A0. 1894, N°. 8457. Tweede Blad Woensdag 31 Januari A. c ïi t ©11 v e e r t gst© Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten Post en Telegraphie. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - (MO. UITGEVER: J. ODÉ. «VttEAV: BOTBB8TB A AT, E 2 7. Advertentieprijs: van t10 'gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 29 Januari. De heer Geertsema nam zitting. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting zijn begonnen. De heer Van Zinnicq Bergmann wensche dat de regeering meer zal doen voor de industrie, landbouw en handel, en gispte hare lijdelijkheid tegen over de opruiing in woord en geschrift. Hij drong aan op strenge maatregelen tegen de buitensporigheden en de samenscholingen, als o. a. voor de bureaux van het Alg. Han- delsbladgehouden. Hij wenschte verder overleg met de commissarissen der provinciën. Over de wanordelijkheden sprekende, achtte hij de voor het vorstenhuis en de regeering onheb belijke uitingen van een bezoldigd Indisch ambtenaar onduldbaaar en vroeg hij aan de regeering krachtige middelen tot handhaving der orde, tot steun der kroon, en tot weg neming der schadelijke gevolgen voor de goedgezinde bevolking. De heer Godin de Beaufort kwam op tegen te gunstige voorstelling van den financieelen toestand door de regeering. Hij critiseerde verschillende financieele regeeringshandelin- gen. De toekomst der financiën acht hij donker door het tegenvallen der vermogensbelasting, achteruitgang van het personeel en de grond belasting. Al kan de bedrijfsbelasting mee vallen vraagt hij geen afschaffing der belastingen, maar des te dringender verbete ring der gemeenteflnanciën. De minister van justitie hield vol, dat het de regeering niet aan kracht en macht heeft ontbroken, noodig tot handhaving der open bare orde, Zonder op te treden tegenover dwalingen en dwarstheorieën, heeft zij straf bare feiten vervolgd en is voor het gezag krachtig opgetreden. Daarvoor is cle tegen woordige wetgeving voldoende en, zoo noodig, zal de regeering haar plicht doen. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde, dat steeds overlegd wordt met de commissarissen der Koningin en stelde vertrouwen in een kalm en beleidvol optreden van de ambtenaren, belast met de handha ving der orde, daarbij huldigende de houding van den burgemeester van Amsterdam. De minister van financiën herinnerde dat de financieele toestand zeer gedrukt werd door de noodzakelijke uitgaven voor de vloot en de Amsterdamsche stelling. Hij betoogde dat de belastinghervorming de middelenverster king bemoeilijkt en wenscht de inkomsten rüimer vloeiend te maken door beëindiging van premiën en fraude. In de toekomst is accrès in de opbrengst der vermogensbe- lasting zeker. De regeering blijft hopen eene duurzame verbetering der gemeenteflnanciën tot stand te brengen. De heer Pijnappel meende dat de regeering niet voldoende rekening houdt met den ernst der tijden en gispte de lichtvaardige opvat ting der regeering tegenover den --trijd tegen den eigendom, het leven, de veiligheid en het gezag. Daarbij verkondigt men denkbeel den o. a. omtrent klassenjustitie, gevaarlijk voor de instandhouding der maatschappij. In plaats van verlevendiging van het ge meenschapsgevoel zal een strijd van allen tegen allen ontstaan. Men ontziet te veel de Intellectueele leiders, uit vrees voor vrijheids beperking. Tegenover die feiten acht hij de houding der regeering zwak en moest zij de ondermijning van de maatschappelijke grondslagen krachtiger tegengaan. SCHIEDAM, 3» Januari 1894. De plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van generaal W. J. Knoop had Zaterdag te 's-Gravenhage plaats. De uiinemendste officieren en vele andere m*nnen van beteekenis waren op het kerkhof. Ook de minister van oorlog was niet slechts tegen woordig, maar sprak bjj de geopende groeve. Hij zeide: Helder van hoofd, edel van karakter, warm van harte, nederig van aard was hij, aan wiens laatste rustplaats ons vriendschaptoegene genheid, eerbied en achting samenbracht. Zijn nederigheid deed den ontslapene den wensch uitspreken, dat er geene redevoerin gen aan zijn graf zouden worden gehouden, dat geen bloemen zijn lijkkleed zouden sieren. Het past ons dien wensch te volgen, doch een enkel zeer kort woord van hulde mag aan de geopende groeve van dezen edelen vaderlander niet ontbrekenelders zullen zijne verdiensten zeker wel meer in den breede worden herdacht. Als ik dezen palmtak met het opschrift: «Hulde aan generaal Knoop" hier nederleg, meen ik gerustelijk te mogen aannemen, dat ik zulks mag doen als 't ware uit naam van het Nederlandsche leger, ja uit naam van het Nederlandsche volk, dat zoo veel aan Willem Jan Knoop heeft te danken. Vaarwel brave generaal Knoop, gij hebt een voor het vaderland en voor het Oranje huis welbesteed leren achter u, uw nage dachtenis zal nog lang in herinnering blijven als een der edelste van Neerlands zonen. Uwe assche ruste in vrede. In aansluiting aan hetgeen de heer Pijt- tersen zegt omtrent de middelen tot opbeu ring van Suriname maakt de Standaard