A°. 1894. Vr dag 12 Januari. N°. 8444. Nood te "Wierum. KENNISGEVING. Achtenyeertigste Jaargang:. Buitenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J~ ODÉ. GHEDMSGI EOVOJII Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50, - 0.10. KPRRtr: B OT K R ST K A T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene CourantI 10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. In de bus aan ons bureau is sedert onze vorige opgaaf nog ingekomen f 1. (zijnde een nagekomen gift bij het dames-comité). TotaalfO.AO. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schie dam Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 {Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan H. WILLEMAN en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner koffiebranderij, met een gasmotor van 1 paardekracht, en tot oprichting van een slgarendrogerlj, in het achtergedeelte van het pand aan de Hoog straat, wijk E no. 309, kadaster sectie B no. 1202; Schiedam, den ilden Januari 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. He secretaris, VERNÈDE. LUXEMBURG. Met veel vertoon heeft de groothertog eene deputatie ontvangen van het Russische dragonder-regiment no. 29, waarvan hij 50 jaar geleden tot eere-chef benoemd werd, teneinde hem met dat halve-eeuwfeest geluk te wenschen. Door de Luxemburgsche officierenwerd aan de deputatie een feest maal aarigeboden, waarbij het Russische volkslied staande werd aangehoord. Den volgenden dag gaf de Fransche vertegen woordiger, de heer Crozier, een feestmaal in zijn keurig met Fransche en Russische vlaggen versierde ambtswoning. Maandag heeft de groothertog de Russische deputatie en het gansche Luxemburgsche officiers korps aan een gala-diner op het kasteel "Walferdange genoodigd. F B i N R U IJ K. Bij het heropenen der Kamerzitting Dins dag j.I. werden de getroffen maatregelen van voorzorg stipt en streng uitgevoerd. Het oudste lid in jaren, de heer Pierre Blanc, opende de zitting met een korte toespraak, -waarna een voorstel om de vernieuwing van het bureau der Kamer uit te stellen, ver worpen werd. De abbé Lemire, bij den aanslag van Yaillant gekwetst, is hersteld en woonde de zitting weder bij. Door den heer Burdeau werden Dinsdag in den ministerraad twee wetsontwerpen overgelegd in het belang van den wijnbouw, en werd een ontwerp tot regeling der bier- fabricage toegezegd. Zoodra de Kamer hare werkzaamheden her vat, zal zij zich hebben bezig te houden met» het ontwei p eener muntconventie met Italië. De zaak-Vaillant is gisteren door het hof van assises der Seine in behandeling genomen. Na de gewone formaliteiten begon het ver hoor van den beschuldigde. Vaillant ver klaarde o. a. 20 francs te hebben ontvangen van Paul Reel us en 100 frs. van een land- looper. Voorts zeide hij dat zijn bedoeling was geweest, alle afgevaardigden te treffen. Vaillant is ter dood veroordeeld. Be Matin zegt dat de minister van buiten- landsche zaken een telegram heeft ontvan gen, waarin gemeld wordt, dat Peixoto ontslag genomen heeft als president van Brazilië. De rechter van instructie Mayer heeft in het goederenstation La Chapelle beslag gelegd op een uit Brussel aan het adres van Jean Grave te Parijs verzonden kist met anarchis tische werken. Het zijn 155 exemplars" van een door Grave geschreven boek »La soeiété mourante et l'anarchisme", die bij onderzoek zijn gebleken doof eene weduwe Toideurte Brussel te zijn verzonden. Reeds was tele- graphisch last gegeven door de afzenders, het pakket naar Brussel terug te zenden. D U I T 8 O H L A N 1). Tijdens de parlementaire vacantie schijnt de regeering jjverig gewerkt te hebben om verschillende partijgroepen voor hare plannen te winnen. Zoo zou de groep Beiersche katho lieken, aangevoerd door den heer Licber, gewonnen zijn voor de belastingontwerpen van den minister Miquel, mits gewijzigd. Ook slaat de conservatieve pers niet meer zoo heftigen toon aan tegen het handels verdrag met Rusland en zullen verscheidene conservatieven, waar zij het niet kunnen doen mislukken, zich van medewerking onthouden. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de minister Asquith gisteren gezegd, dat personen, die vecht partijen blijven bijwonen, zelfs als onschuldige toeschouwers, voor de wet zoowel schuldig zijn als degenen die feitelijk aan het rumoer deelnemen. De gezinnen van twee personen, die in September te Featherstone in de onlus ten bij gelegenheid van de arbeidstaking der mijnwerkers zijn gedood, hebben dus wettig geen recht op schadeloosstelling. Doch uit aanmerking van de bijzondere omstandigheden zal het gouvernement onderzoeken of aan die gezinnen en eenigen der gekwetsten, bij wijze van gratificatie uit medelijden, eene kleine vergoeding kan worden toegekend. Maar de motie-Auston, waarin vergoeding wordt ge- eischt, kon de minister niet aannemen. De motie is vervolgens ingetrokken. ITALIË. De regeering doet het voorkomen alsof meer en meer blijkt dat de onlusten op Sicilië