Zaterdag 20 Januari, fi°. 1894v N°. 8450. Acht enveertigste Jaargang. Versch nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlaiidsche Berichten. UITGEVER: X ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. fVasco per post, door het geheele Rijk2.50. Afionderüjke noramers- 0.10. B f RK A V BOTBRSTRAAT, B 2 5?. gewone regels met Advertentieprijs van 110 inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. govuraaBOTuaj tf urcxr»vi~i tnxja F K A Ji K R IJ K. Tengevolge van de onthullingen der laatste dagen, omtrent den ellendigen toestand, waar in zich de voorraden in de maritime arsenalen bevinden, heeft de minister van marine een ingenieur naar Toulon gezonden met bevel een nauwkeurige inspectie te houden. Het tijdstip van de eerste bijeenkomst der gezondheids-conferentie te Parijs is bepaald op 7 Februari, met het oog op den tijd die nog verloopen moet alvorens de gemachtigden \an sommige landen te Parijs aangekomen kunnen zijn. Woensdag heeft in een der protestantsche kerken te Parijs de lijkdienst plaats gehad voor Waddington, Het gansche diplomatieke corps en alle ministers waren aanwezig, ter wijl president Carnot door den overste Chamoin vertegenwoordigd werd. Na de godsdienst plechtigheid werd het lijk in de met de kerk verbonden kapel neergezet, waar de ministers Spulier, Léon Say en anderen den overledene 'herdachten. Op de reede van Pauillac, bij Bordeaux, heeft Woensdag aan booid der pakketboot I'quateur een hevige ontploffing plaats gehad, waardoor een gedeelte van het ruim uit elkaar geslagen is en eenige weiklieden ge dood zijn. Men schrijft het onheil toe aan een dynamietontploffing. Volgens een schrijven aan de Tempt van zijn correspondent te Bordeaux, zouden be voegde personen niet vreemd zijn aan het denkbeeld dat de dynamietontploffing, welke "Woensdag heeft plaats gehad aan boord van de mailboot Fguateur, niet te wijten zou zijn aan een aanslag van anarchisten, maar aan de poging van een verzender om het schip in de lucht te laten springen, teneinde de som te innen waarvoor zqne goederen boven hunne waarde verzekerd zouden zijn. De berichtgever van de Débatt echter blijft aan eenen anarchistischen aanslag gelooven, en weet mede te deelen dat de kist, welke ont ploft zou zijn, te Lissabon vermoedelijk door anarchisten aan boord is gebracht. Hiermede is in strijd de verzekering in de Tempsdat het ruim, waarin de bedoelde kist geborgen was, de laatste 14 dagen na het vertrek van Bahia of Pernambuco niet is geopend. De instructie wordt zeer bemoeilijkt door de ge weldige verwoesting onder de goederen. Als niet een gelukkig toeval de passagiers aan de andere zijde van de boot had doen ont schepen zouden stellig ook onder dezen slachtoffers gevallen zijn. De ziekelijke liefde voor misdadigers naast de onverschilligheid voor hen, die op den goeden weg zijn gebleven, openbaart zich in Frankrijk weder ten aanzien van Vaillant. Er is een zekere wedijver ontstaan, wie zich met de opvoeding van het dochtertje van den veroordeelde zal belasten. Zelfs de hertogin d'Uzès wil zich met die taak belasten. De Figaro geeft daarop eene treffende satire. Een werkman, die zijn einde voelt naderen, zegt tot zijne vrouwAch, had ik ook maar een bom in de Kamer geworpen, dan zouden mijne kinderen goed verzorgd worden, en nu zijn zij na mijn dood broodeloos. D II I T S I' II 1 iï I). De keizer heeft Dinsdag met de door hem zoo geliefde praal en plechtigheid een kapittel van de Orde van den Zwarten Adelaar ge bonden, ter investituur van prins Lodewijk Ferdinand van Beieren, den vorst van Schaumburg-Lippe