Zondag 31 December. N°. 8435. A°. :893, Eerste Blad. Feuilleton. Voor de kunst geboren. 2 ©venenveert:g*ste Jaargang. B Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. O D ft. JJuïtenlamlsche Berichten, Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. R IT ICR A r O T E II S T H 1 ,1 T, E S 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels inet inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend, Maandagmorgen, 1 Januari, zal de Courant verschijnen. I» U I T S C I. A S I). De keizer ontving Donderdag aclitereen- volgeiis den rijkskanselier, den minister Tan financiën dr. Miquel, de ministers van eere- dienst en van oorlog en den chef van zijn militair kabinet ten gelioore, hetgeen aan de loopende geruchten aangaande eene crisis nieuw voedsel geeft. De Berlijnsche correspondent der If. li. Ct. schrijft van gisteren: Langzamerhand begonnen er eenige bijzon derheden uit te lekken omtrent de ministe- rieele moeilijkheden in de laatste dagen. Naar hetgeen men daarvan verneemt, bestond er inzonderheid spanning tusschen Caprivi en Miquel. De rijkskanselier wil van de voor genomen groote hervorming in liet belasting en financiewezen op het oogetiblik niets Ver der hooien en aan den Rijksdag alleen dat gene zien voorleggen, wat noodig is tot dek king der meerdere uitgaven ter zake de uitbieiding van het leger. De minister van financiën acht het daarentegen dringend noodig, dat zijn groot plan voor eene diep ingrijpende hervorming van 's rijks financie wezen in organieken samenhang wordt ver wezenlijkt. Gisteren hebben Caprivi en Miquel eene langdurige audiëntie bij den keizer ge- bad, die bemiddelend schijnt te zijn opge treden; want lieden verneemt men, dat Ca privi op zijn post zal blijven en dat Miquel bereid is tot concessiën. In alle geval vindt Caprivi steun bij de meer populaire stemming, wanneer hij zich verklaart tegen al wat in de nieuwe belastingen kan worden vermeden, terwijl ongetwijfeld de politieke denkers in stemmen met de zienswijze van Miquel, dat er over liet algemeen behoefte bestaat aan eene grondige financieele hervorming ten be hoeve van verbetering der economische po litiek des rijks. Weer iets nieuws Schenen de wolken eener ministerieele crisis door eene beslissing des keizers, gis teren genomen voorbijgedrevenheden avond wordt sterk betwijfeld, of er in het geheel wel verschil van meeniug tusschen den rijkskanselier en den minister \an financiën bestaan beeft. De wijnbelasting, waartegen Zuid-Duitschland zich zoo heftig verzet, zou Miquel reeds geheel losgelaten hebben, en de tabaksbelasting eerst later, na het afdoen van liet Russische handels verdrag, in den Rijksdag ter behandeling komen. Capiivi zou besloten zijn, zijne gan- sche autoriteit voor de aanneming van het Russische handelsverdrag door het Parlement in de weegschaal te leggen, als de Russische regeering eenige nog niet toegestane wen- schen der Duilsche nijverheid en den van Duitsche zijde verlangden duur van het ver drag tot 1904 inwilligt. Zelfs zou Caprivi, en dat met volle instemmi' g des keizers, voor de ontbinding, van eenen onwilligeu Rijksdag met terugschrikken. Wat de agrarisch-conservatieve oppositie betreft, dezer dagen zou waarschijnlijk in de Seichsanzeiger eene scherpe offlcieele verklaring verschijnen tegen de persoonlijke en beleedigende aanvallen der Kreuzzeitung, waardoor graaf Caprivi geprikkeld werd tot eene uitdaging op sabel of pistolen met de mannen, die bij de Kreuzzeitung achter de schermen zitten. Dit blad heeft, naar men weet, in een zijner laatste artikelen tusschen