Letteren, Kunst en Wetenschap, Onderwijs. Armenzorg, Rechtzaken. V i s s c h e r ij. kerknieuws. 344ste Staatsloterij. onlangs bij de begrooting voor de nieuwe jon gensschool, en vroeger bij het indienen door de Commissie voor de belastingen vaa de voorstel len tot verlaging van het havengeld, in welke Commissie leden zitting hadden, die nu ook in deze Commissie weikzaam waren, zeer huiverig geworden om hunne cijfers voor juist aan te nemen. Daar het hier echter eene bijkomende zaak geldt en betrekking heeft op het plan- Schotel, waarvan de kosten door de ingezetenen niet hunnen worden gedragen, zoo zal ik de onjuiste siellingen die in dat overzicht voorkomen, met stilzwijgen voorbijgaan. En nu kom ik tot de voorstellen door de Com missie aan U gedaan Wat het onder 1° vermelde aangaat, merk ik op, dat aan Schieland blijkens liet op bl. 10 voor komende, was voorgesteld een stoomgemaal te bouwen, dat per etmaal 80,000 M3 zou kunnen oppompen, terwijl volgons bet op bl. 12 voorko mende, aan Delfland is medegedeeld dat hat stoomgemaal 200 MJ per minuut, dus 288,000 M' per etmaal zou kunnen vei plaatsen. Is die meerder voorgestelde capaciteit een ge volg van hetgeen op bl. 12 genoemd wordt: «eenige door Schieland gestelde voorwaarden, uwaarop de Commissie later zou terugkomen", en welke wel aan Delfland maar niet aan den Gemeenteraad zijn medegedeeld o< zijn die voor waarden nu allen vermeld op bl. G4 Doch ook dit acht ik geen zaak van overwe gend belang, maar wat ik wel als zoodanig be schouw is, dat volgens het voorstel, onze ge meente geheel blijft onder de heerschappij van Schieland, welk Heemraadschap last kan geven, onndddelijk te gaan uitmalen, dat zij een beambte zou moeten bezoldigen om op haar daden toe te zien en zij bovendien het water van Rotterdam, dat zeker geen zuiver water zal wezen, door onze stad zal moeten voeten tot aan het stoomgemaal aan de Vellevest, om het dan verder door de Korte- Lange- en buitenhavens op de Maas te brengen Naar mijne meening is het offer, dat hiervoor zal moeten worden gebracht, niet in verhouding tot het voordeel, dat hierdoor zal worden ver kregen. Bovendien al werd, hetgeen ik in het belang onzer gemeente niet hoop. hiertoe besloten, dan zal toch van het gelieele plan niets kunnen komen, voor dat de afs"heiding van Delfland en Schie land heeft plaats gehad, en wannepr dit zal geschieden, is nog zeer onzeker. Maakt men nu volgens het rapport der Com missie een stoomgemaal, dat per minuut 200 M* kun en voor een zeker tijdsverloop ook zal moeten uitpompen, dan zijn daarvoor een machinist en twee stokers noodig, die volgens raming van den heer Schotel ongeveer f 1700.tractement zul len moeten hebben, terwijl het onderhoud van een groot stoomgemaal, met de dagelijks daar voor benoodigde brandstof enz., ook een aan zienlijk bedrag vordert, waardoor de jaarlijksche kosten zeer worden verhoogd. De heer Schotel berekent, dat die kosten zullen zijn ƒ7700 per jaar, wanneer het stoomgemaal 320 dagen, ge durende 7 uur wei kt en dan zijn de steenkolen nog slechts op 50 cent per H. L. berekend. Het plan op bl. 18 en 19 vermeld zou per jaar ƒ13,000 kosten en voor al die kosten zijn en blijven wij evenals vroeger van Schieland af hankelijk. Zoo als uit het bovenstaande blijkt, kan ik mij met het plan der Commissie volstrekt niet ver eenigen, maar moet de voorkeur worden gegeven aan een plan waardoor wij geheel vrij en onaf hankelijk