Letteren, Kunst en Wetenschap, Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Post en Telegraphic. Land- en Tuinbouw. euner snelle, eenvoudige en kostelooze procedure losschen weikgevers en werklieden; 3o de wettelijke regeling van verplichte pen sioen-verzekering. Eindelijk spreekt de commissie den wensch uit, dat bij de besturen van rijk, provinciën, vemeenten en waterschappen er op worde aan gedrongen, zooveel mogelijk zich te onthouden, rechts'reeks of middellijk, arbeid te doen ver richten op Zondag. Dij het vei slag zijn oen 5-tal nota's gevoegd. Eene van de lieeren Kei dijk, Kolkman en'Visser, dia wanschen io strengere wetsbepalingen ter beperking van den arbeid van jeugdige personen en van vrouwen in fabrieken en weikplaatsen 2o. wettelijke beperking van den arbeids duur nuk van volwassen mannelijke werklieden, zoowei in fabrieken en weikplaatsen, als bij het lossen en laden van zeeschepen; 3o. verbod of beperking van den aibeid op Zondag, ook als die met samenhangt met stoom- of andere beweegkiaciit; 4n. het onverwijld ter hand nemen van eene wettelijke regeling der verlichte pensioen-verze kering van weiklteden. Bovendien geven zij iu overweging het opne men van arbeidsvoorvvaaiden in de bestekken van welken, uit te beste Ipu door rijk, provin ciën, gemeenten en waterschappen, terwijl de heer Kerdijk èn een hungeren loeltijd wenscht, be ne len welken arbeid zal verboden zijn, èn het algemeen verplicht stellen ook van herhaüngs- en voortgezet onderwijs-; ten opzichte waarvan de heer Visser zich ten deele bij hem aansiuit. In Den Haag loopt het gerucht dat de gouverneur van Suriname, jlir. mr. T. A. J. van Asch van "Wijck, ontslag zou gevraagd hebben. Ingewonnen information zoo meldt men ons uit Den Haag geven grond om de juistheid van dit gerucht aan te nemen. (N. B. Ct.) Naar het Haarl. Dglh verneemt, heeft de minister een bezwaar ingebracht tegen de onlangs door den Haarlemschen raad vastge stelde verordening op de gemeentelijke belas ting naar liet inkomen. Dit bezwaar zou betreffen art. 14, waarin staat dat personen die een erfenis of een gedeelte eener erfenis ontvangen, daarvoor worden aangeslagen. De minister is nu van oordeel, dat men een belastingschuldige slechts eenmaal in het jaar kan aanslaan, zoodat de raad, om de goed keuring op de verordening te verkrijgen, deze alinea zal moeten veranderen of uitlichten. Te Rotterdam heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit de heeren: M. M. O 7 de Monchy, voorz.H. de Bie, onder-voorz.; J. Louis Chabot, penningm.; J. J. M. Blan- kenlieijm, F. Ebeling, J. J. Havelaar J.Pzn., J. van Hoboken, C. Kolff A.Qzn., mr. H. M. de Kuijper, mr. H. N. Mees, W, H. van Oordt H. W. Azn,, G. Th. Phiiippi, W. Pieters, L. Sanson, A. Schalkwijk, C. A. P. van Stolk, L. A. E. Suermondt, F. P. C. W. baron Sweerts de Landas Wyborgh eti mr. Th. Reepmaker, secr., om gelden te verzamelen voor da weduwen en kinderen, nagelaten door de zes- kloeke mannen van de stoomboot Amsterdam, die de vorige week bij een poging tot redding der bemanning van een schip zoo noodlottig om het leven kwamen. De heer W. H. JorisseD, brandspuitmeester, heeft bij den brand welke gisteren aan de Leuvehaven te Rotterdam heeft plaats gehad, bij het inslaan van een ruit de rechter- hd'S^-erwond. Hij is de bankbiljetten mach tig geworden welke de heer Renton op zijn kantoor had achtergelaten. Hoewel gedeelte lijk verbrand zijn de nommers nog zichtbaar. Men schrijft uit Scheveningen aan het Vaderland .