A". 1894 Vrijdag 26 Januari. N°. 8454. Keimisgev ng. Verschijnt dagei ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: jT ODÉ. o.io. Bui ten I andsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franca per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. IT RE X V B O T E lt fe T K A A T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam Biengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat liet kohier der grondbelasting op de gebouw de en ongebouwde eigendommen dezer gemeente, over het dienstjaar 1894, door den heer pio- vmcialeü inspecteur der directe belastingen te Rotterdam, op den 24n Januari 1894 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag beliooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet be hoort, den '25sten Januari 1894. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. B U 1 T S C II L i S D. De Rijksdag zette Dinsdag de behandeling van de interpellatie der sociaal-democraten in zake de werkloosheid voort. Singer sprak van geheime betrekkingen, welke de politiek met de anarchisten onderhoudt. Als voor beeld wees hij op zekeren Reuss, voorheen politie-agent, die vooral te Londen getracht heeft betrekkingen met de anarchisten aan te knoopen om de politie op de hoogte te houden. Diezelfde Reuss, zeide Singer, is thans werkzaam op de tribune der pers in den Rijksdag. Hij is de eerste geweest, die aan de dagbladen den aanslag op graaf Von Caprivi voorstelde als eene daad der anar chisten. De heer KardofT, van de Rijkspartij, ge loofde dat het eenige middel om verbetering aan te brengen gelegen is in de bescherming van den nationalen arbeid, door Von Bis marck gehuldigd. Spreker betuigde, onder levendige toejuiching der rechterzijde, zijne vreugde over diens aanstaand bezoek aan Berlijn. Nadat nog verscheidene andere leden het woord hadden gevoerd, werd de discus sie gesloten verklaard. De Beriijnsche correspondent der AT. R. Ct. schrijft van gisteren Met uitzondering van weinige, meest radi cale bladen, wordt overal openlijk vreugde aan den dag gelegd over de aanstaande ver zoening tusschen den keizer en Bismarck en over de tegemoetkoming, die ten deze van den keizer is uitgegaan en welke toegejuicht wordt als eene verstandige en lofwaardige daad. Dinsdag gaf reeds de vrij-conservatieve afgevaardigde Kardorff in eene rede in den Rijksdag zijne vreugde er over te kennen, dat Bismarck weldra te Berlijn zal komen. Gisteren hetzelfde van den nationaal-liberalen vertegenwoordiger Eynern in het Huis van afgevaardigden, en hij verwierf hierbij, evenals Dinsdag de heer Kardol ff, van de conserva tieven en gematigd liberalen levendigen bijval. Voorloopig schijnt vast te staan, dat Bis marck reeds Vrijdagmiddag te Berlijn zal komen, door den keizer persoonlijk inet zijne equipage aan het spoorwegstation afgehaald zal worden en in de gemakkelijkste vertrek ken, gelijkvloers, van het slot, in de onmid dellijke nabijheid des keizers, gehuisvest zal worden. Reeds nu kan men zeker zijn dat Bismarcks aanwezigheid te Bei lijn tot groote ovaliën aanleiding zal geven. Men spreekt er ook van dat Bismarck de drukte van 's keizers verjaardag niet zal bijwonen, maar den dag te voren heel rustig met den keizer zich onderhouden en dan spoedig weer vertrekken zal. Zooals thans bekend geworden is, heeft de keizer achtereenvolgens twee brieven aan Bismarck geschreven. In den eersten, die met een geschenk in wijn gepaard ging, gaf de keizer zijne innige vreugde te kennen over het herstel van den oud-rijkskanselier en hij drukte daarbij tevens diep leedwezen uit,'dat hij zijn 25-jarig jubilé als militair (dat met 's keizers verjaardag samenvalt) onder de gelukwenschers den man zal missen, die onder keizer "Wilhelm I vooral er toe heeft medegewerkt oin Duitschlands en Pruisens zwaard te wetten. Hierop bedankte Bismarck allerhoffelijkst en stelde zijne spoedige komst te Berlijn als mogelijk voor, indien zijn geneesheer, dr. Schweninger, het niet nadeelig voor zijne gezondheid mocht achten. Daarna volgde de tweede brief van den keizer, die verklaarde zeer verheugd te zijn over de in uitzicht gestelde komst van Bis marck en nogmaals den levendigen wensch te kennen gaf, om op zijn verjaaidag Bis marck bij zich te zien. Tevens bood de keizer hem de gemakkelijkste vertrekken in het kasteel aan. Hierop beloofde Bismarck te komen. Het is nu bekend geworden dat de keizer bij het ordensfeest wel-is-waar zelf niet ge sproken heeft met den daarbij aanwezigen graaf Herbert von Bismarck, doch dat de keizerin, prins Ileinrich en prins Atbrecht wel met hem gesroken hebben, evenals de ministers giaaf Eulenburg en Miquei, wat men thans in verband wil brengen met hetgeen sedert gevolgd is. Tot nu toe blijft de indruk dat Caprivi vooraf onbekend was gebleven met 's kei zers stap tot toenadering. Ofschoon de meeste bladen, die Caprivi gunstig gezind zijn, ten sterkste verzekeren, dat 's keizers verzoening met Bismarck vol strekt geen verandering behoeft te brengen in de verhouding tusschen Caprivi en den keizerdat, integendeel, Caprivi onveranderd vast in gunst staat bij den keizer, zoo meent de fijn-naspeurende pers van