kunnen handelen, zoowel wat het inla ten als uitlaten betreft, en het eenige mogelijke om in dien toestand te geraken, is eene afsluiting van den boezem, hetgeen door Delfland volgens bl. 15 genoemd wordt«eene zelfstandige afslui- >ting van den Schieboezem door Schiedam". Alleen dan zijn wij onafhankelijk èn van Schieland ètl van Delfland en die afscheiding kan alleen geschieden door het bouwen eener schutsluis in de Schie. Ook de heer Schotel verklaarde in zijn rapport op bl. 14, dat die sluis positief onmisbaar was, om eene flinke waterverversching te kannen verkrijgen en zelfstandig te kunnen exploiteeren. In aansluiting met een vroeger gedaan, maar later ingetrokken voorstel, heb ik thans de eer het volgende voorstel te doen -. 1°. dat er in de Schie in de nabijheid van de spoorbrug, juiste plaats later te bepalen, zal worden gemaakt eene schutsluis 2U. dat aan het einde der Vellevest zal wor den gesticht een stoomgemaal. Ditzelfde denkbeeld ontwikkelde ik in mijne memorie van 6 Augustus 1891 de Gemeente- Architect maakte daartegen wel bezwaren, maar deze zijn door mij onder den datum van 3 Sept. 1891 weerlegd, en blijf ik dit nog het eenige plan achten, dat met betrekkelijk weinig kosten, ons vrij kan maken van de heerschappij van Schieland en Delfland en een zeer voldoenden toestand van het water in onze binnenstad zal te weeg brengen. Om hiertoe te kunnen geraken zal liet hoogst waarschijnlijk noodig zijn, dat aan Schieland en Delfland, en misschien ook aan Gedeputeerde Staten, de vergunning of toestemming worde gevraagd tot het maken eener schutsluis in de Schie, daar het mogelijk is, dat zij de vroeger verleende vergunningen beschouwen ais te zijn vervallen. Bij die aanvraag zou aan Schieland en Delf land de verzekering kunnen worden gegeven, dat die schutsluis niet als uitlaatsluis zal worden gebezigd en dat er, onvoorziene omstandigheden uitgezonderd, in den regel steeds aan eene der beide zijden 10 c. water voor de deuren zal staan. Verder zal aan Schieland de vergunning moeten worden gevraagd, om van het einde dar Vellevest naar de Korte Haven, door den dijk eene afvoer buis te Ipggen, ten dienste van het door het stoomgemaal af te voeren water. Zijn deze vergunningen veileend, dan beschouw ik Schiedam als geheel vrij en onafhankelijk in zijne handelingen, wat het inlaten en uitlaten van water betreft. Zoo als ik reeds den 6 Augustus 1891 roede- deelde. zou ik op de vroeger plaats gehad heb bende wijze willen spuien, dat wil zeggen, door de groote beurssluis uitlaten en door den duiker aan de Korte Haven inlaten. Kon er niet worden uitgelaten en daardoor te veel sohutwaier, op den albdan beperkten boezem worden gebracht, dan zou het stoomgemaal aan de Vellevest door uitpompen daarin moeten voorzien. Het water dat hierdoor op de Korte Haven zou worden gebracht, zal na hei haalde spuiingen zeker van een niet zeer slechte kwaliteit zijn, daar volgens het rapport op bl. 36 tegen 81- maal in het jaar dat niet kan worden uitgelaten, 232-inaal dit wel heeft kunnen geschieden, en in vroegere jaren, bij de oude wijze van spuijen, wanneer dit geregeld plaats kon hebben, bet water in de Noordvest voor het gebruik geschikt was, en ik zie niet in, waarom het nu slechter zou zijn, daar bovendien het vuile water van de Schie blijft afgesloten. Ook de kosten zijn niet zoodanig, dat ze de gemeente te zwaar zouden drukken. Voor de schutsluis en het stoomgemaal met bijbehoorende werken zullen 100,000 voldoende zijn, verdeeld als volgt schutsluis75,000. stoomgemaal- 20,000. onvoorziene uitgaven met de af voerbuis - 5,000. te zamen. 