f Uinaenlandsclie Berichten. keert, te Nice of te Menton te ontmoeten en daar een paar weken met haar te vertoeven. De keizerin gaat daarna naar Corfu, Sedert 4807 zou dat de eerste maal zijn, dat de keizer een bezoek aan Frankrijk brengt. Het openbaar ministerie bij de rechtbank te Praag beeft gisteren tegen 14 beschuldig den in het Omladina-proces schuldigverklaring geëischt aan hoogverraad, 40 aan verstoring der openbare rust en de overigen aan deel neming aan een geheim genootschap. S P A 8 J De samenkomst der afgevaardigden van Na- varra met den minister van financiën gisteren te Pampeluna gehouden, heeft tot niets geleid. Het onderhoud van Sagasta met de koningin zal evenmin baten, want de regeering wil haren wil doordrijven en de Navarreezen zijn •vast besloten elke aanranding van wat ze hunne rechten noemen met geweld te keeren. De gevolmachtigde bij den sultan van Marokko, maarschalk Campos, beeft met dien •vorst ten derden male een onderhoud gehad, waarmede de zaak intusschen niet veel verder gekomen is. De vizier wilde niet toestaan dat tea waarborg voor de betaling der schade loosstelling, Spanje controle zou verkrijgen over de invoerrechten, door Marokko geheven, en vroeg bedenktijd. De maarschalk seint dat hij krachiig zal optreden, doch zal trachten den sultan te doen inzien dat Spanje volstrekt niets beoogt tegen de instandhouding van zijn rijk. A M E ft I K A. Volgens bericht uit New-York wordt in het Commercial Bulletin het in den Senaat der Vereenigde Staten aanhangig gemaakte voorstel bestreden, strekkende om het de partement van landbouw uit te noodigen een buitengewoon rapport op te maken aan gaande den tegen woord igen oeconomischen toestand der staten. Het blad vindt zulks onnoodig, omdat de handelswereld de regee- ringscijfers toch wantrouwt. Het acht de cijfers omtrent den oogst juist, volgens welke de tarwe-oogst in 1893 een overschot opleverde van 450 millioen bushels voor voedsel en zaad. De tarwe-oxporten zegt het blad zijn verminderd, doordien speculanten ge- beele voorraden achtergehouden hebben. De rechtskundige commissie uit, de Kamer van afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft een gunstig rapport uitgebracht over het ontwerp, waarbij aan de consuls in vreemde havens wordt opgedragen een onder zoek in te stellen naar den staat van land verhuizers, ter voorkoming dat misdadigers en behoeftigen naar de Vereenigde Staten worden ingescheept. Blijkens bericht uit San Salvador heeft de bevelhebber der troepen van Nicaragua, gene raal Otez, Woensdag eene bres geschoten in de verdedigingswerken van Tegucigalpa, waarna een verwoed gevecht plaats had, waar- bjj een honderdtal dooden en vele gewonden zijn gevallen. Generaal Ortez schrijft zich de overwinning toe. Naar het schijnt, verdenkt president Peixoto den gouverneur van Pernambuco, de Barboza Lima, voornemens te zijn de noordelijke staten van Brazilië van bet overig deel der republiek af te scheiden en zelf als president van de nieuwe republiek op te treden. Aan generaal Castro-Leite is daarom bevel gezon den den gouverneur bij de eerste poging in die richting gevangen te nemen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld De staat van beleg is voor zestig dagen verlengd. In Rio Grande do Sul is generaal Isidore, bevelhebber van de troepen der regee- ving, overleden. SCHIEDAM, IG Februari 1891. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 20n Februari 1894, des namiddags ten kwartier voor 2 ure. Onderwerpen 4°. Ingekomen stukken. 2°. Drie ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeentebe- grootingen voor 4893 en 1894. 3°. Adres van D. de Kok om gedeeltelijke restitutie van betaalde pi. dir. belasting over 1893. 4°. Adres van ds. Halffrnan om gebruik van lokalen der 2e kostelooze school, voor het geven van godsdienstonderwijs. 5°. Rekening over 1893 van de commissie van beheer der fondsen, herkomstig van de vernietigde gilden alhier. 6°. Voorstel van burg. en weth. tot wijziging van art. 2 van het huishoudelijk reglement voor de openbare middelbare scholen. 7°. Benoeming vau zeven leden in de ge zondheidscommissie. 8". Gewijzigde ontwerp-strafverordening op bet gebruik der havens en wateren (haven reglement). 