Bnineulaudschc Berichten. genoeg gedaan heeft, maar men hem we\ zal verbeteren in arrest te nemen. Vaillant heeit nu een verdediger gevonden in den jongen advocaat Ajalbert. Hij heeft hnoger beroep aangeteekend tegen de uit spraak der Kamer van in-beschuldiging-stel- ling, zoodat zijn zaak nu wellicht eerst den 14ti of Ion Januari voorkomt. E2f»£LAND. Gisteren vierde de minister-president Glad stone zijn 8-Wen verjaardag. Sedert '1832 is hij lid van het Lagerhuis. In het Lagerhuis verklaarde Rigby giste ren. dat als algemeene regel een Engelseh- man door liet afleggen van eenen eed van getrouwheid aan het hoofd of aan de grond wet van eenen vreemden staat, nog niet ipso Jacto ophoudt Engelschman te zijn. Hij houdt op Engelschman te zijn als hij uit vrijen wil genaturaliseerd wordt. De hertog van Koburg (de hertog van Edinburgh) ont vangt een jaargeld van 10,000 p, st., als eene door de wet aangewezen persoon. Aangaande de bezetting van Egypte ver klaarde Gladstone, dat de inzichten der regee- ring aan liet Parlement hekend zijn gewor den door de beraadslaging van den *2n Mei en het telegram van lord Rosebery aan lord Ciomer. Het schijnt niet wenschelijk aan die vertoogen nu iets toe te voegen. Het spreekt echter vanzelf, dat onderhandelingen aan gaande de bezetting gevoerd moeten worden met de suzereine mogendheid, Turkije, en niet met den khodive. Buxton deelde mede, dat volgens een tele gram van sir Henry Loch van Donderdeg- avond geen tijding is ontvangen van Wilson. Patrouilles en inlandsche spionnen zijn op kondschap uitgezonden. Sir E. Grey deelde mede, dat hel Engel- sclie smaldeel voor Rio de Janeiro bestaat uit de Siriuts, Barracouta, Racer en Beagle. Eene versterking oordeelde hij niet noodig. De regeering heeft in het Lagerhuis eene volledige lijst der deelhebbers in de aChar- tered Company" overgelegd. Slechts weinige leden van het Lagerhuis komen daarop voor, pairs daarentegen iets meer. Tusschen de werkstakers uit de staal- en blikfabrieken in het land van Wales en de in hunne plaats aangenomen Schotsche werk lieden hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, welke een krachtdadig optreden van de politie, bijgestaan door de in allerijl ter hulp geroepen troepen noodig maakten. Aan weerszijden werden een aantal personen ge wond, onder wie ook de bevelhebber der troepen. Uit Cardiff is versterking ontboden. It U S L A S B. Met Januari wordt een belasting op de huis huren ingevoerd in de 220 voornaamste steden. De steden zijn ingedeeld in 4 klassen. De eerste wordt gevormd door Petersburg en Moskou; de tweede omvat 10; de derde 67, Hij bezat een loyale natuur een middelmatige intelligentiestrenge grondbeginselen en was in een bekrompen omgeving grootgebracht, maar overigens was hij eenvoudig, goedhartig en zachtmoedig. Hij beklaagde de zieke en beminde bet meisje. Zijn liefde, hoewel onuit- gespioken, veizachtte de laatste levensdagen der moeder. Toen zij baar einde voelde naderen, riep zij Jacques bij zich en zond hare dochter weg. Met /.wakke stem zeide zij sHet zal weldra met mij gedaan zijn Ik bezit niemand meer dan wijn dochter en u Beloof mij over haar te waken. Zij heeft een fraaie stem veel kunstgevoel misschien zou zij een beroemde zangeres kunnen wurden tracht dat te beletten Ik wil niet dat zij levpn en sterven zal zooals jk dezelfde ellende zal ondervinden Aubinet wischte zicii de tranen uit de oogen en zag dat het gevleesde oogenbhk daar was. Hij bekende zijne liefde en zijn voornemen Lucie tot vrouw te nemen. Hij beloofde haar gelukkig en tie vierde 141 steden. Het belastbare minimum der huur is voor de steden dei- eerste klasse 300 roebel per jaar en daalt af tot 120 in de overige drie klassen. Intus- j schen is de vorming voorbehouden van een vijfde klasse met een minimum van 60 roebel per jaar. Op het laagste minimum van huur bedraagt de belasting ongeveer IV» pCt. zij stijgt tot 10 pCt. van 6000 roebels huur te Petersburg en Moskou en de de daaraan evenredige huishuren in andere steden. I)e opbrengst dezer belasting wordt geraamd op 4'% miilioen roebel per jaar, en nog 1 mil- lioen meer als de 5e klasse zal worden ge vormd. Talrijke uitzonderingen en vrijstellin- i gen strekken om de volksklasse niet onder i deze belasting te doen vallen. OOSTENRIJK. De Hongaarsche minister van eeredienst, die zooveel deed voor de kerkdijk-politieke hervorming, graaf Czaky, zal weldra om ge zondheidsredenen aftreden en waarschijnlijk door den minister van staat Julius Andrassy vervangen worden. Volgens gerucht, zal de regeering ook op andere