A0. 1894 Woensdag 14 Februari N°. S467. NOTIFICATIE. .A. c h-1 e n v e e r t i g* s t e Jaarsranff. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT ft E V ER:. J. 01) E. Bui toni iindsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noramers f 1.85. - 2.50. - 0.10. RVIIK A I's BOTKRfTBA.1T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. Iedere gewone regel meer. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1.10. - 0.10. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- HollaKd, Gelet op art 73, alinea 2 der Wet van den 4den Juli 1850 Staatsblad ti° 37) Noodigcu de inwoners der pi ovincie Zuid-Holland, die elders m 's Rijks diiecte belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan voor den \sten April 1894 aan hun College te doen blijken, door overlegging van liet aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren dei Rijks directe belastingen, teneinde daai op worde gelet bij iiet opmaken der LUST VAN DE HOOGST AANGESLAGENEN, verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten-Generaai. De aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren moeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst 1894 beti effen. De bedoelde stukken belmoren door belanghebben den te woiden ingezonden aan liet lokaal van het Provinciaal Be-tutu van Zuid-Holland, met opgave van 1°. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene 2°. de gemeente en de dagteekening zijner geboorteen 3° bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zuo ja, waarom hij als Nedei lander is te beschouwen, inet vei melding van de dagtee kening zijner naluialisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad 's-Gravenliage, den 5den Februari 1894. De Gedeputeerde Stalen voornoemd F O C K, Voorzitter. F. TA VENRAAT, Giiffier. FRANK R IJ K. Iri de Kamer heeft Casimir Perier Zaterdag mededeelingen gedaan betreffende Tombuc- tu. De vraag of hier spiake was van daden van buitengewone dappetheid dan wel van onvoorzichtigheid liet hij ter zijde. Hij her innerde, dat de r''geering den 24n Januari seinde om Bonnier terug te roepen en de bewegingen testaken. De minister gaf daarna lezing van de ontvangen telegrammen. Hij voegde daaraan toe, dat de regeering Don derdag last had gegeven versterkingen te zenden. Zoo noodig zullen ook uit Algiers versterkingen worden gezonden. Er kan geen sprake zijn, zeide de minister, Totnbuctu te ontruimen. ToejuichingenHij hoopte, dat de Kamer over de verklaringen der regeering geene discussie zou houden. De afgevaardigde Couchart trok daarop zijne interpellatie in. De Kamer is gisteren met de behandeling van de graanrechten begonnen. Heden voort zetting. Gisteravond te 9 uur wierp een jonge man een bom in het café van het hotel i>Terminus" teParijs, tengevolge waarvan twaalf mensehen ernstig aan de beenen gewond werden, van wie drie kellners. Men vreest voor het leven van verscheidene hunner. Schade is er bijna niet aangericht. Alleen zijn in de zoldering sporen van kogels, en zijn ruiten en tafels gebroken. In het oogenblik na de ontploffing heersclite eene onbeschrijflijke paniek Van alle kanten klonken de kreten. De bezoekers stortten zich naar de uitgangen. Enkelen braken de ruiten aan den voorkant om er uit te komen. Het helsche werktuig had den vorm van een sardineblik, en was samenge steld uit kogels, spijkers, kruit en chloorzuur. Het gaf een hevigen knal en het café werd van een dikken groenachtigen rook vervuld, hetgeen de verbijstering nog vermeerderde. De gewonden zijn allen Paiijzenaars. Het vatten van den dader was dramatisch Hij vloog een straat in, gevolgd door eene menigte, die a mortschreeuwde. In de rue de Rome werd hij door een agent van politie inge haald. De anarchist keerde zich om, en een vreeselijke worsteling volgde. Hij wist zich los te rukken, zijn revolver te grijpen en te schieten op de agenten en op het volk, dat hem omsingelde. De agent werd gewond en ook eene vrouw, doodehjk zegt men. De agent wist nog zijne sabel te trekken en den moordenaar in het gezicht te slaan. Toen werd hij gegrepen en weggebracht. De mis dadiger gaf voor Breton te heeten, 30 jaar oud en anarchist te zijn. De ministers van binneniandsche zaken, Raynal, en van justitie, Dubost, hebben de plaats van het onheil