Binnenlaiulsehe Berichten. voor latere inlijving der eilanden bijdeVer- eenigde Staten verklaarde, werd verworpen. Toen begon de stemming over de oorspron kelijke motie van M'Creary, waarin de han delingen van den gezant der Vereenigde Staten ten tijde der omwenteling, Stevens, veroordeeld en de inlijving of een protecto raat door de inwoners niet verlangd en on gepast genoemd werd. Aangezien echter de republikeinen weigerden hierover te stem men, was het vereisehte aantal leden voor eene stemming niet aanwezig. Zoo moest de zitting verdaagd worden. Woensdag heeft het Huisde motie M'Creary aangenomen, en daarmede gehoor gegeven aan hot beroep, door Cleveland op zijn recht vaardigheidsgevoel gedaan. Cleveland heeft bij den Senaat een verdrag met Groot-Brittannië ingediend, strekkende tot verlenging van den termijn, vastgesteld voor de grensregeling tusschen Alaska en Brïtseh Noonl-Amerika. liet doel van deze grensopneming is eenige punten van geschil op te lossen, nog dagteekenende uit den tijd, toen Alaska tot Rusland behoorde. De meerderheid der financieele commissie uit den Senaat der Yereeuigde Staten heeft, overwegende dat de bepalingen van het nieuwe tariefoutwerp voldoende bekend zijn, besloten een gunstig rapport uit te brengen zonder v ooi afgaande discussie. De behande ling van het ontwerp door den Senaat zal hierdoor aanmerkelijk bespoedigd worden. Mag men de berichten gelooven, dan zet Peixoto zijn schrikbewind te Rio de Janeiro voort. De gevangenissen vullen zich met staatkundig verdachten, onder hen ook vreem delingen. Wie onder het vermoeden van revolutionnaire neigingen ligt, wordt streng nagegaan. Da Gama blijft zich tot de ver dediging bepalen tot de troepen, die uitliet zuiden aanrukken, ter plaatse zijn. Volgens een telegram, te New-York ont vangen, heeft Da Gama bekendgemaakt, dat hij 11a 48 uren Rio de Janeiro zou blokkeeren. Het Amerikaausche oorlogsschip Rearsarge is den 2n dezer op Roncadorbank in de Carai- bisehe zee vergaan. De opvarenden zijn gered. ZUID-AFRIK A. Op hoogst plechtstatige wijze, gevolgd door groote feestelijkheden, heeft te Bloemfontein debeëediging plaats gehad van den heer Reitz als herbenoemd president van den Oranje- Vrijstaat. In zijne rede bij den Volksraad heeft hij verschillende wetsvoorstellen aan- J gekomligd, onder anderen betreffende onder- ■wijs, spoorwegzaken en een tractaat met 1 Nederland aangaande uitlevering van mis- i dadigers Gelijk inmiddels reeds per telegraaf is gemeld, heeft de Volksraad dat tractaat I aangenomen. Wat betreft het ontwerp eener j nieuwe schoolwet, dit heeit voornamelijk de invoering van verplicht onderwijs ten doel. En wat de spoorwegzaken betreft, daaromtrent zeide hij het volgende: »De uitbreiding van spoorwegen van Kimberley naar Bloemfontein, en van hier door het veroverd grondgebied de graan schuur van ons land, en ook van Harrismith over Bethlehem naar een aansluitingspunt 1 in den bestaanden spoorweg, zoowel als de j verbinding van Jagersfontein met het hoofd- spoorwegsymsteem, schijnen mij zaken van uiterst belang te zijn, en ik hoop dat de j Volksraad een weg zal kunnen vinden om de j noodige maatregelen tot aanleg dier r- lengingen te nemen ik zal hierbij overleggen een besluit van een congres te Ladybrand, op 1 November 1893, gehouden, alsook j eenige memorie, en ik zal verder indienen aanvragen, door mij ontvangen, om verlof tot bouwen dier lijnen, onder voorwaarden ia die aanvragen