A". (894, Zaterdag 13 Januai N°. 8445. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: j7 ODÉ. Biuteiilandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. o.io. «mi?» r: BOTGR0TKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels inet inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. I) I t s 11 L A ND. In de Rijksdagszitting van Woensdag wer den de wetsvoorstellen van de heeren Aich- bichler en Von Staudy aangenomen, waar- dooi' de wettelijke bepalingen op de verzeke ring tegen ouderdom en invaliditeit vereen voudigd worden, en tevens een onderzoek wordt gelast naar de werking der bestaande bepalingen, opdat door de bondsregeeringen wetsontwerpen ter veibetering ingediend kunnen worden. De Nordd. Allgem. Zcitung bevat eene officieuse mededeeling, hoofdzakelijk inhou dende dat evenals alle geruchten omtrent eene crisis in het Pruisisch ministerie en een conflict wegens de financieele ontwerpen, ook nu weder een nieuw gerucht, volgens het welk de rijkskanselier wegens onaangenaam heden in koloniale zaken zijn ontslag zou hebben gevraagd, ten eenenmale ongegrond is. Door den minister van financien Miquel wei d Woensdagavond een gastmaal gegeven, waarbij ook de rijkskanselier en de ministers •aanzaten. In den loop der gesprekken moet de mi nister Miquel verklaard hebbendat het onmogelijk zou zijn lang te regeeren met een Rijksdag zooals deze nu is samengesteld. Hij betwijfelde of de Rijksdag het handelsverdrag met Rusland zou goedkeuren. Indien de belasting op wijn en bier werd verworpen, zcide hij, zou de alcoholbelasting verhoogd moeten woiden. De minister verklaarde zich geen voorstander van een belasting op de advertentiën in de dagbladen, noch op de kunstmatig toebereide wijnende eerstge noemde zou te strijden hebben met de heftige tegenkanting der pers, en de andere zou de ■fabricage der bedoelde wynsoorten ten gronde richten. Ook een bijzondere belasting op de tabak zou niet in te voeren zijn, wegens het gevaar voor de tabaksindustiie. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. schrijft van gisteren Nu de Centrum-partij in hare gisteren gehouden bijeenkomst besloten heeft het nieuwe ontwerp betveflende de tabaksbelas ting te venveipen, is er zeer weinig vooruit zicht dat dit ontwerp door de regeeiing in •den Rijksdag zal worden doorgezet. Dien ondanks evenwel trachtte heden de minister van financiën Posadowsky in eene lange redevoering, vol van statistische gegevens, de voorgestelde belasting op het fabrikaat den Rijksdag smakelijk te maken. Uit een politiek oogpunt was in die rede alleen de verklaring van beteekenis dat de regee ring er voor terugschrikt de hoogere uit gaven voor het ryk alleen te dekken door nog zwaardere directe belastingen te leggen op de welgestelde middelklassen. Men heeft die middelklassen reeds zoo met directe belastingen getroffen, dat thans de voorkeur moet wordeu gegeven aan indirecte belas tingen welke ook de arbeidersklasse treffen. Sedert 1879 zijn de loonen der werklieden in de nijverheid, blijkens de statistiek, jaar lijks gestegen met ongeveer 80 mark, terwijl voor hen de directe belastingen per hoofd slechts 7 h mark beloopen. Door de grootere uitgaven voor het leger wordt de vrede beter verzekerd, waarbij ook de arbeiderswereld voordeel heeft, zoodat deze daarvoor wel eene kleinigheid kan betalen. Immers, de hoofdbeteekenis van het nieuwe tabaksbelas ting-ontwerp is hierin gelegen, dat voortaan de sigaren van 5 pfennige per stuk hetzij wat kleiner zouden worden, of 6 pfennige zouden moeten kosten. De Centrum-partij bleef, ondanks de rede voering van den minister, uit de zitting weg, en liet alleen bij monde van den heer Fritzen verklaren dat zij de belasting op het fabrikaat weigert omdat daardoor een bloeiende tak van nijverheid ernstig geschaad zou worden. Over eene verhooging der bestaande invoer rechten op tabak echter zou zij bereid zijn van gedachten te wisselen. Ook de belasting op den wijn, verklaarde de heer Fritzen, wordt door zijne pailij verworpen; evenals die op quitantien en postpakketten. De regee ring zou het beste doen de geheele ontwor pen financieele hervorming voorloopig op te bergen, en zich te bepalen tot eene beurs- beiasting en eene verhooging van de rechten op tabak en van den accijns op schuimende wijnen en kunstwijnen. Wat er dan nog bleek te ontbreken, zou gevonden kunnen worden door het verhoogen van de matrikular-bij dragen van de afzonderlijke staten aan het rijk. Aangezien er in belasting-aangelegenheden zonder de medewerking der Centrum-partij niet veel uitgericht kan worden, is het dus op het oogenblik met de groote hervorming der rijksfinanciën niet bijzonder gunstig ge steld. F K A U K R IJ K. De Kamer heeft gisteren tot haren voorzit ter gekozen den heer Dupuy met 290 van de 357 uitgebrachte stemmen. Na de uitspraak van de rechtbank is Vaillant naar de conciergerie teruggebracht hij was even kalm als gedurende het proces met heel veel smaak gebruikte hij zijn mid dagmaal. Na afloop daarvan werd hem een stuk ter teekening gegeven, waarin hij in hooger beroep kwam hij weigerde het te toekenen. Wanneer hij ook geen gratie wil vragen, meent men, dat hij over acht of tien dagen zal terechtgesteld worden