ikkezonTIT Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Ar m en zorg. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Ni e u vv s. De hoofdcommissaris van politie te Rotter dam heeft ter kennis gebracht dat Vrijdag 9 «n Zaterdag *10 dezer, van 10 tot 3 uur, aan het centraal politiebureau, afdeeling recherche, Kaasmarkt 4, en aan het politie bureau in de YVitte-de-Withstraat, valsche bankbiljetten van honderd gulden voor belang hebbenden ter bezichtiging zijn. De hoofdcommissaris van politie te Rotter dam verzoekt opsporing, aanhouding en be richt betreffende een onbekend man, vermoe delijk Duitscher, 30 a 40 jaar. Hij heeft in den avond van 27 Januari een bankbiljet van f 100 in betaling gegeven, hetwelk later bleek valsch te zijn. Het bankbiljet nam hij uit eene zoogenaamde tasch-portefeuille van dof leder, waarvan de binnenvakken eveneens van kleppen voorzien waren. Gisteravond te 9 uur 15 ontspoorde een rangeerende goederentrein op een kruispunt op het stations-emplacement te Leiden. Drie met hout beladen waggons werden omgewor pen en dientengevolge werd de weg versperd. De te 91/ü uur daar ter plaatse aankomende sneltrein naar Hoek-van-Holland werd tijdig gewaarschuwd; de reizigers moesten over stappen in een inmiddels voorgebrachten trein op een ander spoor. Twintig minuten gingen daarmee verloren. Het Hllad spreekt het bericht tegen dat aan het postkantoor te Amsterdam bijzondere formaliteiten zouden zijn te vervullen wan neer men daar bankpapier komt aanbieden voor geldverzendingen. De juffrouw op de Achtergracht te Amster dam. die aan Krausse f 4000 leende, ontkent dat zij wist voor welk doel het geld gebruikt moest worden. Krausse daarentegen verklaart, dat zij wel degelijk van de zaak wist, en dat de valsche biljetten, in gele enveloppes, te haren huize door hem en zijne vrienden be zorgd zijn, omdat zij meenden dat ze daar het veiligst in depot gehouden konden worden. Marie Groenenberg, die het bewuste koffertje naar Utrecht bracht (zonder te weten wat het inhield, naar zij beweert), is weder op vrije voeten gesteld. Het geval doet zich te Amsterdam voor dat éen persoon eene curatrice, een curator en een toeziende curator benoemd zijn. De man is wegens krankzinnigheid onder cura- teele gesteld, en zijne vrouw werd tot cura trice aangewezen, terwijl er tevens een toe ziende curator benoemd werd. Op verzoek van schuldeischers werd hij gisteren failliet verklaard met benoeming van een curator; vandaar nu drie personen om voor zijne be langen en goederen te waken! De knaap, die voor eenige dagen in de Duifjessteeg te Amsterdam het pak valsche bankbiljetten vond en dat dadelijk bij de politie deponeerde, heeft als belooning daar voor, door tusschenkomst van zijnen patroon, van de directie der Nederlandsche Bank eene belooning gekregen van tien gulden. De landman F. te Zaandijk verloor 3 run deren aan miltvuur. Eenige ingezetenen brach ten f 365 bijeen, om den man het geleden verlies te vergoeden. Te Elslo (Friesland) is in een vol jaar geen enkel sterfgeval voorgekomen, terwijl in die provincie de influenza bijna overal het normale sterftecijfer deed stijgen. Dinsdag zijn door de politie van Water graafsmeer vier leerlingen van de tuinbouw school ^Amsterdam" in hechtenis genomen, als verdacht den brand te hebben veroor zaakt, waardoor in den nacht van 31 Januari het schoollokaal van genoemde inrichting is verwoest. Het zijn jongens van 1617jaar; de aanvangletters hunner namen zijn H., v. d. V,, O. en B. Zij legden berouwvol be kentenis af. Zij hadden een der leeraars, die tijdelijk afwezig was maar 's middags terug verwacht werd, een poets willen spelen. In de kachel maakten zij vuur aan en legden daarop een hoop turfmolm, met de bedoeling dat als de heer B. des middags kwam, hy alles vol rook zou vinden. Dit gebeurde in den vrijen tijd vóór de middaglessen. Alvorens om 4 uur naar huis te gaan, schijnen de jongens het vuur wel uitgemaakt, maar een paar niet geheel uitgedoofde tur ven in het tuifhok geworpen te hebben, waarna zij de deur er van sloten. De leeraar, op wien de poets was gemunt, kwam dien middag echter niet, en daar in het achterste lokaal des middags geen les is gegeven, is het verklaarbaar, dat van den rook niets bespeurd werd door het onderwijzend per soneel. Zooals te verwachten was, zijn de vier jongens niet in bewaring gehouden. Woens dag werden zij, na een voorloopig onderzoek voor den rechter-commissaris, weer op vrije voeten gelaten. Men weet, dat opzettelijke