A0. 1894. Zaterdag 10 Februari N°. 8465 Aohtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bdjtenlandscïie Bericli ten. IT G EVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per k-vartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVRRAF: BOTERITRA4T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Na eene artikelsgewijze behandeling, welke vijf zittingen in beslag genomen heeft, en de invoeging van verscheidene belangrijke amendementen, heeft het Hoogerhuis nu alle artikelen van het wetsontwerp tot instelling van districts- en parochieraden aangenomen. In eene gisteren te Dundee gehouden rede voering over den toestand der vloot, noemde Robeitson, Civil Lord van de admiraliteit, dien toestand uitstekend, maar het kwam er, beweerde hij, op aan dadelijk maatregelen te nemen tegenover de bedrijvigheid in den vreemde. Ons streven, aldus de edele lord, moet zijn, onze tegenwoordige stelling tegen over de andere mogendheden niet te verlie zen. De marinebegrooting is alleen op het loopende )aar berekend, maar wij hebben een program, dat wij zullen geheimhouden ten einde de andere mogendheden te beletten zich naar ons te regelen. Aanvankelijk meende men dat het bericht omtrent eene nieuwe botsing tusschen Engel- sche en Fransche troepen in westelijk Afrika slechts zijnen oorsprong had in eene vaage en vertraagde lezing van het gebeurde te Warina. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Immers,'het nieuws werd door een tele gram van den gouverneur van Sierra Leone bevestigd. Indien het waar is, dat er geene Europeesche officieren bij het schieten tegen woordig waren, dan verkrijgt de zaak natuur lijk een minder tragisch en ook uit diplomatiek •oogpunt een minder bedenkelijk karakter. De sociaal-democraat John Williams, die in de bijeenkomst van werkloozen op Tower Hill zoo heftig tegen de politie uitvoer en haar met dynamietbomrnen dreigde, begint terug te krabbelen. Hij ontkent dat zijne partij in eenige betrekking staat tot binnenlandsche anarchisten en beweert de politie niet ge dreigd te hebben, maar slechts vroeger door John Burns uitgesproken woorden te hebben aangehaald. Of de politie hem daarom min der schuldig zal rekenen wanneer het tot feitelijkheden mocht komen, valt echter te betwijfelen. De Loodensche correspondent der AT. li. Ct. schrijft van gisteren Iu eene heden gehouden buitengewone vergadering van de «British North Borneo Company" zijn twee moties aangenomen. Bij -de eerste is het u bekende plan van over neming van den radjah Brooke verworpen bij de tweede is liet bestuur der maatschappij gemachtigd, desverkiezend den radjah Brooke voor te stellen gouverneur-genei aal van Noord- Borueo te worden, zonder dat nochtans de rechten der maatschappij met dit aanbod eenigszins worden prijsgegeven. Brooke is hierover reeds geraadpleegd, maar heeft zich toen ongeneigd verklaard op het denkbeeld in te gaan. De bankier Martin, die de vergadering leidde, zeide dat de directie Brookes voorstellen zou hebben gesteund, indien de radjah de Engelsche regeering had kunnen overhalen tot het garandeeren van het voorgesteld divi dend. Hiertoe is Brooke echter niet bij machte geweest. Schriftelijk was er eene verklaring inge komen van aandeelhouders tot een bedrag van 144,000 pond sterling, waarbij het voor stel van den radjah werd afgewezen. Feitelijk was dit dus reeds verworpen, nog voordat de veigadering tot stemming overging. De voorzitter verklaarde dat een andere, meer aannemelijke combinatie thans in overweging is, welke later misschien de goedkeuring der aandeelhouders zal kunnen wegdragen. De voorzitter gaf dienaangaande geene bijzondei heden, maar we! verzekerde hij dat de staat van zaken op Borneo thans gunstiger is, zoodat het niet nood zakelijk was, dat het plan van Brooke heden werd aangenomen. Overigens werd de vergadering geken merkt door een heftigen aanval van eenige aandeelhouders op Gebroeders Dent als leden van de directie. Hun werd verweten, den raad van bestuur tot een familiekransje te hebben gemaakt en voor 60,000 pond aan aandeelen tegen hoogen prijs te hebben gerealiseerd Beiden werden zij herhaaldelijk uitgenoodigd, de functie van directeur neder te leggen. Maar evenals de beschuldigingen bleef deze uitnoodiging onbeantwoord. F E i |k K IJ K. De ministerraad heeft kennis genomen van een telegram uit Senegal, onder dagteekening van den 7den, meldende, dat eene kleine af- deeling soldaten bij Tomboektoe door Toearegs aangevallen is. Volgens berichten uit Liberia hebben de Franschen de vlag geheschen te Half Cavally, dat de bevolking in Liberia beschouwt als behoorende tot haar land en dat zy onlangs ook in bezit genomen had. De plaats is gelegen nabij de Kroo-kust. De Liberianen zouden nu eene bijeenkomst of een congres houden. Voor drie maanden hebben de Liberianen eene kanonneerboot naar Half Cavally gezon den, die de plaats bombardeerde en er ver volgens bezit van genomen heeft, zoodat zij een Engelschen schoener aangehouden en twee Engelschen gevangengenomen had, op grond dat dezen er handel waren gaan drij ven met minachting der wetten van Liberia. De Temps, sprekende van het in bezit nemen dier plaats door de Franschen, zegt dat kapitein Binger, die onlangs