1 J Woensdag 3 Januari A0. (894. N°. 8437. KENNISGEVING. Achtenveertigste Jaargang-. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. WAARSCHUWING. BilItenlitndsühe Berichten. GOURA T, Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke norniners- 0.10. BFBRA I s BOTKRI>TBllT, E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Drieham. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat met de afgifte aan hunne huizen van de heschrtjvings- biljeticn voor de plaatselijke directe belasting ■dezer gemeente, ingevolge de verordening voor die belasting, vastgesteld den2Gsten Januari 1882, is aangevangen. Tevens herinneren zij" de ingezetenen aan het bepaalde bij alinea 2 van art. 2 der verordening, regelende de invoi dei ing der genoemde belasting, hou.lende dat de belastingschuldige die geen be- schiijvings-biljet ontvangen hoeft, verplicht is er een op de gemeente-secietai ie af tc halen. En is hieivan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 2den Januari 1804. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE De secretaris, VERNÈDE. AANGIFTE VOOR BE BEA.A.STIJÏC! OP DE 1IOADËV. Burgemeester en Wethouders Van Schiedam biengeu den ingezetenen omlei de aandacht, dat ingevolge het bepinMe bi de verordening tot heffing eer.er belasting op de honden, van 4 December 1873, ieder ingezetenen, die éen of meer honden houdt, daar van aangifte moet doen bij den gemeente-ontvanger, voor den 1 'oden Janiuiri van ieder jaar En is hiervan afkondiging ge-cliied, waar het behoort, den 2den Januari 1804. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. O U 1 T 8 C II I A N I). De Reichsanzeiqer van Zondag meldt, dat de wederzijdsche bekrachtiging van het Duitsch- Servische handelsverdrag Zaterdag heeft plaats gehad en dat het op 1 Januari in werking treedt. Ook de tarieven, bij het Duitsch-Rumeen- selie handelsverdrag vastgesteld, zullen feite lijk van 1 Januari af gelden, onder voorbe houd van hare latere bekrachtiging. Tusschen Duitschland eri Spanje beoogt men eene verdere voorluopige regeling, voor den duur der eerste maand van het jaar. Nog vóór 1 Januari hoopte men deze zaak te Madrid klaar te krijgen. Van vertrouwbare zijde wordt medegedeeld, dat het tot stand komen van het handelsver drag met Rusland in Januari stellig te ver wachten is. Duitschland staat voor alle graan soorten zijn bijzonder tarief toe. Rusland vermindert zijne tarieven voor ijzer, tin, machines en landbouwwerktuigen met 10 tot 20 pCt.wat de steenkolen betreft, stelt Rusland het tarief bij invoer te land gelijk met dat bij invoer over zee; bovendien wor den de rechten voor geweven stoffen en voor chemicaliën verlaagd. Rusland is bereid, dade lijk na het sluiten van het verdrag den tariefoorlog op te heffen, en voorlnopig eenige concessies in werking te doen treden, nog voordat de Rijksdag het verdrag heeft goed gekeurd. De groothertog van Saksen-Wei mar is in hevige mate door influenza aangetast, het geen, met het oog op zijn 75-jarigen leeftijd, reden tot bezorgdheid geeft. Een nieuw sensatie-proces staat te wachten. Op verzoek van den Saksischen procureur- generaal heeft de politie te Berlijn de hand gelegd op twee bekende rijke sportsmen, den agent Simon Cohn en den paardenkooper IJirscblaff, die beschuldigd worden van woe ker ten nadeele van Saksische officieren. De justitie heeft geweigerd de beide verdachten tegen eene borgstelling van 20,000 mark op vrije voeten te laten. Nadere berichten uit Kameroen melden dat den 15n December 60 Dahomeysche soldaten en 40 gewapende vrouwen heimelijk in liet munitie-magazijn zijn binnengedrongen en zich daar meester hebben gemaakt van de aanwezige kanonnen en ander krijgstuig. Na een gevecht van 15 uren gelukte bet den regeeiings-ambtenaren, bijgestaan door een 40-tal getrouw gebleven soldaten en de lan dingstroepen van de Hydno, de muiters te verdrijven, die zich in het dichte woud hebben teiuggetrokken. Aan Duitsche zijde vielen twee dooden en éen gewonde. P R A N K R IJ K. Tusschen Frankrijk en Spanje is eene overeenkomst gesloten, waarbij Spanje gedu rende 1894 aan Frankrijk de voordeden van het handelsverdrag toekent, terwijl Frankrijk het minimum-tarief zal toepassen. De heer Lockroy heeft zich naar den pre sident der republiek begeven om gratie te vragen voor den koetsier-poëet Moore, die een moordaauslag op hem had gedaan en deswege tot zes jaar luchthuis is veroordeeld. De Figaro maakt eene sensationeel artikel bekend met twee documenten, die geschikt zijn om de Panama-zaak weer op te rakelen. Daarin wordt aangetoond, dat Cornelius Ilerz en baron Reinach medeplichtig zijn geweest ter zake van gelden, toebehoorende aan de Panama-maatsehapij. Bij het proces der deelnemers aan de vecht partijen te Aigues-Mortes is aan het licht ge komen, lo. dat de schermutselingen volstrekt geen politieke beteekenis hadden 2o. dat de aanleiding gegeven is door de Italiaansche werklieden, die eerst de overmacht hadden 3o. dat het verhaal der eerste ongeregeld heden, aanzienlijk vergiooi, de wraakneming der Fiansche bevolking heeft uitgelokt. Na