EEN LANGE STRIJD. r 4. onderdag 22 Februari, N°. 8473, Eerste Blad Feuilleton. Achtenveertig'ste Jaargang. Versch int dagelijks, uit.; szonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODE. Buitenlandsclic Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal i f 1.85. franco per post, door het geheele Rijk2.50, Afionderlijke nommers0.10. B V HBA V t B ft T E R B T R 4 t T, 83 JJ, Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. r R li E R U K. In de Kamer werd Maandag zeer druk geiedeneerd over vrijhandel en protectionisme, en niet minder over het socialisme. Dat de socialistische beginselen in het debat over de verhooging der graanrechten gemengd wer den, is minder vreemd dan het schijnt. De heer Jaurès, de bekwaamste woordvoerder der socialistische partij, had in zijn rede be toogd dat de socialisten, waar zij den staat ids aileenverkooper van levensbehoeften wil len doen optreden, slechts wat consequenter redeneeren dan de voorstanders van bescher mende rechten a outrance, en de heer Léon Say wierp den protectionisten nagenoeg het zelfde voor de voeten. Overigens was de rede lan den heer Say lang niet socialistisch ge tint, hij verweet zelfs den heer Jaurès, voor het oogenblik slechts ODder de driekleur te arbeiden totdat het hem mogelijk zal zijn, zijn ware vlag de roode vlag te verheffen. Dit alles belette den heer Méline natuurlijk niet, de theorieën van den iieer Jaurès te bestrijden. Naar zijne verklaring moet de staat alleen dan tusscben beide komen ais het par ticuliere initiatief te kort schietin den tegeuwoordigen tijd is dit ongelukkig zeer raak het geval. De heer Jules Guesde, zich bij zijn partij genoot aansluitende, verzekerde dat als men vooitgaaf, zich te vereenigen tegeu het honger lijdende volk, spr. en diens partijgenooten zich zullen belasten met de voorbereiding van een nieuw 1789. De lieer Jules Roche verdedigde tenslotte in een welsprekende rede de beginselen van den vrijhandel, daarbij trachtende aan te too- nen dat in den loop der eeuwen zoowel de protectionistische als de socialistische staats inmenging slechts verderf na zich heeft ge sleept. In de Kamerzitting van gisteren, bij het debat over de graanrechten, verklaarde de minister van landbouw opnieuw dat het gou vernement tegen de gegiadueerde rechten is. De Kamer verwierp hierop dit recht in beginsel met 401 tegen 103 stemmen. Heden wordt liet debat voortgezet. De gemeenteraad te Marseille protesteert tegen elke verhooging van de giaanrechten en tegen wijziging van liet tegenwoordige entrepot-stelsel. Te Paiijs is gisternacht halftwee weder een helsch werktuig ontploft in een hotel in de rue Saint-Jacques. De vrouw \an den eigenaar en een reiziger werden gewond De prefect van politie is ter plaatse aanwezig. Ook voor het hotel de »la Renaissance" aan den Faubourg St. Martin werd gister ochtend een bom gevonden, welke echter niet ontploft is. Hij schijnt van dezelfde soort als die welke voor liet hotel in de rue St. Jacques gesprongen is. Lie politie veronderstelt dat beide bommen afkomstig zijn van anar chisten, die er zicli van wilden ontdoen uit vrees dat zij die voorwerpen niet langer voor de politie verborgen zouden kunnen houden. Giraid, de chef *an het stedelijk laboiato- rium, beeft de op eene zesde verdieping in de Rue Saint Martin ontdekte bom doen springen, door middel van eene dynamiet- patioon, die er naast gelegd en door eene electrische vonk ontstoken werd. Er volgde eene geweldige ontploffing, die op de verdie ping belangt ijke schade verooi zaakte. Het werd ondoenlijk geacht, de bom te verwijderen. Er waren stutten geplaatst, en de reusachtige menigte weid op eenen afstand gehouden. Men verzekert dat de politie op het spoor s van den persoon die van de beide aanslagen op gMeren wordt verdacht. Hij zou een anar chist zijn, met name Bastard, gewoond hebben de ti' Saint-Dems, en thans voortvluchtig. DUIT 8 t' II L 1 N De Rijksdag heeft de geheele begrooting van koloniën goedgekeurd. Bij den Bondsraad is een verdrag met Rusland ingediend, bepalende dat eik der beide rijken zijne onderdanen, die tengevolge van langdurige afwezigheid of andere redenen hunne nationaliteit verloren hebben, op hun verzoek, weer in hun geboorteland zullen worden toegelaten, mits in bet andere land niet reeds genaturaliseerd zijnde. ENGELAND. In bet Lagerhuis verklaarde Gladstone gisteren, dat de verhouding tusscben het 13' U'liaansehe gouvernement en de opstande lingen niet zoodanig is, om hun aanspraak te geven op het erkend worden als oorlog voerenden. Vei volgens werd Gladstone's voorstel tot het laten varen van de Employers' Liability Bill met 225 tegen 6 stemmen aangenomen. Gladstone verklaarde dat de regeering deze bill loslaat, omdat zij overtuigd is dat de j overwegende meerderheid der werklieden aangekant is tegen het door de lords inge- laschte amendement De conservatieven en liberale unionisten onthielden zich van stem ming over dit voorstel. De meeste amendementen der lords op de Parish Councils Bill werden verworpen. Het Huis is hierop tot Zaterdag verdaagd. Zondag werd op het Trafalgar Square te Londen eene betooging