de Ivoorkust in bezit had genomen tot aan de monding van Cavally, zich gerechtigd zal hebben geacht aldus te handelen, omdat Liberia de over eenkomst van 1892 niet te behoorlijken tijde geratificeerd had en de bevolking van Cavally, mishandeld door de Liberianen, een Euro- peesch protectoraat gevraagd had. Ook het Journal des DebaXs verklaart dat het verzet van Liberia tegen het in bezit nemen van Half Cavally door de Franschen moeilijk te begrijpen is, omdat het tractaat van 8 December 1892, dat het Parlement in Liberia geratificeerd heeft het Journal det Delats zegt niet, dat dit niet te behoor lijken tijd is geschied de grens juist bij Cavally getrokken heeft. Er moet hier dus eene misvatting plaats hebben, want de rechten van Frankrijk om de geheele kust tusschen Cavally en San Pedro te bezetten, ziju onbetwistbaar. I» U I T S C H L A N 1>. Bij de verdere behandeling der begrooting in de Rijksdagszitting van Woensdag kwam een voorstel aan de orde tot wijziging der kieswet in dien zin, dat de vrijheid der kie- 7.'£i beter gewaarborgd worde, door te be palen, dat de stembriefjes onder gesloten couvert moeten worden ingeleverd. Van de zijde van het centrum, de progressisten en sociaal-democraten werd dit voorstel krachtig gesteund en aangedrongen op zijne onmidel- lijke behandeling bij tweede lezing. De berichten omtrent hetgeen de keizer op het diner bij den rijkskanselier heeft gezegd, loopen nog zeer uiteen. De Lilerale Corresp. geeft gedeeltelijk eene verzachte lezing, volgens welke de keizer zich aldus zou hebben uitge laten In Rusland zou men liet niet begrijpen, wanneer de Duitsche Rijksdag, en wel juist aldaar de conservatieve partij, waartoe nage noeg alle in de regeering en bij het Hof meest in aanzien staande mannen behooren, het door de rijksregeering gesloten handelstrac- taat verwierp. Men zou achter zulk een votum politieke nevenbedoelingen zoeken en op de verdenking komen, dat in de toongevende kringen de vijandigheid jegens Ru-dand den doorslag geeft. En die elementen in Rusland, welke tegen het sluiten van een tractaat met Duitschlarid zijn opgekomen, zouden van den loop der zaak partij trekken om tegen Uuitsch- land te agiteeren. Het blad wijst er op, dat, zooals het nu met de zaak gesteld is, er niet aan valt te twijfelen, dat de rijksregeering genoodzaakt is, in geval van verwerping den Rijksdag te ont binden. Het geeft hierbij een wenk met te zeggen: wat nieuwe veikiezingeu alsdan ten nadeele der conservatieve partij zouden ople veren, kan iedereen wel zelf begrypen. RUSLAND. De kosten van den spoorweg naar de IJs zee, welke de regeering voornemens is aan te leggen, worden op 18 millioen loebels geraamd, waarvan Finland 11 millioen zal hebben te dragen, ofschoon de lijn grooten- deels door onbevolkte en onbebouwde streken en moerassen zal loopen en bijna uitsluitend van strategisch belang zal zijn. OOSTENRIJK. Te "Weenen hebben Woensdag op verschil lende plaatsen bijeenkomsten van werkloozen plaats gehad. Een daarvan moest door de politie worden ontbonden, daar tot daden van geweld werd aangespoord. ZWITSERLAND. De pers toont zich zeer verontwaardigd over Italiê's weigering eener scheidsrechter lijke beslissing in zake het douanegeschil. Men verlangt dat de regeeiing eenvoudig het handelsverdrag met Italië zal opzeggen. De bondsiegeering schijnt echter een min der krassp houding te willen aannemen en zal zich bij verdere vertoogen gronden op de bepaling van het tractaat, volgens welk elk conflict of misverstand aan de uitspraak van een scheidsgei echt moet worden onderworpen, indien het niet langs diplomatieken weg te schikken i«. GRIEKENLAND. De Kamer werd gisteren heropend, maar daar de leden der oppositie waren weggeble ven, kon de zitting niet doorgaan. De regee- ringspaitij hoopt echter Maandag in voldoen den getale aanwezig te zijn om ook zonder de oppositie besluiten te kunnen nemen. S E R V I E. De Staatscourant bevat ten tekst van den toost door den koning op het laatste diner ten hove gehouden. De koning klaagt daarin de regenten aan en verklaart 't innig te be treuren, dat hij, in stiijd met alle wetten der natuur en menschelijkheid, van zijn ouders werd gescheiden. Ook heeft de koning nog gezegd dat het radicalisme dreigde tot anarchie te zullen leiden en vooral gevaarlijk achtte hij de kerkelijk-staatkundige wetten, in den laatsten tijd tot stand gekomen, als in strijd met den canon der orthodoxe kerk. Die wetten moesten dan ook weder worden afgeschaft. De i egeering moest zich boven alles toeleggen op orde en het doen ophouden der party-hartstochten. Bij wijze van bezuinigingsmaatregel zal de regeeriog hare gezanten bij velschillende hoven door zaakgelastigden vervangen. EGYPTE. Mohammed Maher Paclm, vroeger onder secretaris van oorlog, is benoemd tot gouver neur van het Suez-kanaal. Het was niet deze ambtenaar, maar Osman Maher Pacha, die onlangs tot groot-officier van de Osmaniè- orde werd benoemd. AMERIKA. Dinsdag werd in het Huis van afgevaar digden der Vereenigde Staten liet debat over het Hawaï-vraagstuk gesloten. Een amende ment, dat de erkenning van liet vootloopig bewind te Honolulu bekrachtigde en zich

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1