Uinnenlandsclie Berichten. Met postduiven te Mazagan opgelaten is liet bericht van de aankomst des maarschalks aldaar, te Tanger aangebracht. De Standard verneemt uit Madrid dat de regeering er op staat, dat Marokko de beta ling der oorlogskosten voor Melila waarborgen door tijdelijken afstand van de Marokkaan- sche tolkantoren tusschen Ceuta en de Moluva-rivier, waar Spaansche kommiezen met eene gewapende macht de invoerrechten zouden innen totdat de oorlogskosten afbe taald zijn. Te gelijk met het anarchisme neemt ook de rooverij in de provinciën Cadix, Cordova en elders weder toe. Vele gegoede landeigenaars ontvangen dreigbrieven andere worden dooi de bandieten ontvoerd, ouder invordering van zware losgelden. S E R V I E. Naar liet heet, lijdt koning Alexander aan de gevolgen van een ernstigen aanval van influenza, gepaard met bronchitis, eu wil hij tot herstel van gezondheid een buitenland- sche reis maken. Tijdens zijne afwezigheid zou zijn vader dan als regent optreden. Milan ontkent, dat hij door zijn terug komst de wet overtreden heeft, want alle tijdens het regentschap uitgevaardigde wette lijke bepalingen omtrent de ouders des konings zijn, volgens Item, natuurlijk vervallen toen de koning zich zelf meerderjarig verklaarde. Uit officieeele bron wordt gemeld dal het nieuwe Kabinet samengesteld is als volgt Simitch president en minister vaa buitenl. zaken en van financiëngeneraal Idravko- witch openbare werken Nicolajevvitch bin- nenl. zaken; kolonel Pavlovvitcli oorlog; Mozamtch handel en nijverheid Georgevvitch justitie en onderwijs. Het nieuwe ministerie zou gisteren in de Skuptcliina verschijnen, waarna de zitting zou worden gesloten. De Skuptchina zou echter niet worden ontbonden, zooals aan vankelijk gezegd werd. EGYPTE. Sirdar pacha heeft na een onderhoud met den khedive zijne aanvrage om ontslag inge trokken. Het incident schijnt hiermede ge ëindigd. Riaz-pacha is vertrokken naar Assiout, om er den khedive te ontmoeten, die den 27sten te Kaïro zal aankomen. AMERIKA. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld: Admiraal Da Gama had Maandag een on derhoud van vier uur met den admiraal der Vereenigde Staten Benham, wiens bemidde ling hij ingeroepen zou hebben. Het begint den opstandelingen aan levens middelen te ontbreken. Hunne poging om te Nichteroy te landen werd afgeslagen. Een Portugeesch matroos werd hierbij gedood. De Times verneemt uit Rio de Janeiro de aankomst aldaar van de Aquidaban, welk pantserschip de Mello'isten hielp het eiland Mucangue te veroveren, waarbij de Peixotisten belangrijke, de insurgenten slechts geringe verliezen leden. Dit boezemde den laatstge noemden verschen moed in. Hun invloed in den lande neemt toe, terwijl Peixoto's werk loosheid zijn prestige knakt. Volgens Desterro vermeesterden de Mellofsten de stad Parana- gua, daarbij vele wapen- en krijgsbehoeften buitmakend. liet garnizoen sloot zich bij de Mello'isten aan, die eene bezending van 48 Krnpp-kanonnen, twee millioen kardoezen en 5000 repeteergeweren verwachten. Peixoto gaat voort alle verdachten te kerkeren. De gele koorts neemt toe. SCHIEDAM, 25 Januari 1804. Gisteravond is Ph. van den Heuvel, stal knecht aan de glasblazerij van de firma Van Deventer Co. alhier, toen hij den hooizolder wilde afklimmen, bezijden de trap gestapt en naar beneden gestort. Bewuste loos opgenomen, werd hem de eerste hulp verleend door clr. De Bruijn, wien het gelukte hem tot bewustzijn te brengen, waarna hij naar zijn woning in het Broersveld werd vervoerd. Vermoedelijk is door den va! een herschenschudding veroorzaakt. Een Duitsch heer, die Dinsdagmorgen met de stoomtram te Schiedam kwam, vermiste na eenig verblijf aldaar zijn portemonnaie met ruim f200 aan Duitsch bankpapier. Hij informeerde later bij den conducteur van de stoomtram, waarmede hij gereisd had, en deze stelde hem daarop zijn verloren en door hem in de tram gevonden eigendom ter hand. