1894 Donderdag 8 Februari. N°. 8463 Nood te Wierum. Bniteïilandsclie Berichten. w u I s c 11 L A N Achtenveertigste Jaargang-. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, P IT (t ejv E RJ' on ft. In de bus aan ons bureau is sedert onze vorige opgaaf nog ingekomen f 0.31, totaal f9.71. Dit bedrag is aan den burgemeester van West-Dongeradeel gezonden. Naar het Berh Tageblatt beweert, zou in den Païlements-avond van Maandag de keizer rechtstreeks gezegd hebben dat het aanne men van het handelsverdrag met Rusland een feitelijk moment oplevert voor het be houd van den vrede, terwijl een verwerpen in de tegenovergestelde richting zou kunnen werken. Ook zou de kroon zich den kaakslag eener verwerping door den Rijksdag voor de «ogen van het buitenland niet kalm laten welgevallen. Tengevolge van deze krachtige taal zou -alreeds niemand meer aan eene verwerping gelooven en de agrariërs zouden reeds in hunne schelp gekropen zijn, te meer omdat de keizer Maandag, op eene bescheiden tegenspraak eens conservatieven afgevaardigde, ongeveer zou geantwoord hebben, dat de vaderlands liefde der agrariërs toch wel sterk genoeg moest zijn om niet door een verlies aan in voerrecht van l'/s mark aan liet wankelen gebracht te worden. De N'ational-Zeitung meldtMaandag aan het diner bij den rijkskanselier heeft de keizer in gesprek met afgevaardigden het zekere vertrouwen te kennen gegeven, dat het patriotisme en het bewustzijn van verant woordelijkheid den Rijksdag zal moeten ver bieden, het Duitsch-Russisch handelstractaat te verwerpen. De met het tractaat samen hangende quaestiën eischen gebiedend eene gelukkige oplossing, en de Rijksdag zal zich een onvergankelijk monument stichten en de blijvende dankbaarheid des volks verwerven, wanneer hij, gedreven door zuivere vaderlands liefde, alle bedenkingen tegen het tractaat laat vallen. Naar verzekerd wordt, verwacht men dat de debatten in de commissie uit den Rijksdag, in wier handen de verschillende fiuancieele ontwerpen gesteld zijn, groote verrassingen zullen opleveren. Het Ceutrum zou namelijk niet ongeneigd zijn, zich met de fiuancieele hervoi mingsplannen van den minister Miquel te vereenigen, en zijne oppositie zou slechts ten doel hebben de regeering concessiën op een ander terrein af te dwingen. Ook trekt het zeer de aandacht dat, sedert men weet dat het handelsverdrag met Rusland getee- kend is, de op de hand van vorst Bismarck zijnde pers een volkomen stilzwijgen bewaart, zoodat het den schijn heeft als wachtten de bladen de agrariërs en der conservatieve fartjj een wachtwoord van Friednchsruh. Abonnementsprijs, per kwartaal 1,85. Franco per post, door het geheele Rijk j2.50. Afzonderlijke nommers0.10. B r 15 R A I -• B O T K II V K A A T, B 2 7. Advertentieprijs: van' 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Niet onwaarschijnlijk is het echter ook, dat zij eerst de openbaarmakiug van den tekst van bedoeld verdrag willen afwachten. Bij den Rijksdag is een ontwerp ingediend tot bescherming van postduiven in tijd van oorlog. F R A N K It IJ K. De president Carnot is nagenoeg hersteld en zou gisteren den ministerraad presideeren. Het Journal dei Débats, erkennende dat zoowel Yaillants veroordeeling als het wei geren van gratie onvermijdelijk en gebie dend noodig waren, leest toch in een kras artikeltje de les aan de theoretici, de kathe der-anarchisten, die ongestraft de geweld dadige omwerping van het bestaande predi ken, terwijl de heethoofden en ellendigen, die hunne theorieën tot misdadigers maken, getrofTen worden door de wet, die in zulke gevallen wel het werktuig kan straffen, doch niet de hand die het gevoerd heeft. Bij de instructie tegen den anarchist Merigeau meeut de rechter van instructie Espinasse den dader op het spoor te zijn gekomen van den dynamielaanslug in het politiebureau in de Rue des Bons-Enfants. Een zekere Eugène Bernard is te Genlilly in hechtenis genomen, maar men weet niet of deze arrestatie in verband staat met bovengemeld vermoeden. ENGELAND. In het Hoogerhuis zeide lord Kimberby gisteren geenerlei bericht te hebben ontvan gen dat het Indische gouvernement een invoerrecht wil gaan heffen op katoenen goederen. Lord Ripon zeide dat er, volgens ontvangen bericht, eene nieuwe botsing schijnt te heb ben plaats gehad tusschen Franschen en Engelschen in westelijk Afrika, Naar het heet, is het Kabinet verdeeld over de ten aanzien van Uganda te volgen gedrags lijn. De minister van buitenl. zaken, lord Rosebery, zou geneigd zijn den raad op te volgen, welken wijlen sir Gerald Portal in zijn nog niet openbaargemaakt rapport ge- gegeven heeft. De admiraliteit heeft gelast dat de kiel zal worden gelegd voor de Majestic, een pantser schip van 15,000 ton, met bevel dat bet binnen een jaar moet worden te water gelaten. Maandagmiddag kwamen een duizendtal werkloozen te Londen op Tower-Hill bijeen, met het doel zich, ondanks het verbod der politie, in optocht naar deSt.