N°. 8438. A0. 1894. Jonderdag 4 Januari. R -A. chtenveertiffste J aargan». Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, TI IT G ft V E R: T 0 1) ft. Buitenlaiidsche Berf ehten. Binnenlandsche Berichten. .F,ST Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers sriyam.w juumt iBtn KjjmtgcaftACTaiaM f 1.85. - 2.50. - 0.10. UritR 1 I'BOTKBSTR T, B Ï7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de onder-secretaris sir John Rigby nog nader verklaard, dat de uitbetalingen van jaargeld aan den hertog van Cobuig sedert zijne troonsbestijging, ge daan zijn krachtens de wet, waai bij hem dat jaargeld verleend is, maar dat het Parlement daardoor geenszins verkort wordt in zijne rechten om dat jaargeld in te trekken. De minister-president Gladstone verklaarde dat, nu er hoop bestaat dat het ontwerp tot instelling van districts- en parochieraden den d9n dezer zal zijn afgehandeld en met alge- meene stemmen aangenomen, de regeering zich niet gerechtigd acht, maatregelen ter bespoediging der debatten voor te stellen. Betreffende den duur van den onzekeren toestand in Rio de Janeiro zeide Gladstone dat deze moest afhangen van den loop dien ■de burgeroorlog nemen zou. Het lag niet op den weg van het Engelsche gouvernement, -te trachten op de beslechting van dien strijd invloed te oefenen. Engeland heeft de opstan delingen niet als oorlogvoerenden erkend, doch hun doen weten dat zij het rechtmatige handelsverkeer niet moeten belemmeren. Sir Samuel Baker, de vermaarde reiziger, die, door het nasporen van den Nijl tot aan de Albert Nyaoza, zooveel bijdroeg om het geheim der Nijlbronnen te ontsluieren, over leed Zaterdag, in den ouderdom van 72 jaar, ■op zijn landgoed in Devonshiie. Hij was in zijne jonge dagen een geweldig jager voor den Heer, en eigenlijk was het deze harts tocht, die hem in verre landen op avontuur deed trekken. Eerst bezocht hij Ceylon, waar hij, met zijnen practischen blik en zijne groote geestkracht, veel goeds stichtte. In Turkije werd onder zijn toezicht hij was van beroep ingenieur de eerste spoorweg aan gelegd. In -1861 begon hij, geheel op eigen kosten, zijnen tocht Nijl-opwaarts. In '1864 ■ontdekte hij het groote Aibert-inéer, en in •1873 had hij voor den khedive de omneet- lijke landstreken veroverd, die spoedig daarna door den mahdi dankzij Egypte's onmacht en Engelands lijdelijkheid aan den invloed der beschaving weder zouden ontweldigd worden. Nauwelijks heeft het nieuwe jaar zijne intrede gedaan, of uit Northampton, het dis trict dat door den ulta-radicaal Hetiry Labou- chere in het Lagerhuis vertegenwoordigd wordt, komt het bericht dat de werklieden in de schoenfabrieken, ten getale van 3- 4000, het werk hebben gestaakt. f R A N K R IJ K. President Carnot heeft bij de gebruikelijke Nieuwjaarsreceptie op de toespraak van den pauselijken nuntius, die als naar gewoonte het woord voerde uit naam van het corps diplomatique, geantwoord, dat Frankrijks wensch is het behoud van de weldaden des vredes en van de eendracht onder de volkeren. Te Parijs liep het gerucht dat eene groote hoeveelheid dynamiet en een dertigtal patro nen te Clichy in beslag genomen waren. De arrestaties van anarchisten duren voort. Te Brest, Havre, Caudebec, Troyes, en Decaze- ville zijn de leiders der mannen van de daad" in hechtenis genomen. Vijftien Itali- aansche anarchisten zijn van Nizza uit over de grenzen gezet. Op tal van plaatsen zijn huis zoekingen gedaan; in de hoofdstad alleen niet minder dan 53 personen. Te Marseille is in de woning van zekeren Daveigno, destijds leider der werkstakende broodbakkers, een helsche machine gevonden met half afgebrande lont. OOSTENRIJK. In antwoord op de gelukwenschen bij ge legenheid van het Nieuwejaai-, welke hem door eene deputatie uit de liberale partij werden aangeboden, verklaarde de Hongaar- sche minister-president Wekerledat de regeering hervormingen wilde tot stand bren gen, waarbij nieuwe waarborgen worden gegeven voor de vrijheid van godsdienst. Voorts zal de regeering binnenkort een ont werp tot het invoeren van hervormingen op administratief gebied indienende veilige toestand des lands en de vredelievende be trekkingen met de mogendheden hebben het nu mogelijk gemaakt, over te gaan tot een ernstige hervorming van de binnenlandsche organisatie van Hongarije. De regeering zal daarbij met vaste hand de vaan van het liberalisme omhooghouden en baar, wanneer er strijd moest worden gevoerd, weten te handhaven. RUSLAND. Uit Petersburg wordt thans gemeld dat de gouverneur van Warschau, generaal Gour- ko, hard teruggaat. Zijne armen, zijn linker been en zijne tong zijn verlamd, terwijl hij bijna geheel het gezicht heeft verloren. Zijn naderend einde wordt te gemoet gezien. ITALIË. Koning Humbert drukte bij de nieuwejaars- receptie zij n volkomen vei trouwen uit op het voortduren van den vrede in Europa, en voegde er bij dat de gelegenheid dus des te gunstiger was om de binnenlandsche aange legenheden tot eene oplossing te brengen. In het bijzonder maakte de koning daarbij een toespeling op de toestanden op Sicilië. De Daily News verneemt uit Rome, dat de koning het ontslag van Ratazzi heeft aan genomen. Dit ontslag van den zeer impopu- lairen minister wordt als welkom