Letteren, Kunst en Wetenschap, Gemengde Berichten. bij beschikking van den Belgischen minister van landbouw, nijverheid en openbare werken van 25 Januari j.l. is bepaald dat schepen rechtstreeks komende uit Nederlandsche havens bij aankomst in België van de over- legging van een gezondheidspas zijn vrijge steld. (St.-Ct.) Op de telegraaflijnen, zoowel op sommige lijnen van den staats- als van den Holl. spoor weg is tengevolge van het stormweder stoornis. De meeste treinen worden door 2 machines getrokken. De Harwichboot kwam gisterochtend te iaat aan. Passagiers voor Duitschland vertrokken per exprestrein. Ook de aansluiting met Vlissingen werd gemist. Bij den storm van gisteren bedroeg de ge middelde diukking 50 KG op den vieik. meter; de sterkste stoot, 73 KG, werd door den windkiachtmeter gistermiddag te 2 uur aangeteekend, UjD) De Rotterdamsche diergaarde zal eene be langrijke verfraaiing ondergaan. De toegang van de Kruistraat wordt namelijk versierd met een monumentalen hoofdingang, sierlijk portiershuisje met borstweringen, afsluit- en toegangshekken, terwijl het onooglijke kan toor zal plaats maken voor een fraai admi nistratiegebouw. Van ean en ander had Dinsdag de aanbe steding plaats, waartoe zich 27 aannemers, meerendeels Rotterdammers, aanmeldden. Laagste inschrijving was die van den heer P. J. C. Hofman te Krahngen, voor f34,790. De gunning heeft 13 dezer plaats. Aan de bijbank der Nederlandsche Bank te Rotterdam zijn in beslag genomen twee bankbiljetten, elk van f 100, aldaar ter verzil vering aangeboden. De biljetten zijn aan den officier van justititie ter hand gesteld. (jy. B. Ct.) Te 's-Gravenhage werd gistermorgen een slagersknecht op de Beestenmarkt dupe van een paar flesschentrekkers. Hij verloor n.l. in weinige oogenblikken ruim 12 gulden met kaartspelen, verlokt door het winnen van een ander persoon. Die andere persoon scheen een handlanger te zijn, en beiden verwij derden zich na het opstrijken van de f 12 spoedig. Men meldt uit den Haag aan de AT. li. Ct. De Dinsdag door de politie, op verzoek van de Amsterdamsehe politie, in hechtenis genomen persoon stond bekend onder den naam van Godard baron van Reeden. Hij kwam ook voor op de lijst van de politie te Amsterdam van kooplieden, op w'e zij de bijzondere aandacht vestigdem. a. w. stond hij ingeschreven in het register der flesschen trekkers. Zooals gemeld, wordt hij verdacht verschillende valschheden en oplichting te hebben gepleegd. v. R. woonde alhier in de Jacob v. d. Doesstraat en zou juist dezer dagen ver huizen. Hij leefde sedert 3 jaar in intieme be trekking met eene van haren man geschei den vrouw. Dinsdagochtend lag de gesignaleerde nog te bed, toen de politie hem kwam halen, teneinde hem naar Amsterdam over te bren gen ter beschikking van de justitie aldaar. Men deelt nader mede, dat Godard baron van Reeden op vrije voeten zou zijn gelaten. De heer v. d. Kasteele, burgemeester van 's-Gravenzande, spreekt in de II. Ct. het be richt tegen, dat de pokken zich aldaar voort planten omdat er niet genoeg gedaan wordt om haar tegen te gaan. De pokken breiden zich helaas nog uit, maar niet omdat niet alle beschikbare en bestaanbare middelen in het werk worden gesteld om haar tegen te gaan, zegt de bur gemeester. In ieder geval wordt aan de wet telijke voorschriften, ook wat ontsmetten be treft, streng de hand gehouden en zijn ge lukkig de ingezetenen, tot welke godsdienstige gezindte zij ook behooren, welwillend en meegaand genoeg om zich daaraan te on derwerpen. Aan het postkantoor te Amsterdam wor den voorloopig geen bankbiljetten aange nomen, tenzij de keerzijde