9°. Ontwerp-strafverordening op het bou wen enz. En verdere voorstellen en mededeelingen. Om op de kiezerslijsten geplaatst te wor den hebben zich 10 personen die zich uit andere gemeenten hier ter stede gevestigd hebben aangemeld, alsook 11 lodgers, terwijl 3 modellen B (voor onverdeelde boedels) wer den ingeleverd. De le luit. .T. F. Legner, van het iereg. iuf. te Helder, is overgeplaatst bij het 8e reg. van dat wapen te Utrecht. Bij kon. besluit is J. Schotel, ingenieur te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. In de Staats-Courant is verschenen het Januari-overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen. Het totaal cijfer wijst een hooger bedrag aan van f 207,000 tegenover dezelfde maand van het vorig jaar, t. vr. f 6,957.228.58 tegen f 6,090 501.887s. De raming van V12 is op verre na niet bereikt, daar deze f 9,632,420.17 bedraagt. Trouwens in de eerste maanden des jaars is dit nimmer het geval, doch die ver® houding verbetert allengs. De directe belastingen wijzen een hoogere ontvangst aan van f !55,0fl0, maar dit spruit voort uit de vermogensbelasting, waarvan f 149,000 geïnd werd, terwijl deze in Januari 1893 nog niet bestond. De rechten op den invoer leverden f85,000 meerde accijnzen, alle te zamen, daarentegen f 89,000 minder op dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Dit laatste vindt zijne oorzaak weer in den verminderden zoutaccijos, en den afgeschaften zeepaccijns. Het zout dat in Januari 1893 f261,000 opbracht, slaat in de afgeloopen maand geboekt met f136,000, de zeep in'93 f138,000, nu nihil. Had dus het gedistilleerd niet f150,000, de bieren en azijnen f6000 en het geslacht f20,000 meer opgebracht, dan zou het nadeelig verschil nog veel groo- ter geweest zijn. De suiker- en wijnaccijns waren nagenoeg gelijk aan Januari van ver leden jaar. Van de indirecte belastingen gaf het zegel recht f 220,000 en het zoo dobberachtige recht van successie f 203,000 meer, doch de inge voerde vermindering der registratie- en hypo theekrechten was ook weer goed tastbaar door een lagere opbrengst in Januari j.l. van f110,000 voor eerstgenoemd en van f27,000 voor laatstgenoemd recht tegenover Januari in het vorig jaar. Voor de verdere onderdeelen van den staat slaat de schaal over ten gunste van Januari in dit jaar. De domeinen toch leverden f5000, de posterijen f40,000, de rijkstelegraaf f7000 en ten slotte de loodsgelden f 6000 meer op. De minister van financiën heeft, uitsluitend ter inzage voor de leden, aan de Tweede Kamer doen toekomen de gedrukte voor waarden vau de onderhandsche verpachting van landerijen in het rentambt Zwaluwe. Tot rapporteur over de wijziging van het personeel en het successierecht is in de tweede afdeeling der Tweede Kamer gekozen de heer Van Delden. Ter voldoening aan zijne toezegging aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 22 December j.l. heeft de minister van waterstaat aan deze afschrift gezonden van een rapport van den raad van toezicht op de spoorweg diensten en van de rapporten van de geraad pleegde geologen in zake de verschuiving van het baanvak BundeBeekElslo van den spoorweg MaastrichtRoermond. Al deze bescheiden zijn ter griffie neer gelegd ter inzage voor de leden. Tot Dinsdag waren bij de Tweede Kamer ingekomen adressen, houdende adhaesie aan de motie van orde van den heer Beelaerts van Blokland c. s., betrekkelijk de aanslui ting van Nederland bij den Middeneuropee- schen tijd van: 42 gemeenteraden, 11 ge- meentebestuien, 17 collegiën van burgemees ter en wethouders, 8 Kamers van koophan del, 9 vereeijïgtiigeu en 31 adressen, elk onderleekend door een of meer personen. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn dat mr. S. van Houten voor het eerst werd gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en sedert onafgebroken zijn mandaat heeft vervuld. Men weet dat hij in het Parlement eene plaats van beteekenis inneemt. Gisteren deelden wij mede, dat o. a. de beer J. van 't Lindenhout was uitgenoodigd tot bijwoning van de openbare vergadering a.s. Zaterdag te Nijmegen te houden door de te 's-Gravenhage gevestigde nVereeniging ter verbetering der weezenverpleging in Neder land". Deze mededeeling was aan eene bekend making van het bestuur dier vereeniging ont leend. De heer Van 't Lindenhout verklaart thans in de Provinciale Qeldersche en Nijmeegsche Courantdat hij bedoelde uitnoodiging niet ontving, en daarvan geen gebruik maken zal, zoo zij nog tot hem mocht komen. Naar men verneemt zal generaal Booth in het begin der volgende maand de ver schillende korpsen van het Leger des Heils in Nederland bezoeken. Valsche bankbiljetten. Omtrent Johann Georg Frank, betrokken bij de uitgifte van valsche bankbiljetten, schrijft het Berliner Tagehlatt dat hij een in zekere kringen te Berlijn zeer bekende persoon is. Frank was voor dertien jaar in het Schapen- sehe restaurant