A0. 1894. Woensdag 17 Januari N°. S447, Eerste Blad -A. t ©nveertigste Jaargang, /erschïjnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, Buiten 1 andscle Berichten, IT G EVER' T ODÉ. -HUT nw tri b o T k II «r raat.e 27. t OVAM! Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.83. Franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nummersojCh Advertentieprijs van 1—10 gewone regels inet inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer-0,10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. I) I T O II L A S D. De keizer heeft in overleg met den koning van Wurtemberg bepaald dat de Pruisische officieren, die dienst zullen doen bij de Wur- tembergsche korpsen, op eenige uitzonderin gen na, Wurtembergsche uniformen zullen dragen. Hetzelfde is door den koning van Wurtemberg voorgeschreven voor zijne offi cieren die bij het Pruisische leger zullen dienst doen. De Rijksdag heeft Zaterdag de voorloopige regeling met Spanje betreffende het handels- tractaat definitief aangenomen. Na een debat van nu vier dagen heeft de Rijksdag gisteren de wetsvoorstellen op de tabaksbelasting en zegelbelasting naar de commissie verzonden. De beide vrijzinnige partijen, de Zuidduitsche volkspartij en de sociaal-democraten stemden tegen. De minister van justitie heeft het bevel betreffende liet toezicht over den invoerder voortbrengselen uit de Nederlandsche havens en het geneeskundig onderzoek van personen uit Nederland opgeheven. Het aftreden van prins Reuss als gezant te Weenen, reeds vroeger herhaaldelijk ge meld, doch telkens weer tegengesproken, schijnt nu toch binnenkort verwacht te kun nen worden. De Kaïn. Zeitg., liet Fremdenblatt e. a. verklaren het bericht uit de meest ver trouwbare bron te hebben vernomen. Tegen den leider van den Boerenbond te Wurzburg, baron Carl von Thuengen, is op last van de justitie te Berlijn een strafver volging ingesteld wegens een in het Volk opgenomen brief, die voor graaf Caprivi be- leedigend wordt geacht. Tegen den redacteur ■van dat blad is reeds een instructie geopend. Het orgaan van den Frankischen Boerenbond komt er met kracht tegen op dat Von Thuengen naar Berlijn is gedagvaard. F R A H K R IJ K. De Kamer heeft gisteren, in overeenstem ming met het verlangen van den minister Durdeau, met 340 tegen 144 stemmen het wetsontwerp op de conversie der 4 h pro- centsleening naar de commissie voor de kre dieten verzonden. Deze conversie zal jaarlijks 68 millioen in de schatkist doen vloeien. De commissie voor de kredieten heeft zich met algemeene stemmen voor het conversie- voorstel verklaard. Pontcarré is tot rappor teur benoemd. William Henry Waddington, oud-gezant van Fi ankrijk te Londen, oud-minister, oud senator, lid van het instituut, is Zaterdag te Parijs plotseling overleden. Vaillant is Zaterdagavond in hooger be roep gekomen bij het hof van cassatie, zonder dat evenwel eenig ernstig motief hiervoor in zijn verzoekschrift wordt aangevoerd. Waar schijnlijk zal het verzoek Dondeidag door het hof behandeld en afgewezen worden. Zateidag hebben twee socialistische afge vaardigden Rouanel en Viviani zich naar het Elysee begeven om een verzoekschrift om giatie voor Vaiilant over te brengen aan den president der republiek. B E L G I E. Tengevolge van de gisteren gehouden bij eenkomst der rechterzijde van de Kamer en den Senaat kan de Kabinetscrisis als geweken beschouwd worden. De ïegeering zal dus binnenkort een wetsontwerp indienen tot uitwerking van het beginsel der evenredige vertegenwoordiging. De Brusselbche studenten zijn weinig in genomen met de houding, welke de raad van administratie der universiteit tegen Elisée Reclus heeft aangenomen. De Cercle univcr- tiiaire heeft hare afkeuring over de beslis sing van den raad te kennen gegeven, en Elisée Reclus uitgenoodigd des ondanks te Brussel zijne colleges te komen geven. De Indépendance verneemt nu, dat de heer Graux als administrateur-inspecteur der univeisiteit, de Cercle met disciplinaire maatregelen ge dreigd heeft, bijaldien de Cercle in hare hou ding volhardt. ENGELAND. In het Hoogerhuis is gisteren het wetsont werp op de kerspelraden in eerste lezing aan genomen. Het Huis is tot Vrijdag uiteenge gaan. 94 radicale leden van het Lagerhuis hebben bij den kanseher der schatkist ge- petitionneerd om eene zoogenaamde volks- begrooting in te dienen. Zij vragen eene ge leidelijkeinkomstenbelastingen een geleidelijk successierecht, met vervanging van de gemeen telijke subsidiën door een gemeentelijk suc cessie-recht. De heer en mevrouw Gladstone zijn Vrijdag naar Biarritz vertrokken. De Times verneemt dat te Mozambique een telegram is ontvangen, meldende dat ohnston, Britsch commissaris-generaal in Midden-Afrika, een verpletterende nederlaag heeft toegebracht aan Makanjira, het mach tigste Arabierenhoofd in de streek van het Tanganjika. Vele slaven werden in vrijheid gesteld; de Engelschen hadden slechts 3 dooden en 9 gewonden. DENEMARKEN. De koning is sedert eenige dugen bed legerig tengevolge van een lichte ongesteld heid. De minister van financiën heeft bij het Folkething een voorstel ingediend, ter ver hooging der belasting op sterken drank tot 70 óre per L zuivere alcohol, zoolang de bier- belastmg kronen per HL bedragen zal, en tot 1 kroon indien de belasting op het bier wordt verhoogd tot 10 kronen. De minister van binnenlandsche zaken, de heer uigersiev, is benoemd tot minister van het nieuwopgencht departement Tan open bare werken, terwijl de heer Honing, direc teur eener ministerieele afdeeling, tot minister van binnenlandache zaken is benoemd. Het bevel tot inspectie der schepen uit de Nederlandsche havens, uit de Oostzeehavens en uit Napels, alsook het bevel tot genees kundige inspectie van personen komende uit Nederland, St.