lïiinienlaiidsclie Berichten. en Engenho door de opstandelingen zijn her nomen. Men gelooft, dat er ernstige gebeur tenissen ophanden zijn. Het plan der opstandelingen zou zijn, te Nictheroy te landen en de hoofdstad aan te tasten. Peixoto heeft maatregelen genomen. Er heerscht groote bezorgdheid. Uit Rio de Janeiro wordt van 9 dezer ge meld dat, admiraal Da Gama opnieuw een manifest heeft uitgevaardigd, waarin hij ver klaart, dat het vorig manifest van manorchale strekking niet van hem afkomstig was. Voorts noemt hij Peixoto een militair tiranliet volk moet de .Tacobijnen verslaan en een burger republiek op hechte grondslagen vestigen. Ten gevolge van dit manifest zijn vele van Da Gama's eskader gedeserteerd. In de provinciën Pernambuco, Para en Ceara zijn ongeregeldheden voorgevallen. SCHIEDAM, 11 Jannuri 1894. Door burgemeester en wethouders is be noemd tot brugwachter aan de Oranjebrug H. P. Wever, tot kalkmeter C. van der Touw, bevorderd tot graanmeter le klasse A. Visser en benoemd tot graanmeter '2e klasse J. B. "Wasman. Naar wij vernemen, zal de heer mi'. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op een nader te bepalen datum een spreekbeurt vervullen voor de kiesvereeniging ^Schiedam", ter behandeling van het onderwerp: »Een middel tot verbe- ring van de opleiding der ambachtslieden". Maandagavond te 6 uur moest een jon gen in dienst van A. van der Schalk, bode van Schiedam op Rotterdam, met een hand wagen eenige goederen brengen aan den Stationsweg te Rotterdam. Hij had ook nog een brief ergens af te geven en liet den wagen voor het pand waar de goederen besteld moesten worden, even staan. Toen hij terugkwam, was een doos van de wa gen verdwenen, die inhield 10 meters blauwe stof, even zooveel meters witte stof en IK meter zwarte zijde. De doos was bestemd voor mejuffrouw R. in de Aman- straat en bevatte een waarde van ongeveer 145. Het hoofdbestuur van den sNederlandsche Militairenborid", bedoelende de oprichtingen instandhouding van tehuizen voor militairen in de garnizoensplaatsen, ontving f250 van H. M. de Koningin-Regentes. De minister van koloniën heeft ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat bij het korps genietroepen te Utrecht de gele genheid bestaat voor tien jongelieden, die op 1 April e.k. den vollen ouderdom van zestien jaar hebben bereikt, doch op 15 Mei daaraanvolgende bet negentiende levensjaar niet zullen ingetreden zijn. om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. De voorwaar den van aanmelding zijn bekendgemaakt in de Staatsctvan 11 dezer. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de Piuisische minister van openbaie verken, met het oog op het sterk toenemende verkeer tusschen Londen en Berlijn via Harwich— Hoek-van-Holland, bepaald, dat te beginnen met den Oden dezer, doorgaande rij tuigen van het Duitsche corridorstelsel in de "treinen van den Hollandschen spoorweg via Hoek-van-Holland—Berlijn zullen worden geplaatst. Daardoor zal, zeer ten gerieve der reizigers, zoowel van en naar Engeland, via Hoek-van- Ibdland, als van Den Haag en Amsterdam uaar Berlijn en Noord-Duitschland en terug, het zoo lastige overstappen te Löhne worden vermeden. Deze corridor-rijtuigen zijn zoo danig ingericht, dat zij te Löhne aan den aldaar aansluitenden trein verbonden zijnde, daarmede een doorgaand geheel vormen. De trein bevat provisieruimte, keuken en alle gemakken, die op eene reis van eenigen duur zoozeer noodig zijn. De thans in de nachttreinen tusschen AmsterdamBerlijn loopende rijtuigen blijven. Voor den loopenden dienst ondergaan de vertrekuren der bovengenoemde treinen geene verandering. Met den aanvang van den zomerdienst (1 Mei a.s.) zal echter door het in dienst stellen van de beide groote stoombooten Amsterdam en Berlijn (type Chelmsford) de overtocht tusschen Harwich en Hoek-van- Holland met bijna een uur verkort worden, zoodat het vertrek van Londen aWlan gesteld zal worden op S ure 30 's avonds en de aankomst aldaar op 8 ure 's morgens. Hierdoor wordt te gemoet gekomen aan het verlangen van vele handelsreizigers, voor wie de aankomst te 8 45 's morgens wat laat is. (N. Jfï. Ct.) Gedep. Staten van Groningen hebben eene prijsvraag uitgeschreven betreffende de tem pering van de golfbeweging bij stortvloeden door olie tot bescherming van de zeeweringen. Te Klpef is overleden dr. J. C. Hasskarl in den ouderdom van 82 jaar. Hij was de man die in 1854 de kinaplant van Peru naar Java over gebracht en de stichter werd van de kinacul tuur in ouze