vermeld. Ook zal ik in j verband met dit onderwerp een telegram van den staatssecretaris der Zuidafrikaansche republiek, een paar dagen geleden ontvangen. ter uwer informatie inleveren.'' JAPAN. Telegrammen uit Yokohama noemen den toestand zeer gespannen. De regeering doet het mogelijke tegen den vijandigengeest tegen over de vreemdelingen. Dat de gevoelens der Japanners tegenover den vreemdeling niet welgezind zijn, weten wij. Het.kan nog blij ken uit hetgeen op het laatst van December te Tokio de echtgenoote van den aartsdeken Shaw overkwam. Een Japanner liep op haar rijtuig toe en sloeg haar in het gezicht. Hij zou ook haar kind geslagen hebben, waren niet de aartsdeken en een ander Engelschman toe geschoten om den man te grijpen en aan de politie over te leveren. Men moet echter niet te snel de alarmeerende geruchten, welke tegenwoordig licht ontstaan, gelooven. Zoo is er niets gebeurd van eene beleediging van de echtgenoote des Franschen gezanten, en evenmin van eenen aanval op eene christelijke kerk te Tokio. De verkiezingen voor den Rijksdag, die nu ontbonden is, zullen in Maart gehouden wor den. Men verwacht daarvan onaangename verrassingen voor de regeering. SCHIEDAM, tt Februari 1S94. In de mededeeling betreffende den uit slag der gehouden aanbesteding van bouw materialen in ons vorig nommer is een mis stelling geslopen, n.l.voor perceel 4 (grès- keien) was hoogste inschrijver F. B. Koopman te Mook voor 165.80 en verbandkeien f 98.70, laagste inschrijver Soeiété anonyine des mar bres et des grès d'Yvoir te Yvoir voor f53.53 en verbandkeien 180.30 p. m,, en niet zoo als gemeld was gedeeltelijk II. J. Bosman, daar het in éen perceel werd aanbesteed en dus niet gesplitst kon worden. Door de geestverwanten van ds. Haver Schmidt wordt sedert diens overlijden meer dan ooit behoefte gevoeld aan nauwere aan eensluiting. Zooals bekend is, bestaan hier ter stede sedert jaren eenige instellingen en ver- eenigingen, wier streven het is de vrijzinnige beginselen op godsdienstig gebied te bevor deren, doch ieder werkt op hare wijze, zoodat het onderlinge verband ontbreekt. Thans heb ben de besturen dier vereenigingen zich ver- eenigd om de verlangde samenwerking voor te bereiden en is reeds in beginsel besloten dat de vereeniging ïPaulus" met hare onder- afdeelingen, alsmede de j>Zondagsschool" en de ïProtestantenvereeniging" zich zullen op lossen in eene afdeeling van den »Nederland- scben Protestantenbond". Mogen dientengevolge ook de namen iPau- lus" en ïProtestantenvereeniging" verdwijnen, het bestuur der Schiedamsche afdeeling van den »Nederlandschen Protestantenbond" zal, gesteund door verschillende commission, welke zij aan zich wenscht toe te voegen, haren arbeid in den geest der ontbonden vereeni gingen voortzetten. De verschillende vereenigingen zijn tot de overtuiging gekomen, dat met het oog op het godsdienstonderwijs, armen- en ziekenbezoek, de godsdienstoefeningen voor volwassenen en jongelieden, de oplossing van alle in een afdee ling van den x>Ned. Protestantenbond" onder een hoofdbestuur niet alleen gewenscht, maar ook noodzakelijk is. Wie in den laatsten tijd zijne schreden langs de Hoogstraat richtte, zal bespeurd hebben dat deze niet alleen in naam, maar ook inderdaad de aanzienlijkste onzer straten wordt. Nieuwe en vernieuwde panden, tot winkelmagazijnen ingericht of uitgebreid, wor den daar steeds grooter ïn aantal en bieden den voorbijgangers een recht aangenamen aan