-Petersburg en Riga, is inge trokken. RUSLAND. De Times verneemt uit St.-Petersburg dat behalve de keizerin ook de derde zoon van den czaar aan influenza lijdt, hetgeen tot eene verdaging der officieele nieuwjaars receptie vermoedelijk tot den 18n dezer heeft bijgedragen Vertrouwelijke berichten uit St.-Petersburg te Berlijn ontvangen melden, dat de influenza van de keizerin, bij haar zwak gestel, van e.^tiger aard is dan officieel wordt toege geven. De opperste procureur der heilige synode, Pobedonoszew, is benoemd tot staatssecreta ris van den czaar, onder handhaving even wel in zijue tegenwoordige staatsbetrekkingen. Het ontslag van den minister van justitie Manaiseiu is door den czaar bekrachtigd, en Murawjew is benoemd als zijn opvolger. De Staatscourant behelst een keizerlijk besluit waai bij aaa den minister van buiten- landsche zakeu, Giers, de Andreas-orde wordt toegekend. uSedert Gij uwe gewichtige werk zaamheden aan het ministerie van buiten- landsche zaken hebt hervat," zegt de czaar tot toelichting van zijn besluit, ^ondervinden onze inzichten omtrent het handhaven der vriendschappelijke betrekkingen tot de ander» mogendheden van u allen mogelijken steun." De Novo ja Vremja verneemt, dat Rusland en Duitschland tot overeenstemming gekomen ziji met betrekking tot den grondslag voor •en handelsverdrag. ITALIË. De Secoio verzekert dat Crispi aan de Kamer volmacht zal viagen tot herstel der orde en tot regeling der hervormingen. Weigert de Kamer dit, dan zou zij ontbonden worden. De Fanjulla meldt, zonder evenwel voor de waarheid van het bericht in te staan, dat' drie dagen geleden een onderhoud heeft plaats gehad tusschen den minister-president Crispi en kardinaal Rampolla, 's pausen staats- secretai is. Uii Rome wordt van 14 dezer gemeld dat drie stoombooten, met 4351 soldaten en 29 officieren aan boord, naar Palermo zijn ver trokken. Zaterdagmorgen is in alle plaatsen van Sicilië een bevelschrift aangeplakt, waarbij het bezit van vuurwapenen verboden wordt. De politie is gerechtigd, alle wapens die zij kan opsporen in beslag te nemen, en de ingeze tenen worden aangemaand, zelf hun wapens bij de politie in te dienen Tegen de over- eding van dit voorschrift wordt gevangenis straf van G maaDden tot 2 jaar bedreigd. aterdagnacht hebben de anarchisten den weg tusschen Carrara en Massa gebarnca- deerd en een aanval gedaan op de bereden gendarmes, die patrouilleerden. De kazerne der douanen werd ingenomen en de douanen werden ontwapend. Een gendarme en een burger werden gedood. Volgens een bericht uit Palermo ean de Messagero zal de afgevaardigde De Felice Giuffrida, die onlangs gevangengenomen is, vervolgd worden wegens ophitsing tot haat van den eenen burger tegen den anderen wegens samenspanning tegen de veiligheid van den staat, zoowel van binnen als van buiten. Naar gemeld woi dt zijn bijna 2000 geweren en 400 revolvers in het bezit van de Fasci dei Lavoratoriin beslag genomen. Voor h°t overige kan gemeld worden, dat de berichten der laatste dagen omtrent den toestand op Sicilië gunstiger luiden. SPANJE. Uit Madrid wordt aan de Standard gemeld, dat Spanje aan den sultan van Marokko de volgende eischen heeft gesteld. Ten eerste: bestraffing van de hoofden der Kabylen die Melila hebben aangevallen ten tweede waar borgen voor de toekomst. De sultan zal eene gewapende macht in de nabijheid der Spaan- sche bezittingen moeten handhaven, teneinde eene herhaling van de aanvallen te voor komen. In de derde plaats eischt Spanje de afbakening van eene neutrale strook van 500 M breedte tusschen het Marokkaansche en het Spaansche grondgebied. De stiook moet in woesten staat worden gelaten. De vierde eisch is dat de sultan een schadevergoeding zal betalen van 25 millioen pesetas. De maar schalk Marinos Campons zal over de wijze van betalen alsook over den aard van den waarborg rechtstreeks onderhandelen. ie Madrid is een dynamiet-patroon, die niet ontploft was, gevonden voor het paleis van den mat kies d'Oliva. PORTUGAL. Uit Lissabon verneemt de Times dat de handelsvereniging aldaar ongunstige berich ten heeft ontvangen uit Angola; 3000 inboorlingen moeten de stad hebben aange vallen. Zij werden eerst na een vinnigen strijd van vele uren teruggeslagen, de regee ring heeft besloten Angola te versterken en nog drie kanonneerbooten naar Bissoa te zenden. I AFRIKA. Uit Kaapstad wordt het volgende gemeld aangaande liet uiteinde der mannen die Wilsons expeditie uitmaakten. Het verhaal is door een inboorling, die ooggetuige was

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1