- Treurig is liet voor de visscherij alhier te moeten constateeren, dat de zee iu de laatste dagen bij krachtigen westenwind weder groote stukken van de duinen heeft weggeslagen. Men vraagt zich telkens en telkens met bezorgdheid af, waar deze toestand, die met elk jaar verslirnmert, op uit zal loopen. Mochten er nog ongeloovigen zijn, d: "be weren, dat shet zoo erg niet is", dat dezen dan de moeite nemen eens aan het einde van de Keizerstraat naar den toestand van de duinen te gaan kijken. Elk oogenblik is in dezen staat van zaken van Delfland het besluit te wachten tot aan leg van een of meer hoofden. En wat moet er dan van de Schevening- sche industrie, die duizenden en duizenden brood geeft, worden? Naar de N. B. Ct. uit Scheveniugen ver neemt, zijn de gronden van wijleu der. notaris v. d. Bergh, liggende tegenover het Kurhaus en waarop gedeeltelijk de gebouwen der sportten toonstelling zijn geplaatst geweest, aan een consortium te Rotterdam voor een aan zienlijk bedrag verkocht. Door de politie te Haarlem is eeu dieven bende, bestaande uit 12 jongens van 11 tot 16 jaar, aangehouden, die zich in de laatste dagen aan een aantal diefstallen door mid del van insluiping in winkels hadden schul dig gemaakt, o. a. schaatsen, kistjes sigaren, manden appelen, tabaks- en signrenpijpen, taarten enz. Reeds hebben enkelen hunner gevangenisstraf ter zake van diefstal onder gaan. Terwijl de ouders afwezig waren, speelde Woensdagmiddag een kind van nauwelijks twee jaar in de woning aan de Bilderdijkkade te Amsterdam met stukken papier, door deze in de kachel te werpen. De kleeren van het kind vatten eensklaps vuur, tengevolge waar van het ernstige brandwonden bekwam. Het knaapje werd meer dood dan levend naar het gasthuis vervoerd, waar bij aankomst slechts de dood kon worden geconstateerd. Bij 't ophijschen van een piano viel op de Keizersgracht bij den Amstel te Amsterdam een man uit een zolderraam op straat. Hij was onmiddellijk dood. Gisterochtend is bij het achteruitzetten van 'tre'm 731 op het vee-emplacement te Leeu warden een werkman overreden, die met nog twee anderen bezig was eenen wagen te verzetten. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Uit Loosdrecht schrijft men: Boven deze stieek heeft zich Woensdag avond omstreeks halfaeht een prachtig na tuurverschijnsel voorgedaan. Een groote schit terende vuurbol viel zeer langzaam naar beneden en ontlastte zich in eenen vonken regen, die het aardrijk in eenen liehtrooden gloed hulde. En uit Druten: Woensdagavond ongeveer 7 uur 35 min. werd alhier eene prachtig,.- vallende ster (vuurbol), welke zich van het N. naar het Z. bewoog, waargenomen. De lucht was eenige seconden helder verlicht. Na circa 2 min. 30 sec. werd een sterk geluid vernomen. Te Baarn heeft een jongen zijn 8-jarigen speelmakker in zijne woede zulk een hevigen schop tegen den buik gegeven, dat de onge lukkige het hoogstwaarschijnlijk met den dood zal bekoopen zijn toestand is hoogst zorglijk. De ïVincentiusvereeniging" iieeft met de zaak der spaarbank te Bergen-op-Zoom niets te maken. De spaarbank behoorde haar niet meer sedert 1885, in welk jaar zij aan par ticulieren is overgegaan zij was nog slechts in het gebouw der vereeniging gevestigd. Naar De Maasbode verneemt, is het geheele tekort reeds aangezuiverd. De marechaussees te 's-Bosch hebben Dins dag in verzekerde bewaring gebracht een paar oude bekenden der politie en justitie, Joh. S., smid te Schijndel, en Hendrik M., bezembinder