-Pauls-katliedraal te begeven. Nadat een paar heftige toespra ken waren gehouden, begaf men zicli op weg, maar de politie trad zoo krachtdadig op, dat niet meer dan 300 weikloozen in afzonderlijke troepjes langs de Tameskaden het plein der hoofdkerk bereikten. Van daar trok men naar het Trafalgar-Square, waar bij het standbeeld van Nelson eenige toespra ken werden gehouden. De politie, die in groo- ten getale aanwezig was en over eene aanzien lijke reserve beschikt, liet de levenmakers thans kalm begaanf; alles liep verder rustig af. In de gisteren op Tower-Hill gehouden meeting der werkloozen, onder leiding van den sociaal-democratischen bond, heeft John Williams zijne bedreigingen herhaald die hij op de meeting van Maandag uitte. Hij gaf zijn voornemen te kennen om zich aan het hoofd te stellen eener demonstratie en naar Trafalgar-square op te rukken langs Fleetstreet en het Strand. Zoo de politie zich met ge weld hiertegen verzette, zou men zicli tegen haar bedienen van ontplofbare stoffen, aan gemaakt in kleine stukken ter grootte van een penny. Reuter verneemt uit goede bron, dat een telegram is ontvangen van het gouvernement Sierra-Leone, waarin bevestigd wordt het ge rucht van een nieuwe botsing tusschen de Fransche troepen en de Britsche inlandsehe troepenmacht. Het telegram is echter zeer pn bevat noch datum noch plaats van de_ ontmoeting. De regeering telegrapheerde den gouverneur om bijzonderheden. Men moet aan beide kanten verscheidene dooden hebben. In de provincie Annam hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, naar aanlei ding van het verzet eener godsdienstige sekte tegen het innen der belastingen. De politie vuurde op de onwiiligen, van wie er 12 ge dood werden. Eene afdeeling inlandsehe troe pen heeft de orde hersteld. Met het oog op de ongeregeldheden, welke in het afgeloopen jaar in verschillende deelen van Indië heb ben plaats gehad, verwekt dit voorval wel eenige ongerustheid. RUSLAND. De door de regeering ingestelde commissie tot het doen van een onderzoek naar den werktijd en het loon der arbeiders in fabrie ken en werkplaatsen, zal een voorstel indie nen tot invoeiing van een wettel'ijken arbeids- tju van ten hoogste 12 uren daags. De Novotii herinnert dat Engeland beloofd heeft Egypte te on.ruimen en zegt dat, wan neer het waagde Egypte voorgoed in te lijven, zulk» eene schending zou zijn van het internationale recht, welke Europa niet on verschillig zou kunnen toelaten. O O S T E N B IJ K. Te Debreczin is Zondag eene volksvergade ring gehouden ten gunste der Hongaarsche kerkelijk-politieke wetsontwerpen. Er waren ongeveer 4000 personen uit het comitaat Haidu, benevens ongeveer 10,000 uit De breczin zelf. Er werd een besluit genomen, waarin de reactionnaire beweging tegen de ontwerpen als een verzet tegen de nationale ontwikkeling werd afgekeurd. Te Maros-Vasarhely, in Zevenbergen, heeft eene dergelijke manifestatie plaats gehad. ITALIË. De krijgsraad te Massa heeft vier anar chisten veroordeeld tot 2 a 8 jaar gevangenis. Er is een troep van 32 opstandelingen in hechtenis genomen. De Times verneemt uit RomeHet publiek blijft zijne deposito's aan dc bankiers onttrek ken om die aan spaarbanken of de Volksbank toe te vei trouwen. De ïBanca Cooperativa" heeft een ongemotiveerden run moeten door staan, maar zij kon er tegen. De »Banca Generale" wordt vermoedelijk in staat gesteld hare betalingen te hervatten, ofschoon niet voor den afloop der surseance. Gelijk het gerucht wil zal het salaris van haar personeel verminderd worden, ook van den directeur. Deze wordt door den raad van beheer van zekere ongelukkige speculation beschuldigd. De Nederlandsche consul Struth is door jammerlijk beursgedobbel geruïneerd. Hij heeft ontslag genomen en is gearres teerd onder beschuldiging van frauduleus bankroet, hetgeen groote sensatie veroorzaakt, daar hij hoog aanzien genoot. f Aan de Standard wordt uit Rome bericht, dat de paus na langdurige overweging be sloten heeft het conclave met zes Ilaliaansche kardinalen le versterken. Alle raadslieden van Leo N1II bobben hem als hunne meening te kennen gegeven, dat de toekomstige paus een Italiaan moet zijn, daar eene breuk in dit opzicht met de overlevering het pausdom thans verzwakken zou en de benoeming van een Duitschen of Franschen paus tot onlusten te Rome zou kunnen leiden. Bovendien is er geen Europeesche regeering, die thans een anderen dan een Italiaanscheu paus verlangt. PORTUGAL. Tusschen de regeering en de kooplieden te Lissabon is eene schikking getroffen in zake de nieuwe bedrijfsbelastingen de Cor- tes-verkiezingen zulten dus waarschijnlijk worden uitgeschreven tegen 25 Februari. GRIEKENLAND. De Times verneemt uit Athene, dat de rust op Kreta gedeeltelijk hersteld is op het bericht, dat de gouverneur, onder pressie van eene groote mogendheid, geen verdere terecht stellingen meer toelaat. T U R K IJ E. De Times verneemt uit Konriantinopd, dat de weer opduikende berichten van nieuwe gruwelen, door de Turken op Ai meniën- in Klem-Azie bedreven geheel onjuist zijn. EGYPTE. De khedive heeft Maandag, vergezeld van zijne ministers, de algemeene vergadering van notabelen geopend. In zijn toespraak wees hij op het vele goede, sedert de vorige zitting, nu twee jaar geleden, tot stand gebracht, als als daai warenverlaging der belastingen, uitbreiding van het spoorwegstelsel, oprich ting van nieuwe rechtbanken, enz. l)e khedive eindigde met eene betuiging van toewijding aan land en volk.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1