in de Leipzigerstrasse ober- kellner. Van Berlijn ging hij naar Amsterdam. In Berlijn liet hij zijne vrouw met een kind onverzorgd achter. In Amsterdam was hij eerst kellner en daarna sgeschiiftsführer" in een berucht hui*. Hij kwam toen regelmatig tweemaal per jaar naar Berlijn, waar hij in een hotel bij het Potsdammer station placht te logeeren. Hij had steeds eeu aanzienlijk bedrag aan Hollandsche banknoten bij zich, die hij zijnen vrienden liet zien. Men kan thans aannemen, dat het valsch geld was, hetwelk hij te Berlijn trachtte kwijt te raken. In Juni van het vorig jaar was hij weder te Berlijn en toonde er zijnen kameraden tien a twaalf briefjes, elk van duizend gulden. Den 4n en 2n Februari 1.1. heeft hij zich weder te Berlijn opgehoudenvandaar uit is hij naar Keulen gereisd, naar hij zeide, v.oor het karnaval, en telegrapheerde vandaar aan zijne te Berlijn wonende vrienden, dat hij er zich goed amuseerde, en gezond en wel was. Gelijk bericht is, vermoedt ook de justitie te Amsterdam, dat Frank zich ophoudt te Keulen of te Frankfurt am Main. Gisteren zijn weder een aantal getuigen in de zaak der valsche bankbiljetten door den rechter-commissaris te Amsterdam gehoord. Krausse heeft daarbij o. a. verklaard het in de Duifjessteeg gevonden pakje bankbiljet ten aldaar neergeworpen te hebben. Hij had - dit gedaan op aanraden van Liempt, die het pakje van Freij had gekregen. Rempt had vroeger verklaard dat de biljetten te Am sterdam gevonden waren, en om die ver klaring aannemelijker te maken, had Krausse het pakje in de Duifjessteeg verloren". Door eene dame is aan het Leger des Heils gelegateerd een ruim huis met flinken tuin, staande te Hillegersberg. Het voornemen be staat hier een Reddingshuis voor gevallen vrouwen op te richten. Door de officieren van het Leger is algemeen eene circulaire verspreid met het verzoek om het huis te helpen meubileeren. Te Kralingen is een knecht van den lood gieter Kagenaar, die aan het werk was in het torentje op de villa van den heer Cankrien, daaruit gevallen. De ongelukkige is kort daar na aan de gevolgen van zijn val overleden. De dievenbende, die in den laatsten tijd de omstreken van Delft onveilig maakte door talrijke diefstallen van kippen en eenden, is hedennacht door de Deiftsche politie aange houden. Te 's-Gravenzande kwarnen in de vorige week 17 nieuwe gevallen van pokken voor. De ziekte was echter minder kwaadaardig. Er is dagelijks gelegenheid voor kostelooze inenting. Aan ontsmetting wordt streng de hand gehouden en voor afzondering van de besmette gezinnen zooveel gedaan als moge lijk is. In sommige gezinnen zijn acht lijders. Ook in de naburige Wesllandsche gemeenten wordt ruime gelegenheid gegeven tot vacci neeren en revaccineeren. Het departement Leiden der sMaatschappg van Nijverheid" heeft aan het hoofdbestuur geadviseerd, dat het voor een octrooiwet is, waarin de grondgedachte alleen hetZwitser- sche stelsel zal zijn: dat ^Uitvindingen moe ten vertegenwoordigd zijn door modellen". Van den in den avond van 8 Febr. j.l. te Gouda door middel van braak, gepleegden diefstal van gouden en zilveren voorwerpen en geldswaardige papieren, waarvan in de couranten reeds melding is gemaakt, worden verdacht 2 personen, 30 a 40 jaar, de een ongeveer 1.7 M lang, de andere ongeveer 30 jaar, lengte middelmatig, voorhoofd hoog, oogen donker, haar donker en op een der handen achter den duim een anker geta- toueerd, hij gaf op Van Vliet te heeten. Deze laatste heeft enkele der ontvreemde voorwerpen te Dordrecht verkocht. De commissaris te Gouda verzoekt aan houding en bericht. Het bestuur der Amsterdamsche huis houdschool heeft besloten om, wanneer het flnancieelen steun voor zijn plan zal vinden, een eigen gebouw te stichten, aangezien het thans in gebruik zijnde gebleken is te klein te zijn. Volgens de BahTcers-Bondscourant bestaat te Amsterdam het plan tot het oprichten van eene anti-revolulionnaire broodbakkers- gezellenvereeniging. Nabij Terschelling bij het Bornrif is een groot ma*te!oos schip gestrand. De redding boot van Oosterrand is derwaarts vertrokken. De heer De la Mar heeft ook te Groningen eene voorstelling willen geven van het be ruchte drama: sMeerbosch" enz. De directie van den nieuwen schouwburg heeft zijn ver zoek afgewezen. De persoon van C. S., sedert 6 December j.l. in hechtenis te Leeuwarden, in verband met de brandstichtingen te St.-Anna-Parochie, is- wederop viije voeten gesteld. n F n F vc 01 VS te ve la: te« m< va no sta toe we eei

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2