A". i894. Zaterdag 17 Februari N°. 8470. A.ctLt n vr tigst Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, __UXT Gr ODÉ. BuitenIandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Fro»» (er post, door het geheele R:jk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 12.50. - 0.10. RFKRil f BOTÜR8TRA1T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EHELiSD. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis heeft Asquith omtrent het instel len van eene gerechtelijk- vervolging tegen den socialist John Williams die zijne toe hoorders o. a. moet hebben aangespoord om zich meester te maken van den lijken her tog van Westminster, teneinde hem op te hangen aan een lantaarnpaal verklaard, dat het, niettegenstaande William in Tower- hill verscheidene toespraken heeft gehouden waarin tot geweldpleging werd aangespoord, niet in het belang van de openbare orde zou zijn hem op dit oogenblik te vervolgen. Maar blijkt het op een gegeven oogenblik dat eene vervolging nut kan hebben, dan zal de regeering handelen. George Russell zeide, dat Harcourt's ver klaring omtrent het invoerrecht op zilver in Indie uitsluitend betrekking had op de poli tiek die de Indische regeering ten opzichte der circulatie volgt. Wat in het algemeen hare financieele politiek aangaat, het is onmogelijk vooruit te loopen op de verklaringen bij de begrooting, zelfs indien er reeds besluiten waren genomen. Met groote meerderheid heeft het Huis verscheidene amendementen verworpen door het Hoogerhuis voorgesteld op de wet op de kerspelraden. Vele liberale unionisten gaan in deze zaak met de regeering mede. De sheriff van Calcutta heeft een lequest ontvangen om eene openbare meeting te oiogen bijeenroepen, teneinde eene petitie aan het Lageihuis vast te stellen, waarin op vermindering van betaling door Indië zou worden aangedrongen en geprotesteerd tegen een specialen wisselkoers. Gisternamiddag vernam een wachter in het park te Greenwich het geluid van eene sterke ontploffing. Hij vond in de nabijheid van het observatorium een man die afgrijselijk verminkt was, blijkbaar tengevolge der ont ploffing de man leefde nog. Binnen het half uur was de man ovei leden, na alleen gevraagd te hebben dat men hem naar zijn huis zou vervoeren. In zijne nabijheid vond men de stukken van eene flesoh. In zijn zak een kaaitje met den naam Boui bon. Hij zag er uit als een vreemdeling. Men vermoedt dat hi] gevallen en dat bij zijn val de flesch die eene ontplofbare stof inhield gebroken is. Het is mogelijk dat de onbekende eenen aanslag op het observato rium in den zin had. De Londensche correspondent der N. 22. Ct. schrijft van gisteren: Gelijk verwacht werd, heeft de National liberal Federation tijdens het te Portsmouth gehouden congies eene beslist vijandige hou ding tegenover bet Heerenhuis aangenomen. Deze vijandigheid ontving gisteravond nieuw voedsel door eene toespraak van ongeveer anderhalf uur, door den kanselier der schat kist gehouden. De pairs .en hunne kerksche bondgenooten werden daarin op liet heftigst aangevallen, voornamelijk Salisbury, wiens taai en toon Harcourt zoo scherp mogelijk hekelde. Inzonderheid de uitval van loid Salisbuiy tegen de trade unions, door den ex-premier als hardhartige combinatiën be titeld, werd door Harcourt gegispt. De trade- unions, zoo zeide deze, hebben voor den En- gelschen werkman meer gedaan dan ooit door alle pairs te zamen is gedaan. Harcourts beschuldigingen tegen Salisbury evenals die tegen Chamberlain vonden luiden bijval, en desgelijks de verklaring dat de regeering den handschoen opneemt, haar toe geworpen door Salisbury, sden meest roeke- loozen aanvoerder der Tories die ooit weid gezien". Wij zeide de spreker hebben den strijd niet gewildhij werd ons opge drongen; en de natie zal nu moeten beslissen of de wil vanjiet volk zal zegevieren dan wel die van de kleine partij van hereditaire wetgevers. Wie van de beiden zal bepalen wat de toekomst van het rijk zal zijn? Zie daar de vraag. Spreker weigei de den raad op te volgen, in het Heerenhuis gegeven, om de stembus opnieuw te raadplegen. Nu de wereldlijke en geestelijke pairs alle maat regelen, in het Lagerhuis genomen, hebben verknoeid en bedorven, zullen zij het moeten zijn die wijken en toegeven, gelijk zij altoos deden, wanneer het niet meer te miskennen viel dat de natie haren wil duidelijk uitsprak. Zij zullen wederom toegeven, maar daaitoe moet het Engelsche volk op besliste wijze te kennen geven, dat het de dictatuur van het Hoogerhuis niet langer duldt, van dat Huis dat alle misbruiken voorstaat en alle hervor mingen in den weg staat. D 1 T 8 C H t A N IJ. Woensdagavond te halfelf, na afloop der opera-voorstelling, welke hij met zijne gemalin had bijgewoond, verscheen de keizer nog ten huize van den Pruisischen minister-president, graaf Eulenburg, wien hij vooraf had laten weten dat bij voornemens was een glas bier te komen drinken. De meeste Pruisische ministeis waren daar tegenwoordig. Dooi den keizer werd een levendig debat uitgelokt over het al dan niet wenschelijke eener, door Beieren in ruil voor zijn steun van het han delsverdrag met Rusland verlangde, ophef fing der Pruisische stapehaiieven. De keizer zette daarbij een plan uiteen voor den aan leg van een groot kanalennet door gansch