brandstichting met tien jaar en het veroorzaken van brand door schuld met ten hoogste drie maanden gevangenis kan worden gestraft. De vier jongens zijn allen boven zestien jaar en dus aansprakelijk voor hunne daden. Uit Terheiden wordt gemeld De moordenaar van P. Jansen is bekend. Het is A. B,, die, verdacht in nauwe bekend heid tot deze zaak te staan, reeds een paar weken gevangenzat te Breda. Rotterdam. Een handelaar te dezer stede had de zwakheid, nadat hij er ingeloo- pen was met een biljet van f 100, dat hij zelf als valsch had erkend, dit verlies niet te willen dragen. Herhaaldelijk trachtte hij het anderen te geven, doch hij kon het niet kwijt. Hij zond eindelijk zijn bediende naar de bijbank om het te wisselen. Het biljet was daar nauw vertoond, of de electrische signalen klonken, alle deuren werden dichtgeworpen en de drager van het valsche biljet gearresteerd. In de confusie legde de bediende de zeer bezwarende verklaring af, zoowel voor zich zelf als voor zijn patroon, dat zij wisten, dat het biljet valsch was. Beiden zullen zich nu te verklaren hebben voor den rechter wegens het desbewust gebruik maken van vervalscht handelspapier. Wie valsche biljetten heeft, raden wij die aan de bank te deponeeren, onder voorbehoud van alle rechten. (Jiï. NT/l.) Amsterdam. Het bestuur der vereeni- ging tot opleiding voor ambachten en beroe pen heeft een verzoek gericht tot de werk gevers. Zooals men weet, stelt deze vereeniging zich ten doel kinderen van werklieden, die door talrijkheid van gezin of achteruitgang van verdiensten, zelve daartoe niet in staat zijn, op te leiden in dat ambacht, waartoe zij de meeste neiging gevoelen. Wanneer er termen bestaan den jongen of het meisje als pupil der vereeniging aan te nemen, wordt een der medeweikers dezer vereeniging tot patroon over hem of haar benoemd, teneinde zooveel mogelijk na te gaan of zij hunne verplichtingen tegenover hunne werkgevers nakomen, hun in overleg met de werkgevers ten koste der vereeniging gereed schappen te verstrekken, de pupillen op avond- teekenscholen of anderszins te plaatsen en hun zoo noodig verder moreelen steun te verlee- nen, totdat zij eenigermate zelfstandig gewor den zijn. Reeds zijn 300 a 400 pupillen geplaatst maar zeker behoeft niet te worden gezegd, dat het in den tegenwoordigen tijd moeilijk is, den velen die zich aanmelden, eene plaats te ver schaffen. Daarom doet het bestuur nog eens een beroep op de werkgevers, overtuigd als het is van het goed recht van bestaan van deze practische wyze van weldadigheid, die knappe werklui maakt van veel jongeliedendie anders in den grooten maalstroom teloor gaan. Zicriksee. Vanwege het Nutsdeparte- ment alhier heeft Dinsdag de eerste volkslezing plaats gehad. De voorzitter van het departe ment, jhr. Roëll, sprak vóór en na de pauze. Deze poging kan als gelukt worden beschouwd, zoodat, naar wij vernemen, het voornemen bestaat deze lezing door andere te laten volgen. Blijkens door de regeering ontvangen bericht, zal de in 1894 te Mutichen te houden i n t e r- nationale tentoonstelling van schoone kunsten geopend woiden op 1 Juni. De sluiting in bepaald tegen het einde van October. De tei mijn voor aanmelding is opengesteld tot 1 April. De inzending van kunstwei ken kan ge schieden van 1 tot 20 Apui. Professor Bilhoth, de beroemde heelkundige, is te Abbazia, waar hij voor zijn gezondheid verblijf hield, overleden. Hij was simk eenigen tijd einstig ziek, maar de jongste betichten over zijn toestand waien juist nogal gunstig en de doodstijding komt onverwacht. Theodor Billroth werd in 1829 te Baigen op het eiland Runen geboien. IIij studeerde te Gieifswald, Guttingen, Bei lijn en Wennen. In 1853 werd luj assistent bij de clmiek te lleilijn, in 1860 hoogleeia.tr aan de hoogeschool te Zuiirh en in 1807 aan die te Weerien In den Fiansch-Diiitscben ooi lug was hij vvetkz.iam in de lazaretten aan den Rijn. Hij vei wierf zich, gelijk men weet, grooten roem als operateur. Maar ook als wetenschappelijk srluijver maakte hij naam, door een groot aantal zeer gewaar deerde geschriften over heelkunde en pathologie. Te Caliors in Fi ankrijk is een jonge weduwe, vroeger de vrouw van een afgevaardigde, over leden. Haar gansche vermogen, groot f 300 000, alsmede haar kasteel, heeft zij baar dienstmeisje, Therese Pulger, vermaakt. Het meisje is 24 jaar oud en diende eerst vijf jaar bij de oveileden weduwe. Te Udine (Italië) is dezer dagen een gerech telijke dwaling hersteld. Een werkman, zekere Vidoni, die twee jaar geleden tot achttien jaar 'gevangenis werd veroordeeld, maar die nu bleek onschuldig te zijn aan de misdaad waarvoor men hem vonniste, is in vrijheid gesteld, en zijne beschuldigers. Ortali en diens echtgenoot, zijn wegens het afleggen van valsch getuigenis veroordeeld tot 3 jaar gevangenis. Door een onlzettenden brand, die in het Bath- hotel te New-Yoik uitbrak, werden drie bank instellingen en twaalf groote magazijnen in de asch gelegd. van liet scheikundig onderzoek van het water der Drinkwaterleiding te Schiedam, geuomen den 30n Januari 1894. Totaal der opgeloste stoffen 278 milligr. per Liter. Kalk 43 3) 2) 18 3> J Zwavelzuur. 