Bnineiilandsche Berichten. Herald zou de aanvoerder des opstands in Brazilië, admiraal De Mello, ernstig gewond zijn door het springen van een projectiel bij het verlaten der baai van Rio de Janeiro en is hij ter verpleging naar Montevideo ge bracht. Naar het schijnt, vereischte die tijding echter nadere bevestiging, want in het vorig bericht werd de bewering dat de Aquidalan te Rio de Janeiro teruggekeerd en door het vuur der forten zwaar geteisterd zou zijn beslist tegengesproken, en een later telegram meldt dat gezegde bodem kruisende is ter hoogte van kaap Frio, een weinig benoorden Rio de Janeiro, om het dezer dagen tePer- nambuco binnengeloopen pantserschip Nicihe- roy der regeringspartij op te wachten. In de laatste dagen schijnen de opstande lingen weer wat gelukkiger te zijn geweest. Althans uit Montevideo wordt gemeld dat zij zich meester hebben gemaakt van Porte Allegro, terwijl uit Rio Grande do Sul be richt wordt dat zij Bage hebben veroverd. De Engelsche handelshuizen te Rio de 'Janeiro zijn, op aanraden van den Britschen gezant, gesloten, daar het bombardement voortduurt. De voor-president Peixoto in de Vereenigde Staten aangekochte kruiser America is te Pernambuco aangekomen. De torpedoboot Destroyer zou gisteren van Martinique ver trekken. Volgens verzekering van den Braziliaan schei) gezant te Washington zal zijne regee ring tegen het midden dezer maand weer be schikken over eene vloot van 10 torpedo booten, 5 kanonneerbooten en 2 kruisers, zoodat zij de opstandelingen dan tot een zee gevecht kan noodzaken. Aan de Hew-York Herald wordt uit Mana gua geseind dat tusschen de republieken Nicaragua en Honduras een oorlog is uitge broken. Generaal Bonilla, de aanvoerder der opstandelingen in Honduras, heeft van uit Nicaragua een inval gedaan in Honduras en heeft zich meester gemaakt van de stad Yuscaran, waar hij een voorloopig bewind instelde, dat door de regeering van Nicaragua erkend is. SCHIEDAM, i Januari 1894. liet dames-comité, dat zich belast heeft met het houden eener collecte voor de nood lijdenden te Wierum, mag zich verheugen over zijne met veel toewijding volbrachte taak; niet minder toch dan f408.0972 is de opbrengst dier collecte, welk bedrag den bur gemeester alhier ter hand gesteld is. Ter herdenking van den tweeduizendsten geboortedag van den beroemden Romeinschen letteikundige Marcus Tullius Cicero 3 Januari 106 v. Chr. hield het te dezer stede bestaande gezelschap van dien naam gisteravond een buitengewone vergadering, welke, behalve door alle werkende leden, ook werd bijgewoond door enkele eereleden en leden van verdienste. Na een welkomstgroet van den voorzitter, den heer W. P. Wolffensperger, die de aan leiding tot deze bijeenkomst in herinnering bracht, herdacht de eere-voorzitter, de heer dr. W. G. van der Weerd, in welgekozen bewoordingen den vermaarden schutspatroon der vereeriiging, die bovenal als letterkun dige, redenaar en wijsgeer een ontzaglijken invloed op zijne tijdgenooten en de volgende geslachten heeft geoefend; die als rechtsge leerde menig gevaarlijk sujet onschadelijk gemaakt en onschuldig aangeklaagden met klem en kracht veidedigd heeft, waardoor hij den bijnaam van sVader des Vaderlands" verwierf; die eindelijk als staatsburger met de aanzienlijkste waardigheden is bekleed. Vervolgens legden enkele leden proeven hunner geoefendheid in de uiterlijke wel sprekendheid af, waarna een gemeenschap pelijke maaltijd deze feestelijke bijeenkomst besloot. Aan het politiebureau alhier had heden morgen een schoorsteenbrand plaats, die door de politie zelve is gebluscht. De minister van marine is heden, vergezeld van zijn adjudant en den inspecteur-generaal van het loodswezen, over Rotterdam naar den Hoek-van-Holland vertrokken, om aldaar de lichttoestellen te bezichtigen. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp op de grond belasting is heden bijeengekomen. Tot lid van de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Raalte is bij herstemming gekozen de heer E. van Beusekom (lil.) met 699 stemmen mr. A, F.Vos de Wael ultram verkreeg C20 stemmen. De Kamer van koophandel te 's-Gravenhage heeft met 5 tegen 3 stemmen de wenscheiijk- heid uitgesproken van een wederinvoering eener octrooiwet. De Amsterdamsehe Kamer van kooph. en fabr. heeft zich met 9 tegen 6 stemmen vóór het wetsontwerp tot wederinvoering van octrooien verklaard. De Gids van Januari bevat een artikel van prof. Cort van der Linden over den politieken toestand van het oogenblik, onder den titel ^Wapenstilstand". In hoofdzaak is de strijd, die in het parle ment althans, reeds beslist. Wij