Vrijdag 2 Februari. A0. 1894 N°. 8459 Achtenveertigste Jaargang. P Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buiteiilamlsclie Berichten. DENEMARKEN. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraers t 1.B5. 2.50. - 0.10. BITRRA r: BOTEKITKAAT, B 2ï. Advertentieprijs: van 110 'gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1) 1 T S G' II I i N D. In de Beichsanzeigcr wordt een schrijven van den keizer aan den rijkskanselier open baargemaakt, waariu Z. AL zijn diepgevoelden dank uitspreekt voor den menigvuldige blijken van liefde en trouw, hem door zijn volk. geschonken. Met- innige voldoening heeft de keizer bevonden, hoe in alle vadeiland- lievende gemoederen deze vreugdevolle deel name in het voistelijk feest nog op bijzondere wijze veihoogd werd door het bezoek dat den keizer gewerd van den staatsman die zich voor den keizer en het rijk zoo uitermate verdienstelijk heeft gemaakt. Na goedkeuring van het voorloopig han delsverdrag met Spanje, hield de Rijksdag zich Maandag bezig met het ontwerp van den minister Miquel tot hervorming van het rijksfinanciewezen. De Pruisische minister van financiën Von Posadovvsky voerde het eeist het vvooid ten gunste van het ontwerp, waarvan hij de stiekking nader uiteenzette. Dr. Lieber las daarop eene verklaring voor van de centrumpartij, inhoudende dat deze het ontwerp ontijdig en voorbarig acht, en in elk geval de verzending er van naar eene commissie zal voorstellen. Tijdens het debat verscheen de rijkskanselier in de vergadering, hetgeen eenige sensatie verwekte. De heer Riekert bestreed het ontwerp namens de liberale unie. De minister Aliquel veidedigde zijn ontwerp en wees op de voortdurende stijging der matriculaire bljdiager., een ab- noi male toestand, welke het gevolg daarvan is, dat het rijksbestuur de uitgaven vaststelt, terwijl de afzonderlijke bondsstaten de in komsten regelen. Zijn ontwerp neeft ten doel. aan de boudsstaten een matig overschot te waarborgen. Namens de conservatieve partij steunde graaf Limburg-Stirum het ontwerp. Morgen voortzetting. Over het algemeen trekt het de aandacht, dat de conservatieve partij, na de verzoening des keizers met vorst Bismarck, hare stelsel matige oppositie laat varen, en reeds berekent men dat, als gevolg daarvan, het handels verdrag met Rusland eene meerderheid van 30 stemmen zal verkrijgen. Gisteren werd de behandeling van dit ontwerp voortgezet. In eene uitvoerige rede bestreed de heer Richter, namens de vrijzin nige volkspartij, het ontwerp dat door den heer Von Kardorff, van de rijkspartij, en door dr. Hammaclier namens de nationaal-libera- len verdedigd werd. - Over het algemeen werden de sprekers met weinig belangstelling aangehoord," daar de uit slag der debatten toch reeds te voorzien is. In parlementaire kringen is men zelfs onte vreden over het tijdverlies, dat door het debat veroorzaakt wordt. Had de regeering, alvorens de verschillende ontwerpen van de.i minister Miquel in te dienen, zich met de verschillende partijen in contact gesteld, dan zou zij een volkomen vruehtelooze discussie van bijna twee maanden hebben voorkomen, welke slechts met de algeheele verwerping van alle voorstellen kan eindigen. Na dit driedaagsche debat heeft de Rijks dag het ontwerp aan de commissie voor de belastingwetten verzonden. De Berlijnsche correspondent der N. 71. Ct. schrijft van gisteren Van staatkundig gewicht is het dat de Wurtembergsehe Staatsanzeiger betreflende 's keizers verzoening met Bismarck schrijft: »De vervulling van dien wensch, dien de patriotten sinds vier jaren met zich omdroegen, geeft aan 's keizers veijaardag eene hoogere beteekenis, die zegenrijk naweiken zal, als de regeering en de parlementen tot den dagelijkschen arbeid terugkeeren". Het is nu uitgemaakt dat niet Caprivi, maar de minister-president v. Euleuburg met Bismarck alhier een onderhoud heeft gehad. Ook kan thans als zeker gemeld worden, dat zoowel de jeugdige keizerin als keizerin Frie- drieli geijverd hebben voor eene verzoening met Bismarck. Telegiaminen uit Rome melden, dat het in parlementaiie klingen aldaar heet, dat in het langdurig onderhoud, hetwelk de Duitsche gezant Dinsdag met Crispi heeft gehad, ge handeld is over het oprichten eener groote Duitsche bank in Italië. Uit "Weenen bericht intusschen de Börsen- zeitung dat de huizen Rothschild geen deel. zullen nemen aan de nieuwe bankinstellingen te Rome. Het gisteren in het Tageblatt verschenen artikel ovei de slechte vooruitzichten van Italië moet de regeeiingskringen alhier hoogst on aangenaam aangedaan hebben. Een hoog officieus communiqué in de üorddeutsche Allgemeine Zeitung geeft daarover diep leed wezen te kennen en noemt het ongepaste ciitiek, szooals men die anders slechts in Fransche bladen vindt". P RANK ft IJ K. In den Dinsdag gehouden ministerraad is besloten, kolnnel Bonnier naar Parijs te ont bieden, daar hij Tombuctu is binnengerukt, terwijl zijn instiuetie hem dit verbood. Voorts werd beslist dat een vervolging zal worden ingesteld tegen het socialistische blad Le Parti socialiste, wegens een ai tikel waarin de aanslag van Vaillant verheerlijkt, en de president der