A", 5894. Woensdag 51 Januari. N°. 8457, Eerste Blad. .Achtenveertig-ste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buiteiilamlselie Berichten. UITGEVER: J* ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. JVssco per post, door het geheele Rijk2.50, Afeoiiderlijke nommers- 0.10. BCBRAC: BOT KIEST Jï A A T, E 2 7. Advertentieprijs van 110 'gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUIT $CU LAX 1). 's Keizers 35ste verjaardag is Zaterdag met buitengewoneu luister gevierd. Nadat te 1014 uur eene godsdienstoefening was gehouden, werden de verschillende autoriteiren ont vangen tot het aanbieden hunner gelukwen- schen. Bij het cour geleidde de keizer zijne moeder, terwijl de "s avonds te voren in de hoofdstad aangekomen koning van Wurtem- berg aan de keizerin den arm bood. Op bijzon der hartelijke wijze onderhield de keizer zich met den rijkskanselier Von Caprivi. Ook graaf Herbert von Bismarck was genoodigd. Namens het regiment gardes du corps bood prins Friedrich Leopold den keizer een kurassierssabel aan. Te 12M uur had in het tuighuis in tegenwoordigheid des keizers de plechtige uitreiking vin het wachtwoord plaats. Tegen 3 uur maakten de keizer en de keizerin in een open rijtuig een rijtoer Unter den Linden, hartelijk toegejuicht door de bevolking, 's Avonds werd een gala-diner ge geven en daarna gala-voorstelling in de ko ninklijke opera, welke van het begin tot het einde door het keizerlijk echtpaar werd bijgewoond. Opgevoerd werd de 2e acte der opera jFerdinartd Cortez", terwijl verder levende beelden uit de vaderlandsche ge schiedenis werden vertoond. In de pauze hield de keizer cercle in de concertzaal. Ten paleize van den rijkskanselier werden te 5 uur de vreemde gezanten aan een feestmaal vereenigd. Na de gebruikelijke dronken op den keizer en de hoofden der ver schillende mogendheden bracht de Russische gezant grauf Schuwalow, in afwijking van het gebruik om bij offlcieele diners slechts twee toosten uit te brengen een hartel ijken toost uit op den rijkskanselier, welke levendig werd toegejuicht. Zondag zijn de koningen van Saksen en Wur- temberg naar hunne residenties teruggekeerd. Naar aanleiding van zijn 25-jarig dienstfeest heeft de keizer kwijtschelding verleend vaneen aantal militaire straffen. Opmerking verdient dat straffen, opgelegd wegens mishandeling van minderen, van die gratie zijn uitgesloten. De keizer heeft vorst Bismarck de noo- dige stof voer een grijzen militairen mantel ten geschenke aangeboden. Vorst Bismarck is Vrijdagavond te 11 uur in volkomen welstand te Friedrichsruh teruggekeerd, waar hij met gejuich ont vangen werd. Verschillende gebouwen waren luisterrijk verlicht. De geschutfabrikant Krupp heeft aan de gemeente Essen eene gift van '100,000 mark geschonken voor de oprichting eeuer instelling [van weldadigheid, welke met toestemming des keizers, den naam Keizer Wilhelm II en vorst Bismarcks-stichting" zal dragen, als blijvend aandenken aan 's keizers 35sten verjaardag. De Bei lijnsche correspondent der W. B. Ct. schrijft van 27 dezer: Het is geheel onbegrijpelijk en nog niet opgelost hoe gisteravond met de grootste beslistheid kon verzekerd worden, dat Bis marck en Caprivi een vrij lang onderhoud met elkander hadden gehad, terwijl werkelijk de twee staatslieden elkander noch gezien hebben, noch hebben willen zien. Het maakt bijna den indruk, alsof de verfijnde beet- nemerij opzettelijk verzonnen is, om door de tegenspraak te scheller licht op het niet plaats gehad hebben der ontmoeting te werpen. Dat achter de koelissen blijkbaar eenige, voor de profane buitenwereld nog onbekend gebleven gebeurtenissen afgespeeld zijn, kan ook uit het offlcieele partij-orgaan, de Kon- servative Korrespondenz, opgemaakt worden, lieden valt dit blad de lïeichsanzeiger met ongemeene scherpte aan, wiji zij dagen lang met opzet elke mededeeling over de uitnoo- diging des keizers en Bismarcks bezoek heeft achtergehouden, ja zelfs in haar parlements- verslag de woorden van den afgevaardigde Von Kardorff, op Bismarck betrekking heb bende, en later bij een afgedwongen vermelding Bismanks naam op in het oog vallende wijs weggelaten heeft. De Konservative Rorrcs- pondenz dreigt met een openlijke behandeling in het parlement van deze ongehoorde en in alle gevallen teekenende houding van het staatsblad. Als het blad zoo tegen de Reichs- anzeiger te keer gaat, heeft het 't natuurlijk gemunt op Caprivi, onder wien de Reichsan- geiger staat. Officieus wordt door het Berliner Tagellatt het bericht verspreid, dat het gesprek tus- schen den keizer en Bismarck niet over politiek gehandeld heeft. Het bladdat uitdrukkelijk zegt het bericht uit eene, het ministerie van buitenlandsche zaken nabij liggende, bron te hebben, noemt het zelf echter moeilijk te gelooven. Telegrammen uit Friedrichsruh melden, dat Bismarck de dag van gisteren best be komen is, en zich heden na een goeden nacht zeer wel gevoelt. Herbert von Bismarck is weder te Berlijn en gaat naar de hoffeesten, zoodat hij de gemeenschap tusschen Frie drichsruh en Berlijn zal onderhouden. F R A S K B IJ K Eene interpellatie van Clovis Ungues in de Kamerzitting van Zaterdag over de maat regelen tegen