voorzien wordt van den naam des aanbieders en de dag- teekening. Onder de verhoorden in verband met de zaak der valsche bankbiljetten werd in een bericht uit Amsterdam genoemd eere vrouw Boelaartde naam is echterSuzanne Toebaeids. Een 370-tal werklieden van 's rijks-werf te Amsterdam, die meer speciaal voor den bouw van Hr. Ms. schepen Beinier Claeszen en Koningin Wilhelmina der Nederlanden werden aangenomen, zullen tegen 10 Maart worden afgedankt. Gisteren is hun ontslag aangezegd. Nog twee slachtoffers van den mist op 28 December j.l. zijn gisteren te Amsterdam uit het water gehaald. De een was een 32- jarige bakkersknecht, die uit het Van-Lennep- kanaal is opgehaald, de tweede een 22-jarige vrouw, wier lijk in den Buitensingelgracht bij de Kinkerbrug is gevonden. Met de industrie gaat het te Koog-aan-de- Zaan nog niet naar wensch. Binnenkort zullen weer vier molens het werk staken, n.l. de houtzaagmolen »De Dikkert", de oliemolen sDe "Wezel", de pelmolen iDe Marsman", terwijl het werk van den rijstmolen »De Bonzen", overgebracht wordt naar dc fabriek pDe Jonge "Voorn", te Wormerveer. (Z. Ct.) Werd van bevoegde zijde verwacht, dat de gevolgen van den Donderdag j.l. te Winscho ten gepleegden aanslag ernstig zouden zijn, gelukkig bestaat er geen dadelijk gevaar voor het leven van den gewonden vader. Werd de kogel in den rug reeds door dr. Van Olm verwijderd, die welke langs den neus onder 't linkeroog het hoofd is binnen gedrongen, is te Groningen met goed gevolg te voorschijn gebracht. De wonde aan den pink van de eene hand is van weinig beteekenis. Meer en meer blijkt de geestverwarring, welke zich sedert eenige weken van den bekia- genswaardigen jonkman had meestergemaakt. Mr. J. Sickenga, lid van Gedeputeerde Sta ten van Friesland, verschaft op zijne landerijen in Oldelamer en omstreken aan zestig arbei ders werk, door den grond te laten omspit ten en verbeteren. Het bestuur der afdeeling Nijmegen van de chr. geheelonthouders-veieeniging, dat tot nu toe met de leden in een gehuurd lokaal vergadert, is voornemens een geschikt huis aan te koopen, om alzoo eerstens een eigen vergaderlokaal te hebben en voorts de be nedenverdieping daarvan te doen inrichten voor een volkskoffiehuis. Voor dit doel is reeds een gift van f5000 toegezegd. Gistermorgen is gevankelijk te Arnhem binnengebracht zekere A., een in Duitsch land wonende Hollander, die in eene vecht partij te 's-Heerenberg anderen met mes steken verwond heeft. Van een der gewon den was de buik opgesneden. Dinsdagavond had te Tilburg eene vecht partij tusschen twee slagers plaats, waarbij de een zoodanig verwond werd dat hij den volgenden morgen overleed. De versHgene laat eene weduwe met 6 kinderen na. Woensdagmorgen was het gerecht uit Breda te Tilburg tot onderzoek, en daarna werd de dader, zekere P. de Bruin, in ver zekerde bewaring gesteld. Te Kerkrade, in Limburg, hebben de in woners met drie tijden te rekenen. Voorde mijnwerkers der domaniale mijnen gekit de Middeneuropeesche, voor de leeilingen der scholen de Greenwich- en voor de kerkbe zoekers de Amsterdamsehe tijd. In verschillende Duitsche bladen wordt op de gunstige resultaten gewezen, wanneer bij het reinigen der wasch een geringe hoeveel heid petroleum bij het water gevoegd wordt. Bijvoeging van soda en chloor isdan oveibotlig; dit levert het groote voordeel op, dat het weefsel der stoffen niet woidt aangetast. Een der voorschriften luidt aldus: Bijeen emmer water (ongeveer 20 liter) voegt men 250 gram fijngesneden zeep en twee eetlepels petroleum en mengt goed dooi een. Dit meng sel giet men in den ketel, doet liet te wnsschen goed er bij en laat een halt uur langzaam koken (beter iets langer dan koiter) Neemt men daarna de wasch uit den ketel, dan is zij volkomen gereinigd, woult nogmaals in een slappe zeepoplossing gedaan en dan uitgespoeld en met blauw.