te wijten zijn aan de Fasci, en dat deze in verbinding stonden met de anarchisten. Men moet ecliter niet vergeten dat tijdens den staat van beleg de telegrammen aan een strenge censuur zijn onderworpen en dat de heer Ciispi over verscheidene dagbladen be schikt. Te Rome heeft men een der kabels voor de electi ische verlichting afgesneden. De on geregeldheden te Milaan, door socialisten aan gestookt, duren voort; de overheid neemt maatregelen om de betoogingen, die een steeds ernstiger karakter aannemen, te keer te gaan. Heden wordt te Rome een werkstaking verwacht van de werklieden, die daarmede ten gunste van de Sicilianen willen protestee ren, De regeering neemt met het oog daarop de noodige maatregelen. Uit Custrofiano, Reggio en Macerata komen feericiileii van ongeregeldheden. Ondei het geschreeuw: »Weg met de belastingen wierp de oproerige menigte hier en daar de glazen in. Ook te Florence verwacht men opstootjes. Op verschillende plaatsen zijn manifesten verspreid, waarin de soldaten tot oproer wor den aangespoord. Bij de huiszoekingen, Maandagnacht door de politie te Rome ten uitvoer gelegd, werden o. a. in een herberg op de Via Torino 10,000 revolutionnaire manifesten gevonden, een lijst van wapens (welke echter nog niet konden opgespoord worden) en een lijst van reeds gelegde en ontplofte bommen, benevens van andere die nog te Rome gelegd moesten worden. Aan de socialistische afgevaardigden Agnini en Prampolini, Dinsdagmorgen met de Bos- foro te Palermo aangekomen, teneinde op Sicilië wei kzaam te zijn, werd de landing verboden. Zij zijn met dezelfde boot naar het vasteland teruggekeerd. Volgens de Diritto heeft de minister-presi dent den prefect van Bari strenge orders ge geven ter ondei drukking van de ongeregeld heden te Ruvo. Aan alle overige prefecten is eene circulaire verzonden, in denzelfden geest gesteld. Volgens de Fanfulla is onder de papieren, bij den afgevaardigde De Felice in beslag ge nomen, ook de »sleutel" gevonden van een geheimschrift, waardoor het mogelijk zal zijn, het organisatieplan der revolutionnaiie ver- eenigingen na te gaan. Volgens de Messagero is ook een sergeant der infanterie in hechtenis genomen, verdacht van medeplichtigheid met den socialistischen afgevaaidigde De Felice. Een eskader van torpedobooten bewaakt den onderzeeschen kabel tusschen Palermo en Napels. AMERIKA. De ministeiraad te Washington heeft zich Dinsdag beziggehouden met den staat van zaken op Hawaï, waar men in nieuwe moeilijkheden is geraakt, toen de leden van het voorloopig bewind geweigerd hebben, overeenkomstig de uitnoodiging daaitoe van den agent der Vereenigde Staten "Willis, ontslag te nemen, verklarende dat zoo wel hunne landgenooten van Hawaï als de meerderheid van het Noordamerikaansche volk op hunne hand was. De agent der Vereenigde Staten heeft daarop aan Cleve land om verdere instructies gevraagd. Deze wilde de geheele zaak onderwerpen aan de beslissing van liet Congres. Maar sedert dien is gebleken dat het voorloopig bewind te Honolulu ook weigeit, het geschil met de koningin door Noord-Amerika te laten beslechten. Hierop nu, en op de bekende landing van Engelsche zeelieden, zoogenaamd ter bescherming van het Engelsche gezant schap te Honolulu, grondt Turpie zijne aangekondigde motie in den Amei ik.tunschen Senaat tegen elke vreemde inmenging ui cïe zaken van Havvai. In de motie wordt ver klaard, dat zulk eene inmenging eene vijan delijke daad tegenover de Veieenigde Staten zoude 7ijii. Het voorloopig bewind is erkend en moet derhalve ongemoeid gelaten worden. Turpie's motie is tevens gekant tegen elke inlijving. Niet minder dan 19 leden van het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Suvten, onder wie nog wel 11 leden der regeer! ngs- partij, werden Maandag door den deurwaar der van het Huis opgespoord en gevanke lijk naar de vergadeizaal gebracht Uit Washington wordt gemeld dat de hoofden der democratische par tij aannemen, dat er noodzakelijkheid bestaat om de schat kist te versterken, maar zij zijn het niet eens omtrent de wijze waai op dit moet geschieden. Carlisle weigert obligatièn uit te geven zonder machtiging van het congres. Aan de Times wordt uit Philadelphia geseind dat de secretaris der schatkist van de Vereenigde Staten een lappoit heeft gezonden aan de eommissiën vooi financiën en wegen en middelen, waarin hij de noodzakelijkheid aantoont om onmiddellijk de schatkist te hulp te komen. Uit New-York woidt aan de Standard gemeld dat wanneer het Congies weigeit machtiging te veileenen tot liet aangaan eener geldleening op korter tei mijn tegen een lageien koeis (in den vorm van schat kistbiljetten tn kleinere bedragen, geschikt voor tijdelijke geldbelegging) de legeciing eene leening zal sluiten op lageien ter mijn en tot hoogeren koers. Te Duenos-Ayres loopt een geiucht dat Aquidaban opnieuw de baai van RioJanciin is binnengedrongen en de eilanden Mocaugue

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1