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag 27 dezer niet plaats hebben. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandse!) Indië van 9-t dezer wordt de gouvernements-koffierogst op Java voor dit J«ar geiaamd op Gil,140 pikols. St.-Ct Welingelichte lieden" in Den Haag ver zekeren, dat voor de Tweede Kamer weder bijeenkomt, de regeering haar een nota van wijziging op de kiesrechtvoorstelleo zal toe zenden. (HM.) Een ontwerp tot verandering van de grens tusschen de gemeenten Leiden eu Oegstgeest is door den minister van binnenlandsche zaken opnieuw in handen gesteld van de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, met ver zoek 't nader in overeenstemming te brengen met de gewijzigde kadastrale toestanden. De liberale kiesvereeniging te Purmerend zal een adres aan de Kamer richten, met het verzoek de kieswet onveranderd aan te nemen. Het aan de Koningin-Regentes gerichte adres van gemeentesecretarissen, dat tot strekking heeft te verzoeken, dat bij de her ziening der gemeentewet bepalingen worden opgenomen, die tot verbetering der positie den gemeentesecretaris zullen leiden, is door 354 gemeentesecretarissen onderteekend. Te 's-Gravenhage is in 74-jarigen ouder dom overleden mr. W. ridder van Rappard, oud-president van het Hoog Gerechtshof en lid van den Raad van Nederlandse!) Indië, Staatsraad in buitengewone!) dienst. De Haagsche Kamer van koophandel be sloot in overweging te nemen het plan voor een binnenduinsch kanaal Scheveningen Hoek-van-IIolland. Naar aanleiding van de aanschrijving van den raad van administratie der H. IJ. S. M. aan haar personeel, in zake het maken van propaganda voor den Nederlandschen bond voor spoor- en tramweg-personeel sSteeds Voorwaarts", zal Zondag 18 Februari in sPlancius" te Amsterdam eene groote protest meeting worden gehouden, waarin, volgens het strooibiljet ^verschillende sprekers het woord zullen voeren om het recht van den vrijen burger te verdedigen". Het hoofdbestuur van den sOranjebond van Orde" heeft aan den »Ned. Journalistenkring" te Amsterdam een adres gericht, bevattende het dringend verzoek, dat de kring zijn invloed bij de dagbladpers aanwende om geen verslagen meer te maken van de sfaits et gestes" der socialisten en anarchisten, omdat dezen daardoor beginnen shun geregelde bestrijders als welkome bondgenooten te be schouwen, die voor hen reclame maken", terwijl men aan den anderen kant bij de rustige burgerij neen gevoel van afschuw wekt, 't welk tengevolge heeft, dat men het den goeden en ordelijken werklieden, die hulp en belangstelling verdienen, met de kwaden en onordelijken ontgelden laat". Het schrijven van prof. Fockema Andreae aan den Leidschen gemeenteraad, staat tegen over het concept-adres, waarin burgemeester en wethouders bij de Tweede Kamer wen- schen aan te dringen op invoering van den Middeneuropeeschen tijd. De hoogleeraar stelt integendeel zijn medeleden in den raad voor, juist een adres van tegengestelde strek king aan de Kamer te richten en zich daarbij dus te verklaren tegen de motie van de heeren Beelaerts van Blokland en zes andere Kamer leden, maar er op aan te dringen dat de Amsterdamsche tijd weder als de officieele wordt erkend, waarbij dan de spoorwegmaat schappijen zich, in hare betrekkingen tot het publiek althans, óok naar dezen tijd zouden hebben te richten. In zijn beweegredenen van dit voorstel