-el behandeld. Wij plaatsen dit bericht niet zonder eenigen twijfel, doch achten het zoo belangrijk, ver betering te brengen in het tegenwooulige wasch- en bleeksysteem, waaibij, dank /ij het chloor, ons goed binnen zeer korten tijd ver nield wordt, dat wij alle vooischriften ter vervanging van chloorkalk zeer gaarne in overweging geven. Voor mededeehng der resultaten van proefnemingen houden wij ons zeer aanbevolen. Maandblad Maassluis. Dinsdagavond hield de afdee ling Maassluis van de »Nat. Christen-geheel- onthouders-Vereeniging" een opeubai e samen komst, in het gebouw van den Pi otestanten- bond, waarbij twee sprekeis optiaden. Ds. A. van Geest, van 's-Gravenzande, sptak het eerst tot de vergaderden, en wees op de roe ping, die de Christen heeft, n.l. den strijd tegen de zonden, en noemt een der grootste zonden in dezen tijd liet veelvuldig gebruik w«i sterken drank. Hij wijst er verder op hoe weinig die roeping uit liefde des harten om Christus wille wordt verstaan, en onver schilligheid in dezen wordt waargenomen, bespreekt de oorzaken van die onverschillig heid, die voortvloeien uit het hart /onder de liefde Gods. Vervolgens toont spr. de gevol gen van die onverschilligheid aan, wijzende op gevangenissen, kiankzinnigengestichten enz., die overbevolkt zijn, waarvan de oorzaak vooral is: steike drank. Ten slotte bespreekt hij het middel ter genezing, en wekt ertoe op met deze vereeniging mede te strijden, om de gevallen broeders of zusters te edden, eer het te laat is, te laat voor hem of haar op het sterfbed, te laat voor ons, die verant woordelijk zijn voor voor hen, die wij konden redden en niet wilden redden. Ds. C. L. van den Broek van Schiedam be handelde daarna de vraag: II staat het met de geheelonthouding? Spreker wees er op, dat hoe zwaar de strijd ook is dien zij te voeren heeft, zij toch meer en meer gezegend wordt, wat vooral in het buitenland merkbaar is; uit verschillende statistieken toont hij dit aan en wijst er op hoe zelfs regeeringen de geheel onthouding steunen. Noorwegen geeft jaarlijks 7000 kronen voor dit doel, Denemarken ver hoogde de toelage van 4000 op 6000 kronen, ook predikanten en andeie geestelijken begin nen, vooral in Amerika en Engeland, hun medewerking te verleenen. Spreker betreurt het, dat in ons land een bekend theoloog onlangs nog zeide, dat men geen Calvinist wordt bij vvaterkraft en choco ladeketel, wat met andere woorden zeggen wil, dat Calvinisme en geheelonthouding met elkaar in strijd zijn Verder verheugt het spreker dat toch in ons land ook de vereeni ging zich meer en meer uitbreidt en ook te Maassluis eene afdeeling gevormd is. Hij wijst er mede op hoe de nieuwsbladen medewer ken door hunne kolommen open te zetten om de vereeniging bekend te maken wat in Engeland honderdduizenden heeft gekost, aan gezien men daar in den beginne alleen pro paganda kon maken door ad verteeren. Spreker eindigt met een opwekkend woord om lid van de afdeeling te worden. De vergadering, door een 120-tal aandach tige hoorders bezocht, werd doords. Van Geest met gebed geopend en door ds. Van den Broek met dankzegging gesloten. Bij het ver laten der zaal ontving ieder bezoeker een geschriftje. Wij lezen in het Roti. Nül van heden betref fende de tentoonstelling van heeidhmivvwetken van Odé in de Kunstclub te Roueidam het volgende In de heneden achterzaal vindt men hetwelk