1894. ondag 14 en Maandag 15 Januari. N°. 8446. Ear si e Blad. AchtenTeertia-ste Jaaraans;. Verschijnt dagei ks, uitgezonderd Dinsdag, uitgbvbrTT odé. Buiteiilandsclie Berichtei Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. mrnR* I'! B O T B II StfR A T, B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. i DU1TS0U1A.N1>. Uit vertrouwbare bron wordt aan de Koln. Ztg getneid, dat koning Wilhelm van Wur- temberg voornemens is, zich tegen het einde dezer maand ter deelneming aan het geboorte feest van keizer Wilhelm naar Berlijn te be geren. Door den Rijksdag is definitief bepaald, dat te Dresden een gezondheids-conferentie ge houden zal worden. In het gisteren gehouden handelscongres drukte de minister Botticher zijn vreugde uit over het weder toetreden der Oostzee-steden. Dank zij de wijsheid des keizers, zeide de mi nister, is de vrede ongestoord gebleven, en er bestaat niet de geringste aanleiding om te vieezen dat de vrede in den eersten tijd tal worden verstoord. Door de reeds gesloten en nog te sluiten handelsverdragen zullen de door den handel geleden verliezen weder spoedig goedgemaakt worden. De Duitsche arbeid heeft te Chicago succes behaald. Onder de industriestaten bekleedt Duitschland den eersten rang. Volgens de Berl. LoTcal Anzeiger vorderen de onderhandelingen te Berlijn gevoerd tus- schen Frankrijk en Duitschland over de grens regeling in Cameroert niet, wegens de hooge eischen van Frankrijk. Aan het Pruisische ministerie van binnen- landsche zaken is een wetsvoorstel in de maak om de dorpen om Berlijn bij die stad in te lijven. De straten van Berlijn en van de dorpen loopen nu reeds ineen. Volgens een bericht »van vertrouwbare zijde" uit Miinchen aan de Neue Freie Preste is de toestand van den krankzinnigen koning Otto van Beieren, die nog altoos in het kasteel Fürstenrïed woont, in den laatsten tijd aan merkelijk verergerd. Hij valt herhaaldelijk in onmacht en dan duurt het telkens lang eer hij weder bijkomt. Zijne omgeving herkent hij niet meer en reeds sinds geruimen tijd is hij zijne lichamelijke functiën niet meer meester. F B A N K R IJ K. De Kamer heeft tot onder-voorzitter ge kozen deheerenDeMaliy, FelixFaure, Etienne en Lockroy. ïDezelfde bladen", schreef Francis Char mes in het Journal des Debate, sdie onmid dellijk na den aanslag in het Palais-Bourbon den toen nog onbekenden dader uitmaakten voor een wild beest, en eischten dat die man en zijn gelijken uitgeroeid zouden worden diezelfde bladen zullen nu misschien het von nis dat Vaillant getroffen heeft, overdreven gestreng 0011160." Hoezeer die voorspelling is uitgekomen blijkt uit den toon van sommige bladen. sVaillarit's misdaad ii afschuwelijk", er kent dr. Clëmenceau in La Justice. »Mnar En nu wordt betoogd dat nie mand bij het onlieii den dood gevonden heeft, en dat het wenschelijk zou zyn voor de hoogste macht in den staat, om aan de geweldenaars een les te geven in medelijden. ïDejurj", zegt Drumontinüa hire Parole, sheeft slechts gelet op het verschrikkelijke van het misdrijf, en geen rekening gehou den met de slechte voorbeelden, gegeven dooronze tegenwoordige maatschappij." Enz. Gelukkig wordt de uitspraak der jury overigens door nagenoeg de geheele Fransche en buitenlandsche pers als een daad van moed en rechtvaardigheid geroemd. Vaillant schijnt er nog over te denken, in hooger beroep te gaan. Hij heeft drie volle dagen tijd daartoe. Maar hij weigert bepaald, ndien dat beroep verworpen wordt, gratie te vragen. Baron Gustave Rothschild is geen lid van de jury geweest. Wel stond hij op de lijst, maar hi. werd door de verdediging gewraakt. Een protest-meeting tegen Vaillant's ver oordeeling is Donderdagavond te Marseille gehouden. Verscheidene ngezellen" namen het woord om de uitspraak van de jury te laken. Er waren ongeveer 2000 personen tegen woordig. BELGIS. In een uitvoerig schrijven aan de Courrier de Bruxelles herinnert de heer Woeste, minister van staat en een der voornaamste leiders der rechterzijde, aan de vroeger door den minister-president den heer Beernaert afgelegde verklaring dat hij zich in ieder geval naar aanleiding der economische quaes- tie zou moeten terugtrekken. De heer Woeste ▼raagt nu of er dus voor de rechterzijde wel reden bestaat om aan de eischen van den heer Beernaert toe te geven op een zoo ge wichtig punt als dat der evenredige ver tegenwoordiging. De Independence maakt melding van het gerucht dat de heer De Lantsheere de leiding zou nemen van het nieuwe kabinet, waarin ook de heeren Woeste (justitie!, en Decamps- David (binn. zaken) zitting zouden nemen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren bij derde lezing het wetsontwerp op de kerspel-raden aangenomen. Het Huis is daarop tot den 12n Februari uiteengegaan. Bij de verkiezing in Horncastle, wegens het overlijden van Stanhope (couservatief), is lord Willoughby van Eresby, conservatief, gekozen