Feuilleton. Een eisch van heden. A". 1894. Zondag 4 en Maandag 5 Februari. l\l°. 8461. Tweede Blad Achtenveertigste Jaargang-. Bni ten 1 an dsche Bericht en. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEjVER: J. ODÉ. SCHIEDA Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. JVanoo per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. B U KB tl BOTBItSTHA AT, 15 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Het Hoogerbuh beeft in zijne zitting van Donderdag h»t ie artikel van het ontwerp iot invoering van districts- en parochie-raden met 157 teger 00 stemmen aangenomen, gewijzigd echter in dien zin, dat het minimum van het aantal kiezers niet 200 maar 500 zal bedragen. Ook art. 2 werd aangenomen, met een amendement van lord Balfour, bepalende dat het kiesrecht slechts zal wor den toegekend aan hen die thans kiezer zijn voor de gemeenteraden. Zooals reeds gemeld werd, is het bericht der Pall Mall Gazette aangaande Gladstone's aanstaand aftreden als minister-president ge bleken niet anders te zijn dan hoogstens een mislukte beurs-manoeuvre. Het was trouwens ook te onwaarschijnlijk dat de oude staatsman, die thans meer dan ooit kans heeft zijne denk beelden te zien verwezenlijken, en zijn home- rule-ontwerp voor de tweede maal te zien aan nemen door het Lagerhuis, welks minderheid in geen geval zal willen zwichten voor de stelselmatige oppositie van het Huis der lords, op het kritieke oogenblik zijn vaandei aan andere handen zou toevertrouwen. Niet temin heeft de officieele tegenspraak van het bericht Gladstone's vrienden eenigzins pijnlijk aangedaan, waar gezegd wordt dat de hooge leeftijd van den grijzen staatsman steeds voor een onverhoeds afbreken zjjner taak doet vreezen, want alleen zijn prestige is in staat zyne partij aan liet bewind te hand haven en het homerule-ontwerp te doen aannemen, maar daarvoor zullen nog min stens 2 of 3 jaren noodig zijn. Het Britsche aardrijkskundig genootschap heeft aan den wensch der regeering voldaan en zijne beraadslagingen over het bepalen van de grenzen van Manicaland gestaakt. De regeering onderhandelt over de rectificatie, welke gebrekkig is. De vertaling der stukken vordert; doch openbare discussiën zouden eene bevredigende oplossing der quaestie kunnen verhinderen. De Londensche schoolraad beraadslaagde tot middernacht over de geloofsquaestie in de lagere openbare scholen, naar aanleiding van een voorstel der orthodoxe partij, strekkende om de onderwijzers aan te schrijven dat zij den kinderen een streng Anglikaansch gods dienstonderwijs moeten geven, met handha ving van de leer der Drieëenheid en derge lijke stukken meer, of anders ontslag moeten nemen. Het debat werd, zonder dat er een besluit genomen was, verdaagd. li 11' 8 II L A X 1). De openbare meening is zeer ontstemd dat alle financieele ontwerpen van den minister Miquel aan éene commissie zijn verzonden, zoodat niet voor den zomer eene beslissing te wachten is. In handelskringen ziet men echter niet ongaarne de onzekerheid voort duren. De te Koningsbergen belegde vergadering van den agrarischen bond in Oost- Pruisen is weer afgezegd. Men beschouwt dit als een ge volg van de verzoening des keizers met vorst Bismarck. De keizer heeft bepaald dat de Schiller en de Verdun-prijs dit jaar niet zullen wor den toegekend. De leden der beide jury's heb ben, op grond daarvan, verklaard dat zij zich voortaan oveibodig achten en niet meer als leden der commissie van beooi deeling der ingezonden werken wenschen op te treden. Hertog Alfred van Saksen-Coburg-Gotha vroeger hertog van Edinburgh deed Woensdag zijn intocht in de hoofdstad en antwoordde op de welkomstrede van den burgemeester met eene toespraak vol schoone beloften, waarin hij uitdrukkelijk verklaarde, zich tot de Duitsche vorsten te rekenen. F R A N K R IJ K. De minister van marine heeft gisteren een telegram omvangen van generaal Dodds, ge- dagteekend Cotonou 1 dezer, waarin gemeld wordt dat koning Behanzin van Dahomey zich onvoorwaardelijk heeft onderworpen. Hij is te Goho gevangen. B E L G I E. De minister van buitenlandsche zaken heeft gisteren in de Kamer officieel de verloving van prinses Josephine met prins Karei van Hohenzollern medegedeeld. RUSLAND. De czaar is thans zoover hersteld, dat hij gisteren eenigen tijd het bed heeft kunnen verlaten. Er worden geen bulletins betreffende zijn toestand meer uitgegeven. De algemeenc vergadering der groote Rus sische spoorwegmij. heeft met 1041 tegen 17 stemmen de voorwaarden voor overneming dier lijn door den staat goedgekeurd. ZWITSERLAND. Ondanks den aandrang van den Zwitser- schen consul, heeft de Italiaansche regeering geweigerd, gehoor te geven aan het door Zwitserland ingebrachte protest tegen de ver plichte betaling der in- en uitgaande rechten in gemunt geld. Voorts heeft de Italiaansche regeering zich voorbehouden, later een defi nitief antwoord te geven op de aangevraagde uitspraak door scheidsrechters. ITALIË. Het schijnt zeker te zijn dat de Kamers op 20 Febr. bijeengeroepen zullen worden. Onder de leden der oppositie gelooft men dat de regeering 80 millioen nieuwe belastingen zal vragen, bij verwerping van dit voorstel zou de Kamer ontbonden worden. Naar uit Rome gemeld wordt, beeft de krijgsraad te Massa den advocaat Molinari, wegens