republiek met den dood be dreigd wordt, indien geen gratie wordt ver leend aan den anarchist. Door den afgevaardigde Roux is bij de Kamer een adres ingediend, geteekend door 5000 personen uit Marseille en omstreken, en gericht tegen de voorgestelde verhooging der graanrechten van 5 op 7 fiancs. Te Parijs zullen dezer dagen de onderhan delingen aanvangen over een handelstractaat tusschen Fi ank rijk en Siam. Hoezeer de werkstakingen drukken op de kolenproductie, waarvan de ongenoegzaam heid onlangs door den beer Graux in de Kui'ier aangetoond en zijdelings aan de regee ring geweten weid, kan blijken uit de vol gende cijfers. Ofschoon de mijnen van Anzin in 't afgeloopen jaar 104,000 ton meer op brachten dan in het vorige jaar, heeft de opbrengst aan steenkolen in de noordelijke departementen overl893 bedragen 13,730,826 ton, tegen 14,498,707 ton over 1892. II E L G I E. Kapitein baron Dhanis, die naar het schijnt toch niet gesneuveld is in het gevecht bij Kasongo, is door koning Leopold benoemd tot inspecteur van den Kongostaat. Hij zal dan in dien staat de hoogste beti ekking ver vullen na die van den gouverneur. E N E L A N I). Pall Mall Gazette zegt dat de heer Gladstone besloten heeft ontslag te nemen. De brief met de ontslagaanvrage zal voor de wedeiopening van liet Parlement aan de ko ningin gezonden worden. Dit besluit is te wijten aan zijn hoogen ouderdom en het ver driet dat liern de verwerping van het home- r«Z«-ontweip en de oppositie tegen de wet op de ketspel-raden gedaan hebben. Familie-invloeden dragen ook bij tot het besluit van ontslagneming. Volgens bij luid Rosebeny en den parti culieren secretaris van Gladstone genomen information is hem niets bekend van liet aan Gladstone door de Pall Mall Gazette toege dachte voornemen om af te treden. Men beeft naar Biarritz geseind om de waarheid te weten. De minister van binnenl. zaken Ingerslev is opgetreden ah noofd van het pas ingestelde ministerie van openbare werken en vervangen door den afdtelingschef Horring. ZWEDEN. De kroonprinses gaat voor geruimen tijd naar Coifu tot herstel van gezondheid. RUSLAND. Het ochtend-bulletin van gisteien van den czaar omtient den toestand luidt: tempera tuur 37 gr., pols goed symptomen van longontsteking niet te bemerken; bionchilis vermindertslaap beter, eetlust toenemend, zwakte verminderend. De minister van financiën heeft, in tegen spraak met de berichten der buiteniandsche pers, beslist veiklaard dat Rusland dit jaar geen binnen- of buiteniandsche leaning zal sluiten. ZWITSERLAN D. Het incident te Zürich is gisteien in den Nationalen Raad besproken. De minister van justitie deelde mede dat alle in hechtenis genomen personen vreemdelingen ziju, en dat deze na bet ondergaan hunner stiafoverde grenzen gezet zullen vvoulen. De Ilaliaansche gezant heeft zijn tevredenheid betuigd met de genomen maatregelen. ITALIË. De beer Crispi lijdt aan hevige zenuwhoofd pijn, Ofschoon men geen ongerustheid koes tert, moet de minister-president zich toch bijzonder ontzien. Volgens de Italia zijn de toestanden op Sicilië en in Massa-Carrara zooveel verbe terd, dat nog in den loop dezer week liet besluit tot opheffing van den staat van be leg uitgevaardigd zal worden. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld dat de betoo- gingen tegen de nijverlieidsbelasting voort duren. De winkels blijven gesloten, als protest tegen het vei bod der overheid op het houden eener monster-vergadering. 11 L li i E I.I E. De gemalin van vorst Ferdinand is van een zoon beu alien. S E R V I E. Myatovitch, progressist, beeft de portefeuille van financiën aangenomen en Nisitch, libe raal, die van onder .vijs. De ex-koningin Nathalie keert voorloopig niet naar Belgiado terug, rnaar gaat liet vei der gedeelte van den winter te Biarritz doorbrengen. Volgens gerucht heeft Nathalie haren zoon aangeraden zich niet in gevaarlijke onderne mingen te steken en te regeeien in overleg met zijn volk. A M F. K I K A. Volgens berichten van gisteren uit Buenos- Ayres zijn Curitiba, Paranagua en Antonina in de macht der opstandelingen gevallen De regeeringatroepen lieten geweren en kanonnen in den steek. Te Curitiba is een voorloopig bewind gevestigd. Uit Rio de Janeiro wordt van 30 Januari gemeld Uit inlichtingen betreffende de gebeurte nissen van gisteren blijkt, dat er slechts eenige geweerschoten gewisseld zijn tusschen den Amerikaansclien kiuiser Detroit en het opstandelingenschip Guanabara, maar geen schade is aangericht. De Ameiikaansche admiraal gaf aan Da Ga ma kennis, dat hij niet zou toelaten dat de opstandelingen het lossen van Amerikaan» sclie schepen op de kaden beletten, en hem dus verbood die onder vuur te nemen Da Gama drong niet verder aan, riep vervol gens zijne officieren bijeen om hen te raad plegen over de noodzakelijkheid zich aan de Amerikaansehe officieren te ondei wer pen de officieren besloten zich niet te onder werpen. De zaak bleef dus in statu quo. De Fransche commandant vvenscbie Ben ham met zijn optreden geluk. De Ooaten- rijksche maakte zijn schip slagvaardig om Benham, zoo noodig, te ondersteunen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1