if, 1894. Vr dag 19 Januari. N°. 8449. KENNISGEVING. -A. chten veertigste Jaargang. Buitenlandsclie Beriehten Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. III T ft E V E rT~J. O I) Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Uiondtrlijke ncinmers f 1.85. - 2.50. - 0.10. r KR II': B O T K !t S 't RAAT. E 27. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Bezien het verzoek van L' JURGENS, om vergunning tot oprichting van een her- steipiaats van koper-, zink- en blik- -irerk, in het pand aan de Hoofdstraat, wijk G no. 587, kadaster sectie L no. 1217; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad n°, 95); Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den tsten Februari a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen liet toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, voor liet tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18den Januari 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris VERNÈDE. I) 1 T 8 U II L A S D. Zoodra Dinsdag de zitting van liet Pruisische Hoerenhuis door prins Stolberg Wernigerode op de gebruikelijke wijze geopend en liet vorige presidiaal bureau voorloopig herkozen was, heeft baron Von ManteufTel eene interpellatie ingediend, om van de regeering te vernemen, of zij buiten de in de troonrede aangekondigde maatregelen ook nog verdere stappen ter voorziening in de steeds toenemende ongele genheden van den landbouw denkt te doen. Aan de regeering zal worden gevraagd of en zoo ja, wanneer zij daarop zou ■willen antwoorden. Zelden was een zoo groot aantal personen saamgekomen om de plechtige opening bij te wonen van den Pruisisclien Landdag. De aan wezigen, behalve uit leden der beide Huizen voor een gioot deel uit genoodigden bestaande, werden op 4- a 500 geschat. Even over elf uur was de kerkelijke dienst in de koninklijke kapel afgeloopen, en onder de tonen van het Wil helmus van Nassauen", die uit de kapel tot in de Witte Zaal doordrongen, stelde zich de stoet op, die den keizer zou begeleiden naar den troon welke in de vergaderzaal was opgericht. De keizer droeg de uniform der lijfgarde, met den keten van den Zwar ten Adelaar, Achter hem gingen de prinsen Heinrich en Friedrich Leopold, prins Fried- rich van Holienzollern en een aantal andere vorstelijke personen. Toen de keizer op den troon plaats nam, zette hij den adelaars helm op het hoofd, waarop de minister president Z M. de troonrede overreikte, die met forsche stem werd voorgelezen. Behalve de eenigszins zwartgallige pas sage over de staatsfinanciën, trok vooral dat gedeelte der troonrede, waarin over den toe stand van den landbouw gehandeld wordt, de aandacht. Dit gedeelte luidde als volgt «Met des te meer zorg vervullen mij de moeilijke omstandigheden waarin de landbouw voor een groot deel verkeert. Met het oog op de groote beteekenis van den landbouw voor het welzijn des lands, reken ik het tot een plicht mijner regeering, niet enkel bij voort during te waken voor de bevordering van den bloei van den landbouw, maar ook te streven naar vaststelling der rechtsverhou dingen van het grondbezit, die den grondbe zitter in staat moeten stellen, ook ongunstige tijden te doorstaan. Een zoo moeilijke arbeid is onuitvoerbaar zonder de voortdurende medewerking van zelfstandige, organieke vak organen, en daaraan ontbreekt het den land bouw tot heden. Het vestigen van een alge- meene vertegenwoordiging van den landbouw, in zijn geheel genomen, zal dus de eerste noodzakelijke stap moeten zijn naar het be oogde doel. Deze vertegenwoordiging zal ten taak hebben, den landbouw te bevorderen door bijzondere instellingen, door de regeering met raad en daad te dienen, en door mede te werken bij de voorbereiding en doorvoering van wettelijke maatregelen. Deze zullen ook ten doel hebben verbetering van het krediet, en wegneming der misstanden welke het ge volg zijn van den overmatigen schuldenlast, die in dikwijls zeer slechten vorm op het grondbezit drukt. Daartoe zal u een wetsont werp tot instelling van Kamers van landbouw worden voorgelegd. »In een tijd waarin de ontevredenheid dik wijls het hoofd opsteekt en de strijd der mee ningen en belangen met toenemende scherpte gevoeld wordt, komt het er op aan, door samenwerking in verzoenenden geest te stre ven naar wegneming van tegenstrijdigheden, waarbij men zich oprecht zal moeten toeleggen op het groote doel: het welzijn des vaderlands." Deze passage uit de troonrede scheen bij de aanwezigen teleurstelling op te wekken en de rede werd ook niet met geestdrift, maar met veelbeteekenend stilzwijgen ontvangen. Een voldoende verklaring daarvoor ligt reeds, meent de Köln. Ztg., in de uitlatingen over den minder gunstigen financieelen toestand van Pruisen. De vrijzinnige pers ziet in deze uit latingen slechts een toeleg om aan de belasting plannen der iijksregeeringkleur te geven. Over het geheel oordeelt men dat de regeering niets zeggende beloften gedaan heeft, waarvan in de eerste jaren geen vruchten te verwachten zijn, en de interpellatie-Manteuiïel