de regelen door den rijkskanselier lasterin gen voorgeworpen, welke naar de in zijnen stand heerschende begrippen slechts door een duel uitgewischt kunnen worden. Voorts zou in de laatste dagen de moge lijkheid van een ontslag van den Pruisischen minister-president Euienburg overwogen zijn, bijaldien bij n 1. zich niet tot eene krachti ger houding tegenover de agrariërs aangrij pen wil. Caprivi zou dan bereid zijn, weder zelf het voorzitterschap van het Pruisische ministerie op zich te nemen. Miquel zou zich dus handig en te rechter tijd gedekt hebben en Euienburg, de eedgenoot der hoog conser vatieve fiondeurs, voorloopig in den hoek gedreven zijn. De Miinchenercorrespondent der Germania doet stichtelijke onthullingen over het zoo genaamd romantische huwelijk van de Beier- sche prinses Elisabeth met baron Von See- fried. Tot nog toe zoude op de verloving noch de ouderlijke toestemming noch een huwelijk gevolgd zijn. De prinses vluchtte uit Bozen van hare ouders weg en vond te Genève haren geliefde, die zonder verlof zijn garnizoen te Metz verlaten had. De prinses wil eenvoudig het huwelijk, tot hunne groote droefheid, haren ouders en grootouders af dwingen. Nu eerst zouden stappen gedaan worden om het huwelijk te voltrekken. De Germania, die, dank zij hare betrekkingen met de geestelijkheid, goed ingelicht zijn kan, geeft te verstaan dat haar coriespondent nog meer intieme mededeelingen gedaan heeft, welke echter zoo diep betreurenswaardig en alleronaangenaamst zijn, dat zij ze voor de opeobam lieid ten eenenmale ongeschikt acht. Piinses Elisabeth is, zooals men weet, eene kleindochter van keizer Frans Jozef. Engelsche en Duitsche bladen raden tegen woordig om strijd den hertog van Ivoburg- Gotlia aan, vrijwillig afstand te doen van de 10,000 pd. st. 's jaars, hetwelk het Engelsche Lagerhuis: hem als apanage gelaten heeft. Duiisrhe bladen noemen bet ronduit onbe- hooi lijk, dat een Duitsch vorst een Engelsch jaargeld trekt. In parlementaire kringen betwijfelt men ten zeerste of er wel eenige kans bestaat dat de kredieten, door de regen ing aange vraagd tot versterking der vloot, zullen wor den toegestaan. In elk geval is eene levendige bestrijding te vachten. De oneenigheld tusschen de Pruisische re geering en de overige bondsstaten schijnt nog niet uit den weg geruimd. Van particulieie zijde wordt althans gemeld, dat prins Arnolf van Beieren, bevelhebber van bet le leger korps, en prins Luitpold, inspecteur-generaal, niet naar Berlijn zullen gaan ter Nieuwjaars receptie bij den keizer, maar zich door gene raal Von Berg zullen doen vertegenwoordigen. Een bericht uit Kameroen meldt, dut de woning van den Duitschen gouverneur door een troep tot muiterij overgeslagen politic- soldaten is geplunderd, maar dat de door liet oorlogsschip Hy'dne aan wal gezette troepen de orde hersteld hebben, waai bij verschei dene dooden en gewonden zijn gevallen. F R A S K It IJ K. De conferentie tusschen Carimir Perier en Castilho over het Fransch-Spaansche handels verdrag is gisteravond geëindigd zonder dat tot iets besloten is. Hedenochtend zou de conferentie hervat worden en dan tot eene beslissing moeten leiden. In de rue de Charente te Parijs begon Woensdag zekere Demouchy, Belg van ge boorte, een anarchistische hagepreek le hou den. Het duurde eenigen tijd eer de politie kwam opdagen om dezen vurigen hervormer die steeds betoogde dat Vaillant lang niet i. Sedert bun huwelijk woonden de hBer en mevrouw Aubinet op een afgelegen buitenijo aan een straatweg zonder boomen, die middon door een zonnige vlakte liep. In