100,000. Ook de jaarlijksche kosten zullen tegenover het voordeel niet groot zijn steile rente en aflossing van ƒ100,000 (op 4%)f 4,000.— 2 sluiswachters- 900. (1000 uur per jaar werkende) steen kolen enz machinist kleine uitgaven en onderhoud te zamen. - 500.— - 300.— - 1,300.— ~7,Ö00~ De machinist van het stoomgemaal aan de Broersvest zou ook dat aan de Vellevest kunnen bedienen, daar wanneer het 2e moet werken, het le natuurlijk niet werkt. Wordt het water in de Noordvest beter, dan zal daaruit volgen, dat er minder leidingwater zal worden gebruikt, maar de daardoor vermin derde ontvangst geldt voor beide plannen. Het bovenstaande beveel ik uwe ernstige over weging aan, met den wenscb dat eindelijk de kwestie der waterverversching ten einde worde gebracht en de belangen onzei gemeente daardoor worden bevorderd. JE. ELZEVIER DOM. lid van den Gemeenteraad. Schiedam, den 19 Januari 1894. De minister' van buitenlandsche zaken ves tigt de aandacht van belanghebbenden op een in de verzameling van consulaire en andere verslagen en berichten, jaargang 1893, onder no. 240, opgenomen verslag van Barer Majes- teits minister-resident te Bucharest, over den handel van Rumenië in het jaar 1892. (St.-Ct.) De verongelukte visschersschepen uit Wie- rum (Fr.) kunnen niet meer afgebracht wor den. Het eenige wat nog geschieden kan, is de gunstigst gelegen wrakken te verkoopen, doch dit zal dan spoedig moeten geschieden, omdat zij anders binnenkort geheel in den grond zullen zitten. De heer G. J. Boekenoogen, lilt. docts. te Leiden, heeft zooais men weet het plan opgevat, onze baker- en kinderrijmen te verzamelen tot een Ned. rijmenboek, dat een bron van kennis zou kunnen worden van ons volksleven, in vroe ger en later tijden en in de verschillende streken des landseen bron van vergelijking ook met hetgeen elders bestaat of door de overlevering bekend ij van do volksgewoonten van andere volkeren. Da lieer Boekenoogen doet thans een beroep op aller medewerking ter bereiking van zijn doel. Ieder die rijmen, spelen, spinokjes kent of verzamelen kan, helpe hem, opdat ze niet verloven gaan; vooial in onze zuidelijke en oostelijke provinciën moet neg veel schui len, wat velen onbekend is men stelle er den heer B. mede in kennis; zoo bijv. met wiege liedjes en kinderdeuntjes, kinderspelen met de daaibij behoorende versjes en rijmpjes, bijv. bij 't schommelen (louteren) en wippen, de verschil lende manieren van knikkeren, tollen, kujgertje spelen enz., de plaatselijke benamingen daar van, scheldrijmeri op plaatsen en personen raadsels en leugenrijmen, versjes op den ooie vaar, op den koekoek, op liet Lievartheers- haantje, op den vlinder en andete dieren, rijmen, gebruikt bij het laten wegspringen van appel- pitjes, bij het maken van MeifUutjes en andere spelletjes met planten; vei klaringen van dieren geluiden. Sinter-Maarten- en Driekmnngeniied- jes, liederen, die bij den rommelpot (foekepot) worden gezongen, gebruiken omtrent Pinkste ren bezweringsformulieren liedjes bij bet heien, het wevest. het karnen, liet spinnen gebruiken b'j liet inhalen van den oogst, bij het maaien en dorschen van hot koten, bij het binnenbrengen van het laatste voer hooi, en eindelijk sprookjes en spookhistories. Men meldt uit Amsterdam Naar wij