mot 4582 stemmen, tegen 3744 op den candidaat der Gladstonianen. In de ofïicieele jaarlijksche statistiek van Engelands handelsbeweging is eene zonder linge fout ingeslopen. AlJe posten van invoer blijken onjuist te zijn, zoodat de gezamenlijke invoer 88,000 pd. st. te hoog is opgegeven. De invoeren in 1893 moeten dus gebiacht worden op een cijfer van 18,726,192 pd. st. De Press-Association meldt dat de geheime kabinetsraad, onder voorzitterschap van de koningin Woensdag te Osborne zou gehouden worden, op last van II. M. niet heeft plaats gehad. Dit besluit heeft eenige ongerustheid verwekt, daar sedert een reeks vau jaren iets dergelijks met is voorgekomen. De gezondheidstoestand der koningin laat niets te wenschen over. Als reden waarom de geheime kabinetsraad Woensdag plotseling werd afgesteld, wordt opgegeven ongesteld heid van lord Kimbeiley. ZWEDEN. De gezondheidstoestand der koningin is in de laatste dagen verergerd. Men weet dat de koningin sedert jaren ziekelijk is. Na haren terugkeer van bet kasteel Ulriksdal zijn hare krachten zeer afgenomen en heeft de bo rstaan- doening een ernstiger karakter aangenomen. De schoondochter van koningin Sophia, de gemalin van den troonopvolger, lijdt even eens aan borstaaridoening en moet zich op last der geneesheeren naar Nizza begeven. RUSLAND. De rijksbegrooting voor 1894 sluit met 1,083,601,000 roebel. De gewone ontvang sten bedragen 1,004,823,000, de buitengewone 19,765,000uit de realisatie der 3 pCt. goud- leeaing van 1891 wordt 59,013,000 roebel beschikbaar. De gewone uitgaven bedragen 981,223,000 roebel, de buitengewone 102.387,000 roebel. Onder de laatste is voor den bouw van spoor wegen en havens uitgetrokken 62,593,000 roebel, voor aanschaffing van nieuwe wapenen en speciale reserve tot vei betering van den toestand der bevolking 35,000,000 roebel, voor den Sibenschrn spoorweg 1,385,000 roebel. Vergeleken met 1893, zijn de gewone ont vangsten 43,601,000 roebel hooger, de ge wone uitgaven 33,532,000 roebel hooger. Onder de gewone uitgaven komt de dienst der openbare schuld voor met 257,877,000 roebel, liet departement van oorlog met 240,316,000 het departement van marine met 51,231,000 roebel. Op 15 December van het afgeloopen jaar stonden ter beschikking van den staat 233,413,000 roebel in goud of in goud be taalbare waarden, 8,945,000 roebel aan zilver in de bank, 50,636,000 roebel in krediet-roebels en waarden in krediet-valuta. De Rijksraad heeft besloten dat de Rign- Dunaburger spoorweg door den staat zal worden overgenomen. Naar uit Petersburg aan de Timet gemeld wordt, gaat de adjunct-minister Schiririn, die in den laatsten tijd den minister van buitenl. zaken, Giers, vervangen heeft, naar Konstan» tinopel als opvolger van Nelidoff, die naar Parijs wordt overgeplaatst ter vervanging van Mohrenheiin. Deze wordt lid van den Raad van State. Een plaatsvervanger voor graaf SchuwalofT, te Berlijn, die Gourko te Warsehau gaat vervangen, schijnt nog niet aangewezen te zijn. Te Petersburg zal een medische school voor vrouwen worden opgericht. Toegelaten worden alleen dames, die minstens 20 jaar oud zyn en een eind-getuigschi ift van een gymnasium hebben. De studietijd zal 6 jaar zijn 4 jaar voor theoretische studiën, 2 jaar ▼oor de praktijk in de hospitalen der stad. OOSTENRIJK. Uit Buda-Pest wordt gemeld: Met de invoering van het verplicht burger lijk huwelijk zal het huwelijksrecht in Hongarije wezenlijk verschillen van dat in Oostenrijk, zoodat met het oog op het gemeen schappelijk vorstenhuis in de wet zekeie be palingen moeten opgenomen worden. De regeering zal daarom nog voor de behande ling van liet burgerlijk huwelijk in het parle ment een voorstel indienen. Den lOn Jan. komt de koning voor langen tijd hieilieen. In den Hofburg zullen verschillende feesten plaats hebben. De reeds lang voorbereide scheuring onder de conservatieve groote grondeigenaien 111 Bohemen is thans volbracht. Zevenenzestig hunner hebben zich vereenigd tot een mani fest, waarin een samengaan met de Gzechisch- nationaie partij nook met die waarin zij ten opzichte van sommigequaestiën niet overeen stemmen" als programma is aangenomen. Zij zullen dus ook samengaan met de Jong- Czecben. ITALIË. Een bekend staathuishoudkundige, de lieer Yilfredo Pnreto, maakt in de Qaxettc de Lausanne een belangrijk attikel openbaar over de belastingen in Italië. Het Italiaansche volk, zegt hij, gaat gebukt onder zeer diukkende belastingen. Een hand» werkersgezin, dat 2380 frs. verdient, betaalt daarvan dikwijls meer dan 500 frs. belastin gen. In de open gemeenten, waar geen octrooi is, moeten de verbruikers 10 pCt. ongeveer vari hun jaarlijksch inkomen aan belastingen betalen. Daar waar wel octrooien zijn, is de toestand nog treuriger. In de kleine Sieiliaansche gemeeuten bakt het volk brood uit een mengsel van Va meel

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1