Binucnliiuilschc Berichten, van het Riff thans aan Martinez Campos heeft uitgeleverd. Deze, blijkbaar hiermede een weinig ver legen, heeft hen naar Tanger gezonden, ter beschikking van Mohammed Torres, den mi nister van buitenlandsche zaken, onder mede- deeling, dat de sultan hier de verantwoor delijke man is, die de straf opleggen moet. Het schrikachtige schouwburgpubliek te Madrid, dat onlangs zoozeer in angst ver keerde over de aan wezigheid van een schamel gekleed man in de stalles, was Dins dagavond zeer angstig over de a f wezigheid van de koningin-regentes in den koninklijken schouwburg. Men verleide elkaar, dat de koningin weg bleef omdat de anarchisten een dynamiet- aanslag hadden beraamd, en de meeste schouwburgbezoekers gingen haastig heen, om de bom te ontvluchten. Hel gelukte echter den gouverneur van Madrid, het publiek eenigszins gerust te stellen. "Woensdag zijn voor de rechtbank te Madrid de Franschman Desbutz, dePoitugeesFeireiro en de agent van den veiligheidsdienst Munoz verschenen, beschuldigd den 5n April 1892 eeu aanslag op de Kamer van afgevaardigden te hebben willen plegen. Het openbaar minis terie eischte 10 jaar dwangarbeid, flet proces zal verscheidene dagen duren, daar niet min der dan 43 getuigen opgeroepen zijn, P O B T 6 A L. Naar uit Lissabon gemeld wordt, is daar eenige opschudding veroorzaakt door het be richt nit Rio de Janeiro dat Peixoto den Por tugeesehen gezant in de gevangenis heeft doen werpen. S E R V I E. Ter toelichting op het bericht dat de radi calen bij de gemeentelijke verkiezingen eene groote meerderheid hebben verkregen, wordt in een telegiam uit Belgrado die uitslag toe geschreven aan een terrorisme, hetwelk de radicalen op de liberalen hebben geoefend en tengevolge waarvan zeer vele liberalen niet aan de stemming hebben durven deel nemen. Niet alleen in de hoofdstad, maar overal In den lande hebben de regeerings- organen ook ten ijverigste voor de radicale candidate!! geagiteerd. In verscheidene ge meenten is het bij de verkiezingen tot vecht partijen gekomen. In de stad Schabatz wer den daarbij vier ingezetenen zwaar en twintig licht gewond, terwijl de radicalen er het casino der liberalen bestormden, waar zij groote vernieling hebben aangericht. BULGARIJE. De Sobranje verhoogde de civiele lijst van vorst Ferdinand van f300,000 op f500,000. Het regeeiingsvoorstel om aan de weduwe en kinderen van den gewezen vorst Alexan der van Battenberg een jaaiTijksch pensioen van f 20,000 te verieenen, is door de volks vertegenwoordiging bij acclamatie aange nomen. A M E R I K A. De iegeering der Yereenigde Staten heeft nog twee oorlogsschepen, naar Rio de Ja neiro gezondeu om daar tijdens den opstand voor de belangen harer onderdanen te waken. De gezant der Vereenigde Staten te St. Petersburg heeft de instructie ontvangen aan de Russische regeering mede te deelen dat het aan land zetten van landverhuizers die subsidie hebben ontvangen in Noord- Ameiika niet geoorloofd is. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld Roca is benoemd tot chef van den gene- ralen staf. Volgens berichten uit Rio de Janeiro is het bombardement zeer hevig. Verscheiden personen vonden den dood. De bevolking verkeert in de grootste onrustde winkels zijn gesloten. Tot overmaat van ramp doeu zich in de stad gevallen voor van den ergsten vorm van golc koorts t vottiito nsQfOj waaisum vijf personen bezweken zijn. Een telegram uit Pernambuco meldt, dat de regeeringskruiser Nicthcroy, zuidwaarts uitgezonden om de Aquidalan op te sporen, onverrichter zake is teruggekeerd. Het schip blijft daar tot de komst der Aquidaban, welke vermoedelijk op weg naar het noorden is. Van St. Domingo wordt aan de Temps gemeld, dat in die republiek een waar schrik bewind heerscht. Generaal Madiera, die met president Meureaux naar liet presidentschap dong, is doodgeschoten na een jaar in de gevangenis gezucht te hebben. Acht andere staatkundigegevangenen zijn mede gefusileerd. AFRIKA. Naar uit Johannesburg aan de Pall Mall Gazette woidt gemeld, heeft Engeland met kracht geprotesteerd tegen het beleid der Transvaalsche regeering in zake het dyna- mict-monopoiie. liet door sir Henry Loch aan president Ivruger gedane voorstel om de ge- heele zaak betreffende het dynamiet aan liet oordeel van scheidsrechters te onderwerpen, is tot dusver nog onbeantwoord gebleven. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting vaa 28 December. Een aantal nog aanhangige wetsontwerpen werden bekrachtigd, o. a. de pi oviuciale hef fing in Zuid-Holland, na verklaring van den minister van binnen!, zaken, dat bij afschaffing van tollen binnen 5 jaar tegenover de pro vincie de billijkheid moet worden betracht; voorts het tractaat met België omtrent de wedetzijdsche toelating tot kosteloos proce- deeren de overeenkomst met Portugal tot regeling der verhoudingen van Timor en Solor. De nadere bepalingen omtrent den suiker accijns, die meer faciliteiten aan de raffma- cleurs verieenen, werden bestreden door de heeien Merkelbach en Sassen, voornamelijk op grond dat de grootere winsten, door de raffinadeurs te maken, ten nadeele zullen komen van de beetwortelsuikerfabnkanten, die bij een auder voorstel aansprakelijk wor den gesteld voor eene accijnsopbrengst van 8 /9 millioen. Ook zou de bescherming der buitenland sche raffinadeurs ten nadeele uitloopen van de nationale industrie en den landbouw. De heer Sassen vroeg de verwerping, om gelegenheid te geven tot een nader onderzoek van de traag of de beetwortelsuikei fabri kanten mogen worden gemaakt tot borgen voor de verliezen der raffinadeurs, en de heer Godin de .Beaufort wilde ook uitstel, eensdeels wegens hét verband van dit ont werp met dat tot aansprakelijkstelling der fabrikanten voor een tekort in de accijus- opbrengst, anderdeels omdat het verieenen eener vrije keuze der grondstoffen aan de raffinadeurs geen haast heeft. Alleen ais de minister kon toezeggen dat de fabrikanten niet de meerdere winst der raffinadeurs in den accijns behoeven te be talen, zouden zij voor de wet stemmen. De minister van financiën was niet bereid zijn ontwerp in te trekken en verdedigde liet integendeel met nadruk, daarbij ont kennende, dat het protectie beoogt of scha delijk is voor de beetwortelsuikermdustrie. Mochten meer overponden worden verkregen, hij zou Jan de fabrikanten ontheffen, maar verwacht die meerdere productie niet. Het wetsontwerp werd verworpen met 22 tegen 18 stemmen. Verder werden goedgekeurd de afschaffing der registratierechten op ambtenaars-aanstel lingen de nadere regeling der heffing en bestemming van kanselarijleges, beide met het oog op de invoering der bedrijfsbelasting. Bij de Indische begrooting klaagde de heer Van Aipheu over den onvoldoenden toestand van de Indische militaire marine, die dringend verbetering eisclit. Hij keurde de overbrenging van den hydrographischen dienst naar Nederland af. De heer Fransen van de Putte deelde die afkeuring en besprak de verhoudingen van bet opperbestuur tot den Indischen landvoogd, wiens macht z. i. niet door minislerieele aan schrijvingen moet worden beperkt. Verder dringt hij aan op vergrooting der strijdmacht in Indië. De heer Wertheim vereenigt zich met Je regeeriugspolitiek in zake irrigatie, decentra lisatie, spoorwegen, leeniog enz.hij vraagt of de lucifersbelasting ook zal slaan op den aanwezigen voorraad en of bij opheffing en schorsing van het uitvoerrecht op suiker de aanwezige voorraad niet kan worden vrijge steld. De heer Van Gennep bracht ook hulde aan den minister, vooral voor het begin der decentralisatieplannen, waarvan hij eene schoone toekomst verwachthet herstel van het uit\oen echt op suiker keurt hij af. Verder kwant hij op tegen bestuurshandelingen in Bezoeki. De heer Muller wijst op het groote be lang der suikerindustrie. De heer Mei vil van Lijnden klaagt over den rechtstoestand der inlandsche Christenen. De heer Fokker keurt liet standpunt af, hetwelk de overheid inneemt tegenover de particuliere ondernemers in Bezoeki. Morgen is de minister aan het weord. De stand der staatsbegrooting voor 1894, zooals die thans bij de Kamer in behande ling komt, is als volgt Hot eindcijfer der uitgaven bedroeg aan vankelijk f136,043,827.30, zij werd gedu rende de schriftelijke gedachtenwisseling met de Tweede Kamer verhoogd met 1423,365 en verminderd met f331,824.86 en gedu rende de beraadslagingen verminderd met f 109,715 en verhoogd met f58,200, zoodat zij ten slotte is toegestaan met een bedrag van f136,083,852.44. De raming der middelen bedroeg aanvan kelijk f '128,384,725 zij werd verminderd met f488,000 en verhoogd met f367,000, zoodat zij ten slotte werd vastgesteld op f 128,263,725. De begrooting der uitgaven overtreft derhalve de raming der ontvangsten met f7,820,127.44. Blijkens de afdeeiingsverslagen heeft men in de afdeelingen der Kamer bij h»t onder zoek van het eerste hoofdstuk der staatsbe grooting en van de wet op de middelen zich voorbehouden de beschouwingen van staat kundigen en financieelen aard te voeren bij de behandeling der staatsbegrooting in haar geheel. De eindverslagen over gemelde ontwerpen en over hoofdstuk VII der staatsbegrooting zijn inmiddels vastgesteld. SCHIEDAM, 29 December 1893. De herijk der maten en gewichten voor het jaar 1894 zal alhier plaats hebben op eiken werkdag van 16 April tot 28 Mei, uit gezonderd Hemelvaartsdag en 2e Pinksterdag. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië is o. a. ter beschikking gesteld van den directeur van het binnenl. bestuur de heer S. C. Knappert. De jaarlijksche soiree der scherm- en gymnastiekvereniging »Palaestra'" werd gis teravond door den president, den heer M. W. van der Schalk, geopend met de mededeeling, dat over het verstreken jaar niet veel bijzon derheden waren te vermelden. Tegenover een verlies \an buitengewone leden stond een goede aanwinst in werkende, hetgeen veel goeds voorspelt; ook viel de vereenigingin Maart te Dordrecht een derde prijs ten deel. Vervolgens legden de jeugdige athleten de proeven hunner geoefendheid af door oefeningen met staaf, alsmede die aan rek, brug en paard, welke nu en dan werden toege juicht en aangename oogenblikkeu verschaf ten, waartoe de gezellig ingerichte zaal van 9Musis Sacrum" het hare bijdroeg. "Was tot dusverre uitsluitend de aandacht gevraagd voor de uitingen van manlijke kracht, thans werden ook de dames in de gelegenheid gesteld, een werkzaan aandeel in deze soiree te nemen en werd tot besluit nog menig offer op het altaar van Terpsichore gebracht. Gisteravond vervoerde een knecht van den paardenkoopman Verkaaik alhier een aantal paarden beneden langs den Rotterdammer dijk, toen eenige dier paarden van de laatste stoomtram schrikten, waardoor er 1 werd overreden en 4 in een sloot geraakten. Deze zijn er uitgehaald. De tram ondervond hier door een oponthoud van i/2 uur. Bij kon. besluit van 28 dezer is bepaald dat de stembriefjes ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Goes op Dinsdag 9 Januari en, in geval van herstemming, op Dinsdag 23 Januari e.k, in te leveren, zullen geopend worden respectievelijk op Donderdag 11 en 25 Januari. De minister van waterstaat enz. van oor deel dat de jaarlijksche ijk der maten en g^Kvichten niet noodig is ter bereiking van het doel der ijkwet, heeft bepaald dat de herijk voortaan om de twee jaren zal plaats hebben. Stil. no. 217 bevat een kon. besluit van den 21sten December, bepalende de plaatsing in het StaatMail van de den 12den Juli 1892 te Madrid geteekende verklaring nopens de voorloopige regeling der handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Spanje. Stil. no. 175 bevat de wet van den llden Decemberhoudende bepalingen omtrent vrijstelling van belasting voor sommige bui tenlandsche goederen. Omtrent het nieuwe blad de Liberaal welks verschijning wij aankondigden, zegt de Midd. Ct, Wij hebben zoo'n vermoeden dat bestrijding van de aanhangige kieswetontwerpen niet geheel vreemd zal zijn aan het doel, waarmee dit blad is opgericht. Trouwens de naam van baron d'Aulnis geeft eene duidelijke vinger wijzing in die richting. Volgens rapport van het wederbureau van de New-York Herald nadert eene zware storm de kusten van Newfoundland. Zij zal den Oce aan oversteken en gevaarlijke stormen ver oorzaken op de Engelscbe en nabijgelegen kusten tusschen Vrijdag en Zaterdag a. s. Te Rotterdam is Woensdagavond een bede laar aangehouden, die bij visitatie aan het politie-bureau in het bezit gevonden werd van 145 gouden tientjes, die hij in een gor del om het lichaam droeg. Dit bedrag had hij met bedelen opgehaald. Te Rotteidam zijn gisteravond op verschil lende plaatsen een 7-tal personen tengevolge van den mist te water geraakt. Allen wer den gered. Gisteren zijn te Amsterdam door den mist misleid 85 personen te water geraakt. Tien dezer verloren daarbij het leven, de overigen werden gered. Bovendien zijn in de haventjes van de Nieuwe Groentemarkt nog 4 petten en 1 vrouwenhoed drijvende gevonden en in verschillende grachten nog 5 petten, 2 hoeden en 1 handmof. Naar een peisoon, die als vermist is aangegeven, heeft men tot heden tevergeefs gezocht. Drie voertuigen reden te water, waarbij twee paarden verdronken. Onder de werkloozen te Amsterdam be vond zich volgens het D. v. 2V. een man, die voor eenige maanden f '17,000 heelt ge- erfd en dat kapitaaltje veilig heeft belegd.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2