beschouwd. De ministerraad heeft de noodzakelijkheid erkend eener krachtdadiger onderdrukking van de rustverstoringen op Sicilië en van ont binding van talrijke gemeenteraden aldaar. In meestal welingelichte kringen verzekert men, dat de verhouding tusschen de ministers ramelijk gespannen is. Na den toestand der schatkist zorgvuldiger te hebben nagegaan, moet de heer Sonnino van meening zijn, dat 80 millioen niet zouden volstaan om het even wicht der begrooting te herstellen er zouden minstens 110 millioen noodig zijn, en het vooruitzicht, weer belastingverhooging te moe ten viagen, boezemt aan de ministers eenige ongerustheid in. Volgens de Secoio zullen alle ministers bun portefeuilles ter beschikking van Crispi stel len, hem aldus vrijlatende, zoo noodig over te gaan tot eene hervorming van het ministerie. Biljetteu met manifesten, waarin het volk tot opstand wordt aangezet, zija op de muren van Florence en Figline aangeplakt. Ook zijn manifesten met de uitroepen»Leve de anarchie Leve de revolutie 's avonds in den schouwburg te Florence geworpen. Ver scheidene anarchisten zijn aldaar gearresteerd. Te Genua is, waarschijnlijk wegens de uitspraak der Fransche gezworenen in de zaak 1 an Aigues Mortes, met steenen geworpen naar het wapenbord van het Fransche con sulaat. Twee personen zijn gearresteerd. De overheid heeft aan den consul haar leedwezen over het gebeurde te kennen gegeven. Ernstige onlusten hebben op Sicilië plaats gehad te Pietrapierra en te Mazzara, waar vele gebouwen in brand werden gestoken. Te Castelvetrano hebben arbeiders, die daai eenen weg moeten aanleggen, oproer gemaakt, twee belastingkantoren en andere gebouwen vernield en de gevangenis open gebroken. Als banier droegen ze een portret rond van koning Umberto. De prefect van Palermo heeft zijne functiën moeten afstaan aan de militaire overheid. SPANJE. De maarschalk Martinez Campos heeft aan de regeering getelegrapheerd, dat 25 Kabylische hoofden te Melila gekomen zijn om hunne onderwerping aan te bieden en hun leedwezen te betuigen over de laatste gebeurtenissen. Zij hebben zich borg gesteld voor het behoud van den vrede in de toekomst en den maar schalk verzocht toestemming te geven tot het heropenen van den handel tusschen de Span jaarden en de Kabylen. De maarschalk heeft hun toegestaan weer op de markt te Melila te komen. De Kabylische hoofden hebben een Span jaard, sedert den 2n October door hen ge vangen gehouden, teruggebracht en Martinez Campos gesmeekt bij den sultan van Mai okko tusschen beide te komen ten behoeve van Maimon-Mohatar en zijn neef, van wie de vyandelijkheden tegen Melila het eerst waren uitgegaan, opdat hun leven gespaard worde. In den gmtrek van Barcelona zijn weder vier Orsini-bommen ontdekt, in een grot ver borgen. Ze werden door den luitenant der gendarmerie Dabadelie gevonden, en moeten in het bezit geweest zijn van den anarchist Tructuoso, onlangs in hechtenis genomen. T R K IJ E. De Standard verneemt uit Konstantinopel i De orde te Yuzgat in Armenië is, naar de uitgezonden keizerlijke commissie verklaard heeft en door haie medewerking, geheel hersteld. Naar de Daily News uit Konstantinopel verneemt, is daar niets bekend van eene her opening der Dardanellen-quaestie. Rusland zoude daarover thans niet onderhandelen, en het zenden der vloot uit de Zwarte-Zeehavens op dit oogenblik onmogelijk zijn. GR1EKENLAN D. De mislukte dynamiet-aanslag op het ge bouw der Kamer wordt toegeschreven aan politieke woelgeesten. Anarchisten kent men tot dusver in Griekenland niet. R U al E N I E, De Kamer heeft Zaterdagnacht het handels verdrag met Duitschlanu met 75 legen 3 stemmen goedgekeurd. JAPAN. De constitutioneele regeeringsvorm geeft tot dusver geen reden tot tevredenheid. Werd het eerste parlement reeds kort na zijne instelling ontbonden, met liet tweede gaat het niet beter. Zooals bekend is, werd het eenige weken geleden geschorstwegens oneenigheid met de regeering, die den presi dent der Kamer niet wilde ontslaan opgrond zijner bemoeiingen in verschillende regeerings- zaken. Den 29n December is het weer bijeen gekomen, doch de stormachtige tooneelen welke de eerste zitting opleverde, noopten de regeeiing de Kamer opnieuw te verdagen tot 12 Januari, maar de overtuiging dat met haar toch niets is aan te vangen heeft tot hare ontbinding geleid. De aanstaande ver kiezingsstrijd zal buitengewoon fel zijn. SCHIEDAM, 3 Januari 1894. Hedenmorgen werd aan den concierge der lioogere burgerschool, C. Duijser, een eigen aardig feest bereid. Om elf uur met zijne echtgenoote ir. de kamer van den directeur gebracht, vonden deze daar leeraren en leer lingen der school bijeen en werd hun bij gelegenheid van de dezer dagen gevierde zilveren bruiloft met eene toespraak vap den heer Beekman een geschenk van leeraren en leerlingen aangeboden, bestaande uit een tafel en zes stoelen. Op de tafel is een zilveren plaatje aangebracht met de woorden»Geschenk van leeraren en leerlingen aan C. Duijser en echtgenoote, bij gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest". Een door den directeur aan geheven driewerf hoera voor het jubelpnar vond daverenden weerklank bij de aan wezigen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1