de centrum partij toch te kunnen zeggen, dat de verzoe ning met Bismarck als een gewichtige fac tor in het staatkundig leven beschouwd moet worden, ook als hij buiten elke ambte lijke betrekking blijft. In eenige radicale bladen wordt uitdrukking gegeven aan dezelfde meening, terwijl de hoog-conservatieve organen 's keizers stap alleen op rekening stellen van zijn mensche- lrjk gevoel, met uitsluiting van elke politieke beweegreden Anderen spreken van den historischen zin des keizers en van zijn edel hart. Hoe men voor het overige de tegemoet koming van Wilhelm II ook opvatte, zeker is het, dat oogenblikkelijk alles tegenover deze gebeurtenis op den achtergrond gedron gen wordt. De commissie uit den Rijksdag tot voor bereiding van een wetsontwerp op besmette lijke ziekten onder het vee heeft den rijks kanselier voorgesteld, voor landen, waar niet voldoende maatregelen tegen de besmettelijke ziekten, in het bijzonder mond- en klauw zeer, genomen worden, de grens voortdurend *>m sluiten en den invoer uit andere landen te verbieden, totdat de gezondheidstoestand daar als verzekerd kan beschouwd worden. Graaf Arnim-Schlagenthin zet in de bladen zijne heftige polemiek tegen Bismarck voort. Hij spreekt met kracht tegen, dat indertijd eene zeer hoog geplaatste vrouw aan het keizerlijke hof met zijnen vader tegen Bis marck zou samengespannen hebben. Ten slotte beweert hij, dat Bismarck reeds sinds 187G weten zou, dat de overleden gezant volstrekt niet de schrijver was van het vlug schrift Pro nihilo, weswege hij als landver rader veroordeeld werd. Het optreden van graaf Arnim geeft den indruk, als moet met alle geweld tegen Bis marck een groot schandaal opgeroepen worden. F R A N K It IJ K. Onder voorzitterschap van den heer Méline hield de douane-commissie Dinsdag eene belangrijke zitting ter behandeling van het voorstel van den heer Caze, strekkende om aan de regeering het recht toe te kennen, de invoerrechten op granen bij ministerieel be- êlul,. te verhoogen, onder voorbehoud dat deze verhooging later aan de goedkeuring van het parlement moet onderworpen wor den. Men was het er na eenige beraadsla ging over eens dat, alvorens principieele maatregelen te nemen, de regeering de gi aanrechten verhoogen, en het cijfer dier verhooging vaststellen moet. Het blad La Patrie verneemt, dat de heer Clémenceau vervolgd zal worden wegens onthullingen van staatsgeheimen, in verband met zijne artikelen in de Justice over het beheer der marine. In parlementaire kringen wordt aan dit bericht echter weinig geloof geslagen. Zondagochtend, vóór het openen der ma gazijnen »du Printemps" werd vlak tegen dat gebouw aan een boin gevonden, die omstreeks 5 KG woog. Naar het laboratorium gebracht, bieek die bom spijkers en schroot te bevatten, benevens een ontplofbaar poe der. De bom was er dus een van de ge vaarlijkste soort. ENGELAND. Maandag heeft de oud-minister voor Ierland Balfour in eene rede tot zijne kiezers te Manchester de alarm-trompet geblazen over den toestand van Engelands vloot. Hij kon zich niet vleien, zeide hij, met de hoop dat de Europeesche vrede zeer langen tijd zat bewaard blijven; Frankrijk en Ru'-land ver langen wel den vrede te bandhaven, maar uit de toebereidselen, welke zij maken, valt af te leiden dat zij de mogelijkheid van een oorlog niet uit het oog verliezen. Daarom moest ook Engeland in de eerste plaat-aan versterking zijner marine denken. De vrijzin nige pers keurt die opgeschroefde taal van den aanvoerder der oppositie in het Lagerhuis ten zeerste af. De Brïtsche expeditie tegen de Sofa's is Zondag te Freetown teruggekeerd. Het naar de Argentijnsche republiek uit geweken parlementslid Jabez Spencer Balfour, die in Engeland zooveel menschen ruïneerde, is daar de vorige week op verzoek van den Britschen consul gearresteerd en naar Enge land ingescheept. ITALIË. Er is een koninklijk besluit verschenen, waarbij de wederbijeenkomst der Kamer, die bepaald was op 25 dezer, verdaagd wordt tot 20 Februari. De Staatscourant maakt een besluit open baar, waarbij de bepalingen op de bankin stellingen gewijzigd worden en o. a. wordt vastgesteld, dat de Italiaansche en de Napoü- taansch-Siciliaansche bank hare circulatie onder bepaalde voorwaarden met 25 millioen lire mogen vergrooten. Deze maatregelen worden, naar het ofücieele blad er in de toe lichting bijvoegt, genomen, teneinde de solide kredietinstellingen in staat te stellen aan de ongegrondepaniek, welke dezerdagen lieerscht, het hoofd te bieden. Op Sicilië inoet alles rustig zijn; het in leveren van wapenen door de bevolking gaat zonder bezwaar in het werk. Uit Catania wordt echter aan de Popoio gemeld, dat aldaar in een tuin 3 kisten met dynamiet en een kistje rnet lonten gevonden zijn. SPANJE. De minister van buitenl, zaken heeft aan de vertegenwoordigers in het buitenland eene circulaire gezonden, hun mededeelemle, dat de maarschalk Campos den sultan van Marokko zal hebben aan bet verstand te brengen, dat bij te kiezen beeft tussc! en schadeloosstelling of geheele breuk. De schadeloosstelling zou 30 millioen pe etas bedragen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1