A0. 1894. Woensdag Februari. N°. 8462 Eerste Blad. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks» uiigezonderd Dinsdag, U IT Gr EjVER: X ODÉ. Buïtewlaiulsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Ryk J. Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. R IT EIK I'S eOTERi' ES -ff, 1Ë 2 7. Advertentieprijsvan^ 110 gewone regels met n'uegrip van eene Courant. 1 du. Iedere gewone regel meer. - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tw?'i:ma"al hereke-ni. Dl! l T S (j R L A X I). Keizer Wilhelm zal zijn toegezegd tegen bezoek aan vorst Bismarck vermoedelijk in den loop dezer maand brengen, wanneer hij naar Kiel gaat tot beëediging der zeemilitie. Te Friedrichsruh worden reeds de noodige toebereidselen voor zijne ontvangst gemaakt. Naar beweerd wordt, moet de keizer bij het laatste bal ten hove in een ondeihoud met een hooggeplaatst ambtenaar den wensch hebben geuit Amerika en de daar bestaande toestanden door eigen aanschouwen te leeren kennen. In de zitting van den Rijksdag van gis teren is de behandeling van de staatsbegroo- ting begonnen. Bij het budget van de Rijks kanselarij vroeg de heer Friedberg (nat, lib.) naar het standpunt der regeeiing tegenover de quaestie betreffende de verhouding van den hei tog van Coburg als Engelsch onderdaan. De rijkskanselier Von Caprivi antwoordde dat het buiten allen twijfel is dat de hertog als souverein een Duitscher is. Die souve- reiniteit sluit alle afhankelijkheid van het buitenland uit. De hertog beloofde bij de troonsbestijging, in tegenwoordigheid des keizers, dat hij zijne plichten jegens het Duitsche rijk tot diens volle genoegen zou vervullen en het is zijne zaak zijne plichten tegenover een anderen staat zoo te regelen, dat eene botsing met zijne plichten jegens Duitschland onmogelijk zij. De inmenging van de Rijksregeering zou slechts de vrije handeling van den hertog belemmeren. De Coburgsche staatsminister Bonin ver klaarde, dat de hertog als souvereine Duitsche vorst in geenerlei verhouding als onderdaan tot Engeland staat, en geenerlei verplichtin gen tegenover Engeland heeft, welke in strijd zijn met diens tegenwoordige positie. Daarmede was de zaak afgeloopen. Volgens gerucht is de Pruisische minister van justitie Von Schelling voornemens af te treden en zal hij worden vervangen door den tegenwoordigen minister van eeredienst en onderwijs Von Bosse, in wiens plaats dan zou optreden giaaf Von Stolberg, opper-pre- sident in Oost-Pruisen. Volgens de Nordd. Ally. Ztg. zou liet han delsverdrag met Rusland gisteren toch gepa rafeerd zijn, het geheele verslag zou wel-is- waar nog niet zijn afgesloten, maar het zoude geen twijfel lijden of alles zou binnen enkele dagen in orde zijn en dan terstond den Bonds raad bereiken. F R A N K R IJ K. De heer Carnot lijdt aan een jichtaanval en moet dientengevolge zijn kamer houden. Zijn toestand boezemt echter volstrekt geen ongerustheid in. In weeiwil van de overwinning door de regeering behaald bij de behandeling der interpellatie-Loekroy, worden toch de gebre ken der inrichting van leger en vloot druk besproken. De regeering zelf heef' eikend dat er something rotten''' is in den toestf id der landsverdediging, en het Journl des Dibats doet doorschemeren, dat ernstig ge dacht woidt aan het sluiten eener leening van een milliard, ter bestrijding van de kos ten der genezing van die vvondeplekken. Vaillant is gisterochtend te Paiijs geguil lotineerd. Hij beklom het schavot onderden kreet: Leve de anaichie! de dood aan de burgermaatschappij Volgens de Liberia zou Behanzin naar St. Louis (Senegambiè) overgebracht en hem een jaaigeld van 20,000 frs. toegekend vvoiden. Het Journal des Debats verzekert echter dat de regeering het veiliger acht, den ex-koning verder te verwijderen van Dahomey, en men er aan denkt hem over te brengen hetzij naar het eiland St. Marguerite, op de Pro- veuyaalsche kust, hetzij zelfs naar Tahiti. BEL61E. De Indépendance meent te weten dat het in de bedoeling ligt van den raad van admi nistratie der universiteit, de lessen te doen hervatten enkele dagen na het carnaval. Kort na de heropening der universiteit zou dan een algemeene vergadering van profes soren bijeengeroepen worden. Volgens bericht uit Madrid zou deSpaan- sche Raad van State bereid zijn, België evenals Engeland, te doen deelen in de voordeelen van het minimum-tarief. NOORWEGEN. De Storthing is Vrijdag geopend en de radicale partij heeft reeds dadelijk een over winning behaald, daar Sivert Nielsen tot vooizitter en Ullmann tot onder-voorzitter is verkozen. RUSLAND. De Noiooje Wremja bevat een uitvoerig artikel ten betooge dat het voornemen der Fransche regeering om ook het Russische graan aan een hooger invoerrecht te onder werpen zoo nadeelig voor Ruslands buïten- landschen handel zal zijn, dat er niet langer sprake kan zijn van vriendschap tusschen beide rijken, want dat Rusland dan niets heeft aan zijn hamlelsvei drag. Verdragen, zegt het blad, worden met door gevoelens, maar door wedemjdsche voorrechten bezegeld. OOSTENRIJK. In eene vergadering van het bestuur der handelsbeurs te Weenen