de voorwaarde, dat vooral het Nederlandsche element in de kolonie moet worden ver sterkt. Zij zegt De vermeerdering van arbeidskracht zal Suriname niet uit zijn diep verval opbeuren, i.idien Nederland aarzelt zijn kapitaal en zijn zonen voor Suriname beschikbaar te stellen. Beantwoordde nu het leven in Nederland onder alle rangen en standen aan aller wensch, dan zeer zeker zou het bezwaar, aan klimaat en omgeving ontleend, kunnen af schrikken. Maar nu hier zoo bitter geklaagd wordt, en de ellende zich langs onze straten ver toont, mag tocli gevraagd, of de druk van het klimaat in Suriname niet nog verkies lijk zijn zou boven den druk onzer maat schappelijke ellende in Nederland. En dan ja, als het Nederlandsche element in Suriname de vereischte versterking ver kreeg, en het gouvernement door behoorlijk onderzoek van land en bodem, en door het beschikbaar stellen van voorschottenén kundige jonge mannen, én degelijke land bouwers derwaarts wist te lokken, dan zou ongetwijfeld vollediger zelfbestuur en krach tiger decentralisatie de aangewezen weg zijn, om nieuw leven te scheppen in deze zoo jammerlijk verwaarloosde kolonie. Het hoofdbestuur van de «Nederlandsche Vcreeniging tot afschaffing van Sterken Drank" heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, om instemming te betuigen met het wetsontwerp ter nadere wijziging der wet, houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteu geling van openbare dronkenschap. Adressanten zeggen dat de aanneming van dit of dergelijk wetsontwerp door de wetge vende macht hun (onverminderd het wijder strekkend streven der Nederlandsche ver- eeniging voornoemd) zeer wenschelijk voor komt, doch dat, ook dan wanneer de Neder landsche wetgever zich ten aanzien van dit onderwerp blijft houden aan het in 1881 aangenomen standpunt (het stelsel van ver gunningen en openbare politiezorg) de wet met eenige meer afdoende of strenger gefor muleerde bepalingen kan worden aangevuld, welke in het adres nader worden omschreven. Bij de commissie te Rotterdam tot inza meling van giften ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van de verongelukte schepelingen van het stoomschip Amster dam, is eene gift ingekomen van flOO van H. M, de Koningin en eene bijdrage van gelijk bedrag van H. M. de Koningin-Regen tes. (N. B. Ct.) In de vorige week hebben zich te Rotter dam 37 gevallen van pokken voorgedaan. Gisteravond is in Den Haag door de politie aangehouden een 23-jarig Amsterdamsch iongmensch, verdacht van uitgifte van valseh bankpapier bij verschillende personen. Bij zijne aanhouding, juist toen hij aan het station van den Hoil, spoorweg in een coupé naar Brussel plaats nam, werd nog een bedrag van pl. m. f 3000 aan valsch bankpapier in zijn bezit gevonden. De aangehoudene, die als heer gekleed ging, werd geboeid naar het commissariaat van politie le afd. gebracht. Zaterdag ontving een geacht ingezetene te Leiden per post een brief, die de bedrei ging bevatte dat zijn huis in brand zou wor den gestoken, wanneer hij dien avond niet op een aangewezen plaats aan een zich daar bevindend persoon een bedrag van f60 zoude ter hand stellen. De brief was niet onder teekend, maar door een werklooze, zooals hij zich noemde, geschreven. Hij werd dien avond door een politie-agent in burgerkl ce ding aangehouden, en gaf op van Rotterdam geboortig te zijn, van daar gedurende 5 jaar op Amerika gevaren te hebben en nu sedert 2 jaar tengevolge van ongesteldheid niet in staat te zijn te werkenhij zou den brief ge schreven hebben om onder dak te komen, Hij is dan ook ter beschikking der Haagsche justitie gesteld. Men meldt uit Gennep aan de Ar. B. Ct. Het onderstaande verhaal, dat aan een Italiaansch roover-avontuur doet denken, doet hier de ronde. Een jongmensch uit de omstreken van Middelaar over of nabij de grenzen, was per kar naar Kleef gereden, en keerde met goed- gevulden buidel huiswaarts. Onderweg, in het Reichswald, vroeg hem eene langs den weg rustende, oude vrouw, met eene korf aan den arm, een eindweegs te mogen meerijden. Bij liet opstappen merkte de voerman, dat hij met een verkleed manspersoon te doen had. Opzettelijk liet hij de zweep vallen en ver zocht zijn nieuwen passagier deze op te rapen. Vlug pakte hij daarop de zweep beet en rammelde zoo geducht op het paard los, dat dit snel voortliep, nog voordat de boef tijd had zijne plaats weder in te nemen. Terwijl de jongen, op het geld van zijnen meester bedacht, in doodsangst voortrende, sprong een paar honderd meter verder een tweede spitsboef uit het struikgewas te voor schijn, die het paard bij te teugels trachtte te grijpen, hetgeen echter mislukte. By de tehuiskomst ontdekte men dat zich in de korf, die op de kar was achtergebleven, twee messen, eene revolver en een seinfluitje bevonden. De baas heeft zijn kordaten jongen flink beloond. Er is een onderzoek naar het voor val ingesteld. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar de Westkust van Afrika (St. Cruz, Opobo, Old Calabar, Benin Warre, Degama,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5