Duitschland, ten behoeve van het vervoer van landbouwproducten. Eerst te halftwee na middernacht ging het gezelschap uiteen. Volgens de Nat. Zeitg. moet het Pruisi sche ministeue thans besloten hebben tot op heffing der stapeltarieven, waarop ook door Wurtemberg wordt aangedrongen. Uit Berlijn wordt aan de Koln. Ztg. ge meld, dat de keizer Bismarck den 19n dezer maand een bezoek zal brengen. Z M. zal dit bezoek vereenigen met de reis naar Wilhelms- haven. Des namiddags zal de keizer, per extra trein, te Friediichsruhe aankomen en er tot des avonds vertoeven. In den loop der behandeling door den Prui sischen Landdag van de begiooting der munt, verklaarde de minister Miquel gisteren dat de Pruisische regeering den wensch van het rijksbestuur om een onderzoek rakende het muntvraagstuk in te stellen, reeds is voorko men. Dit onderzoek heeft ten doel, met het oog op de schommelingen van den zilverprijs, het muntvraagstuk der gansche wereld op nieuw na te gaan, vooral met het oog op Duitschlands belangen. Het verwijt dat de tot dat doel ingestelde commissie zou zijn samengesteld uit mannen, wier meening omtrent de zaak reeds vaststaat noemde de minister onverdiend. Overigens achtte hij eene 1 - spreking van dit onderwerp in de Landdagen der afzonderlijke bondsstaten ongevvenscht en zonder eeuig practisch doel, waar het hier geldt eene zaak van rijkszorg, welke in den Rijksdag tehuis behoort. Aan de Wtser Zeitg. wordt uit Hannover gemeld dat, volgens geloofwaardige belich ten, thans eene definitieve regeling der troon opvolging in Brunswijk lusschen den keizer en den hertog van Cumberland is tot stand gekomen. De hertog zou afstand doeu van zijne i echten op den troon ten behoeve van zijn oudsten zoon. prins George Wilhelm, die na Paschen van dit jaar naar Dresden zal komen om daar te worden opgevoed, later bij het Pruisische leger zal in dienst treden en bij zijne meerderjarigheid den Bi unswykschen troon zal aanvaarden, met afstanddoening van al zijne aanspraken op dien van Hannover. Deze overeenkomst zou aan het persoonlijk initiatief des keizers te danken zijn. De anaichrit Werner, die tot 6 maanden gevangenis is veroordeeld en tegen wien nog een proces aanhangig is, heeft de wijk genomen naar het buitenland. De Bei lijnsche correspondent der N. 22. Ct. schrijft van gisteren: Nadat Duitschland zijne grenzen met het oog op den invoer van vee wederom gesloten veiklaaid heeft tegenover Fraukrijk, Luxem- buig en Belgie, bestaat er gevaar, dat het dit ook tegenover Nederland zal doen. zoodra er maar de geringste viees ontstaat, dat besmet vee in Nederland zou hebben kunnen doordringen. De regeering heeft dezer dagen reeds over dezen maatiegel beiaadslaagd en er zich alleen van laten afbrengen onder de overweging, dat van Nedei landsche zijde steeds streng tegen alle verdachte dingen aan de grenzen wordt gewaakt. F A I K K IJ K. In de Kamer werd gisteren de beraadsla ging voor de graanrechten voortgezet. De minister van koophandel bestreed het ont werp der commissie voor zoover liet de opklimmende rechten betreft, bij welke de specultatie winnen zou. De minister meende dat de verhooging van de tegenwoordige rechten met twee fiancs vol doende is. Aan een vei hooging van den prijs van het brood gelooft hij niet. De Senaat heeft bij eerste lezing liet wetsontwerp goedgekeurd tot het toekennen eener schadevergoeding aan ten onrechte veroordeelden. De regeering heeft nu efficieele berichten ontvangen aangaande de tweede botsing van Fransche en Engelsche troepen in of bij Sierra Leone. Volgens deze lezing lag de schuld ditmaal geheel bij de Engelschen, die een dorp op Fransch gebied aanvielen, en door de Franschen daaiuit verjaagd werden. Een pak met anarchistische brochures, komende uit Engeland en de heftigste Be dreigingen bevattende tegen Carnot, de minis ters en de magistraten, is gisteren aan de grens door de Fransche douane aangehouden. Te Agen werd in de straten gevonden een blaadje, getiteld Carnot It tueurhet was te Londen gedrukt. Het gerucht loopt dat opnieuw en op groote schaal arrestatién van anarchisten verwacht kunnen worden. BELGIE. Naar de Independence verneemt, zal de regeering binnen veertien dagen een wetsont werp indienen tot regeling der evenredige vertegen woordigï ng. De studenten, die van de Brusselsche uni versiteit weggejaagd waren, hebben Woens dag, bij de hervatting der colleges, voor het meerendeei de lessen bijgewoond, zonder zich opnieuw te hebben doen inschrijven. De pro fessoren waren gewaarschuwd dat deze »wït— geworpetien" zich onder hun toehoorders bevonden, maar hielden zich alsof zij niets bemerkten. Alles liep dus rustig af. RUSLAND. De minister van buitenl. zaken, baron Van Giers, die pas, van eene ernstige ziekte her steld, zijn ambt heeft hervat, gaat binnenkort weer naai San-Remo. De scheepstimmerwerven te Kioonstad zul len van het noodige materiaal voorzien wor den voor het bouwen van toipedobooten, welke zoodoende niet meer in het buitenland behoeven besteld te worden. Tot nog toe leverden de werven slechts kleine stoomboo- ten voor de binnenvaart. OOSTENRIJK. Naar verzekerd wordt, zal keizer Frans Jozef den -20n dezer van Weenen vertrekken om zijne gemalin, die dan van Madera terug-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1