staan echter eerst aan den aanvang van een dier groote ont wikkelingsperioden, die de geschiedenis der beschaving kenmerken. Met het verledene is thans vrij wel afgerekend. Wat den nieuwen bouw hinderde, is opgeruimd. Lang zal het duren, nog veel strijd zal het kosten, voorde maatschappij hare nieuwe vormen heeft vol tooid. Doch vóór ons ligt de democratie. Leiden kunnen wij haar misschien, tegenhouden niet. De democratie komt. Ten goede of ten kwade. Een stroom keert naar zijn oorsprong niet terug. En indien er ooit een tijd is geweest, dat men, voor zijne beginselen pal staande, had kunnen voorkomen wat tiians geschiedt die tijd is onherroepelijk voorbij. Er is een conservatieve minderheid, die nog altijd meent, dat het leven in andere banen kan worden geleid. Maar toch eene meerderheid, die zich tegen de democratie niet verzet. Geza menlijk wil zij, binnen de grenzen, die onze grondwet stelt, het kiesrecht regelen op bree- den grondslag. Gezamenlijk erkent zij, dat de grondwet toelaat allen te roepen, die inderdaad het actieve staatsburgerschap èn begeeren èn verdienen. Gezamenlijk erkent zij tevens, dat ook zonder grondwettig voorschrift eene grens regeling onvermijdelijk zou zijn. De grens te trekken naar de bedoeling der grondwet, is alzoo het eenige vraagstuk. Wordt dit niet opgelost, is deze lijn practisch niet te vinden, dan blijft de theorie theorie, maar de wegen van beide deelen der meerderheid scheiden zich, en de conservatieve minderheid, wier invloed ten slotte beide duchten, gaat den toestand beheerschen. Beide zijn ge neigd elkaar te naderen, toe te geven, voor idealen het practisch mogelijke, voor het beste het naastbeste te kiezen. De schrijver behandelt vervolgens de ver schillende kenteekenen van geschiktheid en welstand en het verschil van meening hier omtrent. an belastingbetaling èn woningcen- sus afzonderlijk of te zamen van de hand gewezen. Noch de minister, noch de meesten van hen, die hem steunen, willen blijkbaar het onderste uit de kan. Van beide zijden een eerlijke wensch om het kiesrecht zoover uit te breiden als de grondwet toelaat. Doch eenerzijds een voorstel, dat practisch tot eene aanmerkelijke overschrijding van de grondwettelijke limite dreigt te leidenaan den anderen kant eene regeling, die de grens zal doen loopen tamelijk ver aan deze zijde vari de merkpalen, die de grondwet heeft ge steld. Bij het kenmerk voor het bedrijf acht de hoogleeraar het o. a. dienstig en mogelijk, althans in geval van twijfel, de verklaring te eischen van twee of drie buren, die dan als goede mannen zouden uitspraak doen. Overweging zou het z. i. ook verdienen om hen, die gedurende eenigen tijd, b.v. 40 jaar, het kiesrecht hebben uitgeoefend, op dien grond alleen toe te laten. Deze regeling zou vooral ten bate komen van de oudere werklieden, die thans in de concurrentie het eerst het onderspit delven. Het ware niet van gewicht ontbloot, juist dezen naast de meer heethoofdige jongeren het kiesrecht te schenken. Van den kiezer zelf zal gevraagd worden het initiatief; van hem zei ven wordt geëischt zorg te dragen voor zijn recht. De traditie van de passiviteit des kiezers is even gevaarlijk als onjuist. Wij zijn er aan gewend, dat de overheid de zaak voor ons bestiert en de kiesvereeniging voor ons bestiert en de kiesvereeniging voor ons denkt. Als een soort St.-Nicolaascadeau krijgen wij van den een het stembiljet, van den ander de oflïcieele aanbeveling thuis. Waarom zou men van den burger, naast andere offers, niet mogen vorderen, dat hij zich eenige moeite getroost voor dezen hoogsten plicht De minister trouwens heeft zelf reeds, door eene schriftelijke aanvraag te eischen om op de kiezerslijsten te worden geplaatst, een eerste schrede gezet op een nieuwen weg. In de amendementen-Kolkman en Van der Kaay wordt door het voorschrift van jaar- lijksehe aanvragen een tweede stap in dezelfde richting gedaan. Hier ligt een kiem van over eenstemming, die, behoorlijk ontwikkeld, be langrijke gevolgen kan hebben. De Telegraaf bevat een beschouwing over de candidatuur van den heer D. Stigter, te Goes, ieeraar in de staats- en handelsweten schappen aldaar, waaruit blijkt, dat de door hem verkondigde meening, dat de algemeene maatschappelijke welvaart nauw samenhangt in het bijzonder voor het Goessche land met de welvaart van den boerenstand, ingang vindt. En niet zonder succes heeft hij in die richting gearbeid, o. a. als de voorsteller van de bekende clausule in het ontwerp-manifest der «Liberale ünie" betreffende het pacht- contract en de bescherming van de bóeren- eigenaren. Het platteland