be zocht. Het café werd door de politie bezet. Toen liet gebeurde door Parijs bekend werd, uitte zich algemeen de verontwaardiging. Een groot aantal nieuwsgierigen stroomde den geheelen avond naar het hotel «Terminus". Aan den dokter, die hem verbond, zeide Breton (of Lebreton), dat hij Vaillant had willen wreken, en dat nog anderen hem zou den navolgen cm de bourgeois maatschappij te vernietigen. De procureur-generaal der republiek heeft geen nadere bekentenissen van hem kunnen verkrijgen. U U I 1' 8 O II L A N D. De Reichsanzeiger van Zaterdag behelst den tekst der wet betreffende de wijziging van het tarief van invoerrechten van 15 Juli 4879. Daaromtrent is nu het volgende bepaald Bij uitvoer van ten minste 5(10 KG tarwe, rogge, haver of peulvruchten worden op aanvraag van den vervoerder bewijzen van tolvrijen invoer afgegeven, die ten hoogste negen maanden geldig zijn. Eigenaars van molens en mouterijen behoeven geen invoer recht te betalen van eene hoeveelheid bui- tenlandsch graan dat voor den molen of de mouterij bestemd is, n.l. voor eene hoeveel heid die even groot is als de vroeger uitge voerde hoeveelheid. In plaats van deze vrij stelling van invoerrecht, kunnen zij echter ook een bewijs van tolvrijen invoer ontvan gen voor dezelfde hoeveelheid. Zaterdag is in de Reichs-Anzei/jer de in het Fransch gestelde tekst van het Duitseh- Russische Jiandelstractaat openbaargemaakt. Het bestaat uit 24 artikelen en behelst de clausule van behandeling op den voet der meest begunstigde natie. Aan de wederzijdsclie onderdanen wordt bij de uitoefening van handel en bedrijf en ten aanzien van iiunue vermogensrechten tegenover justitie en be stuur eene gelijke behandeling gewaarborgd als voor de eigen onderdanen is voorgeschre ven, voorzoover er te dezen opzichte geen uitzondering is gemaakt voor alle vreem delingen. Het wederzijdsclie verkeer mag niet belemmerd worden door eenïg verbod van invoer of van uitvoer. Uitzonderingen hierop kunnen alleen gemaakt worden ten aanzien van artikelen van welker voortbienging de staat een monopolie bezit, en bijaldien zondanig verbod noodig is om sanitaire redenen. De Duitsche en Russische schepen en 1 unne la dingen zullen, onder enkele beperkende voor waarden, behandeld woiden als binneniand sche schepen. Het tractaat zal den 20n Maart 1894, of, zoo mogelijk, eerder in wei king treden en tot den 31 n December 4903 geldig blijven (dus bijna volle 10 jaren) ent blijft na dezen datum van kracht zonder eene opzegging, welke echter steeds 42 maanden vóór den veivaldag moet plaats hebben. Van alle zijden ontbrandt op liet scherpst de partijstrijd over het Russische handels verdrag. Kamers van koophandel, landbouvv- veieenigingen enz. loopen aan weerskanten te wapen. De strijd komt reeds aan den dag in twee wetsvooidrachten. De conservatieve partij van de beschermende rechten verlangt, dat de Rijksdag de regeering uituoodige eene schaal van inkomende rechten op graan en meel in te voeren voor die staten, welke papier met gedwongen koeis of een goudagio hebben. Dit voorstel is ook onderteekend door Herbert von Bismarck. De vrijhandelaren daarentegen verlangen van den rijkskanselier, dat hij zich met Rusland versta, opdat de inkomende rechten van weerszijden opgehe ven woiden nog voor het handelsverdrag in den Ryksdag in behandeling komt Beide voorstellen hebben slechts belang als agitatie- middel. Uit politiek oogpunt is het belang rijker, dat in den Bnndsiaad nog geene over eenstemming over het verdiag gevonden is. Meckienburg-Schwerin zou het verdrag ge heel verwerpen, en Beieien alleen voorstem men Willen, bijaldien de Pruisische sporen hunne proportioneele tarieven voor giaan enz. opheffen. O 0 S T E S R IJ K. Keizerin Elisabeth heeft het eiland Madeira verlaten en is te Gibialtar aangekomen. Ztj zal eenigeu tijd in Spanje vertoeven. De Rijkstand is tegen 22 dezer bijeenge roepen. De behandeling van het ontwerp tot in voering van het verplicht burgerlijk huwelijk, welke gisteren zou aanvangen, is door de Hougaarsche Kamer eene week uitgesteld en dus bepaald op 19 dezer. In de zitting van Zaterdag verklaarde de minister-president Wekeile, dat de regeering haar program zal handhavenzoolang de regeeting de meerderheid bezit, zou zij een lafheid begaan