twee uur beraadslagens, heeft de jury op alle vragen ontkennend geantwoord, en zijn dienovereenkomstig alle beschuldigden vrij gesproken. De Italiaansche bladen geven over dezen uitslag hunne verbazing te kennen, waarin verontwaardiging doorstraalt. Vooral de R: Jorma en de Messagero laten zich in dien geest uit. Tot de personen die met 1 Januari volledige gratie bekomen hebben, behoort Ducrot, direc teur der Cocarde, veroordeeld wegens zijn aan deel in zaak der valsche papieren van Norton. ENGELAND. In het Lagerhuis werd Gladstone Zaterdag bij zijn binnentreden, naai- aanleiding van zijnen 84sten verjaardag, door de liberale en unionistische leden met warme toejuichin gen begroet. Deze toejuichingen werden alge meen nadat de heer Balfour, mede uit naam vau zijne politieke geestverwanten, den eersten minister eenen oprechten gelukvvensch had aangeboden. Gladstone dankte dezen spreker voor zijne groote hoffelijkheid en vriendelijk heid. Aan eene deputatie van werkloozen, die hem dé vorige week kwam spreken over den aanleg van staatsspoorwegen, heeft de minis ter-president Gladstone geantwoord, dat hem het denkbeeld van staatsspoorwegen wel toe lacht, maar dat de regeering moeilijk tot den aanleg van niet direct noodige werken kan overgaan, alleen om aan de werkloosheid te gemoet te komen. De negenmaandsche opgave omtrent de ontvangsten der Bi itsche schatkist, geëindigd op Oudejaarsavond, toonen eene vermindering aan ran 2,058.000 p. st. De zegelrechten alleen verminderden niet 1,279,150 p. st. K U S L A N D. Volgens het voorloopig bericht over de staatsmiddelen, ioopende van 1 Januari tot l October 1893, bedroegen de totale ontvang sten 773,015,000 r., tegen 794,866,000 in liet vorige jaar. De totale uitgaven bedroegen 703,997,000 r., tegen 734,728,000 in het vorige jaar. OOSTENRIJK. Aartshertog Karei Lode wijk, de vader van den vennoedelijken troonopvolger, laat thans tegenspreken dat een huwelijk tusschen zijn zoon en aartshertogin-weduwe Stephanie aan staande zou zijn. Naar beweerd wordt, dringt keizer Frans Jozef op dit huwelijk aan, maar zou de prinses niet van hertrouwen willen weten. De wet op de militie en het handelsverdrag met Spanje zijn Zaterdag afgekondigd. De Hoiignarsehe regeering heeft de Magna- tentafel versterkt met vijf liberale, voor hun leven benoemde, leden. Zeven jonge, tot de clerieale partij behoorende Magnaten, die nog geene zitiing in het Huis hadden, hebben zich nu. als tegenwicht tegenover die benoe ming, aangemeld om, op grond van tie hun bij de wet toegekende rechten, als leden der Magnatemafel toegelaten te worden. De Ilongaarsche minister van justitie heeft bij de Kamer een voorstel ingediend tot toe kenning van schadeloosstelling aan onschul dig veroordeelden. De minister-president prins Windischgiatz heeft zijn mandaat als lid van denBoheemschen Landdag nedergelpgd. SPANJE. De koningin-regentes heeft op voorstel van den minister-prerident een besluit geteekend, waarbij aan Frankrijk, Oostenrijk, Duitsch land, Denemarken, Engeland en Italië het conventioneel tarief voor den invoer hunner voortbrengselen wordt toegestaan, als gevolg van de door Spanje met Zwitserland, Zweden Noorwegen en Nederland gesloten handels- tractaten, die op 1 dezer in werking zijn getreden. De Standard verneemt uit Madrid, dat de minister van financiën de Marokkaansche oorlogskosten raamt op nagenoeg 50,000.000 fr. De Spaansche regeering zal echter de be stelde ooi logsbehoelten binnenslands benut ten, zoodat de van den sultan af te eisehen schadevergoeding minder bedragen kan. De regeering acht namelijk de betaling eener dergelijke som door den sultan zeer onwaar schijnlijk. R H E N Se. De Kamer van afgevaardigden heeft de wijziging van het toltarief van 68 tegen 1 stemmen goedgekeuid. GRIEKENLAND. Op den stoep voor het gebouw der Kamer is Vrijdag een bom ontploft, welke weinig schade heeft aangericht. De Kamer zette hare wei kraambeden voort. Een paar dagen vroeger was te Athene ook een dvnamiet- aanslag gepleegd op de woning van een bankier, waar nogal schade werd aangericht. T R K IJ E, De regeering heeft, met het oog op het choleragevaar bij pelgrimstochten naar Mekka, bedoten in die plaats een tehuis voor pelgrims voor 1000 personen, een hospitaal met 400 bedden en te Medina een hospitaal met 200 bedden op te richten. Aan die hospitalen zullen apotheken en badinrichtingen verbonden zijn, terwijl voor de noodige ontsmettingstoe- steller. gezorgd zal worden. Verder zullen in de maand Ramadan 12 geneesheeren en 6 apothekers naar Mekka worden gezonden. AMERIKA. Blijkens bericht uit Rio de Janeiro is het Bi itsche ooilogssciiip Racer naar Santos ver trokken tot bescherming der Britsehe be langen in die haven. De Braziliaansclie regeeringstroepen hebben zich meester gemaakt van het eiland Mocan- gua. Admiraal Da Gama heeft aan hei corps diplomatique doen weten dat hg de beschie ting der hoofdstad zal hervatten, wanneer de regeeringstroepen opnieuw andere door de opstandelingen bezette punten mochten aan-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1