bet houden van opruiend en tot oproer aansporend geoordeelde redevoeringen, tot eene gevangenisstraf van niet minder daa drie en twintig jaar veroordeeld, de eerste drie jaar te ondergaan in celstraf. De overmatige gestrengheid van dit vonnis ontstemt allerwegen, en men vei wacht er on gunstige gevolgen van. Op Sicilië wordt het aantal bezettings troepen nog steeds gaandeweg verminderd. De bekende anarchist Merlino, bijgenaamd de Mazzini der anarchisten, de stichter der anarchistische samenzwering in Zuid-Italië, is Donderdag in het stadspark te Napels door de politie overrompeld en na hevigen tegen stand gearresteerd. Merlino is een zeer be gaafd man van 36 jaar. Zijn vader is een hooggeplaatst ambtenaar te Napels. PORTUGAL. De koning, die te VilIa-Vi?osa op jacht was, is met den minister-president te Lissa bon teruggekeerd. De kantoren van het syn dicaat van handel en nijverheid zijn door de politie verzegeldde secretaris, die het ge bouw niet wilde verlaten, is in hechtenis genomen. Tot dusver is alles rustig. De Staats courant bevat een koninklijk besluit, waarbij alle vereenigingen van handel en nijverheid te Lissabon worden ontbonden verklaard, op grond dat zij buiten hare statuten zijn ge gaan, door te trachten langs onwettigen weg de intrekking te verkrijgen eener door de regeering aangenomen wet. Bij een ander koninklijk besluit zijn de wetgevende verkie zingen voor onbepaalden tijd uitgesteld. De bekende discipel van Auguste Comta, Fred. Harrison, heeft onlangs in een Engelsch tijd schrift op een eisch van dezen onzen dag gewezen, die, al wordt hij ook door telkens meerderen onderschreven, toch nog steeds (vooral onder de bourgeoisie) slechts door een zeer kleine minderheid als zoodanig wordt erkend, en daarom niet vaak genoeg in het licht kan worden gesteld. 'tls de eisch, door Auguste Comte in dezer voege geformuleerd shet proletariaat moet bij de maatschappij worden ingelijfd". Wat wil dat zeggen, vraagt Harrison Dit, luidt zijn antwoord, dat aan de groote menigte, die geld noch goed bezit, die uitsluitend leeft van het loon dat zij met haar handenaibeid verdient, toegang moet worden verleend, deel moet worden gegeven aan al wat de maatschappij aan de hoogere standen als iets dat vanzelf spreekt te genietan geeft. Veel is er, beweert hij, reeds in deze richting gedaan, vooral in deze laatste eeuw of liever in de laatste veertig, vijftig jaren. Maar er blijft nog ontzaglijk veel te doen over. Door het kiesrecht algemeen of zoogoed als algemeen te maken is ziehier Harrisons gedachtengang op politiek terrein die inlijving in de voornaamste landen der beschaafde wei eld tot een voldongen feit gemaakt. Op zich zelf echter geeft een recht, dat eens in de vier of zes jaar wordt uitgeoefend, den individu niet veel. De waarde er van bestaat hoofdzakelijk hierin, dat het in zich sluit het recht tot alle ambten en waardigheden in den 6taat te worden toegelaten, en de verplichting oplegt voortdurend een zelf standige onpartijdige en oordeelkundige contröle uit te oefenen over alles, wat door parlement en ministerie wordt besloten en gedaan. Stelt het onderwijs, dat de maatschappij hem in zijn jeugd verstrekt, den handarbeider tot dit een en ander in staat Daar zijn er die verbazend met ditondeiwijs zijn ingenomen die in alle oprechtheid vragen wat ter wereld men tegenwooidig op dit punt nu nog meer voor den arbeider zou kunnen verlangen. Het zijn zij die gewoon zijn van de «klasse der beschaafden" te spreken en het be staan van zulk een ïklasse" (m onderscheiding van een klasse van on beschaafden) iets zeer natuurlijks, iets van God veioidineeid achten; iets wat voor geen verandering vatbaar is. Dat het duurzaamheid en natuuilijkbeid voor 't oogenblik daailatend feitelijk een/.eer reeel verschil is, waarvan hier sprake is, zal zeker door niemand worden ontkend. De man van beschaving, hoe arm ook a>n geld, is zich bewust, dat hij tot een ware aristocratie behoorthij heeft het gevoel van eigenwaaide, liet instinct, de gewoonten, het vooikomen, de wijze van spieken, die daarmee samengaan. Hij weet dat geen adellijke, geen millionair, geen hooggeplaatste er aan zal denken hem als zijn minderen te bejegenen,De man van beschaving is technisch gesproken gentleman. Lijnrecht tegenover hen nu, die raeenen, dat dit gentleman zijn voor alle eeuwigheid slechts voor een deel der burgerij kan zijn weggelegd, staat de humanist met zijn overtuiging, dat de gansche bui gerij en dus ook de gansche arbeiders klasse den kring der beschaafden kan en moet en zal binnengaaneen overtuiging, die niet weinig veisieikt wordt door wat hij reeds herhaalde malen heeft mogen waarnemen. Door het feit namelijk, dat volwasben aibeiders, die op de eene of andere wijze in gunstiger levens omstandigheden zijn gekomen zelfs na zeer onvoldoende opvoeding, zich binnen een jaar of tien de algeineene ontwikkeling en beschaving vermochten eigen te maken, die zelf-, voor hoog geleerden voldoende wordt geacht. Doch om dit te doen heeft men vóór alles tijd noodig. Het gi ootste struikelblok voor den arbeider om ontwikkeling en beschaving deelachtig (e worden, is de langdurigheid van zijn dagtaak. In degeleerde wereld wordt acht uren arbeiden

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5