A°. f894. Donderdag 11 Januari. 1°. 8443. .A.clitenveertig'ste Jaararansr. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER; ~T. ODÉ. Buitenl.indsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50, - 0.10. BVIIRAFi BOTBKlTBiAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone rege s met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. FRANK H IJ K. De uitslag der eerste stemming ter vernieu wing van een derde gedeelte van den Senaat is, zooals voorzien werd, een nieuwe overwin ning geweest voor de republikeinsche partij. Zij heeft stellingen veroverd die bijna altijd door de reactionnairen en monarchalen bezet zijn geweest: in Finistère bijv. zijn drie con servatieve senatoren gevallen, en in Charente hebben maarschalk Canrobert en generaal De Bremond d'Ars zich niet herkiesbaar gesteld, in weerwil hunner persoonlijke populariteit, ook zij zijn door republikeinen vervangen. Het zijn als 't ware eilandjes in de zee, die nog anti-republikeinsche afgevaardigden zen den naar Kamer en Senaat. Zoo blijft het dept. Cöles-du-Nord, met zijn volkomen monarchale en bonapartistische vertegenwoor diging in den Senaat, een laatst protest van het oude reactionnaire en katholieke Bretagne. De spekslager die zich in Creuse candidaat -stelde, en op klompen in het Luxembourg zou 'verschijnen, verkreeg slechts zeer weinig stemmen, terwijl Thivrier sde man met de kiel", in het dept. Allier in hetstemming komt, doch weinig kans schijnt te hebben. Verscheidene personen die bij den aanslag van Vaillant werden gewond, hebben van de quaestuur der Kamer 300 frs. ontvangen, op voorwaarde dat zij geen verdere schadeloos stelling zouden bedingen. De huizen der juryleden die in de zaak- Vaillant te beslissen zullen hebben, worden nu reeds bewaakt door de politie. Weder zijn uit een depot van een mijn- maatschappij te Saint-Etienne een aantal grisoutine-patronen ontvreemd, nu 300. Daarvan zijn er 50 teruggevondeneen per soon is in hechtenis genomen. Van generaal Dodds is een bericht ontvan gen waai in hij meldt dat Behanzin door -de bossehen ronddwaalt, en geen partij meer kan vormen. 700 geweren, 2 Ivrupp-kanonnen •en een groote hoeveelheid kruit vielen den Franschen in handen. O IJ 1 T S V If L A N D. De Rijksdag heeft gisteren bij eerste en tweede lezing de Dresdener saniteitsovereen- komst goedgekeurd. De groothertog van Hessen is verloofd met prinses Victoria, tweede dochter van den hertog van Coburg. ENGELAND. De regeei ing heeft geen enkel bericht ont vangen aangaande het gerucht dat Peixoto ontslag genomen heeft als president van Brazilië. De Braziliaansche gezant te Londen logenstraft het uitdrukkelijk. In het Lagerhuis antwoordde de onder secretaris van koloniën Sydney Buxton Maan dag nog op eene vraag betreffende de jaatlijk- sche subsidie van 80.000 ropijen, door de regeering van Mauritius aan de Sociétê des Messageries Maritimes toegekend, dat de Britsehe minister van koloniën die subsidie al sedeit tal van jaren goedkeurt en niet be voegd is het eiland Mauritius te gelasten, die subsidie aan eene Engeischc reedei ij te verleenen. Gisteren beeft het Lagerhuis de beraad slagingen der wet op de kerspelraden ten einde gebracht. De Daily Chronicle bevat brieven van kapi tein Lendy, den aanvoerder der grenspolitie in het gebied der Sofa's, die bij de noodlottige botsing met de Fransclie expeditie bij vergis singdoor zijne eigen mannen werd doodgescho ten, welke het gebeurde in een eenigszins ander licht voorstellen. Na een verhaal te hebben