Men vei haalt dat de abt Lemire, die door Vaillant ernstig gewond is, zich tot de regeering zal wenden met een verzoek om gratie voor den anarchist. Uit Algiers wordt gemeld dat te Tenes, in een hoeve die aan den heer André Reclus toebehoortbrochuresdagbladen en een uitgebreide briefwisseling, alles van anar- chistischen aard, gevonden zijn. Nadat nog een andere huiszoeking gedaan was, zijn drie Fransehe en twee vreemde anarchisten in hechtenis genomen. De Braziliaansche legatie te Parijs heeft gisteren een telegram ontvangen van haar regeering, waarin formeel wordt tegenge sproken het bericht van Peixoto's aftreden en de positie der regeering zeer sterk wordt genoemd. B E I 6 I E.' Naar Vindépendance meldt, is de heer Beernaert gisternamiddag door den koning in audiëntie ontvangen, waarbij hij zijn onher roepelijk voornemen heeft te kennen gegeven om af te treden als minister-president, bijaldien de vereenigde rechterzijden uit de Kamers hem de voorwaarden niet willen toestaan, die hij voldoende acht. Maandag a.s. zullen de vereenigde rechter zijden eene bijeenkomst hebben, en daarvóór zal, er niets definitief worden beslist. U- laatste berichten omtrent de crisis luiden dat minister Beernaert eene nieuwe vergadering, eene van al de leden der rech terzijde, zou hebben gevraagd, te houden voordat de Kamers weder bijeenkomen. Dan zal de minister nogmaals zijn plan van propor- tioneele vertegenwoordiging voorleggen wordt het verworpen, dan zal hij aftreden. Als de minister-president aftreedt, zullen zijn collega's zijn voorbeeld volgen, naar de Jndependance verzekert. Morgen zal, naar verzekerd wordt, de rech terzijde eene vergadering houden, waarin besloten zal worden een laatste poging te doen, om het ministerie op zijn besluit te doen terugkomen. E N U E I A H D. In het Lagerhuis heeft Gladstone gisteren verklaard de tegenwoordige tijdsomstandig heden niet geschikt te achten voor het doen van stappen bij de overige mogendheden, ten doel hebbende eene wederzqdsehe ontwape ning te bewerken. RUSLAND. Volgens de Grathdanin sluit de rijksbe- grooting 1894, uiterst omzichtig berekend, met een overschot van tien millioen roebels. De Oostzee-vloot zal, naar uit St.-Peters- burg aan de Standard gemeld wordt, binnen kort met meer dan 30 torpedobooten worden versterkt. ZWITSERLAND. In een vergadering van officieten, Zondag j.l. te Bern gehouden, is besloten om, met het oog op de omringende staten, die alle staande legers hebben, ook in Zwitserland aan te dringen op zulk een leger. Het volk heeft natuurlijk met dat denkbeeld heel weinig op. ITALIË. Rothschild te Londen laat het bericht van de Secoio tegenspreken, dat koning Humbert bij hem 100 millioen fes. zou hebben ge deponeerd. Wegens de officieele berichten (of ten minste voor zoover de berichten door de autoriteiten worden doorgelaten) komti de bevolking op Sicilië meer en meer tot rust, zoodat men hoopt, "óor 'le' weder bijeen komen der Kamers op 25 Januari, den staat van beleg te kunnen opheffen. Het stadje Gibellina, waaruit de militairen waren ver dreven, is zonder tegenstand opnieuw bezet door een bataljon. Bij het opstootje te Ruvo in Apulie wer den drie brandstichters gedood en velen ver wond. Te Corato bij Bari verzamelde zich gisteren een groote menigte voor het stadhuis, waarvan de vensters door steenworpen ver brijzeld werden. Ook de troepen weiden bij hun aankomst met steenen begroet, die ver scheidene soldaten kwetstendaarop werd vuur gegeven, met het gevolg dat eenige personen gedood en een groot aantal gewond werden. De ontvangsten der indirecte belastingen hebben gedurende de afgeloopen 6 maanden HVt millioen minder opgebracht dan gedu rende het eerste halfjaar van 1893, de directe belastingen daarentegen 3/4 millioen meer. SPANJE. Maarschalk Campos heeft tot de troepen te Melila een dagorder gericht, waarin hij her innert aan hetgeen door Spanje reeds bereikt is, en zijn soldaten opwekt om, mocht het verder noodig zijn, dapper voor het vadei land te strijden. Hiermede kan de periode der krijgsverrichtingen voorloopig als afgesloten beschouwd worden. A H E R I K A. De regeering der Vereenigde Staten moet in zake Hawaï besloten hebben voorloopig niets te doen en de beslissing over te laten aan het Congres. In het Huis van afgevaar digden is nu door het lid Holmon eene motie ingediend, gel ijkluidende met die door Tui pie in don Senaat ingediend, en waai over gis teren de beraadslaging is aangevangen. De ontevredenheid over Clevelands handelwijze tegenover Hawaï schijnt in de Vereenigde Staten toe te nemen. De New-York Herald verklaart dat de agent te Honolulu, Willis, aangeschreven behoort te worden om zijn bemoeizucht in te toornen, en gedieigd an ders teruggeroepen te zullen worden. In den staat New-Jersey is een politieke crisis ontstaan. Bij de laatste verkiezingen hebben de republikeinen de meerderheid be haald in de beide takken van wetgeving. De demociaten hebben nu Dinsdag het Senaats gebouw gebarricadeerd, weigerende de repu blikeinen door te laten. Deze organiseerden toen eene Senaatsvergadering in een bijzonder gebouw, maar namen Woensdag met geweld bezit van de eigenlijke Senaatszaal.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1