steden, waar de jong-Czechische be weging een revolutionuair karakter heeft aangenomen, de voor Praag en omstreken afgekondigde uitzonderings-maatregelen van toepassing verklaren. De Uuitsche club uit den Bnheemschen Landdag heeft met algemeene stemmen eene I motie aangenomen, waarin zij haar onver deeld vertrouwen betuigt in het coalitie ministerie en in het bijzonder in den minister Von Plener. Het herderlijk schrijven der Hongaarsche bisschoppen zal den 6n Januari in alle kerken worden voorgelezen, terwijl er eiken Zondag over gepredikt moet worden. Aan het slot van dit stuk wordt betoogd, dat de staat geen recht heeft beschikkingen te maken die in strijd zijn met de rechten der kerk en de vrijheid van geweten. Het te Weenen vergaderde werklieden congres heeft de beslissing in zake het acht uren-stelsel uitgesteld tot zijne volgende bij eenkomst in Februari a.s. ITALIË. In een schouwburg te Napels hebben eenige personen gemanifesteerd door roode papiertjes met «Leve Siciliëen dergelijke opschriften, onder het publiek te werpen. Ook te Rome, in den Constanzi-schouwburg, vond een dergelijke betooging plaats. Het publiek was opgestaan, daar de komst van de koningin en den prins van Napels met het volkslied begroet werd; op eens hoorde i meu een herhaald geschreeuw van «Leve de Fascileve de Siciliaansche martelaren Deze rustverstoring veroorzaakte heel wat be weging de dader werd in hechtenis genomen. S E B V I E. Naar hetgeen uit Belgrado aan Duitsche te zullen maken. Was zij met hem getrouwd en huismoeder, dan bestond er geen gevaar dat zij ooit kunstenares zou worden. Zelfs begreep hij te goed, dat dit zijn eigen levensgeluk zou verwoesten om niet met al zijn krachten hiervoor te waken. Een jaar later was Lucie mevrouw Aubinet. Zij was een liethebberido, volgzame vrouw voor hem, wel wat ernstig, maar daar hield haar echtgenoot van. Met een kleine som, door hem opgespaard, had hij een buiientje gekocht en terstond hadden zij zich er metterwoon ge vestigd. Wij zullen hier, dunkt mij, als vorsten leven," zeide'Jacques opgeruimd, nik hoop dat gij tevreden zijt, vouwtje!" sZeker, heel tevreden, alleen zou ik sWat zoudt ge?" sZoo gaarne eens naar de comedie gaan." Aubinet fronste de wenkbrauwen, waarop zij beschroomd vervolgde »Een enkele maal slechtsOen, als je eens bladen wordt gemeld, heeft de minister van binnenlandsche zaken Milosajevic ontslag ge vraagd en is de prefect van politie Restorevic uit zijne betrekking ontheven. "Volgens het bericht staat dit in verband met een besluit der radicale club, waarbij in de meest scherpe bewoordingen namens de partij een votum van vertrouwen tegen beiden is uitgebracht en Restorevic bovendien van het lidmaatschap der partij is vervallen verklaard, op grond dat zij bij de verkiezing van een burgemees ter op onwettige wijze zijn te werk gegaan. Ten opzichte van dit laatste wordt gemeld, dat de minister van binnenland.-che zaken bij die verkiezing is opgekomen voor een an deren candidaat dan dien der party. B U L G A K IJ E. Volgens de Smboda zal de regeering in verschillende steden commissiën benoemen tot het inzamelen van gelden voor de op richting van een ruiterstandbeeld van vorst Alexander op het naar dezen genoemde plein voor het paleis. AFRIKA. In een Reuter-telegrarn uit Johannesburg, in de Transvaal, wordt gemeld, dat er den 26n dezer aan AVitwatersrand een ernstige botsing tusschen inboorlingen en mijnwer kers heeft plaats gehad, waarbij de vechtende partijen met knuppels en lansen zoo heftig op elkaar insloegen dat er eenigen honderden gewond zijn. De muiters, die een magazijn hebben geplunderd, zijn ten slotte door de politie uiteengedreven, AMERIKA. Door den heer Chandler zal eerlang bij den Senaat der Vereenigde Staten een voor stel worden ingediend om de regeering uit te noodigen tot het beleggen eener interna tionale muntconferentie. Uit Toulon wordt gemeld, dat de bevelheb ber van het daar in reparatie liggende Braziliaansche oorlogsschip Macltuelo, door president Peixoto tot schout-bij-nacht is bevorderd. Vier officieren van dien bodem zijn naar Brazilië ontboden, maar men betwij felt ol zij de bevelen hunner regeering zul len opvolgen, daar de gansehe bemanning der beide te Toulon liggende Braziliaansche oorlogsschepen op de hand van admiraal De Melio is. SCHIEDAM, 80 December 1893. De opvoering van het blijspel «De Dochters van Haseman" door de tooneelisten van het Grand Theatre, directie gebrs. A. van Lier, had gisteravond veieu naar de schouwburg zaal der sOflicieren-Vereeniging" gelokt. En die vele tooneeliievende