de anarchisten, heeft aanlei ding gegeven tot een heftig debat. Thivrier riep sLeve de commune 1" De Kamer paste toen de verwijdering op hem toe. Thivrier weigerde heen te gaan. Alle socialisten gin gen om hem heen staan. De president liet daarop de zaal en de tribunes ontruimen. De socialisten bleven. Eene afdeeling der garde républicaine ver- wijdoido toen Thivrier met geweld. Deze sprak de soldaten toe. Bij de hervatting der zitting nieuw kabaal, toen Vaillant zich met Tim i-ier solidair verklaarde. Men schreeuwde communardsmoordenaarsToen de rust hersteld was, nam de Kamer met 408 tegen 64 stemmen eene motie van orde van Jumel, waarmede de regeering zich vereenigd had, aan. De motie betuigde vertrouwen in de flinkheid der regeering tot verzekering der orde en der rust langs wettelijken weg. In de commissie voor de inkomende rech ten heeft het gouvernement gisteren meege deeld dat het heden een wetsontwerp zal indienen, stellende de rechten op granen op 7 franc en verhoogende naar evenredigheid de rechten op meel en wijn. De Dcommission des graces" heeft bij pre- sidevij. Oarnot ongunstig geadviseerd op de adressen, strekkende om aan den bommen werper Vaillant gratie van de doodstraf te verleenen. Men verwacht nu binnen zeer kor ten tijd de voltrekking van het vonnis. Van den gouverneur van Fransch Soudan is bericht, ontvangen, dat al de vijandelijke colonnes (der Touaregs), die den omtrek van Tomboetu nog onveilig maakten, door de Franse hen zijn verstrooid. In de Zaterdag gehouden ministerraad werd een gedragslijn afgebakend met betrek king tot de maatregelen, in het belang van den landbouw en den wijnbouw te nemen. Aangaande de interpellatie-Lockroy besloot de legeering te streven naar samenwerking met de Kamer, doch het instellen van een tweede commissie van enquête te zullen be strijden. De minister van financiën deelde vervol gens mede, dat de conversie zeer geleidelijk in haar werk is gegaande aanvragen om rembourseermg bedroegen Vrijdag ternauwer nood 40,000 f rs. rente de regeering zal dus haar toevlucht niet behoeven te nemen tot de maatregelen, die door het Parlement in geval van noodzakelijkheid waren goedge keurd de uitgifte van schatkistbiljetten en een schikking met de Fransche bank. E N E L A N D. Het Hoogerhuis Leeft gisteren de amen dementen, door het Lagerhuis voorgesteld op de wijzigingen welke de Lords hadden aangebracht in het wetsontwerp betreffende de aansprakelijkheid der patroons voor hunne werklieden (the employers liability bill) verworpen met 125 tegen 22 stemmen. De be doelde wijzigingen werden weder n het ontwerp gebracht, met enkele veranderingen evenwel. De Speaker, een Gladstoniaansch weekblad, deelt eenige bijzonderheden, mede omtrent een algemeen homerule-ontwerp, dat door de conservatieve partij zou worden ingediend tegenover het homerule-ontwerp voor Ierland van den minister Gladstone. De vooi naamste bepalingen daarvan zoouden zijn afschaffing van het ondei koningschap voor Ierland en instelling van 5 nationale raden, waarvan 2 voor Engeland, 1 voor Ierland, 1 voor Schotland en 1 voor Wales. Aan de Iersche katholieke universiteiten zou subsidie worden toegekend. Ierland zou 4 provinciale raden krijgen, met gelijke bevoegdheid als de graaf schapsraden in Engeland De heeiHi Halfuur en Chamberlain moeten zich met dat ontwerp vereenigd hebben. Tengevolge der voortdurende beweging ten gunste eener spoedige versterking van Eiige- lands zeemacht, wordt in het arsenaal te Portsmouth met alle ki acht geleden. Verleden week werd 11300 p. st. alleen aan ovei werk uitbetaald en bet plan bestaat nog meer uren te laten overwej lom DENEMARKEN. De koning heeft zijne goedkeuring gewei gerd aan de onlangs door het IJ klinische Althing aangenomen grondwetsherziening. Ook voor liet geval, dat het nieuw te kie zen Allhing, 't welk in Augustus a.s. bijeen komt, het herzienings-ontwerp mede mocht aannemen - dus wordt uitdrukkriijk ver klaard blijft die koninklijke weigering gehandhaafd. It U S L A N D. Omtrent den toestand van den czaar, die aan een hevigen aantal van influenza met longontsteking lijdende is, wordt van gister middag gemeld dat hij in helerschap toe neemt. De temperatuur was 38.2 gr. Het hoesten heeft opgehouden. De algemeene stemming i&n den zieke is aanmerkelijk beter. ZTTITNERLAND Te Zurich hebben ernstigp ongeregeldheden plaats gehad voor het Italiaansche consulaat, waarlegen door de menigte, giootendeels uit Duitsclie en socialisten bestaande, met sieenen geworpen weid. De mode vlag werd aan het Italiaansche wapenschild gehecht, terwijl de betoogers riepen: Wraak over onze broedeis op Sicilië!" De politie jo«g de manifestanten uileen en nam een 15-tal rad draaiers gevangen. I T A L I E. Uit Palermo wordt gemeld, dat de bevol king zich rustig blijft houden. Generaal Morra beeft een aantal vereenigingeu ontbonden. Vier regimenten konden reeds naar het vast"! nd terugkeeren men hoop' dat ook de garnizoe nen vei mindert) zullen worden. De jRijorma meldt dat de heer Cr spi Zateidag een telegram van gelukwenscl ing aan prins Bismarck gezonden heeft, en een zeer hartelijk antwoord terugontving

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1