in het Heerenhuis gn ft wel de weerspiegeling van dezen indruk. Blijkens de nieuwe officieele lijst van het Pruisische Huis van afgevaardigden is de getalsterkte der partijen als volgtconser vatieven 141; centrum 94 (met inbegrip van een hospilant); nationaai-liberalen 90; vrije conservatieven 62Polen 17vrijzinnige volkspartij 14vrijzinnige vereenigiug 6, bij geen e party aangesloten 8. Er bestaat nog eene vacature, waarin dezer dagen zal worden voorzien. Van de nieuwe leden behooren er tot het centrum 26, tot de conservatieven 40, tot de nationaal-iiberalen 36, tot de vrije con servatieven 16. Onder de leden zijn er roim 80 tevens lid van den Rijksdag. F R l N K R IJ K. De Senaat heeft gisteren het conversie- ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. De heer Challemel-Lacour is nog altijd ziek en kan den Senaat dus nog niet met de ge bruikelijke rede openen. Pe heer Codet heeft bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend lot stichting van een hypothecair landbouwkrediet op langen ter mijn en tegen verminderde rente. De interpellatie van de afgevaardigden De Mahy en Brunet over Madagascar zal zich Zaterdag oplossen in eene motie, waarin de Kamer aandringt op een krachtig optreden van Frankrijk om zijne rechten te doen eerbiedigen. De pers schijnt zich maar niet genoeg te kunneo bezighouden met Vaillant en al wat tot den anarchist in betrekking staat, ofschoon ieder het gevaar erkent, zulk een onverlaat tot een martelaar te maken. Nu weer is een incident opgekomen dat het melodramatische karakter van het geval nog zal verhoogen. Sidonie, Yaillant's dochtertje, met wier toe komst dezer dagen zoo onbehoorlijk gesold is, is opgelicht en ontvoerd. Het feit schijnt vast te staan, en ook dat Mmc Marchal ge- ineene zaak heelt gemaakt met de zeer fat soenlijk gekleede «compagnons" die reeds Zondagavond te haren huize het meisje heb ben opgezocht en Sidonie nu verborgen hou den bij een hunner, teneinde een nieuwe «quaestie" op te werpen. DENEMARKEN. De koning is volkomen genezen van zijn ongesteldheid. ZWEDEN. De koning heeft den gewezen minister Ehrenheim tot voorzitter en graaf Sparre tot onder-voorzitter der Eerste Kamer, graaf Delagardie tot voorzitter en den heer Da- nielsson tot onder-voorzitter der Tweede Kamer benoemd. De Rijksdag wordt heden geopend. In opdracht des konmgs zal de minister van staat Bostiöm de troonrede vooi lezen. RUSLAND, Naar de Howoiti bij gerucht verneemt, is in overweging den kring, waai binnen zich de Israëlieten in Rusland vrijelijk kunnen vestigen, te vergrooten. Het eskader der Middellnndsche zee zat, naar de Times verenemt, Maandag a.s. den Piraeus verlaten, om eerst Malta en Jaffa aan te doen en zich vervolgens naar den berg Athos te begeven, waar bij het zich aldaar bevindende Russische klooster sedert eenigen tijd een depot van wapenen en oorlogsvoor- raad moet zijn aangelegd. OOSTENRIJK. Het Czechische geheime genootschap «Omladina", welks proces thans te Praag behandeld wordt, moet 720 leden tellen, voor het meerendeel arbeiders, handelsbedienden en studenten. Daarvan staan nu 77 terecht allen jongelieden tusschen 16 en 31 jaar oud wegens «rustverstoring, geheime samenzwering, hoogverraad en majesteits schennis" en voor een deel wegens «dief stal en bedrog of medeplichtigheid daaraan". De geheimzinnige moord van den kleeder maker Mi'va, een veriader", wordt, gelijk men weetook aan d^zen bond geweten. Het doel van de «Omladina" is een ge welddadige verandering van den regeerings- vorm, door een opstand of een burgeroorlog. Omtrent de inrichting van den bond is het volgende bekend. De verschillende groepen worden bestuurd door «duimen" en «vingers". De in een geheime zitting verkozen eerste - »duira" koos vier «vingers"deze vingers kozen een tweeden «duim"; deze koos weder vier «vingers," en die «vingers" kozen een derden «duim," die zich evenals de tweede aan den eersten «duim" voorstelde enz. Zoo kende de eerste «duim" al de overige «duimen", terwijl de andere «duimen'' elkan der niet kenden. Van de «vingers" zijn alleen de vier die gemeenschappelijk een «duim" kozen elkander bekend. "Voorts moet er als hoofdbestuur een uit voerend comité van 12 leden zijn. ITALIË. Naar de Standard uit Rome vernam, strekt de buitengewone volmacht, door Crispi aan te vragen zoodra de Kamer bijeenkomt, enkel tot uitvoering van administratieve hervormin gen, o. a. door summiere opheffing van sommige prefecturen en subprefecturen en tot andere bezuinigende maatregelen. De Times verneemt uit Rome dat de over tuiging bestaat, dat Crripi's politiek op Sicilië instemming vindt. De radicalen zullen zijn beleid aanvallen, maar daardoor slechts zijn prestige verhoogen, en zijne zegepraal in de Kamer lijkt zeker. Alleen de financiën blij ven Crispi's zwakke punt. De provincie Massa en Carrara (Toskane) is in staat van beleg gesteld. Generaal Hentsch ging er heen met algeheele volmacht van handelen. Te Parma heeft de politie tal van huiszoe-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1