is een voorstel ter tafel gebracht om de internationale graan- beurs niet meer te Weenen te houden, op grond van de onaangename wijze, waarop de bezoekers dier beurs onlangs in den Land dag van Neder-Ooslenrijk bejegend zijn. De vertegenwoordiger der regeering verklaarde, Jat de minister van koophandel het groote belang dier beurs ten volle erkende en daarom vurig vei langde dat zij te Weenen .al gevestigd blijven. Na een uitvoerig debat werd besloteu het voorstel naar eene bijzon dere commissie te verzenden. ITALIË. Bij koninklijk besluit is generaal Heusch ,jooiloopig ook met het burgeilijk bestuur of prefeetoriaal gezag in Massa en Carrara belast. Cailo Gattini, Beraldini en andere hoofden der anarchisten zijn in hechtenis. De krijgsraad te Palermo veroordeelde een militair, wegens deelneming aau den opstand, tot gevangenisstraf van twintig jaar. Den 20 a.s. komen de Kamers bijeen. Men verwacht, dat de regeering dan van de Kamer Uitgebreide volmachten zal verlangen tot het v Tvvezeulijken barer administratieve her- vi rmingen. Volgens het Berl. Tageblatt heeft men bij ,'t uit EngeD- d komenden anarchist Berlos papieren gevonden die bewijzen dat een op stand in Romagna door dezen anarchist zou voorbereid worden. SPANJE. De maarschalk Martinez Campos is den 28n Januari te Marakesh aangekomen en zou den sultan van Marokko den 31n spreken. Hij heeft inmiddels twee uur lang met den grootvizier gesproken. De indruk dien hij ontvangen heeft was gunstig. Uit Melila wordt bericht, dat 500 ruiters door den sultan naar het Rif zijn gezonden naar men vermoedt met alleen om de oproer- rige Kabylenstammen te tuchtigen, maar ook om een «razzia" uit te voeien en op die wijze door de bevolking het grootste gedeelte te doen dragen van de door Spanje geëisehte oorlogsschatting. De Times verneemt uit Madrid, dat Spanje vermoedelijk het van den sultan van Marokko geeischte bedrag aan oorlogsschatting, thans op 20,000.000 pesetas gesteld, eenigszins zal verminderen, en dit wel dank der bemidde ling van eenige mogendheden, met name Engeland eu Italië. B U L G A R IJ E. De uitslag der aanvullende verkiezingen is dat op 15 gekozen afgevaai digden er 13 tot de regeenngspartij behooren. De oppositie heeft overal slaag gehad. In Rasgrad kwam het tot ongeregeldheden. De ministerraad heeft besloten tot instel ling eener commissie voor de inzameling van gelden ten behoeve der oprichting van het standbeeld voor wijlen graaf Hartenau, voor heen vorst Alexander van Bulgarije. S E R V I E. Koning Alexander heeft thans ook amnestie verleend aan tal van libeiale ambtenaren, die veroordeeld zijn wegens valschheid bij stemmingen ouder het mimsteiie-Avakumo- vitcii, alsmede wegens drukpei soverlredingen. Aan een gala-maaltijd heeft de koning Zondag in een toost verklaawl, dat de niinii- terieele crisis om statusredenen noodzakelijk is geweest. Het gerucht van buitenlandsche invloeden is door den koning tegengesproken. Z. M. bedankte de nieuwe ministers, dat zij zich met het bewind hadden willen belasten. De voorzitter van den ministerraad ant woordde met liet uitspieken van zijne beste wenschen voor de handhaving van rust en orde in liet land. Op een bal van kooplieden heeft de ex- koning Milan Zondag aan generaal Gruiitch de houding der radicale partij tegenover de kroon verweten. De generaal heeft het bal terstond daarop verlaten. Een der dagbladen beweei t dat Zondag te Schabatz een oploop van volk is geweekt en dat men er »leve Karageorgewitch" zou i.eb ben geioepen. E G jR P E. De Times verneemt dat het geschil der ministers met den khedive bijgelegd is. Daartegen telegiapheert de correspondent der Daily ]Sretvs onrustbarende geruchten. De khedive zou besloten hebben op de groote mogendheden ter zake het leger inci dent eene beroep te doen. AMERIKA. De door den secretaris der schatkist van de Vereenigde Staten uitgeschreven leening van 50 millioen dollais is meer dan vol- teekend. Alleen te New-York werd voor 49 en te Boston voor 6 millioen ingeschreven. Volgens bericht uit Washington faalde Zaterdag eene poging in het Huis van afge vaardigden der Unie om admiraal Benhams handelwijze te Rio de Janeiro by resolutie goedgekeurd te krijgen. Het munt-comité uit het Huis van afge vaardigden der Unie verklaarde zich voor het aannemen van Blands voorstel tot seigno- riage voor de zilveraaninunting. Naar de New-York Herald jSÉt Montevideo verneemt, is het transportschip Itaipu, uat onlangs uit Montevideo vei trok, door den kruiser der opstandelingen Repubhca dicht bij Bahia buitgemaakt. Aan boord van de Itaipu bevond zich admiraal Goncahez, die het bevel over het noordelijk smaldeel Oer regeering op zich ging nemen. Uit Biazihe blijven de berichten voor de opstandelingen niet ongunstig luiden. bij Curitiba leden de regeeiingstroepen tegenover de insurgenten de nederlaag met een verlies van 200 dooden. De Mello zond duizend man naar Lapa, zuidwestelijk van Curitiba gelegen. Er is spiake van onderhandelingen over eene schikking, zij het dan ook vooiloopig slechts een wapenstilstand.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1