j A0. ï8S4. Woensdag 10 Januari. N°. 8442. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. I T G KV ERJ. ODÉ. Buit eiilandsclie Berichten. ineiilaudsche Berichte n. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheete Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. R H BK I BOT BRSTB t AT, B 2?, AdverTENTIKprio-van 110 gevvore regels met inbegrip van eene Courant. .ƒ1.40. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wotdt tegen tweemaal berekend, n—afsawa» w 11 MBBMMgiBamanPBBJoagswggaEgawaawaiBeaocoa^aaman DU1THCII1AS 1». De Beichsanzeiger bevat een schrijven van den rijkskanselier Von Caprivi, dat als ant woord dient op de, aan de regeering mede gedeelde besluiten der Oostpruisische con servatieve vereenigingen. Daarin wordt door den tijkskanselier gezegd, dat te gelijk met het ontwerp handelsverdrag met Rusland bij den Rijksdag zal worden ingediend een ont werp tot opheffing van het verplichte her- komst-bewijs bij in of uit te voeren goederen. De rijkskanselier vei klaart zich tevens bereid het oordeel in te winnen van deskundigen uit alle beroepen en bedrijven in zake maat regelen tot het weer in waarde doen stijgen der zdverprijzen. De Kölmsche Zeitung noemt dit schrijven een stuk in vele opzichten van hooge politieke beteekenis. Inderdaad bewijst het, dat de regeering, ofschoon vasthoudend aan hare libeiale handelspolitiek, voor opmerkingen van andere zijde geenszins doof wil wezen, en evenmin blind voor de belangen van den landbouw Voor Oostpiuisiscbe en andere grondbezitters toch wordt door de opheffing van het verplichte berkomstbewijs een lastig beletsel voor den uitvoer weggenomen. Algemeen verrast, omdat er nog nooit te voren van sprake was geweest, heeft de mede- deehng omtrent liet voorgenomen onderzoek in de zilver-quaestie. Von Bismarck laat in de Hamburger Nach- richten verklaren, dat hij niet op het schrijven van den jongen VonAinim heeft geantwoord omdat bet ongepast van toon was. Overigens vei klaart bij, dat Blum zijn boek geschreven heeft, niet hij, en dat hij derhalve voorden inhoud niet aansprakelijk kan worden gesteld. De gedensclmften van Bismarck zijn thans gedrukt, doch ze zullen eerst na den dood van den oud-kanselier verschijnen. De ge broeders Kroener, de opvolgers van Cotta te Stuttgart, hebben den vorst 300 000 gulden honorarium betaald. F B A N K R IJ K. Van 94 verkiezingen voor den Senaat is de uitslag bekend. Er zijn gekozen78 repu blikeinen, 9 radicalen,-2 gerallieerden en 5 conservatieven; 11 herstemmingen moeten plaats hebben. In velschillende districten leden de conser vatieven de nederlaag tegenover de republi keinen. De minister van financiën Peytral, thans lid der Kamer, gaat over naar den Senaat. Chaliemel-Lacour en Floquet zijn insgelijks gekozen. Waddmgton werd te Laon verslagen door den republikein Macherez. In zijn aitikel over de botsing tusschen Engelsche en Fransche troepen in West-Afrika zegt de Temps van gisteravond, dat liet ge makkelijk zal vallen dit betreurenswaardig misverstand uit den weg te ruimen; maar nu reeds te spreken, gelijk de Engelsche bladen doen. over de geldelijke verantwoor delijkheid van Frankrijk, vindt de Temps voorbarig. Zij die de goede vei standhouding tusschen beide landen willen doen voortdu ren, mogen zich tweemaal bedenken, vóór zij de openbare meerling op dien zeer gevaar lijken weg leiden. De regeering heelt besloten een verzoek om schadeloosstelling wegens het gebeurde in Sierra Leone niet af te wijzen, indien de Engelsche lezing juist blijkt te zijn. Uit Parijs wordt gemeld, dat het comité ter behartiging der belangen van houders van aandeelen m de Portugee^che spoorwe gen gisteren een beiicht beeft uitgegeven aangaande de gedane stappen, waarvan fiet gevolg is geweest vermindering der schuld van 3i tot 23 milhoen, en teruggifte aan de obligation van de sommen in de Portu- geesche bank gedeponeerd, welke voorname lijk zuilen dienen voor de coupon 1893. R E L G I E. Gisteren heelt te Brussel de eerste bijeen komst plaats gehad van deskundigen op kolo niaal gebied, ten doel hebbende de oprichting van een internationaal koloniaal insrituul. Nederland wordt daarop vertegenwoordigd door den oud-minister