gegeven van de wreedheden, dooi de Sofa's gepleegd en zich te hebben beklaagd over het voortdurend dialen der Bntsche iegeering om daaiaan een eride te maken, schrijft kapitein Lendy in een volgenden brief, meldende dat hij eindelijk op expeditie gaatMijne expeditie zal waarschijnlijk moeilijkheden ondervinden, want ook de Franschen bestrijden thans de Sofa's, kennelijk met het doel om zich van een groot deel van hun gebie 1 meester te maken. Ik zal daarom pohtie-stations vestigen binnen eene lijn op 7 mijlen van de Niger, opdat de Franschen niet veiderkunnen doordringen." De gouverneur der Kaapkolonie seinde Maaudag aan markies Ripon: «Ik vrees dat er nu geen hoop meer over blijft aangaande het lot van majoor Wilson en zijn manschappen, daar de oveivloedige regen* belet hebben, hulp te zenden naar de plaats van het gevecht. Zoo spoedig mogelijk zal er eene troepenmacht vertrekken naar de plek waar vermoedelijk eene slachting heeft plaats gehad om, zoo noodig, de ge sneuvelden alsnog te begraven. «Ken inlandsch vorst heeft naar Palapye een schrijven gezonden, meldende dat hij on middellijk met een belangtijke troepenmacht naar de streek stroomafwaarts van de Zam- bezi-watervallen oprukt, teneinde aan Lo- bengula den weg te versperren." Van 8 dezer wordt uit Palapye, Mashona- land, gemeld dat een inlandsche boodschapper aldaar het bericht heeft gebracht dat 15 man van de politie van Bechuaua land aan de overzijde der Umnyati gedood zijn Bijzonder heden ontbreken. (Niet ver ten noorden van de Umnyati ligt Hartley Hill, waarheen het overschot van kapt. Wilsons expeditie vluchtte.) ZWEDEN. De kroonprinses, wier toestand in de laatste weken niet zeer bevredigend was, zal zicli op raad barer geneesheeren tegen hot einde van Januari naar Algiers begeven. RUSLAND. Naar uit St.-Petersburg aan de Times ge meld wordt,gaat de adjunct-minister Schiskin, die in den laatsten tijd den minister van bui- tcnlandsche zaken, Giers, vervangen heeft, naar Konstantinopel als opvolger van Nelidofl, die naar Parijs wordt overgeplaatst ter ver vanging vau Mohrenheim. Deze wordt lid van den Raad van State. Een plaatsvervanger voor graaf SchnwalofT, te Berlijn, dieGurko tc Warschau gaat vervangen, schijnt nog niet aangewezen te zijn. De minister van oorlog maakt een wets ontwerp gereed, waarbij aan jongelieden, die een lioogeschool willen bezoeken, de voor waarde gesteld zal worden, dat zij vooraf hun militaire veiplichtingen nagekomen zijn. Aan de Gaiicisclie bladen wordt uit War schau gemeld, dat te Ezenstoehau (gouver nement Petrikau) vijf gymnasiasten, die buiten de school Poolsch onder elkander ge sproken hadden, gestraft werden met eene opsluiting van 12 uur; daarna werden zij bij verstek veiooideeld tot buitensluiting van de gezamenlijke scholen voor middelbaar onder wijs van Rusland. OOSTENRIJK. De herderlijke brief van iiet Ilongaarsche episcopaat tegen de kei kelijke politieke vvels- ontvvei pen is Zondag in alle katholieke kerken des lands voorgelezen. Te Pesth zoo wordt van daar gemeld was bij die gelegenheid de opkomst vrij schraal, en te Arad hebben de geloovigen, zoodra de voorlezing begon, de kerk verlaten. Over de huldiging van den Hongaarsehen schrijver Maui its Jokai door den keizer-koning is de Hongaaische pers zeer ontevreden het document, dat door Tisza werd voorgelezen, bevatte slechts een felicitatie in zeer koelen toon. ITALIË. De Parlemenlo beweert, dat de op Sicilië resideerende consuls van Duitschland en Oostenrijk aan hunne regeenngen teeds