stadgenooten en vreemdelingen zullen zich dien avond aller minst beklagen. Een aardig stuk inderdaad is dit blijspel, dat zich uitstekend leent voor wist, hoe graag ik een opera zou hoeren, waarin mama beeft gezongen I" liet trof hem dat zij, die gewoonlijk zoo k.ilin en bedaard was-, op eens zoo opgewonden sprak, en de gedachte dat het velleden van hare moeder haar nog zoo levendig vpor den geest stond bedroefde hem. Zachtmoedig ant woordde hij sDaarvoor zouden wij een nacht te Parijs moeten blijven en er dineei'en. Dit zou ons veel geld kosten en wij zijn niet rijk. Later kunnen wij daar nog eens over denken". Met een stillen zucht moest zij erkennen, dat hij gelijk had en berustte zij er dus in maar de glimlach was van haar gelaat verdwenen. Zonder dienstbode buiten wonende, was zij genoodzaakt zelve de werkzaamheden in de huishouding op zich te nemen en zelfs te zamen met haar echtgenoot voor het onderhnud van den tuin te zorgen. Er werd dus niet meet- over de coruedie gesproken. Ofschoon zeer stil en afgezonderd levende, bleef zingen nog steeds haar grootste genot. In ontspanning na een tijd van studie en inspan ning. Wij zagen er de jeugd dan ook goed vertegenwoordigd niet alleen, maar zich tevens kostelijk amuseeren om de karakteris tieke huiselijke tooneeltjes met hunne koddige, dwaze uitingen en begrippen aangaande het familieleven en de wijze van opvoeding. Een merkwaardig type is papa Haseman, de vader van een drietal dochters, die zich volstrekt niet bemoeit met hare opvoeding, maar geheel op en voor zich zelf leeft en een overdreven voorliefde voor het reizen aan den dag legt, druk zijn Baedeker bestudeert, maar nooit reist. Grappig zijn de tooneeltjes met zijn vrouw, die zich uitsluitend met uc opvoeding belast, doch daarbij mank gaat aan het euvel van het eene kind een andere en betere toekomst te willen verzekeren dan de overige, waarvan zij te onzaliger uur de wrange vruchten moet plukken. En die dochters zelve, hoe vet schillend De een met een liefhebbend hart de gebreken van een eigenzinnig echtgenoot vergoelijkendde Uveede met een dosis wetenschap de wetten van Ainor overtredende en uitsluitend een huwelijk aangaande teneinde daarin bevrediging te vinden van hare hooge eischen tot zinlijke genoegens; de jongste, een troetelkind van haar eerzuchtige moeder, zich als scholier reeds inlatende met de intieme familie-aan gelegenheden en wijsneuzig daarover een oor deel vellende. Deze ontaarding van huiselijk geluk en verstoring van den ouderlingen vrede wordt bestendigd, totdat vader de schellen van de oogen vallen en hij zich ten volle zijne tekortkomingen bewust wordt. Van nu af neemt hij een werkzaam aandeel in de taak zijner vrouw, die hij van hare manie geneest, en doet zijn jongste dochter opgroeien tot een verstandige, bekwame huisvrouw. Het succes der opvoering hield gelijken tred met dat van den schrijver. Trouwens, wan neer op het programma de namen Albregt-- Engelman en Bigot Sr. prijken, kan niet anders worden verwacht. In 't bijzonder verdienen voorts vermeld het spel van mej. Hens Jr., die als jongste dochter van Ilaseinan zeer na tuurlijk speelde en volstrekt geen toon eel kind" is; en dat van den heer Van Spririkbuijsen, den ongelukkigen, spraakgebrekkigen aan bidder van Rosa. Waar wij deze personages afzonderlijk noemen, wenschen we niet te kort te doen aan de overige, die allen mede werkten tot een goed ensemble Naar wij vernemen, zal de eerstvolgende maal «Muurbloempjes" van Blumentlial en Kadelburg, schrijvers van «Stadslucht", wor den ten tooneele gebracht, door de vereenigde Rotterdamsche tooneelisten, directie Le Gras en Haspels. i Tot afslager van de visch aan de groote zeevischmarkt alhier is door burgemeester en wethouders voor 1894 herbenoemd H. C. van Abshoven. het begin klonken haar liederen, roulades en trillers dan ook door huis en hof, maar viel haar blik bij toeval op baar echtgenoot, dan hield zij terstond op, getroffen als zij werd door de angstigebezorgde uitdrukking van zijn gelaat. Om haar gerust te stellen, trachtte hij er dan zooveel mogelijk opgeruimd uil te zien en liefkoosde haar als ware zij een ziek kind geweest. Zoodra hij ontwaarde dat zij kalmer werd, begon hij op zacliten toon de vruegere woorden haier moeder te herhalen «Zing niet zing toch nooit wederliet maakt me be paald ongelukkigVroeg zij naar de reden hiervan, zoo ontving zij geen antwoord dan een smeekend «Zing liever niet meerbeste 1" Bedroefd en teleurgesteld duifrle zij niet verder aandringen. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2