blik. Zoo is nu weder een meubelmagazijn verrezen op de plek, waar voorheen een zwarte branderij gevestigd was; behoort dit pand tot de groote sieraden onzer gemeente, het getuigt ook van koenen ondernemingsgeest, welke de eigenares, mejuffrouw de wed. C. W. Tengeler, alle eer aandoet, vooral met betrek king tot de niet rooskleurige toestanden, waaronder wij leven. Waar dus, ondanks de ongunstige tijdsom standigheden, nog zooveel energie wordt ge vonden, daar behoort die voorzeker te worden gewaardeerdhet royale voorkomen van dit magazijn alsmede zijn kranige inrichting, ge paard aan een rijke keuze van alles wat tot de meest complete meubileering behoort, zijn redenen te over om de zucht naar het vreemde te dooven. Mogen de vele pogingen van Schiedamsche winkeliers tot opbeuring van onze welvaart voor de burgerij een spoorslag zijn tot onderlinge samenwerking. Door H. M. de Koningin-Regentes is aan R. W. Wemmenhoven, te Zuidwolde (die door de rechtbank te Assen was veroordeeld tot 14 dagen gevangenis wegens het afleveren van vervaischte melk) gratie verleend, met dien verstande, dat de aanvankelijk opgelegde gevangenisstraf is veranderd in eene geld boete van f C00, te gelijk met de proceskosten te voldoen. Den 31sten Januari heeft te Lissabon de uitwisseling plaats gehad der akten van be krachtiging van de op 10 Juni 1893 te Lis sabon gesloten overeenkomst tot nadere rege ling van de verhoudingen tusschen Neder land en Portugal in den Archipel van Timor en Solor en van de daarbij behoorende op 1 Juli 1893 mede te Lissabon uitgewisselde verklaring. St.-Ct Bij den Raad van State is ingediend en thans in onderzoek een voorstel, strekkende tot reorganisatie der rijkslanübouwschool te Wageningen. Men meent te weten, dat voor gesteld wordt, de afd. A. of een gedeelte van A. naar elders te verplaatsen, en liet maken van eene inrichting voor hoogei' onderwijs van de rijkslandbouvvschool, en zulks we! voor namelijk met het oog op Indië. Zeer waar schijnlijk zal het voorstel spoedig in de Tweede Kamer in behandeling komen. Kieswet. Koppig of halsstarrig zegt De Standaard is Tak niet geweest. Wel doet hij geen water in zijn wijnmaar toch bracht hij zoo aanmerkelijke wijzigingen in zijn ontwerp aan, dat het ons, om redenen, vroeger uiteengezet, ten opzichte van de ach terstallige belastingbetalers zelfs iets te ver gaat. Maar in elk geval is het grondwettig be zwaar, dat wij zeiven niet deelden, maar waarop, ter wille der gemoedsbezwaarden, toch te letten viel, nu op afdoende wijze ondervangen. Behalve het niet bedeeld zijn, biedt Tak nu nog twee positieve kenmerken aan. Of liever drie. En hier stuiten we. Immers de schrijfproef is nu wel als ken- teeken van geschiktheid gevallen, maar, heel onder aan het artikel, als kenteeken, dat men In eigen onderhoud voorziet, weer opgedoken. En dit nu verstaan we niet. ^Schrijven en lezen", als kenteeken van geschiktheid, was wel vreemd, maar ging toch nog. Maar sschrijven en lezen", als kenteeken, dat ik in eigen onderhoud van mij zeiven en mijn gezin voorzie, spot met de logica. Het is een pure metabasis eis allo genos, zooals de geleerden zeggen. Of er moest mee bedoeld zijn, dat men quitantiën kan schrijven; maar laat het dan zoo ook in de wet staan. Nu stelt de minister wel voor, en zeker, dit is prijslijk, om de formule van de schrijf proef bij de wet te laten vaststellen. Maar dan moest het ontwerp daarvoor ook deze nola tot wijziging verzeilen, teneinde