sinds lang beiicht hadden gegeven dat er talrijke wapenen weiden binnengesmokkeld. Naar hetgeen dat blad verder meldt, hebben deze bevriende mogendheden ook niet veizuimd, Giolitti veitiouwelijk te waarschuwen, die echter alle waarschuwingen en wenken ver smaadde. De Amerikaansche consul (die tevens bankier is) heeft destijds ook aan den pre fect van Palermo medegedeeld, dat hij uit Parijs dikwijls clièques had ontvangen voor zekere leden eener revolutionnaire club, ter wijl het nu feitelijk wordt geconstateerd, dat Giolitti reed-, negen maanden geleden van de sicilia.ni-che ovei heden nauwkeurige be lichten omtrent het ernstige van den toestand had onlvaiisjen. maar wegens pailenientaire redenen nooit had willen besluiten handelend op te ti eden. Zoo meldt ook de offieieele Eserciio, dal zelfs generaal Corsi (vioeger commandant op Sicilië), die reeds maanden geleden de gebeurtenissen te gemoet zag, te vergeefs om versterking had gevraagd en dat de regeering zijne aanvraag zelfs geene overweging waard achtte. De bladen stellen nu eenstemmig Giolitti verantwoordelijk voor den toestand op Sicilië. De Parlemenlo kondigt aan dat generaal Morra onder de Siciliaansche boeren de ge meente- en domaniale gronden wil verdeelen en daarvoor eene pacht wit vaststellen. Uit Bari wordt gemeld Maandag hebben opioerlingen te Ruvo di Puglia de accijnskantoren, het raadhuis, het belastingkantoor, het gebouw voor liet ai chief en het Casino in brand gestoken. Zij verniel den voorts de telegr*afd iaden en bi aken de spoorwegiails op. Vervolgens vielen zij de gendarmen aan. Deze gaven vuur; 19 der oproeilingen zijn gearresteerd. De ontvangsten der tolrechten zijn in de maand December met 7 millioen verminderd. S 1' A N J F.. De burgemeester van Madrid, die ontslag had gevraagd, heeft rijn aanvrage ingetrokken. In den nieuwen gemeentel aad zijn dezelfde elementen van verdeeldheid als in den vorigen. De gemeentelijke ontvangsten blijven dalende. S E R T I E. Volgens bericht uit Belgiado hebben de Al- baneezen van Prisrend, Gusinje en Ipekde Tuiksche autoriteiten weggejaagd, om welke reden de pacha Ueskub twee regimenten voet volk tot herstel der orde naar die plaatsen gezonden heeft. A M E R I K A. Met 175 stemmen tegen 1 bpsloot het Huis van afgevaardigden te Washington Maandag, dat de beraadslagingen over het nieuwe tarief-ontwerp niet langer dan tot 27 Januari zullen durenop dien datum zal de definitieve stemming gehouden woiden. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld Ei is een monarchaal manifest van Amfna verschenen. Onder de bemanning van het smaldeel van admiraal Saidaulia hebben desertiën plaats. Uit Santiago wordt gemeld lat aan de Balmacedisten de toeleg wordt toegeschre ven om zich meester te maken van de aitil- lerie. 12 per«onen zijn gaai restend. Te Lima fiecrscht eerie groote agitatie tegen Ecuador. Te Nevv-York blijven hardnekkig geruch ten in omloop, volgens welke er te Honolulu eene bloedige botsing zou hebben plaats gehad. In den nacht zouden Ameiikaansche mariniers aan iandgegaan zijn, terwijl Willis de agent der Vereenigde Staten, genoodzaakt zou zijn ge wot den heen te gaan. Het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft een krassen maatiegel genomen om een eind te maken aan de pogingen der republikeinsche oppositie om de behandeling van het tariefontwerp tegen te houden door de vergaderingen niet bij te wonen Het Huis heeft namelijk den deurwaarder opgediagen

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1