Bimienlaudsclie Berichten. Li I r Een correspondent van de Local-Anzeigcr, die sedert jaren bevriend is met Crispi, heeft aan zijn blad een uitvoerig overzicht getele- grapheerd van een onderhoud, dat hij met Crispi gehad heeft. Crispi verklaarde een aantal positieve bewijzen te hebben dat de beweging Sicilië in het leven geroepen is door eene samenzwering, welker draden in handen zijn van agenten in het buitenland. Geheel Italië moest in opstand worden gebracht om de monarchie te doen vallen en 's lands een heid te verbreken. Crispi (die reeds een dag of tien erg aan influenza lijdt) is besloten li voor de geheele wereld de waarheid te zeggen". Hij becijfert het tekort der schatkist zeer hoog en acht het noodzakelijk dat de bestaande belastingen verhoogd worden en hare invordering beter geregeld en verzekerd. Hij heeft liet voornemen eene nieuwe wet op den handel ter beurze in te dienen, door welke de ultïmo-speculatiën ten nadeele van 's lands krediet bemoeilijkt zullen worden. Op de vraag of Italië duurzaam de verplichtingen zou nakomen, uit zijne staatsschulden vooxt- vloeiead, antwoordde Crispi op levexidigen toon «Zoolang fatsoenlijke lieden Italië regee- ren, zullen alle aangegane verplichtingen stipt worden nagekomen". De paus heeft Zondag in den St. Pieter een mis opgedragen, welke plechtigheid door 12,000 personen werd bijgewoond. In zijn toespraak maakte Leo XIII, wiens gezond heidstoestand zeer gunstig scheen te zijn, toespelingen op de gebeurtenissen in Italië en op de stoffelijke en zedelijke ellende waarin het volk van Rome verkeert. Men verzekert dat de paus voornemens is, een encyclica uit te geven over de Poolsche katholieken. Dit herderlijk schrijven zal niet het karakter dragen van verzet tegen Rusland, doch een verzoenenden geest ademen. Een andere encycliek, over de grootheid van het jubileumjaarkan zeer spoedig verwacht worden. De congregatie van den Ritus heeft Zon dag op het Vaticaan een buitengewone ge heime zitting gehoudenwaarin over de heiligverklaring van Jeanne d'Arc een besluit genomen werd door de twaalf aanwezige kardinalen. De uitspraak der congregatie luidde gunstig, zoodat de plechtige heiligver klaring weidra zal volgen, daar ook de pau selijke bekrachtiging reeds is verkregen. S P A 2f J E. Volgens de Jmparcial heeft de regeering afgezien van het havenplan voor Puente May oren nabij Gibraltar. Campos en ook de pers bestreed het. Daarentegen spoort de pers de regeering aan, om de vestingwerken aan de baai van Algeciras te voltooien, welke de straat van Gibraltar beheerschen en Gi braltar zelf van de landzijde onhoudbaar maken zouden. Volgens berichten uit Madrid is men daar in militaire kringen ten zeerste verrast door en misnoegd over de bezetting van Timbokto door Franschen. In de Spaansche pers wordt er op gewezen, dat de Franschen Marokko gaandeweg van achteren insluiten, hetgeen schadelijk kan zijn voor de Spaansche belangen. In de stad Leon is op het plein San-Pelayo een bom met buskruit ontploft, zonder even wel veel schade aan te richten. De toestand van den prefect van Barcelona is veel verbeterd. Nieuwe arrestatie» hebben plaats gehad, en men houdt het voor uitge maakt dat de dader van dezen aanslag in betrekking stond tot de anaichisten. In het kamp te Melila zijn hevige koortsen uitgebroken, tengevolge van overstroomingen. S E R V I E. Volgens gerucht hebben alle prefecten Vrijdagavond per telegraaf hun ontslag thuis gekregen en zijn zij vervangen door de garni zoenscommandanten der provinciale hooi plaatsen. De ex-koning Milan heeft Zondag een bezoek van bijna een uur bij den metropolïtaan Michel te Belgrado gebracht en diens bemiddeling ingeroepen voor eene verzoening met den oud-minister Ristics. Namens het Kabinet-Simitch is aan al de leden der ontbonden Skupschtina, voor zoover niet te Belgrado wo< nachtig, last gegeven binnen 2-1 uren de hoofdstad te veriaten. Voor strengere maatregelen beducht, gaven de meeste leden aan dat dictatoriaal bevel aanstonds gevolg. Zondag ontving koniDg Alexander de leden van het afgetreden ministerie in afscheids- audientie, bij welke gelegenheid hij hun de ver- zekering gaf zijner persoonlijke welwillend heid. Het koninklijk besluit, waarbij aan de leden van het ontslagen Kixbinet-Avakumovitch am nestie wordt verleend, is gisteren in het regeeringsblad opgenomen, zoodat het proces nu wel zal gestaakt worden. De Male JSovine meent te weten dat de ex-koningin Nathalie zich weer te