betoogt de hoogleeraar, dat van de invoering van den Middeneuropeeschen tijd geen goede gevolgen zijn te wachten, anders zou men zich er nog mede kunnen vereenigen. Maar zij zou er toe leiden, dat onze dag 20 minuten werd verlaatniet 40 minuten vervroegd. Men regelt zijn leefwijze en zijn werkzaamheden liefst op het uur. niet op het halfuur of het kwartier. Er zijn stellig een aantal personen, die zonder bezwaar, wat hen zeiven betreft, hunne werkzaamheden 40 minuten zouden kunnen vervroegen, maar een veel grooter aantal, die reeds thans met of zelfs vóór het krieken van den dag aan den arbeid gaan landbouwers, handwerkslieden, dienstboden e. a. hun werktijd te vervroegen zou onrede lijk zoo al mogelijk zijn. Zij zullen dus in het vervolg hun arbeid niet nominaal blijven aanvangen op hetzelfde uur. Die vroe ger begonnen om 6 uren (A. t.) zullen het in het vervolg niet doen om 6 uren (M. t. 5.20 A. tEvenmin (omdat men niet bij halve uren wil leven) om 6.30 (M. t. 5.50 A. t.), maar vermoedelijk om 7 uren (M. t. 6.20 A. t.). Zoo zal het ook gaan met de scholen. Nie mand zal toch gelooven, dat voortaan in de steden en juist hier leeft men te laat scholen zouden aanvangen des winters om 8.20 (A. t.), des zomers om 7.20 (A. t.) of ook maar, dat het begin der lessen op de scholen zomer en winter om 9 uren (M. t.) 8.20 A. t.) regel zou worden. Ook de meeste schooltijden, bureautijden, winkeltijden zouden weldra een uur (d. i. reëel 20 minu ten) worden verlaat en daardoor zou spoedig het geheele huiselijke leven 20 minuten wor den verschoven in de verkeerde richting. Van de invoering van den Middeneuro peeschen t'jd aldus besluit de schrijver is dus eer kwaad dan goed te wachten, en liever dan hierop aan te dringen, moet men trachten te bewerken, dat de spooorwegmaat- schappijen in hare betrekkingen tot het pu bliek tot den Amsterdamschen tijd terug- keeren. Naar aan het Hbid. van goed ingelichte zijde verzekerd wordt, is de bewering van den heer Van Deth, als zou de officier van justitie te Arnhem hem toegezegd hebben, dat eene stiafvervolging tegen den heer Van 'tLindenhout zou worden ingesteld, geheel bezijden de waarheid. Ook de burgemeesters van Leiden en Vlis- singen hebben de opvoering van het tooneel- stuk De geheimen van de Weesinrichting Meer- bosch verboden. Door wijlen de baronesse Van Nagell, geb. Van Pallandt van Beerse, te Zwolle, is, onder meer, vermaakt aan het kerkbestuur der herv. gemeente aldaar, als bijdrage voor de restauratie der Groote of St.-Michaelskerk, HOQO, aan de vereeniging ^Hulpbetoon" eveneens f1000, aan de algemeeno armen f3000 en aan de »Haersoltenhuisjes" f500. Ten raad huize te Rotterdam is openbaar aanbesteed het. bouwen van een Accumula toren-station aan de Wilhelminakade, ten behoeve van de electrische verlichting en kracht-overbrenging. Er waren 23 inschrij vingen. Laagste was die van den heer F. W. Zonneveld, te Kralingen, voor f33,380. Gedurende de laatste 14 dagen zijn te Delft aangegeven als lijdende aan pokken 12 personen, welke allen in behandeling zijn. Gisteravond verspreidde zich door Amster dam het gerucht, dat de vier Afrikaansche leeuwen, waarmede de leeuwentemmer De Lioni sedert eenige dagen in den circus-Carré voorstellingen geeft, tijdens de kindervoor stelling van gistermiddag uit de kooi waren losgebroken. Een voorval van zoo ernstigen aard heeft zich wel-is-waar niet voorgedaan, maar hetgeen werkelijk gebeurd ishad allicht ernstiger gebeurtenissen na zich kunnen sleepen en geheel Amsterdam in rep en roer kunnen brengen. Het onrustbarend gerucht kan terugge bracht worden tot de volgende feiten Na afloop der kindervoorstelling |IPt