van koloniën Fransen van de Putte, prof. Van der Lith te Leiden en den oud-gouvei neur-generaal van Ned. Indie Pijnacker Hordijk. Van de instemming van Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk-Hon- garlje, Italië, Spanje, Engeland en België met dit plan is men verzekerd. De bijeenkomst werd gewijd aan eene be handeling van ontwerp-statuien en aan de verkiezing van een bestuur. De heer Léon Say is tot voorzitter gekozen, de lieer Fransen van ue Putte tot onder-voorzitter. De leden werden door den koning ten eten genoodigd. De hoofd ledacteur van Le Feuple, de lieer Volders, schrijver, naar men weet, van een artikel, waarin bet parket eene aansporing tot opstand had gezien, is door het hof van Assises te Biussef vrijgespioken. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde Burton gisteren een telegram mede aangaande de botsing der Fransche en EngeKche troepen in Oost-Afrika van den gouverneur van Sierra Leone. Dit telegram vult niet aan, maar bevestigt dat wat reeds gepubliceerd is. Wat de quaestie be treft of bet ongeval plaats bad op Engelsch of Franscli grondgebied, zeide hij te gelooven, dat dit op Engelsch grondgebied was, dat op dit punt en andere nadere berichten werden te gernoet gezien, alvorens een verklaring kon worden gegeven. Laboucliere interpelleerde de regeering be treffende den uittartenden toost van Cecil Rhodes op het eere-feestmaal te Kaapstad gegeven Eene interpellatie over de bank van Engeland is ook door hem aangekondigd. ITALIË. Krachtens uitgevaardigd decreet wordt tegen 10 dezer de infanterie der bersaglieri van de le categorie der lichting van 1868 in de 37 districten van het koninkrijk opgeroepen. Te Palermo is de stemming bij het publiek meer bevredigend. Uit Rntne wordt aan de Standard gemeld dat aldaar de afkondiging van den staat van beleg op Sicilië den diepsten indruk teweeg brengt. De regeeiing handhaaft thans op Sicilië eene allergestrengste dagbladeensuur. Geen berichten, behalve zoogenaamd officieele, wor den doorgelaten. Volgens de Capitals zijn de drie hoofd leiders der beweging op Sicilië gearresteerd zij breidt zich snel uit naar het vasteland, voos al naar Napels, waar ettelijke honderd tallen werklieden de straten alliepen met den kreetleve het socialisme leve Siciliëdood aan de rijkenweg met de belastingen Het te hoop gestroomde volk bedi eef allerlei baldadigheden, maar er hadden geen ernstige voorvallen plaats. De legeering heet voor nemens te zijn 36,(>Ü0 man troepen alsmede een smaldeel naar Sicilië te zenden. De gevangenneming van den afgevaardigde Felice Giuffiida wordt in de pers en door de regeeiing gemotiveerd op grond van oproen'ge agitatie, die van dezen aanvoerder der Sicüiaan- sche soc.-democratie is uitgegaan. De ophitsen de toon der nieuw opgerichte courant Siciliano, waarvan Giuffrida de voornaamste medewer ker is en wier inhoud wemelt van majesteits schennis. terwijl zij den afgekondigden staat van beleg vergelijkt met een b rand e lucifer, die in een vat kruit woidt geworpen, schijnt mede een aanleiding tot Giufïiida's gevangenneming te zijn geweest. De Tribuna meldt, dat er in Calabi ië 120 boereneiubs ten volle georganiseei d zijn, maar dat het aldaar nog rustig blijft. Mag men de Kreuzzeitunq gelooven, dan zou Iiahë van plan zijn geweest na de uit spraak der jury te Angoulème langs diplo- matieken weg zich op ernstige wijze te Parijs te doeu gelden, maar zou de Oostenrijksche i'H»ri"g de Italiaansche van dat plan heb ben doen afzien. SPANJE. Te Cadix is Zaterdag eene brigade op den terugtocht van Melila ontscheept. Eene pa triot! se he manifestatie viel aan de troepen ten deel. A M E It I K A. Een nieuw tariefontwerp is gisteren bij de Kamer van afgevaardigden te Washington ingediend. De ontwerper, tie heer Wilson, hield eene ede, waarin hij het geldelijk be heer der republikeinen aan eene scherpe critiek ondei wierp en verklaatde dat aan dat beheer de uitputting der schatkist was te wijten. De Kamer heeft eene enquête bevolen be treffende de immigratie van joden over Libau, waai toe geen machtiging was gegeven. Het Amerikaansche iminigiatiebureau rap porteert dat er sedert October l.i. meer land verhuizers de staten