38 -» 3> T> C7 y> 2> Ammoniak. 0 j> 2) 2> Nitrieten 0 3) Nitraten 0 Kalium-permangaDaat 6.2 3> 2> (benoodigdteroxydafcie der organische stoffen). De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Amsterdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 10 dezer, des namiddags ten 1.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Ten bewijze dat de natuur zich dit jaar bijzon der vroeg schijnt te ontwikkelen kan dienen, dot do hazelaars hier en daar reeds in vollen bloei staan. Dit is drie a vier weken vroeger dan andere jaren. Gisteren is in de gehoorzaal der universiteit te Utrecht in tegenwoordigheid van den senaat en andere autoriteiten, door den rector magni ficus aan den heer J. Spanjaard, dezer dagen benoemd tot doctor honoris causa in de staats wetenschappen, op plechtige wijze het diploma als zoodanig uitgeieikt. DC.) Naar men verneemt, zou door een bekend landgenoot f50.000 zijn beschikbaar gesteld on» de studenteninrichting van ds. Van Dijk te Amsterdam uit te breiden. Door wijlen don oud-notaris Van der Eist, is aan de Ned.-herv. diaconie te Werkendam f 2500 vermaakt. Mej. D. C Romeijn, te Zevenhuizen (b-j Gouda) overleden, heeft aan de diaconie der Ned.-herv. gemeente aldaar f500 gelegateerd. Bij vonnis van het kantongeiecht te's-Giaveri- hage weid gisteirri met bevestiging van den eisch van het O M. vei ooi deeldC de B., koffïe- huishouder te Schweninger* tot 3 weken hechte nis, wegens het verknopen van steiken drank aan jongens beneden 10 jaar. K.RALINGSCUE VEER Gisteiochleml wer den ter markt alhier aangevoerd 23 winteizal- men, die voor f 1,20 tot 1.50 per l/3 kilo werden verkocht. Van het loggeischip 's-Gravcnhaqc. van Maas sluis, weiden in den nacht van 10 October j.i. eenige netten afgehakt door de Engelsche trawler 1Yarmouth No 45S, waarvan door den waterschout proces-vei baal weid opgemaakt. De schipper van het schip 's Gravenhage is nu verleden week met een deel /ijner bemanning naar Yarmouth geweest, om tri deze zaak geboord te worden, en is nu in liet gelijk gesteld. Be bemanning van de Engelsche trawler wenj ver oordeeld. Neil.-Hcrv. Kerk. Beroepen: te 's-Gravanhage (vacatui e- Van Koetsveld) en te Middelburg ds. A. J. A. Vermeer, te Meppolte l'zum (toez.) ds. A. Jonker, te Oldeboorn te Heino de heer A. W. Voors, cand. te Leiden; te Ouderkerk a/il IJsel ds. IJ. Bootsma, te Zoetermeer en Zegwaard, die voor Monster heeft bedankt. Bedankt: vunr Meppol door ds. C. J. van Paassen, te Langweer. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Alblasserdam ds. C. Steketee Cz., te Bolnes. Roomscli-katliolieke Kork. De bisschop te Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Am-dei dam (H. Nicolaas binnen de Veste) den heer dr. H. van Aarsen en tot kapelaan te idem (H. Augustinus) den pater A. Claessen. BüRG E R L 1.1 K H «T AND. Geboren: 8 Febr. Johanna, dochter van H. Wessel en A. G. Tetteiaar, Hoofdstraat. Ondertrouwd: 8 Febr. J. Post en J. Elderkamp. J. Klaver en A. E. Suttorp. Geachte Reductie. Ter aanvulling van Uw zaakrijk verslag der op 7 Februari alhier gehouden vergadering van de afdeeling Schiedam der vereeniging Volks onderwijs", zij het mij vergund de aandacht ar op te vestigen, dat ik, hoewel het behoud van de Fransche taal als examen-vak voor de toela ting tot H. B. School en Gymnasium gewenscht achtende, toch aan de mogelijkheid geloofde, om leerlingen der gewone Lageie Scholen de voor dat examen veier-chte kennis van dat vak door het volgen van eenen afzonderlijken cursus te doen verkrijgen. Men diende dan evenwel, m. i teneinde eene geleiuelijke ontwikkeling te bevor deren, ook met dien cursus reeds op jeugdige» leeftijd te beginnen. Onder beleefde dankzegging voor de verleende plaatsruimte, noem ik mij met de meeste hoogachting. Uw dw. tlr. Walch.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3