als zij het gezag neerlegde. In antwoord op de interpellatie over de ves tiging van een zelfstandige Hongaarsche Bank, verklaarde de minister, dat de Oos- tenrijksch-Hongaarsche Bank aan alle be hoeften van Hongarije beantwoordt. Het Huis nam met groote meerderheid akte van de verklaringen der regeering, en ging daarna tot 49 Februari uiteen. ITALIË. De heer Crispi is van zijn ziekte hersteld en Zateidag te Rome teruggekeerd. In een Kabinetsraad, onmiddellijk na de aankomst van den mi lister-president bijeengeroepen, is besloten dat net financieele programma der regeering geheimgehouden zal worden tot aan de opening der Kamers. De heer Zanardelli heeft, in weerwil van de tot hem gerichte vertoogen, geweigerd den voorzitterszetel der Kamer weder in te nemen. Eerst nadat de miiitnire gerechtshoven op Sicilië en in Massa en Carrara hunaibeidten einde gebracht zulh-n hebben, d. w. z. eerst na verloop van 8 of 10 dagen, zal de staat van beleg in die streken worden opgeheven. SPANJE. Maarschalk Martinez Campos zond aan de Spaansehe legeering bericht, dat de sultan van Marokko Spanjes eisciien in beginsel heeft goedgekeurd, maar talmt inet de inwilliging. Des maarschalks volmachten zijn nu her nieuwd, en levens is aan de troepen in Andalitsiê order gegeven zich voor alle ge beurlijkheden gereed te houden. Het blijkt inmiddels, dat de, bij lioofdelij- ken om<dag aan de verschillende Kabylen opgelegde som veel te hoog is, dan dat zij die betalen kunnen, zoodat de sultan wel in eigen schatkist zal dienen te tasten. liet roovenvezen in La Mancha neemt zoo toe, dat liet geheele gebergte in Toledo door troepen zal moeten worden afgezocht. De gouverneur van Cadix schetst den toestand der bergbevolking in den omtrek als hartverscheurend, en geeft de regeering den raad, wil zij de bevolking niet tot roovers of anarchisten maken, eenig openbaar werk te doen ondernemen, om den lieden gelegenheid te geven iets te verdienen. De Standard vernam uit Madrid, dat er ofschoon zij verheimelijkt wordt eene ministiieele ciisis bestaat wegens de onder handelingen met den sultan van Marokko. De ministers van financiën, binnenl. zaken en koloniën liggen overhoop, en de minister van oorlog wil ontslag nemen. Sagasta besloot het Kabinet te wijzigen, alvorens de Xamei te bei openen. EGYPTE. Naar uit Kairo aan de Timet gemeld wordt, heeft de kbedive besloten geen nota aan te bieden aan lord Cromer in zake de jongste voorvallen ten aanzien van het leger. De khedive heeft generaal Kitchener in gehoor ontvangen en op aanbeveling van dezen verscheidene officieren, tot den staf van generaal Kitchener behoorende, bevorderd. De staatsinkomsten btd-oegen over liet afgeloopen jaar 10,300,000 po. st., de uitgaven 9,600,000 pd. stzoodat de regeering thans over eene reserve van ruim 3h's imllioen dollar beschikt. i X E E I I L De Times vernam uit Rio de Janeiro dat in het binnenland de beweging ten bate van De Mello mislukte, doordien Peixoto tijdig daartegen was gewaarschuwd, tietgeen tot de arrestatie voerde van de hoofdaanleggers, onder wie een paar generaals en twintig officieren. De insurgenten heeten hunnen marsch noordwaarts voort te zetten. Da Garna ontvangt voortdurend versterkingen. Hij hin dert de buifenlandsche scheepvnai t thans niet. De correspondent bevestigt dat Peixoto tegen 4o. Maait verkiezingen heeft uitgeschreven voor het Congres en ook voor den staats president. Peixoto verklaart dat hij zich zeiven niet candidaat stelt. De oppositie beweert, dat veikiezingen ongrondwettig zijn zoolang ergens de staat van beleg voortduurt. Eene poging der Braziliaansche opstande lingen om bij Nictheroy te landen is dooi de regeermgsiroepeu afgeslagen, die daarbij een aantal gevangenen maakten, onder welke verscheidene marine-officieren. Het is te vree zen, dat Peixoto dezen zal laten fusileeren. In Rio Giande do Sul zijn de opstandelin gen steeds veldwinnend. Sedert de laatste opgave geraudten achtei een volgens in hunne macht de steden PassofundoAllegrete, Nonohov, Cntzalta en Soledad. Uit Bueuos-Ayres wordt van gisteren ge meld Het gerucht gaat, dat er te Rio de Janeiro eene ministericele crisis is en de staat van beleg veilengd zal worden. De opstandelingen

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1