehuldigde politiek worde doorgezet. Mocht het dus blijken dat het eene niet met het andere te vereenigen is, dan zou het dus de vraag zijn wat de keizer zou willen prijsgeven de conservatieve partij of de handelspolitiek. Naar het schijnt, heeft de keizer dienaangaanne nog geen be sluit genomen. Algemeen neemt men aan, dat de conservatieven wel zullen bijdraaien, zootlra de keizer aanstalten maakte om zich tegen hen te keeren en misschien een liberaal ministerie aan te stellen. Maar als hij den steun der conservatieven van grooter betee- kenis acht dan het voortgaan met de handels- f 1.85. 2.50. - 0.10. BS fT KR A F r R O T K IINTR A X T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. politiek, dan zouden èn Caprivï èn de secre taris van staat van buitenlandsche zaken, baron Von Marschall, vallen. Tot dusver wordt geloofd dat de keizer nog voor zich zeiven in onzekerheid verkeert, terwijl er van verschil lende kanten op hem wordt ingewerkt. Onder de ministers telt Caprivi ook verscheiden tegenstanders. Uit Hannover wordt aan de bladen gemeld dat graaf Wilhelm von Bismarck, regeerings- president aldaar, eenen ongeteekenden dreig brief ontvangen heeft, behelzende dat zijn huis door dynamiet zou worden verwoest. Het huis is naar aanleiding hiervan onder liet toezicht der politie gesteld. Naar men weten zal, heeft de graaf, uit Israelite zijner betrek king, ijverig medegedaan aan de vervolging der bende van valsche spelers te Hannover. Volgens de Berl, Polit. Nachr. zal eerst daags bij den Pruisischen Landdag een ont werp worden ingediend tot verplichte instel ling van Kamers van landbouw. De regeering zou op die wijze den steun der agrariërs trachten te herwinnen. De Berlijnsche anarchisten hebben zich in twee partijen gesplitst. De z.g. tamme anar chisten willen het volk «opvoeden" voor de revolutie, zonder geweld te plegen. Zij zeggen, dat aanslagen hun succes beletten en zullen zich waarschijn lijk aansluiten bij de «onafhan kelijke" sociaal-democraten. De terroristen of propagandisten daarentegen zijn «mannen van de daad" en beschouwen Ravachol. Pallas, Vail- lant en dergelijken als helden en voorbeelden. F li A K K IS IJ K. Carnot cri mevr. Carnot hebben bij gelegen heid van liet Kerstfeest kleeren en geld voor de huur gezonden aan 400 weduwen en 1200 weezen te Parijs. De heer Victor Schoelcher, een der repu blikeinen van de oude garde, is in bijna negentigjarigen ouderdom ovei leden. Hij maakte in 1848 deel uit vau het Voorloopig Bewind, wist later de afschaffing der slavernij in de Fransche koloniën te bewerken, maar heeft ook het verleenen van amnestie aau de Parjjsche communards op zijn geweten. Onder Napoleon III verbannen, keerde hij in 1870 naar Parijs terughij voerde tijdens het beleg der hoofdstad het bevel over de artil lerie. Spoedig daarop werd hij tot afgevaar digde, later tot senator gekozen. Met zijn dood wordt het aantal senatoren dvooi- het leven" tot 22 teruggebracht. De zaak van Vaillant zal den 5n Januari door het llof van assises der Seine in be handeling genomen worden. Het proces te Aigues-Mortes, in zake de bloedige twisten tusschen Italianen en Fran- schen, aldaar voorgevallen in den afgeloopen zomer, is gisteren aangevangen. De heer Durando, consul-generaal van Italië, woont in opdracht der Italiaansche regeering de zit tingen bij. Er zijn 17 beschuldigden. IJ E L G I E. De gemengde commissie, door de rechter zijde van den Senaat en van de Ivamer be last met bet zoeken naar een vergelijk tus schen de meerderheid en de regeering, heeft gistermiddag eene vergadering gehouden. Men gelooft dat er aan het daar verhandelde geen openbaai beid zal worden gegeven. De evenredige vertegenwoordiging begint buiten de Kamer onder de katholieken aan hang te vinden. De katholieke vereeniging te Nivelles heeft zich voor liet stelsel vei klaard, »door de zorg voor de hoogere belangen van het land gedreven", zegt het Journal de Bruxelles. De Brusselsche justitie heeft een vervol ging ingesteld tegen Volders, den hoofdredac teur van Le Beagle, wegens een artikel in het nummer van 17 dezer, waarin de aanslag van Vaillant werd opgehemeld. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft sir U. Kay Shud- dleworth gisteren medegedeeld dat het oor logsschip Besolution slechts zeer lichte averij heeft gekregen door den storm die het in de golf van Gascogne overvallen heeft. De heer Buxton verklaarde dat de regee ring tot gisteniamiddag nog geen enkel bericht ontvangen heeft, eene bevestiging of eene tegenspraak behelzende van de in om loop gebrachte geruchten nopens liet lot dat majoor Wilson in Matabelenland zou hebben getroffen. Naar vei der door een lid der regeering werd medegedeeld, is er niets geschied waar door er wijziging zou zijn gekomen in de Biitsche nationaliteit van den hertog van Koburg-Gothawelke hij verkregen heeft door zijne geboortemaar als souvereine vorst handelt de hertog onafhankelijk in alle aangelegenheden, met welke hij in zijne hoe danigheid van souverein te maken heeft. Te Londen werden op 24 dezer 108,000 personen ondersteund door armbesturen, dat is nog ruim 10,000 meer dan verleden jaar. Een groot deel van die ellende is een gevolg van de groote werkstakingen in de kolenmijnen, waardoor vele kleine fabrieken werden ten onder gebracht of althans groote schade leden. O O S T E N It IJ K. De Hongaarsche minister der nationale verdediging, baron Fejrvary, heeft ontslag verzocht uit zijn betrekking, wegens den toe stand zijder gezondheid. Het verzoek is echter niet aangenomen, doch den minister is een verlof van drie maanden toegestaan, terwijl in dien tusschentijd de minister van land bouw ook nationale verdediging zal waar nemen. De Boheernsche Landdag is gisteren geo pend. De Czechen hebben de intrekking der uitzonderingsmaatregelen voorgesteld. 2! 17 I T N E li L A N II. Na hetgeen Woensdag is gemeld, dat het internationaal congres van socialistische stu denten heeft geweigerd oenen anaicliist aan het woord te laten komen en dat daarna een paar redevoeringen tegen het anarchisme luide toejuiching vonden, verneemt inen thans nader, dat er nog een besluit is genomen om ook verder alle aanraking met het anarchisme te vermijden. Een tweede besluit kwam hierop neder, dat er moet worden getracht door middel van algemeen stemrecht de eischen der werk liedenpartijen te doen gelden. Omtrent liet besluit ter invoering van een internationaal secretariaat wordt nader ge meld, dat het te Geneve zal worden geves tigd en dat, in verhand daarmede, in ieder land een nationale secretaiis zal worden benoemd. ITALIË. Generaal De Merza zal zich met GOOO man naar Sicilië inschepen, om de politieke en militaire dictatuur over dat eiland te aan vaarden. Een groot aantal amhtenaien zal worden verplaatst, en de regeering is voor nemens, een hervorming van liet belasting stelsel binnen zeer korten tijd in studie te nemen, doch voor alles verlangt zij dat de rust op Sicilië zal worden hersteld. De heer Crispi heeft het redacteurschap van de Biforma neergelegd. »De Italiaansche regeering weigert lianr eigen papieren geld", schrijft iemand nit Florence. In de rijks-tabak winkels, aan de postkantoren, enz. wordt, niets meer afgele verd, tenzij 30 procent van het bediag in specie vvoidt voldaan! Volgens de Perseveranza heeft de pau«, naar aanleiding van een schrijven, door een aantal hooggeplaatste Jezuïeten tot hem ge richt, besloten, dat op een daartoe gunstig oogenhlik aan do getrouwen zal worden ver gund, deel te nemen aan de politieke ver kiezingen. Reeds worden daartoe voorberei dende maatregelen getroffen. S 1' A N J E. Martinez Campos is benoemd tot huiten- gewoon gezant hij den sultan van Maiokko, met behoud van liet opperbevjlhebber.-chap over het leger. De minister van buitenlandsche zaken heelt per telegraaf den gezant te Parijs opgedra gen aan de Fransche regeering te doen weten dat hij eerst heden in staat zou zijn een definitief antwoord te geven ten opzichte van de onderhandelingen over eerie handels overeenkomst. Men meent een goeden uitslag van die on derhandelingen .e mogen verwachten. Uit Melila komt de belangrijke tijding dat Muley Aaraf, broeder van den sultan v.m Marokko, de voornaamste hoofden der Kabylen

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1