vernemen, zal tor. M. G. L. van Loghem (Fiore Delia Neve) aan de koninklijke vereeniging «Het Nederlandse)! Tooneel" ver bonden worden als secretaris, tevens literair adviseur. De z Académie de Medicine" te Pat ijs heeft een prijs van 10.000 franken (pnx Bui-son) voor 1895 uitgeloofd voor den ontdekker van een geneesmiddel voor ziekten, welke thans nog als ongeneeslijk worden beschouwd. Het concours zal uit. Februari 1895 worden gesloten. Wedeiom zijn er bij het graven van mergel in een onze Limburgsche groeven belangrijke versteoningen gevonden. Zij bevatten de over blijfselen van een der grootste diersoorten, die in voorhistorische tijden aldaar geleeld hebben een oppervlakkig onderzoek heeft tol het besluit ge leid, dat zij tot het geslacht der hagedissen (suari), waaronder ook de Megasnurus gerekend wordt, belmoren. Zij zijn aangekocht door den geoloog Ubaghs, Men schrijft uit 's Hertogenbosch aan het R. Hbl.i Bij het gemeentebestuur is bericht ontvangen van den minister van binnanl, zaken, dat hij het reorganisatie-plan van het lager onderwijs in die gemeente niet goedkeurt. Z. E. neemt die gelegenheid te gelijk waar om het bestuur van Den Bosch aan te zeggen hoe het. na het verplaatsen der kweek- en leerschool, te 's-Her- togenbosch op het gebied van het lager onderwijs behoort te gaan, en het gevolg van dien is dat de gemeente financieel oneindig beter eene nieuwe kweek- en leerschool had kunnen oprichten dan nu haar lager onderwijs regelen. Wat zal de burgerij nu tegen de drijvers en verdrijvers van die inrichting zeggen Wel, zij zal niets zeggen, maar eenvoudig betalen, gelijk hat eene volgzame burgerij betaamt. De «Statistiek van het Christelijk onderwijs in Nederland" is weer verschenen, die alle op gaven bevat, op Christelijk schoolgebied van belang. In de «nieuwe wereld" heeft men onlangs weder merkwaardige oudheden ontdekt. Bij Eddy, ife Nieuw Mexico, zijn bouwvallen van vijf voorhistorische Amerikaansche steden gevonden. Men is begonnen, die bouwvallen op te graven uit het zand waaronder zij bedolven zijn. Er werden overblijfselen van een oud kanaal ont dekt en voorts potten, bogen, steenen, bijlen e» verschillende voorwerpen, waaruit blijkt, dat daar een beschaafd volk gewoond moet hebben. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch onder wijzers-genootschap heeft over 1894 de functién aldus verdeeld G. Kappenburg Pz., voorzitter (Raamstraat 12 Amsterdam), P. H. van der Ley, vice-voorzitter en bibliothecaris, te Haarlem, C. Abels, le secretaris (Keizersgracht 766 Amsterdam), H. Ilinse, 2e secretaris en archivaris (Rozengracht 215 Amsterdam) A. Ileinsius, le penningmeester (Nieuwe Ptinsengiacnt 14 Amsterdam). A. Stok vis, 2e id. (Quellijnstraat 5 Amsteidam), L. Gerhard, te Utiecht, G. J. Ligthait, te's Graven- hage, J, W. Teepe (Ceintuurbaan 380 Amsterdam), terwijl tot gedelegeerde van het hoofdbestuur in het bestuur van het schoolmuseum is aange wezen de heer H. F. de Boer, te Rotterdam, oud-lid van het hoofdbestuur. Er blijkt o. a. uit, dat op 1 Junuari '!S94ia out land bestonden 558 scholen met den Bijbel, met 91690 leerlingen. Op 1 Januari 1893 waren er 546 scholen met 89297 leetlingen. Van deze 55S scholen worden er 187 ge- sub-idieeid door de «Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs" tot een bedrag van f 18 890 en 29 scholen door de Vereeniging voor Gereformeeul Scfnmbmdet wijs" tot een bedrag van f1750, terwijl