Oostindische bezittingen. Hass- karl's groote verdiensten werden indertijd erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en door een jaargeld hem door de Nederlandsche regeering toegekend. Het Handelsblad meldt, dat het den heer Geel verzocht had mede te deelen, in welk nummer van dat blad hij de volgens hem daarin voorkomende ophitsing der politie ge lezen had, om op den Tweeden Kerstdag »te hakken". Nadat de heer Geel verklaard had niet juist meer te weten, in welk blad het bewuste artikel zou gestaan hebben, en ge zegd had, dat hij er naar zou inforrneeren' en als hij juist wist in welk nummer van het HandeUllad het gestaan had, zou hij met den hoofdredacteur daarover eens komen spreken, op het uur dat deze zou goedvinden. De bijeenkomst werd op Dinsdagnamiddag om zes uur bepaald, maar Geel verscheen niet. In plaats daarvan, ontving de redactie van het Handelsblad wat later den volgenden brief Amsterdam, 9 Jan. '94. Wel Edele Heer! In antwoord op uw schrijven ontvangen van den heer Eiout, hebben wij de eer u te melden, dat het comité besloten heeft niet in eenige ruggespraak met u te treden. De artikelen welke wij bedoelen, komen voor in het ochtendblad van Woensdag 27 Dec. Do botsing met dc politie, van 28 Dec. (avondblad)De botsing met de politicin het nummer van Zondag 91 Dec.: Van dag lol dag, IVat uivrdt cr voor onze veilig heid gedaan en in het nummer van Woensdag 4 Jan. (avondblad) Betoogingen, Waar nu een hoofdredacteur toont zoo volko men onbekend te zijn met hetgeen er op straat is gebeurd en daarvan de meest onjuiste voor stellingen geeft, waar hij, omdat eenige leugen achtige correspondenten van bmtenlandscha bla den onjuiste berichten inzenden, de overheid aanspoort onze nbetoogingen" krachtig tegen te gaan, d. w. z. de politie aanraadt: »Hak er maar op in", daar meent het comité dat eene bespreking roet u niet tot eenig resultaat kan leiden; wij staan nu eenmaal lijnrecht tegenover elkander en ieder vechte het voor zijn partij uit. Achtend, Namens het Comité, H. H. WoLi.niNG, Voorz. J, H. Geel. Secr. De redactie van het Handelsblad merkt daarbij op: De heer Gee! had de beschuldiging uitgebracht, dat wij vóór den 2en Kerstdag de politie hadden opgehitst er op toe te hakken. Hij moest dit óf bewijzen, óf zich ronduit verontschuldigen en erkennen dat hij zich vergist had. Hij doet geen van beide! Wij hadden uitslui tend met hem te doen. Doch hij antwoordt met een brief snamens het comité", waarin tot sta ving van zijn beschuldiging dat wij vóór Kerst mis de politie hadden opgehitst, een viertal arti kelen worden aangehaald, geschreven n a het gebeurde in de Kalverstraat en waarin bovendien geen woord van ^ophitsing" voorkomt. Het bevreemdt ons niet, dat de heer Geel teruggekomen is van zijn voornemen om ons persoonlijk uitlegging te geven van zijne woorden. Zulk een antwoord, dat kant noch wal raakt, geeft men naar het schijnt gemakkelijker op papier Verder toont de redactie rnet aanhalingen aan, dat de artikelen, in den brief aangehaald, niet bewijzen wat aan het Handelsblad was te laste gelegd. De Noordlr. bevat de volgende beschul diging tegen de militaire overiieid te VHertogenbosch Verleden week bij eene kou zooals velen zich niet kunnen herinnerenkregen de soldaten bevel uit te rukken om in de omstreken van Best en Boxtel zoogenaamden tactischcn dienst te doen. Tegen 11 uur uitgerukt, bleek het bij de terugkomst, om streeks 4 uur, dat van ongeveer 30 soldaten de ooren bevroren waren." De heer H. J. Augustijn, sedert 1864 bur gemeester van Zoetermeer, is voornemens ontslag als zoodanig aan te vragen. Te Pernis zijn de oud-strijders Jan Baldé en Joh. Bijl, beiden in den ouderdom van 84 jaar overleden. Uit Haarlem schrijft men aan het Hbl. Een Dcomité van werkloozen heeft zich alhier beziggehoudeu met de samenstelling vaa eene lijst van werkloozen. Daaruit bleek, dat zich in de week van 30 November 1893 226 personen als werkloos hadden opgegeven. Uit een opzettelijk ingesteld onderzoek is gebleken, dat de woonplaatsen van niet minder dan 102 ingeschrevenen door de politie niet te vinden waren. Onder de overblijvende 124 waren eenigen, die wel degelijk vast werk hadden, en die ver klaarden, dat hunne namen buiten voorkennis op de lijst waren geplaatst, en voorts verschei- denen, die door eigen schuld, als ter zake van diefstal, dronkenschap, luiheid enz. buiten arbeid zijn geraakt. De slotsom is, dat van de 226 personen, slechts 49 buiten hun toedoen werkloos zijn en dus in de eerste