te Vucht, zoomede eene zuster van laatstgenoemde, verdacht van in vereeni ging diefstal met inklimming en met behulp van voertuig en trekdier te hebben gepleegd te Tucht in den nacht van 18 op 19 dezer. Naar men verneemt, staan de moeder en de zuster van laatstgenoemde, die reeds een paar dagen in de marechausseeskazerne vertoeven, op de nominatie, inede ingerekend te zullen worden. Poorfagaal. Door den raad alhier is besloten, bij wijze van proef een gedeelte van den grindweg van bier naar Roou in het midden te bestraten. Amsterdam. Gisteravond had eene ver gadering van slijters plaats, tot behandeling van de bestaande, reeds meermalen geuite, grieven tegen de drankwet. Hoofdgrief was het toestaan van een privilege, dat boveridieu niet in het bezit was van den tapper, maar van den huiseigenaar. Over het algemeen gaven de sprekers de voorkeur aan het Belgische stelsel, hetwelk het aantal vergunningen niet beperkt. In dien zin zal het bestuur zich tot de hooge regeering wenden. Groningen. ln eene Woensdagavond gehouden bijeenkomst, belegd en geleid door den heet- dn Louis A. Ballier, werd de wen- sehelijklieid besproken om den lieer Van Ueth in de gelegenheid le stellen ook alhier eene lezing te houden. Aan dr. BiUiler had de heer Van Detli geschreven, sdat hij hot liefst in eene kerk, van den kansel, den huichelaar Van 't Lindenliout zou ontmaskeren"; maar bestond daartoe geene gelegenheid, dan wilde hij ook wel optreden in eene zaal, waar 2000 a 2500 personen plaats kunnen vinden, tegen 25 cents entree. Besloten werd, dat men trachten zal de groote »Ilarmoniö"-zaal te huren. De\eidere regeling wordt opgedragen aan eene commis sie, waarvan bij acclamatie tot voorzitter werd gekozen dr. Louis A. Bahler, die zich meerdere commissieleden zal assumeeren. De afdceling Groningen van den algemee- nen Nederlandschen typografenbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht met het verzoek, het drukwerk van rijkswege te gunnen aan de patroons, die hun personeel minstens f 11 per week laten verdienen, bij eenen werkdag van 10 uren Tevens is aan de patroons een rondschrijven gericht, waarin wordt aangedrongen op ver hooging van loon en beperking van den arbeidsdag. Verder worden de patroons uitge- noodigd, eeue gecombineerde vergadering bij te wonen, waarin de wenschelijkheid van loonsverhooging zal worden nagegaan en ge wezen zal worden op bef nadeel, gelegen in het gebrnik maken van zwakke krachten. Apeldoorn. Dinsdagavond trad voor eene overvolle zaal (honderden konden zelfs geen plaats meer krijgen) de heer Van Deth op ais spreker over de toestanden te Neevbosch. De voorzitter zette voorop, dat de commissie zich geen partij stelt, noch voor Van Deth, noch voor Van 't Lindenhout, maar het was een strijd voor het lot van de weezen, die geen verdediger aan hunne zijde hebben. Daarna bekwam Van Deth liet woord. Zijne rede kwam in hoofdzaak overeen met die, elders gehouden. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt en ten slotte beaamde de wees Pot hoven alhier, vroeger verpleegde te Neer bosch, de mededeelingen van Van Deth. Het Algemem Nederlandsen Studenten-Week blad ftlinurva van 25 (lezer, dat wegens het over lijden van Frangois Ilaver Schmidt (Piet Paal- tjens) met een rouwrand is verschenen, bevat van zijn vriend mr. W. van der Kaay een frag ment van eeu briet aan de hoofdredactie, die van innige vereering van den overledene getuigt. Prins Bismarck is hedenmorgen ten 9y4 ure aan het station te Hamburg