en van graaf zu Eulenburg, president van het staatsministerie. De Pruisische staatsbegrooting voor 1894/95 wijst de volgende eindcijfers aanGewone inkomsten 1,879,449,391 mark, zijnde 43,936,131 meer dan bij de vorige begrooting. Gewone uitgaven 1,891,612,410 (zijnde 47,509,155 meer). Buitengewone uitgaven 58,036,981 (zijnde 8,826,976 meer). Te zomen 1,949,649,391Alzoo nadeelig saldo 70,200,000 (zijnde 12,400,000 meer), welk bedrag door leening zal moeten worden gedekt. De bijdrage van Pruisen in de uitgaven des rijks is 37,058,915 mark meer dan ten vorigen jare. Men beweerde dat de weigering van den keizer om denzoogenaamden Verdun-prijs aan prof. Von Sybei toe te kennen, gegrond was op de verheerlijking van Bismarck die daarin voorkomt en de critiek op den hertog van Slees- wijk-Holstein, den vader van de tegenwoor dige keizerin. Men verneemt dat een geheel andere beweegreden den keizer geleid heeft hij is van oordeei dat een werk over de jongste geschiedenis, die nog geen afgesloten geheel vormt en daarom geen stellig oordeel wettigt, niet voor bekroning in aanmerking kon ko men als niet voldoende wetenschappelijk. In de Wurtembergsche Tweede Kamer is met op 4 na algemeene stemmen de regeering gevraagd in den Bondsraad tegen de tabaksbelasting te stemmen, en met alle stemmenom hetzelfde tegen de vracht brieven- en quitantie-belasting te doen. Volgens de Augtb. Alendzt. lijdt Bismarck den laatsten tijd erg aan neuralgische pij nen ook is hij zwaar verkouden. I! L 6 1 E. De Kamer had Dinsdag de conventie te bekrachtigen, door de staten der Latijnsche muntunie te Parijs gesloten. Er waren echter zoo weinig leden tegenwoordig, dat geen be sluit genomen kon worden. Er wordt in den laatsten tijd te Brussel veel beweging gemaakt over een besluit van de curatoren der universiteit, waarbij met het oog op de tijdsomstandigheden de cursus van Elisée Reclus voor onbepaalden tijd werd uitgesteld. (De beroemde aaidiijkskundige is tevens anarchist.) De ïCercle des étudiants" heeft den heer Reclus nu uitgenoodigd zijn -ursus toch te houden, maar buiten de uni versiteit om, en Reclus heeft dit voorstel aan genomen. Waarschijnlijk zal met dezen vrijen cursus in Maart een aanvang worden gemaakt. E S li E I i S D. Een blauwboek met berichten van het con sulaat uit Chicago van de tentoonstelling is zeer melancholiek over de resultaten. Enge land heeft meer nadeel dan voordeel er uit getrokken, daar zijne tentoonstelling achter gebleven is bij die dtr andere natiën. Duitschland heeft daarentegen een bijzon deren koopmans-attaché daar bij het consu laat benoemd om kooplieden en fabrikanten met raad en daad te dienen. Door de Amerik. M'Kinley-wet zijn de plaattinfabrieken in Zuid-Wales zeer getrof fen in de laatste 3 jaren zijn van de 500 fabrieken er 160 gesloten en zijn 5000 arbeiders ontslagen moeten worden. NOORWEGEN. Te Christiania baart groot opzien een uctikel van Björnstjen.e Bjomson, in het hoofdorgaan der radicale partij, waarin hij uiterst heftig te velde trekt tegen den koning, tegen Zweden en tegen die Noren, welke voorstanders van de Unie met Zweden zijn. Laatstgenoemden verlangen, dat de justitie den schrijver ter verantwoording zal roepen. ZWEDEN. In de troonrede, waarmede de zitting van den Rijksdag geopend is, wordt, ter versterking der inkomsten van den staat, voorgesteld het heffen eener successie-belasting en het verhoogen der zegelbelasting. In de voorge lezen staatsbegrooting verklaart de regeering een krediet te verlangen van 10,622,000 kronen, hetwelk verdeeld zou worden over 5 jaar en waarvan 2,500,000 kr. voor het jaar 1895 zou moeten dienen tot uitbreiding en ver betering van de kustverdediging en de vloot. RUSLAND. Op de gelukwenschen van grootvorst Ser- gius antwoordde de czaar telegraphisch ep Nieuwjaaisdag»God schenke vrede, rusten voorspoed aan ons allen en ons dierbaar land". De keizerin is herstellende, maar haar zoon groot vorst Michaël heeft longaandoening by de influenza gekregen. De talrijke cholera-gevallen na het St.