der Unie veilateu heb ben dan er aangekomen zijn. Aan de limes wordt uit Rio de Janeiro gemeld, dat admit aal Dagama het nog u thoudt. Hij heeft 12,090 pd. st. van ptirtïculieren ontvangen Ier betaling van aclitei.stallige soldij. Hij vei wachtte versterkingen uit Des- terio, maar de aanvoerders van de partij van De Mellu liggen met eikaar overhoop wegens de door Ue Mello gedane benoemingen. Ook Peixoto's minister van marine heeft ontslag geuomen, omdat hij ontevreden is over de bejegening aan verdachte marine officieren ten deel gevallen. Hij is opgevolgd door admiiaal Netto. De partij van De Mello heeft het eiland Engenho aangevallen. Tweehonderd man schappen zijn er geland die de Peixoïsten ver sloegen. Dezen verloren eenige dooden en gewonden, alsook een paar kanonnen. De gele koorts neemt toe zoowel te Rio de Janeiro als op de schepen tei reede. Naar uit Rio de Janeiro wordt bericht, heeft maarschalk Peixoto ontslag genomen als pre sident der republiek. In een telegram uit Manaqua wordt aan de New-York Herald gemeld, dat generaal Williams, die door Bonilla was gevangengeno- men. Zondag bij eene poging tot ontsnapping is gedood. In de World wordt uit Tïquiri- galpa melding gemaakt van een artillerie- j gevecht, hetwelk Zaterdag heeft plaats gehad en waarbij een honderd man zijn gedood, j AFRIKA. Uit Sierra Leone wordt van 6 dezer gemeld: Het bericht der botsing tusschen Fransche en Engelsche troepen wordt volkomen beves tigd De Franschen vielen voor het aanbreken van deri dag, op *J3 December, het Engelsche kamp aan bij Warina, in der Britschen in vloedsfeer gelegen. De Engelschen Leant- wooidden het vuur en het gevecht duurde eenigeu tijd voort. Daarna trokken ileFian- schen terug, terwijl de Engelschen te Warina bleven. Luitenant Moritz, die het bevel vnmle over de Fiansclie troepen, werd gewond naar het Engelsche kamp vervoerd waar hij overleed, na verklaard te hebben dat men de Engelschen voor Sofia's had aangezien. Tien Franschen werden gedood aan Engelsche zijde werden 10 man gedood en 17 gewond. SCHIEDAM, 0 Januari lStil. Vergadering van den gemeenteraad op lieden 9 Januari 1S94, des namiddags ten kvvamer vóór 2 ure. Tegenwoordig waren 17 leden, afwezig de heeren Roelants, Pooitrnan, Van der Schalk en Loncq, beide eerstge- noemden met kennisgeving. Nadat de voorzitter een woord van welkom had gesproken bij de eerste zitting in dit jaar en de notulen waren vastgesteld der vergadering van!9'2l December j.h, kwamen de volgende stukken in, die reeds ter visie hebben gelegen van burgemeester en wet houders bet Ie suppletoir kohier der plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dtenst 1893/4 ten bedrage van f274,145, zal straks worden behandeld; rapport der financieele commissie van 4 dezer, op het om onderzoek en rapport in hare handen geste'de voorstel met memorie van toelichting van het raadslid, den heer De Groot, omtient eene regeling van de jaarwedden der steddijke kommiexenop dit rapport zal vvoiden gelet wanneer straks de behandeling van gezegd voorstel aan de orde zal zijnmissive van de commissie voor het burgerlijk armbestuur, houdende aanbeveling voor de benoeming vaa een lid in die commissie, ter vervulling der vacature wegens periodieke aftreding op 1 Januari j.l. van den heer J, J, Vormer. Op die aanbeveling, waarmede burgemeester en wethouders zich hebben vereenigd, zijn geplaatst de heeren: 1. J. J. Vormer, 2. \V. A. Hoek .Tacsz.ter visie laten liggen om in eene volgende vergadering tot de benoe ming over te gaan: adres van directeuren der ïNederlandsche Maatschappij tot bevor dering van Nijverheid", daurbij de aandacht vestigende op de verontreiniging der atmos feer door onvolledige verbrandingsprodticien alsmede ter overweging aanbiedende een exemplaar van liet laatste lappoit dat over dit onderwerp in de vergaderingen dier maatschappij is uitgebracht; aangenomen voor kennisgeving; bezwaarschrift van J. van Wingerden tegen zijn aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dienst 18 13/94, hierop werd afwijzend be-fmikt, ais i iet ingediend binnen den termijn b.j ait. 265 der gemeentewet gesteldadres van

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1