den kleinen tuin konden de bloemen slechts dnor voortdurend gieten haar friscbheid behouden, daar heggen en heesters ze niet genoeg tegen de brandende zonnestralen konden beschutten. Do jonge vrouw bracht haar tijd door met naaien en de kleine zorgen voor de huishouding, en wachtte dagelijks in somber stilzwijgen op den trein, waarmede haar echi genoot, op de bureaux van het ministerie van buinenlamtsche zaken werkzaam, tegen den avond thuiskwam. De dagen gingen op deze wijze eentonig en stil voorbijzij vielen haar dan ook zoo hing, dat zij, om zich te voelen leven, genoodzaakt was zich in het vei leden te verdiepen. Wie zou ooit hebben vermoed, dat deze blonde tengere vrouw, steeds over baar naaiwerk ge bogen en in de huishouding wei kzaam, de eenige dochter was van de groote kunstenares Sambrina de beroemde zangeres, die, na overal in Europa en Amerika met geestdrift te zijn toe gejuicht, haar ondergang en het verlies harer stem in een stille straat van Vaugirard kwam verbergen De zangeres had hare dochter Lucie van de kostschool genomen en met haar een armoedig benedenhuis tusschen twee vochtige binnen plaatsen betrokken. Het lichtzinnige, verkwistende artistenleveri, misschien ook teleuistellingen van alleilei aai tl gedurende de laatste jaren onder vonden, hadden der kunstenaars een onverzoen- lijken haat tegen het vak ingeboezemd. Ondanks liet middelmatige muziekonderwijs op de kostschool had Lucie op zestienjarigen leeftijd reeds groote vorderingen in den zang gemaakt. Zij bezat een e«en prachtige stem als hare moeder en een bijzonder ontwikkeld kunstgevoel. Zingen was haar lust en haar leven. Ongelukkigerwijze had haie moeder baar piano verkocht en haar partities verbrand. Zoodra Lucie het waagde slechts even te neuriën, sloot de moeder haar met een tragisch gebaar den mond en riek huiverend ïNeen, neen, zing toch niet ik kan het niet verdragen. Gij moet nooit zingen." Kwam deze tegenstand voort uit do eene of andere treurige herinnering of uit een soort van ijverzucht? Lucie wist het niet, maar hield terstond op, om haar moeder geen verdriet te doen. Na zes maanden lang een droevige bestaan te hebben voortgesleept, werd de kunstenares bedlegerig. De beide vrouwen verkeerden in armoedige omstandigheden en hadden aan alles gebrek. Op een avond, dat hare moeder aan lievige benauwdheid leed en zelfs niet meer kun sprpken, waagde het meisje in haar angst te kloppen bij haar buurman, Jacques Aubinet, die in betzelfde huis vvuonde. Jacques was een krachtige, flinke jonkman, van ongeveer acht en twintig jaar, en ambtenaar bij het ministeiie. Hij sprak weinig, was zeer stil van aaid en hield van een bedaard, geiegeld leven. Lucie deelde hem haar angsten en zorgen mede, en na zich van een opwekkend middel te hebben voorzien, volgde hij haar terstond naar de kamer der zieke. Nadat deze eemgs/mi was bijgekomen, bleef hij voor het bed zit'en tot zij rustig was ingeslapen. Den volgenden dag kwam hij vragen boe liet ging; ook den dag daarna en verder allo diteu. Toen luj beter met de omstandigheden der beide verlaten vrouwen bekend werd, kieeg liet medelijden weidia de oveihami op zijn inge wortelde bnigerlijke begrippen omtrent tooneef- speelsters, en bij nadere kennismaking verdwenen zijn vooroordeelen geheel. Nooit sprak de langui es over haar verleden, en haar zoiniei finge afkeer van alle herinneringen, die roet haai kunstenaars loopbaan in eenig verband stonden, droeg er niet weinig toe bij den jongen man (ine langer lmo meer gerust te stellen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1