plaats in aanmer king mogen komen. Te Amsterdam is een man in arrest ge nomen, die er zijn werk van maakte in de universiteitsbibliotheek aldaar jassen, para plu's en wandelstokken te stelen. Ook Maan dagmiddag ging bij weder aan den haal met eene jas, doch werd achtervolgd en gegrepen. De politie herkende in hem zekeren C. B., een man die dikwijls vluchtige bezoeken aan de bibliotheek bracht zonder ooit boeken te halen. Hij kwam dan maar even den cata logus inzien en verdween meteeue jas. Op den beruchten Zeedijk te Amsterdam ontstond Zondagnacht twist tusschen J. F. Meyers, een Belgische stoker, en een onbekend persoon. De laatste, die in opgewonden toe stand verkeerde, heeft zijn tegenstander met een scherp voorwerp een steek in de boven zijde van de linkerborst toegebracht en is daarna ijlings gevlucht met achterlating van zijn hoed. De verwonde, die nog een paar passen voortstrompelde en daarna neerviel, werd terstond per raderbaar naar het binnen gasthuis vervoerd, waar men slechts den dood kon constateeren. Dinsdagavond om 7 uur is de moordenaar van Jacob Francois Meyers in het westelijk deel van Amsterdam door twee rechercheurs aangehouden; het is de 19-jarige C. van Deutekom, een berucht individu, dat reeds eens celstraf onderging en St.-Jacobdwars- straat bij zijn ouders woont. Van Deutekom is glazenmaker van beroep, twee zijner broers ondergaan op dit oogenblik nog een vonnis. De jonge misdadiger heeft voor den offi cier van justitie reeds een volledige beken tenis afgelegd en bevindt zich nu in voor- loopige bewaring. In den nacht van den moord had Van Deutekom in het café no. 13 twist gehad, doch niet met Meyers. Van D. had iets gedronken, doch was niet dronken. Op straat liep hij tegen Meyers aan. een korte woordenwisseling volgde. Van Deute kom trok zijn mes, en doodelijk getroüen zeeg de ongelukkige Meyers neer. (JSf. v. JV.), Verleden week stond te Amsterdam op een kouden avond een jonge vrouw met een kindje van 8 maanden op de armen, te schreien, Een bewoner van het plein vroeg wat haar deerde en vernam dat de arme geen onder komen had. Hij nam haar met zich en wees haar een slaapplaats aan in zijn eigen huis» Den volgenden dag ging de vrouw, zooals zij zeide, naar den Amsteldijk, waar een schipper lag met zijn schip; hem, een oude kennis, zou zij om hulp vragen. Het kind bleef achter in de woning op het plein. Van het bezoek aan den schipper nu is de vrouw niet teruggekeerd, zoodat het gezin op het Haarlemmerplein op deze wijze met een lid werd vermeerderd. Het Noordzeekanaal tusschen Amsterdam, en IJmuiden wordt geregeld opengehouden, zoodat de scheepvaart geen stremming onder vindt. Naar het HU. verneemt, is het aan de Zaanl. Cvt. ontleende bericht omtrent den makelaar C. S. onjuist. Deze is niet verdwe nen en zijn zaken worden geregeld. Te Velzen heeft zich een tweede geval van cholera voorgedaan met doodelgken afloop. In sommige der noordelijke gemeenten van Friesland, o. a. in Menaldumadeel en Het Bilt, heerscht de influenza ia hevige mate. Sr zjjn gevallen van geheele gezinnen, die aan de kwaal lijden. Met de ingevallen vorst is de ziekte eer toe- dan afgenomen. Het 'gste is, dat ze verscheidene slachtoffers maakt, vooral onder de meer bejaarden. Bjj een oud alleen wonend vrouwtje te St,-Jacobi- Parochie, die 's avonds over huiverigheid ge klaagd had, bleef den volgenden morgen alles gesloten. Toen men de deur openbrak, vond men haar dood in bed. Alleen uit het dorp Beerta verhuisden in het afgeloopen jaar 93 personen naar Noor-Ameri- ka. De berichten, die van daar komen, zijn zeer uiteenloopend. De een hoopt er spoedig rijk te worden, terwijl de ander het betreurt, dat hij geen geld heeft om de terugreis te kunnen aanvaarden. Te Bakhuizen (Gaasterland) is eene vrouw, tijdens de felle koude, dood in haar legerstede gevonden. Te Steenwijk zijn Maandagmiddag vier woningen onder den dak geheel afgebrand. De oorzaak wordt toegeschreven aan eene vrouw, die de onvoorzichtigheid beging een test met vuur onder de bedstede te plaatsen. De eigenaar van het woonhuisje, staande op een hofje te Deventer, die bij een vorst van 27 a 28 graden de deur uit dat huisje liet nemen, wegens achterstallige huishuur van f 2, heeft berouw betoond over zijn han delwijze. Hij heeft de deur weer in de woning laten hangen en den huurder laten deelen in het voorrecht, dat hij aan andere huur ders met Kerstmis heeft toegekend, door een week huur aan hen te schenken.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2