zegt het blad toont door de candidatuur van den heer D. Stigter, dat het meer belangstelling heeft in onder werpen van gezonde, practische politiekdat het afkeerig begint te worden van de hoogere ■politieke politiek der hooge heeren, die zoo weinig kunnen gevoelen voor de nooden en behoeften van den nijveren boeren- en bur gerstand, omdat ze slechts van verre daarmede in aanraking komen, of wel omdat ze meenen een tegenovergesteld belang te hebben. Het Fad. meldt «Zooals te verwachten was, is er groote deelneming betoond voor het huldeblijk aan Jozef Israels. Het zal den meester worden aangeboden in «Pulchri Studio", waar ook de commissie uit Amsterdam den jarige zal komen begroeten. Het denkbeeld dier com missie, om eene buste of een portret van Israels voor het rijksmuseum te doen maken stuitte af op Israëls' tegenzin om te poseeren". In 1844 dus 50 jaar geleden ver trokken dagelijks 2 personentreinen van Amsterdam naar Utrecht en omgekeerd, echter geen enkele vee-of goederentrein. Thans rijden tusschen die beide plaatsen v. v. da gelijks 22 treinen. De gewone jaarlijksche vergadering van het «Ned. Gymnastiekverbond" zal 28 JaDt te Amsterdam gehouden worden. Omtrent de voedingstentoonstellingteBrus- sel wordt het volgende gemeld «De Hollanders, wier spekslagerij zoo be roemd s, dank zij hunne spreekwoordelijke- zindelijkheid en de qualiteit van het vleesch, zijn waardiglijk op onze tentoonstelling ver tegenwoordigd. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op het huis zonder wederga C. Th. van Buuren te Rotterdam, die ver schillende etablissementen in Nederland heeft. Daar het was toegestaan de verschillende voortbrengselen te keuren, lieten zich velen onzer voornaamste dames niet onbetuigd met het proeven van zijne Haagsche en getrufleerde leverworst, rookvleesch, rolpens, rookworst, têtes pressées" etc." Uit Ruhroic wordt van gisteren aan de AT. E. Ct. gemeld Heden drijft de Rijn over ]/s der breedte f met ijs; op de Ruhr drijft veel ijs, terwijl ook de Boven-Rijn wat brengt, zoodat de scheepvaart voorloopig gestaakt is. Te Rotterdam is opgericht eene patroons- vereeniging, onder den naam van «Rotter- damsche Bouwkring". Het doel is het bevor deren der belangen van patroons en werk lieden en het zoo mogelijk oprichten van fondsen tot uitkeering bij ziekte, ongelukken, invaliditeit en gevorderden leeftijd. Het be stuur bestaat uit de heeren C. M. Droogleever Fortuyn, voorzitter, J. Engel, penningmeester, D. C. Klaphaak, H. J. Egelie en G. Pelt, secretaris. Gisteren zijn na een 5-jarig verblijf uit de gevangenis te Scheveningen ontslagen twee beruchte inbrekers en dieven. Hunne namen zijnJ. M. Bildebrand en M. Robart, doch beter zijn zij bekend onder die van «Poppejan" en «Kleine Thijs". Beiden ïn de kracht van hun leven, ondergingen zij, na (e voren her haaldelijk veroordeeld te zijn geweest, hunne laatste straf wegens een brutalen bij nacht gepleegden diefstal met braak in een pand op de Zuidblaak alhier. Als inwoners van Rotterdam, zullen zij zich ook nu weder aldaar vestigen. (jy. E. Ct.) Op den Hilled ijk, te Fijenoord, wilde een agent van politie Dinsdagavond een man arresteeren. Deze echter verzette zich, schoot een revolver op den agent af, zonder hem. te raken, en zette het daarna op een loopen De onverlaat bleef onbekend. Een 82-jarige vrouw te Maassluis, die er, naar zij zeide, maar arm voorzat, ontving, behalve huishuur, ook nog andere onder steuning van diaconie en burgerij, Toen zij echter dezer dagen overleed, bleek, dat zjj er nog warm inzat. Bij huiszoeking vond men, behalve vele voorwerpen van goud en zilver, nog een aardig bedrag in geld, terwql rij by een notaris in een naburige gemeente nog f700 gedeponeerd had. Een leelijke verrassing voor de weldoeners, doch niet voor haar buiten Maassluis wonen- den zoon, die bereid werd bevonden de nalatenschap te aanvaarden. Te eiden heeft de commissie, welke naar aanleiding van de circulaire van het Nut in zake werkgebrek, op initiatief van't departe ment Leiden is benoemd, orn naar de werkloos heid een onderzoek in te stellen, thans beslo ten allereeist op te treden ten behoeve van de werklieden, die, een vak verstaande en wel kunnende en willende werken, door de tijds omstandigheden zonder werk zijn. Zij wensch- ten eene kas ter verzekering tegen werk gebrek op te richten, zooals elders bestaat, en voorts de ingezetenen, ook gelijk elders, op te ^wekken, om hetgeen zij te verrichten hebben meer gelijkmatig over 'tjaar te verdeelen, zoodat er ook in den winter meer te doen valt.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2