behandeld te kunnen worden, eer men over het artikel stemt. Of hoe kan iemand zich vooraf verbinden, om over het artikel te stemmen, als hij niet weet, wat een later volgende wet aangaande de schrijfproef bepalen zal Zeer hopen we dan ook, dat heel die schrijf proef nog vervallen zal. En dit kan zoo best, nu de minister er zelf den staart van -gemaakt heeft. Kap dien staart er af, en ge zijt er. Uit de berichten uit Suriname, gisteren ontvangen, blijkt thans officieel, dat door den gouverneur van Suriname ontslag is aange vraagd. Hoezeer het aanblijven van den gouverneur op prijs gesteld wordt, bleek nog uit het met algemeene stemmen door de Staten te Para maribo genomen besluit, om hun leedwezen te betuigen over de ontslagaanvrage en den wensch uit te drukken, dat de overweging van het belang der kolonie den gouverneur er toe zou leiden daarop terug te komen. De gouverneur heeft geantwoord, dat hij aan dien wensch niet kon voldoen. Wat de oorzaak van de aanvrage om ont slag i», blijkt niet; want wel heeft de gou verneur zich gevoelig getoond over het ant woord van den minister van koloniën op het verslag der Tweede Kamer over het wijzigings voorstel der Surinaamsche begrooting voor 1892; maar hij voegde er bij, dat hij dat stuk eerst ontvangen had nadat hij zijne ontslagaanvrage had gereedgemaakt en dat ook geheel andere redenen hem noopten, ont slag te vragen redenen die hij geen vrijheid vond mede te deelen. De maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen heeft bepaald, dat, wanneer in de door den Duitschen consul of andere autoritei ten afgegeven «oorsprongsattesten"voor zendingen tarwe, rogge, haver enz., van Neder land naar Duitschland (teneinde de afkomst der goederen te bewijzen), is vermeld, dat de wagens, waarin zich die goederen bevin den, door of vanwege het Duitsche consulaat zijn geplombeerd, dusdanige plombeering dan zal worden toegelaten. De afzenders worden er evenwel op gewe zen, dat de spoorwegmaatschappij geen verantwoordelijkheid op zich neemt voor de nadeelige gevolgen, welke voor den handel kunnen ontstaan, 0. a. wanneer de coniulaat- plomben om de eene of andere reden van de wagens zouden moeten worden verwijderd of wel verloren zijn gegaan. Naar men ons mededeelt, zal bij de maat schappij tot expl. van staatsspoorwegen de verwarming der rijtuigen met waterstoven geheel afgeschaft en door stoom vervangen worden. Op al de internationale treinen is dit reeds toegepast, doch bij de gewone trei nen van het Zuidernet kon dit nog niet ge schieden, daar vele rijtuigen van de Belgi sche staatsspoor nog niet voor stoomvervrar- ming zijn ingericht. {N. R. Ct.) Dr. "VV. J. Leyds, de Transvaalsche staats secretaris, zal zich naar het D. v. Ned. meldt morgen te Southampton inschepen, om per Drummond Castle de terugreis naar Zuid-Afrika te aanvaarden. Volgens de South-Africa is de heer Leyds geslaagd in het hoofddoel zijner zendinghet treffen eener overeenkomst met de Neder- landsch Zuidafrikaansche spoorwegmaat schappij, waarin de voorwaarden zijn vast gesteld waarop de Transvaalsche regeering de lijnen dier maatschappij kan naasten, voordat de concessie ten einde is. Bij referendum zijn al de besluiten van het sociaal-democratisch congres goedgekeurd. Te Overschie tracht men, onder leiding van den heer Kater uit Amsterdam, een af deeling van het Chr. werkliedenverbond «Patrimonium" op te richten.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2