van omstreeks 3000 personen gehouden om te protesteeren tegen de houding van het Hoogerliuis in zake het ontwerp tot instelling van dist i iets-en paro chieraden. Verscheidene liberale leden van liet Lagerhuis traden als sprekers op. Eene mot'e werd aangenomen, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd het ontwerp, zooals dat door het Hoogerliuis is gewijzigd, niet goed te keuren, en eveneens eene motie, verkla rende dat liet Hoogerliuis eene schadelijke en nuttelooze instelling is. OOSTENRIJK. De Hongaarscbe Kamer van afgevaardigden maakte Maandag een aanvang met de behan deling van het ontwerp tot invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk. Eene buiten het gebouw aanwezige menigte juichte de minis ters bij hunne komst hartelijk toe. ITALIË. In de Kamer was gisteren een geweldige toeloop. De voorz'tter las een brief voor van Zanardelli, die bij hem er op aandringt dat hij het voorzitterschap neerlegge. De Kamer be sloot Donderdag een voorzitter te kiezen. De aanvraag om eene vervolging in te stellen tegen den afgevaardigde Felice weid ter tafel gelegd. Crispi verzocht de Kamer om morgen een dag aaii te wijzen voor de uiteenzetting van den financieelen toestand. Er werd lezing gedaan van de ter tafel gelegde interpellaties. Crispi stelde eene behandeling op Maandag, Imbriani eene onverwijlde behandeling daar van voor. De Kamer verwierp Imbriani's voor stel en vereenigde zich met dat van Crispi. De Rif or ma, het orgaan van den heer Crispi, geeft zich de moeite met de meeste beslistheid de telkens weer opduikende ge ruchten tegen te spreken, als zou Italië 4. En is dit nu de persoon," vervolgde de dokter met denzelfden glimlach, »die misschien nog zou leven 1" Hij nam de lamp en die vl.ik bij het gelaat van het meisje houdende, liep hij verwondeid en op eenigsïins ontevreden toon »YVel no nog mooier; dit is het/elfde meisje, een van mijn patiëntenwier overlijden ik gistermorgen in persoon heb geconstateerd mijnheer". Ilij zeide dit op een toon, alsof dit feit alleen voldoende was om eiken twijfel weg te nemen. Niet weinig geërgerd over aoo'n aanmatiging, antwooidde ik: »De knapste dokier kan zich soms vergissen". sDat is mogelijk," hernam hij. imaar niet in dit geval. De diagnose van een ziekte te bepalen is soms zeer moeilijk, niet het constateeren van den dood." »Maur zij is niet koud," zeide ik. »Gij pra.it ais een leek mei dit weder kan men niet verwachten. dat lijken ijskoud zullen zijn." sZuudt gij geen nader ondeizoek instellen?" vroeg ik, ziende dat hij de Ump aan den dood graver temggaf en zich gereedmaakte om hsen te gaan. Dat heb ik gisteien gedaan" antwoordde hij. Was zij niet een van mijn eigen patiënten geweest, dan zou het de moeite waard ijn hiertoe over te gaan, nu zou het nergens toe dienen en alleen tijdverlies geven." nik zeide uw genade innaeis. hoe het gaan zou," nep de oude man op verwijtenden toon. •Toch geloof ik dat zij nog leefi," zeide ik ernstig. Welke reden heiit gij om dit te gelooven vroeg de dokter, steeds glimlachend. •Ik hield een spiegeltje voor haar mond." •In een atmosfeer als deze is dit geen bewijs maar ik wil de proef wel nemen, als ik er u genoegen mede l.an doen." Ik gaf hem den zakspiegel. Hij veegde dien af en hield hem voor de lippen van liet meisje, maar niet langer dan een seconde en op vrij grooten afstand, zoodat het glas, toen hij het wegnam, dan ook geheel helder was gebleven. Ziedaar," zeide bij, zijn hoofd schuddend. Gij kunt nu zelf oordeelen, dat hot onnoodig was. Ik deed het dan ook alleen te uwer vol doening." Maar ik was in 't geheel niet voldaan. Een oogenblik voor gij binnenkwaamt," zeide ik, meende ik zeker haar oogleden te hebben zien trillen." •Alles zuiver verbeelding, mijn waarde heer er is hier verder niets te doen, u begrijpt wel, dat ik den dood niet geconstateerd zou hebben, ware ik niet geheel zeker van mijn zaak geweest. En nu wensch ik u veider goeden nacht, mijnheer." Hij keerde zich om, terwijl Stefan mij toe fluisterde De dokter moet nog worden betaald". Uit bracht mij op bet denkbeeld een laatste poging te wagen Dokter," zeide ik, ïwilt gij zoo goed zijn mij op te geven, welk honorarium in een geval als dit vereïscht wordt, en gaarne zou ik het tienvoudige er voor overhebben, indien gij zoo vriendelijk vvildet zijn nogmaals een nauwkeurig onderzoek in te stellen." Gij zijt zeer edelmoedig, maar 't zou mij onmogelijk zijn uw aanbod aan te nemen," antwoordde hij steeds met dieozclfden overmoe dige» glimlach. »llad ik hier van dienst kunnen zijn, dan was het een ander geval geweest, maar het meisje is werkelijk dood, dus zult gij het mij niet ten kwade duidenuls ik elk honorarium weiger. Goeden avond." Hij verwijderde zich, en Stefan deed hem met de lamp in de hand uitgeleide. Ik volgde en in de kamer van Stefan hoorde ik den dokter buiten zeggen Hoor eens, Stefan, je moet me nu niet meer voor de dwaasheden van den eeisten den beste komen halen". Geen wonder, dat Stefan mij, toen hij weder binnenkwam, eenigszins verwijtend aan/ag. Hoe heet die dokter?" vroeg ik hem.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1