in het salon rijtuig gestapt. Eeue stormachtige begroeting van het publiek viel hem ten deel. Zes jonge dames, in het wit gekleed, strooiden bloemen voor hem uit. Onder geleide van graaf Her- bert von Bismarck, dn Schweninger en dr. Chrysander is hij te 9.25 onder langdurige toejuichingen vertrokken. Te 1 uur is prins Bismarck te Berlijn aan het Lehrler-station aangekomen. Van Span- dau had hij een afzonderlijken trein gehad, waarvan de locomotief en twee rijtuigen met kransen waren behangen. Bij de aankomst op het station werd Bismarck aan het por tier door prins Ileinrïch en de daar aan gewezen ofiicieele personen ontvangen en hartelijk begroet. Bismarck zag er zeer opgeruimd uit. Voor het station stonden duizenden menschen en zoodra Bismarck met prins Ilainrich ver scheen, ging er een daverend hoera op. Bis marck was daardoor diep getroflen. Overal bij liet vooi bijrijden werden hem bloemen toegeworpen, terwijl de daverende toejuichin gen longs den gcheelen weg tot aan het paleis aanhielden. liet is piaclitig weder. Toen de stoet het paleis naderde, stapte Bisnraiek met prins Heiiiricb bij het portaal af en ging langs het fiont der ecrewacht, die met muziek en vaandel stond geschaard. Vervolgens defileerden de eere-eompngnie en de oscorteerende kurassiers. Prins Ileinrich geleidde Bismarck naar de voor hem bestemde appartementen. De keizer, omgeven door het geheele hoofdkwartier en de gezamenlijke kabinetschefs, begroette Bismarck uiterst har telijk, die diep getroffen was. Ook de drie oudste zoons des keizers waren daarbij aan wezig. Ten U/s uie was er een déjeuner van drie couverts; voor den keizer, de keizerin en Bismarck. Na hel déjeuner betrok Bismarck zijne appartementen en ging de keizer uit rijden. In do gemeente St. Truijen (Belgisch Lim bing) is de Aziatische cholera epidemisch ver klaard. Te Orbach, in het Zwitseisch kanton Wauk- land, zijn de ooievaars reeds weer op hunne nesten gezien. Op 1 Februari a.s. wordt te Rijswijk (Zuid- IIolland) een rijkstelegraafkantoor ingericht met telephourichenst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt op werkdagen van 8 uur voor- tot 2 uur namiddag er, van 5v» tot 61/3 uur namiddags; op Zon en feestdagen van 7tot S'/a uur voor- en van T 2i/a tot 1V2 uur namiddags (spoortijd). De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Nevv-Voik (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip Schiedam De laatste bushchting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 29 dezer, des voornnddags ten 4.35 ure spoorujd. De wipe van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Het programma is verschenen voor de tentoon stelling van rundvee, schapen, varken* en pluim gedierte, door de afdeeiing Rotterdam, Schiedam en omstreken der sHullandsehe Maatschappij van Landbouw", te houden te Rotterdam, op Dinsdag en Woensdag 13 en 14 Maart. In aansluiting aan de berichten, opgenomen in de St.-Cl. van 20 April en 13 Juni 1893, brengt de minister van bnilenlandsche zaken ter kennis van belanghebbenden, dat door den regseiings-presitlent te Aken, met ingang van 8 Januari 1894, eenige wijzigingen zijn gebracht in de bepalingen omtrent de keuring van paar den, herkauwende dieren en varkens, bij invoer in zijn nBezirh am welke wijzigingen het na volgende is ontleend Voor zoover da invoer van vee in Pi uisen is geoorloofd, zal de invoer van paaiden en herkau wende diet en te Aken (station Templerbend)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3