van Odé, dat met de gepaste vlij moedigheid van een mensck, gevoelig voor het schoont, in welke kunstuiting dan nok, worde gesigna- leeid als te zijn eene knnstpioductie van opmer kelijke waarde. Daar is 'teerst in't oog vallend, omdat het model zoo bekend en aantrekkelijk j is, de mooie Denkkop van Jan To or op van eene tiappante gelijkenis, gedaan in gebionsd gips Maar de deugd der gelijkenis heeft alleen waaide voor hen, die ïnorop kennen, zij is 1 niet meer dan de getuige van het handige j nabootsmgsvei mogen van Odé; het kmn-twaai- dige ontleent deze buste aan de mooie expressi viteit van den kop zelf. Zon is 'took met tDevotie", I de buste van eene visscheisvrouw, waarin zoo i aandoenhjk welsprekend is weergegeven het schier béte-vertrouwen der eenvoudige op de belolten van een gelukkig naleven, in mil voor de devote onderwerping aan de smarten van het werkelijke. In dezen vrouwenkop zijn twee gelachten met meesterschap geboetseerd. Dat stille maar onwnkbaie vertrouwen op eene herlbiengeride verlossingen hetgansche verhaal van een geduldig gedragen lijden. De gebogen houding van het hoold, de gesloten oogen, de op de buist gekiuiste armen sroeeken de eerste af, de diepe gioeven in het gelaat spieken van het laatste. Met den- zelfden heerlijken ernst en diep voelen zijn da andere visscheiskoppen behandeld. Een fraai i beeld in maimer is de Roinemsche ledouaar, piachtig van lijnen, vooral aan do zijde v, inden opgeheven arm. Ei zijn ook nog portretten van Haagsche vrouwen en medaillons van Paul Ruiger en Wagner; ook een model voor het standbeeld van Thomas a Kenrpis en vooits een relief voorstellende de vlucht van de heilige maagd met het kind Jezus. Maar voor de beteekenis van Odé als beeldhouwer hebben we genoeg aan het besprokene. Een dergelijke beschouwing be hoeft geen beredeneerde catalogus te zijn. I De trein, die Dinsdagavond te 11 uur van Panjs naar Brussel vertrok, stootte bij Cotn- piègne op eene gioote kist, welke van een trein op den spoorweg was gevallen. De tender viel i rechts, en de waggons links om. De reizigers j sprongen bijna allen uit de waggons. Daatop kwam een goederentrein vin Charleroi, die de j waggons aan splmteis reed, ze voor zich uit i duwende over een afstand van 1200 meteis en de reizigers vermorzelde, die er zich nog in bevonden. Omtient dit ongeluk wordt nog het volgende gemeld Omstreeks 1 uie 's nachts, terwijl alle reizigers, onder welke een groot aantal militairen, sliepen, voelde men een hsvigen schok. De trein stuitte namelijk op een hindeipaai, die gebleken was eene gioote kist te zijn, ter breedte van omstreeks drie meter, afkomstig van Jeumont, Zoodra de trein, waarvan de tender en de locomotief in de links ter zijde van den spoorweg gelegen sloot geslingerd werden, terwijl veischeidene waggons in de sloot ter rechtei zijde geworpen werden, tot stilstand was gekomen, was het voor een ieder een sauue qui peut. Wel maanden de beambten hen aan lustig te blijven doch het hielp niet. Een reiziger zeide ik had nauwelijks den tijd mij in do sloot te wei pen, toen een goederen trein uit Charieioi in volle vaart kwam aan rennen en de personen, die uit de waggons ge sprongen waren en zich op den spoorweg bevon den, verpletterde. Hartvei scheuiend was het tooneel dat zich onmiddellijk daarna voordeed. Vele personen lagen, deerlijk verminkt, op de rails te kermen. Zeven personen gaven geen teeken van leven meer. Twee lijken waren letterlijk in tvveeen gescheiden. Dadelijk Kwam er hulp, maar ongelukkiglijk waren er geen geneesheeren en geen medica-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3