- George-diner in het winterpaleis moeten te danken zijn, niet aan de spijzen, maar aan het daartoe gebezigde water uit de paleisleiding, dat uit de Newa komt, dicht bij de plaats waar een zeer onfrisch riool uitmondthet paleisvvater zat vol cholera-bacillen. O O S T E N R IJ K. Te Pest is den 17n een monster-katholie- kenvergadering gehouden, onder voorzitter schap van den kardinaal-primaat Vaszary, onder een grooten toeloop van boeren en van heeren en dames uit de magnaten. De kar dinaal heeft Onder hartstochtelijke toejuichin gen den katholieken aangemaand te weigeren hunne zielen op te offeren, en zich niet te onderwerpen aan wien dan ook, nog minder aan wereldlijke instellingen die de tijdgeest ngeeft. Zij moeten hunne zielen voor het eeuwige leven en het hemelsch vaderland weten te bewaien. Er werd een besluit genomen dat de keuze van geloofstrouwe Rijksdags-afge vaardigden eischt. Hoewel o. a. graaf Julius Szapary uit de liberale partij is getreden, die de oplossing der kerkelijk-politieke vraag op eene andere manier wil vinden, en Ugron, de aanvoerder der uiterste linkerzijde in het Lagerhuis, de rede van den primaat als een voorbeeld van wijsheid en matiging roemde, waartegen een andere aanvoerder dier partij. Otto Hermann, zich verzette, schijnen toch voor de meerder heid dier uiterste linkerzijde de kerkelijke wetten geen partijvraag uit te maken, zoodat zij voor het regeeringsvoorstel zal stemmen. De patriot Kossuth moet, volgens bet Berl. Tageblait, tengevolge van een aanval \an influenza volkomen blind geworden zijn. ITALIË. Generaal Hensch, de nieuwbenoemde ge volmachtigde regeeringscommissai is van de provinciën Massa en Carrara, is Woensdag in eerstgenoemde plaats aangekomen om zijn ambt te aanvaarden. Te Carrara is van overheidswege een mani fest aangeplakt, waarin de bevolking tot kalmte wordt aangespoord. Er zijn weder drie compagnieën infanterie aangekomen. Detioe- pen vervolgen de oproerige werkstakers tot in de bergen. Uit Genua wordt gemeld dat de Algemeene Bank aldaar, tengevolge van het onttrekken van belangrijke sommen in rekening courant, Woensdagochtend een moratorium heeft moe ten aanvragen. Men gelooft echter dat deze maatregel van korten duur zal zijn, daar de balans een batig overschot aanwijst van 25 millioen. De inschrijvingen ten behoeve der slacht offers van het incident te Aigues-Mortes heb ben slechts een zeer klein bedrag opgeleverd. De heer Cavalotti geeft nu den raad, deze lijsten te sluiten, maar nieuwe inschrijvingen te openen ten vooideele van de beliekkineen der werklieden en soldaten, die bij de jongste ongeregeldheden op Sicilië gedood zijn. Ken Romeinsche berichtgever van de Daily Chronicle beweert, dat de hooge geestelijkheid de uitroeping eener lepubliek met viees te gemoet ziet, daar elke revolutionnaiie bewe ging o. a. ook eene plundering van het Vali- caan na zich zou kunnen sleepen. 8 E It V I E. De secretaris van k ming Alexander is naar Parijs vertrokken, waarschijnlijk om Milan mededeeiingeu te doen en verder te raad plegen over het plan des komiigs om een

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1