Belgrado zal komen vestigen en dat zij haren zoon zal vergezellen op zijne a.s. reis naar Europa, tot het bezoeken van verschillende hoven, in de eerste plaats het Russische. Volgens ge rucht zou Milan gedurende dien tijd met het regentschap worden belast. EGYPTE. De khedive is Zondag te Kairo terugge keerd, waar hij door de officieren van den Britschea en Egyptischen generalen staf, de notabelen der stad en een eerewachl van de beide legers werd ontvangen. De Times verneemt uit Kaïro dat de «capi tulatie" van den khedive, door den meest krachtigen druk van EngeSsche zijde ver kregen, van geene waarde zal zijn zoolang de khedive de inlandsche troepen stijft in hunne anti-Engelsche gevoelens. Dit deed de vorst echter nog dezer dagen bij zijn bezoek aan de grensprovinciën, toen hij het stamhoofd Minshatteh betoonde, dien de Engelschen in 1888 wegens hoogverraad ter dood hekken veroordeeld. AMERIKA. De tusschen president Peixoto en de Bra- ziliaansche opstandelingen aangeknoopte on derhandelingen hebben tot niets geleid en de vijandelijkheden zijn alweder hervat. Het in Ameaika door Peixoto aangekocht eskader is te Bahia aangekomen. Een daarbij behoorend schip met nieuwen krijgsvoorraad moet vergaan zijn. SCHIEDAM, 30 Januari 1894. Zondagavond omstreeks halfnegen werd brand ontdekt in de woning van H. Vink aan de Noordmolenstraat. In een oogenblik tijd stond het huis in lichte laaie vlam. De bewoners waren ten halfvijf ure naar Rot terdam gegaan en hadden de kachel goed opgeladen om, wanneer zij thuiskwamen, in een warm vertrek te komen. Een defect aan de kachel of aan de rookgelei- ding is vermoedelijk de oorzaak van den brand. Spoedig waren er een aantal spuiten op het terrein aanwezig en uit de in de nabijheid liggende brandkranen deed men weidta flinke waterstralen op het brandende perceel nederdalen. De brand bleef gelukkig tot dit huis beperktwel werd aan de neven staande panden waterschade toegebracht. De autoriteiten waren spoedig tegenwoor dig en het terrein werd door politie en schutterij afgezet. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Gisteravond heeft de koperslager G. Hols- wilder, knecht bij de firma Duijser De Koning, door het springen van een naphtha- lamp die hij uitblies, ernstige brandwonden in het aangezicht bekomen, en is zijn rechter oog getroffen, zoodanig dat er gevaar-is dat hij dat zal verliezen. Vrouw II., wonende in de Grofbaan, heeft j.I. Vrijdagavond bij vergissing loog uit een kruik gedronkenhaar toestand is niet ge vaarlijk. De minister van financiën maakt bekend dat hei saldo van 's rijks schatkist op 27 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 2,916,319.75 en bij de betaalmeesters - 1,387,872.61 Te zamen f 4,304,192.36 De gewone audiënties van de ministers van oorlog op Donderdag 1 en die van marine op 2 Februari r llen niet plaats hebben. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft aanvrage gedaan om door H. M. de Koningin-Regentes in audiëntie te worden ontvangen. (B.) Op haar bekend adres aan den minister van justitie, de bezwaren inhoudende tegen het dagvaarden van verslaggevers als getuigen voor de rechtbank, heeft de vereeniging Be Amsierdamsche Pers als antwoord ontvangen, dat «het getuigenis van aanwezige onpar tijdige en ontwikkelde personen, dus ook van verslaggevers der bladen, onvermijdelijk is voor eene goede handhaving van wet en ge zag; dat evenwel, wanneer blijkt dat de zaak tot klaarheid kan komen zonder hunne verklaringen, de verslaggevers van dagbladen niet noodeloos zullen worden bemoeilijkt, en eindelijk dat, indien hun verhoor onvermij- lijk blijkt, de justitie bij het bepalen dei- uren van verhoor zooveel mogelijk rekening zal houden met hunne overige werkzaam heden en die verhooren tot het noodzakelijke zal bepalen". De minister van justitie is geneigd schade loosstelling te verleenen aan een bepaaid per soon, wiens onschuld aan het licht mocht zijn gekomen, nadat hij eene preventieve hechte nis had ondexgaan. Een speciale wettelijke bepaling aclxt hij om dit te kunnen doen onnoodig. Den 18n dezer is te Kopenhagen een uit- leveringsiractaat tusschen Nederland en De nemarken geteekend. Omtrent de wijzigingen in de kieswet te brengen, heeft de Haagsche briefschrijver der Midd. Ct. vernomen dat ze hierop neerkomen opheffing van de schrijfproef en in de plaats stelling van deze eisclienleeftijd van 25 jaar, driejarig verblijf in éene gemeente en geen schuld bij den rijksontvanger. De «Algerneene Nedei'landscbe Politie bond" heeft een verzoekschrift gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken, om eene betere regeling der traktementen van de ambtenaren der gemeente-politie te ver krijgen. In de eerste vergadering dit jaar door commissarissen van het rijks weduwen- en weezenfonds van burgerlijke ambtenaren ge houden, is tot voorzitter benoemd dr. P. van Geei-, hoogleeraar te Leiden, tot onder voorzitter de heer J. H. Smits te Amsteidam, en tot secretaris de heer P. J. Raaymakers, van Nieuwer-Amstel. Men zal zich herinneren het treurig ongeval, waarbij de hoofdconducteur van den staats spoorweg Schippers onlangs het leven verloor. Aan de weduwe en kinderen van den ontslapene is door de «Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen", op grond van 's mans groote oppassendheid, een jaar geld toegelegd van f250, en aan elk kind beneden de achttien jaar f50, terwijl de weduwe een jaar in het genot blijft van het traktement des overledenen. ijsel en Drente is een vragenreeks in bewer king, betreffende de maatschappelijke mis standen in die beide gewesten. Deze vragenreeks zal zoo spoedig mogelijk aan de betrokken af deelingen ter beantwoor ding worden toegezonden. Het L. B. verneemt dat door de onder officieren, bemanning en jongens der kweek school voor zeevaart te Leiden een bed ra" 4, 6 van veertig gulden bijeengebracht en aan de commissie te Rotterdam verzonden is, ten behoeve van de nagelaten familiebetrekkingen der mannen van het stoomschip -CLinsterdam, die hun leven opofferden bij de poging tot redding der bemanning van een zinkenden Amerikaanschen schoener. Zonder eenige aan sporing van hunne chefs verklaarden de jongens zich onmiddellijk bereid het zakgeld dat zij des Zondags ontvangen, of althans liet grootste deel daarvan, voor dit goede doel af te staan. Door de politie te Delft is in beslag ge nomen een valsch muntbiljet van f 10 ge merkt H F 08590 en met de handteekening van den minister Godin de Beaufort. De heer J. F. L. Schroder, burgemeester van Roon sedert September '1877, heeft als zoodanig tegen Mei a.s. ontslag gevraagd. Zaterdagavond had er op de lijn der TJsel-stoomtram "VoorburgDen Haag een ernstig ongeluk plaats. Twee werklieden wilden langs de baan naar Den Haag gaan, en een hunner werd door de machine van eene hen achteropkomende tram, die zij door den storm niet hoorden aankomen, gegrepen en een eind medegesleurd. Toen het ongeluk bemerkt en de man met groote moeite onder de machine vandaan gehaald was, bleek het, dat hij zwaar gekwetst was. In de week van 1420 Januari zijn te Am sterdam 3D personen aan de influenza ge storven. De sterfte, met levenloos aangegevenen, op 1000 inwoners per jaar berekend, was ook deze week als de vorige te Amsterdam zoo wel als te Rotterdam hoog, en te 's-Graven- liage daarentegen als in de daaraan vooraf gaande week laag. Te Amsterdam bedroeg zij 34.5, te Rot terdam 37, en te 's-Gravenhage '18.9. Een jongeling te Rottevalle, die in Sept. 1.1. een ander met eenen messteek eene ge vaarlijke wonde toebracht en deswege tot 3 maanden gevangenis werd veroordeeld, is tijdens zijne gevangenschap krankzinnig geworden. Hij wordt thans, nu zijn straftijd geëindigd is, te Medemblik verpleegd. Men meldt uit Ameio De handel in ganzekuikens schijnt dit jaar zeer geanimeerd te zijn, daar thans f2.50 a 2.75 besteed wordt voor kuikens die nog moeten uitgebroed worden. Bij het bestuur van den provincialen bond van afdeelingen van «Patrimonium" in Over- Te Deventer zijn in éen arbeidersgezin drie kinderen door pokken aangetast. De ge neesheer hoorde van den vader, dat hij voor eenige dagen in een herberg was geweest, waar, naar het hem toescheen, een kiud aan dezelfde ziekte had geleden. De ge neesheer bracht met den president der gezondheidscommissie een bezoek aan het kind van den kastelein, en zij zagen, dat het kind werkelijk aan pokken had gele den, doch dat het nagenoeg hersteld was. De vader verhaalde nu aan beide hearen, dat kort geleden een juffrouw uit Rotter dam eenigen tijd bij hem vertoefd had. Vermoedelijk is zij de overbrengster dezer ziekte geweest. Overschie. Het ongeval met de tram op Zondag 21 Januari heeft een menschenleven gekost. Een der passagiers, mej.D., istenge- D Hav vaat li is Z van bust E P Hol! Sch Schi van lach vooi ears unii Het taal dat op Wie moe die hier derl ven gi»f daa kari op» daa and 1 «Ne der cho e

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2