men gelijk gewoonlijk, de leeuwen van den temmer De Lioni in hunne ijzeren kooi op het tooneel aan ziek zeiven over en keerden de geëmployeerden van den circus voor het grootste gedeelte huisw mits. Een der stalknechts, dicht bij het tooneel bezig, bemerkte «enige oogenblikken later in zijne on middellijke nabijheid eenen der leeuwen, die brullend op hem afkwam, en bijna op hetzelfde oogenblik had de heer Max Carré in de vestibule van den circus een dergelijke ontmoeting. Beiden vluchtten natuurlijk, de een door den stal naar boven, de ander in de kolfmk.imer en maakten groot misbaar. Onmiddellijk werden alle uitgangen gesloten en kort daarna vroeg men hulp bij de cavalerie en bij den geëmployeerde in Artis Karsten, den beheerder van de «levende have" van het genootschap, een zwager van den chef der firma Hagenbeek. Uit de cavalerie-kazerne kreeg men eene versterking van een foerier, twee brigadiers en twee huzaren. Intusschen hadden de losgebroken leeuwen al heel wat oniust teweeggebracht. De restau rateur Rode had, zonder het gevaar te kennen, zijne zoontjes met de honden naar builen ge stuurd. Merkwaardigerwijze bleven deze onge deerd, niettegenstaande de knaap nog eene poos met den hond in de arena bleet spelen terwijl de leeuwen reeds in vrijheid waren. En nauwe lijks waren hond en knaap weder in de woon kamer, of de schrikwekkende mare klonk door den circus. Weinige minuten later renden de leeuwen brullende langs da gesloten deur der woning. En waren de uitgangen van het gebouw wer kelijk alle gesloten De leeuwen renden door den ganscben circus, van onder tot boven en de deur, die den circus van de bezoekers der bo venste galerij ontlast, stond open. Men bemerkte dit eerst later. Maar ook zelfs de buitendeuren der vestibule waren niet aanstonds gesloten, en in de vestibule juist hadden de leeuwen getuimen tijd op de zachte kussens der zitbanken door gebracht. Wat bewaarde Amsterdam voor eene panïpk? Het spiegelglas tusschen de deuren aangebracht. Des avonds nog kon men den afdruk der leeuwen- klauwen op het spiegelglas zien. Blijkbaar wer den de dieren zoozeer door hun spiegelbeeld geboeid, dat zij den gemakkelijk en uitgang vlak daarnaast, door de doordraaiende deuren, niet hebben ontdekt, of wel zij meenden, door het spiegelglas misleid, daar eenen uitweg te zien. Wij zeiden reeds, dat de heer Karsten van artis en vijf cavaleristen spoedig met karabijnen gewapend ter plaatse waren. De beesten weder in de kooien te krijgen, ging echter niet zoo gemakkelijk. Ook de dierentemmer De Lioni en miss Molva, die eiken avond in de leeuwenkooi den serpen- tinendans uitvoerde, werden ontboden. Aan miss Molva nu gelukte het een der gedierten, en wel den leeuw (de overige drie waren leeuwinnen) in de kooi te lokken en dus in verzekerde bewaring te nemen. De drie leeuwinnen geraakten ten slotte verspreid twee in de zadelmakerswerk plaats, eene in het dames-privaat, boven in den circus. Natuurlijk zorgde de heer Karsten, ge holpen door den dierentemmer, de cavaleristen en personeel van Cané, dat de beesten daar voor- loopig bleven logeeren de deurei: dier localiteiten werden dichtgeworpen en gesloten. De heer Karsten had eenige hokken van Artis medegebracht, die hij later voor den ingang der zadelmakerswerkplaats en voor het privaat liet plaatsen on) tie bresten met stukken vleesch als aas daarin te lokken. Onder al die bedrijven was reeds lang de tijd gekomen waarop gewoonlijk de avondvoorstelling aanvangt. Men kon het publiek natuuilijk met toelaten. Voor den circus zag het zwart van de menschen. Maar allengs keerden de meesten

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2