er 207 scholen bij den schoolraad zijn aangesloten. Voor do 91,090 leerlingen lie deze scholen bezoeken, wendt jaarlijks (berekend legen 120 min 15 aan rijWiihsidio fló per kindj ongeveer f 1,375,350 door de ouders en belang stellenden in do school mei den Bijbel viijwilliR te zamen gebracht De rijkssubsidie bedraagt ongeveer f 458,450 Sinds 1 Januari 1873 zijn ei 25S scholen met den B'jbel bijgekomen, en nok in dit jaar staat het aantal weer vermeerderd te worden, zoodat van toenemeiiden bloei kan worden getuigd. Te Ousterwolde /al een gebouw woiden ge- slii hl voor het houden eenei Zondagsschool. Circa 120 kinderen zullen hier gu tsrirenstrmderwijs ontvangen in orthodoxe rtchlmg. Tot nu t,oe b"stnnd er mets anders dan hei godsdienstonder wijs in de herv. kerk van den pieddt.int, sedert jaien van de moderne richting. Aan verschillende a rmeti in stellingen te Roer mond is door wijlen me] C. Cloquet aldaar vermaakt eene som van f 7500. Gisteren diende vuur de .nr.-ieclithank te Am sterdam de zaak tegen A. van Emmenes, be schuldigd van opiniende wooiden gebezigd te bebbon in eene openbare veigadering, 14 Not. j.l. in sMiison Stronken" gehouden. De beklaagde, die voortvluchtig is, was niet ter terechtzitting verschenen. Er werden 7 getuigen gehoord, waaronder 5 verslaggevers. De eisch «as twee jaas gevangenis. Uitspraak over acht dagen. Het gerechtshof t« 's-Hei togenbosch heeft het vonnis der rechtbank ie Maastricht, waarbij J. M. Blokpoel. arbeider te Sitlani, wegens mishande ling welke den dood ten gevolge beeft gehad, tot 4 j iar gevangenms was veroordeeld, ver nietigd en hem, wegens het toebrengen van zwaar hchamelijk letsel mei doodelijken afloop, veroiudeeld tot eene gevangenisstraf' van 5 jaar. KKALINGSCHK VEER. Gisterochtend wer den Ier markt alhier auiigev,,erd 63 winterzal- men, die voor f 1.30 tot 1.60 per Va kilo werden verkocht. Ned.-Uerv. Kerk. j Beroepen: te Grrjpskerke (Walcheren) de I heer A. W, Voors cand. te Borseleu de 1 heer J. Zweedijk, cand te Oud-Vosmeer te Boveri-smilde ds. J. Sreenbeek, teVianen -.te 1 Koedijk ris. A. P. de Groot, te Boxmeer: te Venendaa! ds. T. H. Woudstra, te Leidw- i dorp; te IJzendoorn (G.) ds. J. G. G.Moor- rees Bz„ te Aalst. I Bedankt: voor Benschop door ds. P. Kuijl- man Jr., te Bunnik en Vechten voni Steen- wijkerwold door ds. E. H. Jonkeis, te Buitenpost. De heer Van Dijk te Deutichem ontving over de verloopen maand weer tal van gnten uit alle deelen des lands voor zijne philarnhropische instel lingen, o. a. van P J I 2000, van P. J. voor Ruimzicht 1800. van P. J. voor Utrecht f800, een gedeelte van eene c dlecte gehouden door ds. Van Gheel Giirietneesier te 's Gravenhag# ƒ400 van de erfgenamen van wijlen mevr. N. L. den B, geb. S., te Utrecht f 100, van de heerea v. L. en Co. te A. van de erven B. f 100, en*. Gereformeerde Kerken. Uil Opheusden meldt men aan de iV. R. Ct. Een grout deel der leden van de doleerende gemeente alhier is tut het kerkelijk verband getreden. De heer Pmenian, voorganger bij de doleerende gemeente, blijft als zoodanig fun- geeren bij de aisnu geconstitueerde vrije gemeente. 5de Klasse. Tiekking van 3 Februari. Getiukken prijzen. Prijs van 70 en premie van 3000 no. 10703 - 200 uo. 6337 - 100 14588 155G5 17987 Prijs van 70 189 3638 5805 6562 97I7 10972 11553 12608 725 4857 5989 6903 10253 11081 11946 18647" 4046 5022 6354 9528 10726

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 7